strzelba, a brak uprawnień na patencie

Moderator: Moderatorzy WBP

Awatar użytkownika
K602
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 38
Rejestracja: 21 września 2017, 12:26
Tematy: 0
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: strzelba, a brak uprawnień na patencie

Post autor: K602 »

Podstawowa rzecz - promesa. Bez niej nic legalnie nie kupisz. Jeśli nie zdałeś strzelby i nie wystąpiłeś o promesę na nią, to jej nie kupisz legalnie i nie zarejestrujesz. Tyle.
| 9x19 | 12 |
pyton67
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 64
Rejestracja: 02 października 2017, 18:16
Tematy: 9
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: strzelba, a brak uprawnień na patencie

Post autor: pyton67 »

ryjek_krk pisze:Jak zdasz prawo jazdy na motor na A, idziesz odebrać prawko a masz wbite A,B, C+E to wiąże cię decyzja, a nie egzamin.
Jeżeli nawet uznamy że to błąd, to błąd popełnia organ wydający wadliwą decyzję.
No tak, błąd popełnia organ, ale czy masz prawo korzystać z tych nienależnych Ci uprawnień czy nie? Według mnie nie. To tak jakby bank przelał na twoje konto omyłkowo nie twoje pieniądze (miałem kiedyś podobną sytuację). Czy możesz je wydać jak swoje? Nie, bo będzie to przywłaszczenie.
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
woytas
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 724
Rejestracja: 09 grudnia 2015, 11:19
Tematy: 14
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: strzelba, a brak uprawnień na patencie

Post autor: woytas »

Jeśli masz decyzję bez podziału to na promesie jest napisana broń palna do celów sportowych (czy coś podobnego - nie chce mi się do szafy po promesę biegać). Na tak opisana promesę możesz kupić dowolną broń przeznaczoną do celów sportowych czyli cz/bz/gl.
Zgrzyt może wyjść w momencie rejestracji - nie wiem co się wyświetla na monitorku, ale u mnie Pani wklepywała coś do systemu.
Ścieżka sprawiedliwych wiedzie przez nieprawości samolubnych i tyranię złych ludzi. Błogosławiony ten, co w imię miłosierdzia i dobrej woli prowadzi słabych doliną ciemności, bo on jest stróżem brata swego i znalazcą zagubionych dziatek.
Awatar użytkownika
Mariusz888
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 363
Rejestracja: 24 marca 2016, 18:05
Tematy: 0
Lokalizacja: Kraków
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: strzelba, a brak uprawnień na patencie

Post autor: Mariusz888 »

