Trijicon ACOG

Moderator: Moderatorzy WBP

steyr
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 24
Rejestracja: 06 grudnia 2012, 10:18
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Trijicon ACOG

Post autor: steyr »

Nie napisałem,ale ACOG'a zamierzam posadowić na bocznym montażu jaki mam zamocowany do komory zamkowej.Jest na niej szyna RIS. Szyna jest tylko około 1 cm nad pokrywą(niski montaż) CZ858 "rzuca" łuski prawie pionowo w górę,stąd konieczność posadowienia optyki relatywnie krótkiej,aby luneta nie oberwała łuską.Nie zamierzam montować deflektora do łusek z przyczyn estetycznych. Mam posadowiony kolimator,lecz z uwagi na mój astygmatyzm znak celowniczy lubi przybierać różne kształty.Rujnuje to wyniki w celowaniu i działa silnie deprymująco. ACOG jest klasyczną optyką dlatego liczę,że obraz celu i sama siatka celownicza nie będą płatać mi psikusów. Montaż celownika na osłonie rury gazowej oczywiście nie wchodzi w grę. Lecz z uwagi na wysoki koszt zakupu tego urządzenia wskazane byłoby ją zamocować wcześniej na samym karabinku.Może oczywiście być także jego kopia,choćby z karabinka ASG. W elbląskiej grupie ASG nie znalazłem nikogo z taką optyką.

pozdrawiam
Awatar użytkownika
biper
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 3223
Rejestracja: 20 stycznia 2015, 09:28
Tematy: 18
Lokalizacja: okolice 3city
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Trijicon ACOG

Post autor: biper »

Steyr.. mam kopię tego ACOG'a. Dokładnie taką o jakiej mowa w tym temacie
Jeśli bywasz w okolicach Trójmiasta, to możemy się jakoś zgadać. Najchętniej na strzelnicy w Lublewie koło Gdańska (Strzelnica Czapla).
Jakby co to pisz na PW.
SKS Ardea || Pomorskie Stowarzyszenie Strzelecko-Kolekcjonerskie "DO BRONI"
steyr
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 24
Rejestracja: 06 grudnia 2012, 10:18
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Trijicon ACOG

Post autor: steyr »

Celownik został szczęśliwie odnaleziony przeze mnie.Jeden z kolegów za niedługo udostępni mi go do małej przymiarki. Dziękuję wszystkim za pomoc.

Andrzej z Elbląga
mickel98
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 39
Rejestracja: 08 czerwca 2019, 12:58
Tematy: 6
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Trijicon ACOG

Post autor: mickel98 »

Cześć,
chciałbym zakupić acoga do bcm 14.5. Co prawda nadal czekam na swojego ar, ale widziałem że acog jest w kilku sklepach w Stanach przeceniony z 1500$ do 1100$, także zastanawiam się czy nie warto w najbliższym czasie zakupić. Czy do strzelania amunicją powiedzmy 55gr, 62 lub 77 luneta z siatką do kalibrów .223/ 5.56 BAC będzie odpowiednia?
konkretnie taka mnie interesuje: https://www.trijicon.com/products/details/ta31f
Awatar użytkownika
tony1858
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 18
Rejestracja: 09 października 2016, 23:18
Tematy: 1
Lokalizacja: Rzeszów
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Trijicon ACOG

Post autor: tony1858 »

Na army bazaar co jakiś czas się pojawiają acogi, zdecydowanie taniej niż $1500.
Kwestia tego, jaką siatkę celowniczą i powiększenie potrxebujesz.
To drogi sprzęt, jakbym miał kupować, to przeczesałbym odmęty jutubowe zanim bym się zdecydował.
jarek_74
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 139
Rejestracja: 17 grudnia 2016, 15:12
Tematy: 4
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Trijicon ACOG

Post autor: jarek_74 »

...
Ostatnio zmieniony 01 maja 2022, 11:24 przez jarek_74, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
peter79
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 121
Rejestracja: 08 marca 2016, 08:52
Tematy: 4
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Trijicon ACOG

Post autor: peter79 »

mickel98 pisze:
To trochę nie tak. Czy dana siatka będzie "odpowiednia" do lufy/amunicji. Z każdą lufą i amunicją trafienia będą się nieco inaczej rozkładały. Trzeba samemu przetestować i zobaczyć jakie punkty na siatce będą odpowiadały jakim dystansom. Ewentualnie pomierzyć prędkości wylotowe i wbić w kalkulator. Ale potem i tak w realu trzeba potwierdzić. I zrobić poprawki.
jarek_74 pisze:
Też znalazłem tą stronę szukając optyki. Mocno podejrzane wydało mi się że można u nich kupić rzeczy NIGDZIE nie dostępne. Wystarczy wrzucić w google i od razu pojawia się masa wpisów że to zwyczajni oszuści.
mickel98
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 39
Rejestracja: 08 czerwca 2019, 12:58
Tematy: 6
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Trijicon ACOG

Post autor: mickel98 »