MarcinD pisze: Kolega Mariusz888 ma imho racje.
Dziękuję - zaraz wytłumaczę w ogóle dlaczego moim zdaniem jest tak jak napisałem w sensie żeby inni wiedzieli o co mi chodziło:
pyton67 pisze:No tak, błąd popełnia organ, ale czy masz prawo korzystać z tych nienależnych Ci uprawnień czy nie? Według mnie nie.
I moim zdaniem masz rację. Błąd popełnia organ wydający decyzję - OK. Ale moim zdaniem to nie zwalnia kupującego/posiadacza z odpowiedzialności za własne "papiery". Ja odbierałem sportowe z podziałem, ale np kolekcjonerskie nie ma już podziału. Wnioskowałem o "broń palną sportową do celów kolekcjonerskich" a na promesach WPA napisało, że zezwala mi na zakup "broni palnej do celów kolekcjonerskich". Czy to oznacza, że mogę kupić dowolną rzecz tak jak na pełne kolekcjonerskie a nawet walczyć przed sądem o broń maszynową? Nie :) Jak odbierałem promesy to wydający mi je pan nadmienił abym pamiętał że chodzi o sportową do celów kolekcjonerskich żebym przypadkiem nie kupował automatycznej albo czegoś co wykracza poza moje uprawnienia. Na to odpowiedziałem mu że "wiem na co mam papiery i o co wnioskowałem". W odpowiedzi "no to super, ale może panu dopiszę jeszcze długopisem SPORTOWĄ na promesach, żeby pan miał na wszelki wypadek bo niektórzy nie pamiętają później o tym". Dlatego jednak bliższy jestem obstawaniu, że nawet w przypadku błędu WPA, taki delikwent nie może posiadać takie broni. Jeżeli ma napisane na decyzji że może posiadać gładką lufę to sprawa jest jeszcze trochę inna. Niby kupić i zarejestrować może bo WPA zezwoliło. Pytanie tylko, czy w pewnym momencie nie okaże się, że to była pomyłka i będzie z tego sporo tzw. "smrodu". Ja bym nie próbował kupować czegoś na co de facto nie mam papierów, a ustawa jasno mówi, co z jakich egzaminów zwalnia.
MarcinD pisze: a pozniej sie zorientuja, co zaszlo, to w najlepszym przypadku skieruja cie na egzamin lub zarzadaja bys zdal patent na strzelbe, w najgorszym postawia zarzuty nielegalnego posiadania;)
Moim zdaniem sprawa będzie dla WPA jednoznaczna - petent ma coś czego mieć nie może. Na egzamin go nie skierują bo oni przeprowadzają egzamin na pozwolenie kolekcjonerskie, a chodzi nam w tym momencie o pozwolenie sportowe w którego zakresie egzaminy przeprowadza PZSS za pośrednictwem klubów strzeleckich, czego skutkiem jest otrzymanie patentu, który uprawnia do wnioskowania o licencję, co jeszcze w dalszym stopniu skutkuje zwolnieniem z egzaminu policyjnego. Trudno mi uwierzyć, aby WPA kazało komuś iść na egzamin do PZSS - dla nich to po prostu będzie brak papierów bo urzędnikowi musi się zgadzać wszystko "w teczce". :)
Ostatnio zmieniony 12 października 2017, 09:08 przez Mariusz888, łącznie zmieniany 1 raz.
Sebastian
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 7395
Rejestracja: 30 marca 2003, 13:01
Tematy: 138
Lokalizacja: Suwałki
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: strzelba, a brak uprawnień na patencie

Post autor: Sebastian »

Zapominacia o podstawowym fakcie. Pozwolenie na bron, jego rodzaj i ilosc wydaje KOMENDANT Wojewodzki. Decyzje podejmuje na podstawie przesłanek , przy uwzglednieniu braku przeciwwskazan okreslonych ustawa. I zestaw tych przeslanek jest otwarty a "w szczegolnosci" jest nim przynaleznosc do PZSS i patent. Ale to nie OBLIGUJE ani nie WARUNKUJE Komendanta od wydania decyzji na podstawie wlasnego widzimisie, poniewaz jedynie ON jest odpowiedzialny za wydana decyzje i za jej skutki. I NIKT mu nie zabroni wydac decyzji np. politykowi. Bo tak. Wiec argumentowanie iz WPA wydalo decyzje "niezgodna" z patentem czy innym dokumentem bedacym zaledwie przeslanka jest nietrafione.
Decyzja jest swieta. Komanedant wydal , WPA zarejestruje.
Awatar użytkownika
Mariusz888
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 363
Rejestracja: 24 marca 2016, 18:05
Tematy: 0
Lokalizacja: Kraków
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: strzelba, a brak uprawnień na patencie

Post autor: Mariusz888 »

Na razie to i tak wszyscy tutaj dywagujemy bo autor wątku nie wyjaśnił co i jak napisało WPA ;)
coolik
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 75
Rejestracja: 07 lutego 2017, 20:24
Tematy: 0
Lokalizacja: Wro
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: strzelba, a brak uprawnień na patencie

Post autor: coolik »

Dokładnie.
Chętnie bym zobaczył decyzję, bo ja dostałem jeszcze z podziałem. Nie chce mi się wierzyć, że WPA nie podało rodzajów broni na jakie wydaje pozwolenie bez podania ilości egzemplarzy.
Ponadto, jeśli wniosek był bez gładkiej lufy, to decyzja przyznająca gładką lufę jest niezgodna z wnioskiem.
Śmierdzi to trochę porządnym odkręcaniem w przyszłości :)
mkw
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 478
Rejestracja: 20 kwietnia 2015, 14:26
Tematy: 0
Lokalizacja: ze wsi
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: strzelba, a brak uprawnień na patencie

Post autor: mkw »

W moje decyzji jest napisane (nie miałem patentu na gl): ...pozwolenie na 30 jednostek broni palnej sportowej (z wyłączeniem broni szczególnie niebezpiecznej) do celów kolekcjonerskich w postaci: broni sportowej cz z lufami gwint. o kal. do 12mm i broni sportowej bz z lufami gwintowanymi w kal. do 6mm.
W czasie pokoju, człowiek roztropny zachowuje miecz u swego boku - Sun Tzu, Sztuka Wojenna.
Awatar użytkownika
Garfield
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 927
Rejestracja: 27 czerwca 2013, 00:19
Tematy: 0
Lokalizacja: W-wa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: strzelba, a brak uprawnień na patencie

Post autor: Garfield »

Czyli decyzja wyłącza możliwość posiadania gl. Nawet jak kupisz ( jeżeli na promesie nie ma wyłączenia) to i tak nie zarejestrujesz.
"Zły - być może, dobry - a czemu??"
"Kasandrą byłem, jestem i zostanę..... .....obym się mylił."
Awatar użytkownika
tomy23
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 139
Rejestracja: 24 listopada 2004, 16:54
Tematy: 9
Lokalizacja: Częstochowa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: strzelba, a brak uprawnień na patencie

Post autor: tomy23 »

KWP w Katowicach oznacza wyraźnie na promesach jaką broń można kupić:
- palna sportowa centralnego zapłonu
- palna sportowa bocznego zapłonu
- palna sportowa gładkolufowa
Opis rodzajów broni w promesie odpowiada opisowi rodzajów broni na decyzji o wydaniu pozwolenia.
Tu sprawa jest jasna. O możliwości rejestracji zadecyduje, co jest dozwolone na promesie i jednocześnie w pozwoleniu.
Może inne KWP może opisują inaczej, wtedy potencjalnie może być kłopot.
A tak w ogóle to nie wystarczy zadzwonić do swojego KWP i zapytać?
SLAVIA'76
Awatar użytkownika
woytas
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 724
Rejestracja: 09 grudnia 2015, 11:19
Tematy: 14
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: strzelba, a brak uprawnień na patencie

Post autor: woytas »

tomy23 pisze:KWP w Katowicach oznacza wyraźnie na promesach jaką broń można kupić:
- palna sportowa centralnego zapłonu
- palna sportowa bocznego zapłonu
- palna sportowa gładkolufowa
Opis rodzajów broni w promesie odpowiada opisowi rodzajów broni na decyzji o wydaniu pozwolenia.
Tu sprawa jest jasna. O możliwości rejestracji zadecyduje, co jest dozwolone na promesie i jednocześnie w pozwoleniu.
Może inne KWP może opisują inaczej, wtedy potencjalnie może być kłopot.
A tak w ogóle to nie wystarczy zadzwonić do swojego KWP i zapytać?
Kiedyś tak było - miesiąc temu odebrałem promesy z KWP Katowice, gdzie ani słowa nie jest napisane o CZ/BZ/GL -jedynie broń palna sportowa.
Skoro dają bez podziału to jakim prawem mieli by na promesach wypisywać takie rzeczy? No chyba, że petent sobie coś takiego zażyczy.
Ścieżka sprawiedliwych wiedzie przez nieprawości samolubnych i tyranię złych ludzi. Błogosławiony ten, co w imię miłosierdzia i dobrej woli prowadzi słabych doliną ciemności, bo on jest stróżem brata swego i znalazcą zagubionych dziatek.
CZ@rek
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 204
Rejestracja: 28 lutego 2016, 13:27
Tematy: 0
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: strzelba, a brak uprawnień na patencie

Post autor: CZ@rek »

Ja np po zdjęciu podziału mam na odwrocie promesy wyszczególnione, czego dotyczy. Więc jest taki trochę elaboracik mniej więcej jak poniżej:
Zaświadczenie upoważnia do nabycia 1 sztuki broni palnej sportowej w postaci:
a) broni bocznego zapłonu z lufami gwintowanymi, o kalibrze do 6 mm,
b) broni centralnego zapłonu z lufami gwintowanymi, o kalibrze do 12 mm,
c) broni gładkolufowej
Awatar użytkownika
woytas
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 724
Rejestracja: 09 grudnia 2015, 11:19
Tematy: 14
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: strzelba, a brak uprawnień na patencie

Post autor: woytas »

Ja tak mam z przodu promesy tylko bez kalibrów.
Ścieżka sprawiedliwych wiedzie przez nieprawości samolubnych i tyranię złych ludzi. Błogosławiony ten, co w imię miłosierdzia i dobrej woli prowadzi słabych doliną ciemności, bo on jest stróżem brata swego i znalazcą zagubionych dziatek.
Chochla
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 937
Rejestracja: 04 października 2015, 19:31
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: strzelba, a brak uprawnień na patencie

Post autor: Chochla »

lasooch pisze:Policja w teorii wyda wtedy pozwolenie na zakup broni sportowej bocznego zapłonu do 6mm i centralnego do 12 jedynie w postaci "karabinów?
Ani w teorii ani w praktyce nie moze wydac takiego pozwolenia bo jest ono niezgodne z obowiazujaca ustawa.
woytas pisze:Kiedyś tak było - miesiąc temu odebrałem promesy z KWP Katowice, gdzie ani słowa nie jest napisane o CZ/BZ/GL -jedynie broń palna sportowa.
Skoro dają bez podziału to jakim prawem mieli by na promesach wypisywać takie rzeczy? No chyba, że petent sobie coś takiego zażyczy.
Moze ja sie nie znam ale czy brak podzialu nie oznacza braku wyszczegolnienia ilosci sztuk broni w danej kategorii? I tylko tego? A jakie kategorie dostajesz w decyzji zaleza od wniosku (tak w skrocie oczywiscie)?
Ostatnio zmieniony 12 października 2017, 13:43 przez Chochla, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
lto
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1141
Rejestracja: 29 listopada 2014, 14:00
Tematy: 10
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: strzelba, a brak uprawnień na patencie

Post autor: lto »

Ryba pisze:Patent i licencję mam tylko na pistolet i karabin, ale pozwolenie mam bez podziału. Zastanawiam się, czy jakbym kupił strzelbę, to mi ją zarejestrują na policji? Ktoś może próbował takiego "myka"?
Nie liczy się patent ani licencja tylko sentencja decyzji o pozwoleniu na broń. Dopóki nie podasz co w niej jest, to wątek będzie dalej radośnie dryfował w kierunku wypowiedzi typu "a ja uważam że".
Spekulując: jeśli masz pozwolenie na broń sportową do celu sportowego, to wolno Ci posiadać broń gładkolufową. Jeśli natomiast masz na "broń sportową z lufami gwintowanymi" to nie, to takie dość proste.

A nawet jeśli organ wydałby decyzję niezgodną z wnioskiem (i stanem faktycznym) i stała się ona ostateczna to OBOWIĄZUJE. Można teoretyczne stwierdzać jej nieważność w trybie KPA, ale do tego czasu ma moc prawną.
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Broń i amunicja - WBP”