Dzięki wszystkim za odpowiedź! Właśnie natrafiłem na te ogłoszenia na army bazar, ale coś mi tam nie pasowało. Jest firma co importuje takie zabawki ze stanów i ma dobre opinie w środowisku, więc chyba zaryzykuje.
Chciałbym lunetę 32x4 z trytem TA31F (z siatką red chevron reticle) albo TA31H z siatką red horseshoe.
jarek_74 pisze: 10 kwietnia 2021, 00:04 Trijicon oferuje wiele modeli celowników ACOG:
https://www.trijicon.com/products/subca ... iflescopes

Pierwszy, "militarny" model TA01 jest oferowany w 10 wersjach (niestety prawdopodobnie tylko w US):
https://www.trijicon.com/search2/?keywords=ta01

Wspomniałem o TA01 bo kupiłem taki na eBay w Stanach w 2019 roku za 820 USD.
Sprawdziłem dziś, niestety ten sprzedawca (sundowncoast) nie ma już w ofercie celowników ACOG i nie wysyła poza US.

Jest sklep w Europie oferujący takie celowniki, TA01 jest tam w cenie 1299 EURO - https://www.optics-world.nl/
Wspominam o tej firmie nie po to by ją polecić ale przed nią przestrzec, niestety czasem sprzedają towar, którego nie mają na stanie.
W ubiegłym roku zamówiłem u nich lunetę Bushnell z montażem Spuhr, montaż dotarł, luneta nie, skończyło się na zwrocie pieniędzy ale trwało to 3 miesiące.
Czyli luneta z balistyką do .223/5.56 BDC będzie dobra do takiego karabinu?
Ostatnio zmieniony 10 kwietnia 2021, 14:38 przez mickel98, łącznie zmieniany 1 raz.
mickel98
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 39
Rejestracja: 08 czerwca 2019, 12:58
Tematy: 6
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Trijicon ACOG

Post autor: mickel98 »

peter79 pisze: 10 kwietnia 2021, 05:54
mickel98 pisze:
To trochę nie tak. Czy dana siatka będzie "odpowiednia" do lufy/amunicji. Z każdą lufą i amunicją trafienia będą się nieco inaczej rozkładały. Trzeba samemu przetestować i zobaczyć jakie punkty na siatce będą odpowiadały jakim dystansom. Ewentualnie pomierzyć prędkości wylotowe i wbić w kalkulator. Ale potem i tak w realu trzeba potwierdzić. I zrobić poprawki.
jarek_74 pisze:
Też znalazłem tą stronę szukając optyki. Mocno podejrzane wydało mi się że można u nich kupić rzeczy NIGDZIE nie dostępne. Wystarczy wrzucić w google i od razu pojawia się masa wpisów że to zwyczajni oszuści.
Sądziłem, że jak kupie z balistyką .233/5.56 bdc to będzie generalnie spoko, ale teraz widzę, że jednak nie jest to takie proste :-/. Z drugiej strony pewnie i tak głównie będę pykać na 100m, może okazjonalnie na 400m z uwagi na dostępność osi w okolicy. zakładając, że przedziałki w lunecie nie pokrywałyby się w 100% z balistyką pocisków, to czy byłyby to jakieś odczuwalne różnice? W zawodach i tak nie zamierzam startować.
Awatar użytkownika
peter79
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 121
Rejestracja: 08 marca 2016, 08:52
Tematy: 4
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Trijicon ACOG

Post autor: peter79 »

I tu znowu wszystko zależy jaka lufa i jaka amunicja. To nie jest krzyż i luneta do strzelania na punkty. Tylko, bądźmy szczerzy, do strzelania do ludzi. A w naszym przypadku do blach. Do blachy z lufy 16" przy amunicji 55gr czy 62gr. Pocisk do 200m leci w miarę płasko. Czy zrobisz sobie zero na 50m czy na 100m. Poprawki zaczynają się na 300m. Przy 400, 500 to już znaczące poprawki. Ale też trzeba samemu sprawdzić doświadczalnie.

Tutaj przykład jak się teoretycznie rozkłada. Ale to też tylko mniej więcej. U mnie np zawsze się nieco inaczej rozkładało. Np ostatnio co potwierdzałem doświadczalnie to z lufy 10.5. Ammo 62gr. Przy zerze na 50m drugie miałem na 100m. Przy zerze na 25m drugie na 180m. Zawsze trzeba sprawdzić. Można prędkości pomierzyć. Wbić w kalkulator. Ale kalkulatory też nie pokażą idealnie. Po strzeleniu np na 100m i 200m/300m wg kalkulatora. Sprawdzasz jak się ułożyło i wprowadzasz poprawki do kalkulatora. Wtedy dopiero możesz zaufać że pokaże dobre wyliczenia.
http://www.arma-dynamics.com/zero-considerations.html
mickel98
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 39
Rejestracja: 08 czerwca 2019, 12:58
Tematy: 6
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Trijicon ACOG

Post autor: mickel98 »

Znalazłem coś takiego:
Can I use the same ACOG on a 16 and 14.5 inch rifle? I am under the impression that these make 500-700 yard prescion shooting reachable for novice shooters?
IMPORTANT: The grand majority of the ACOG scopes are calibrated for medium 16" barrels. With a few ACOGs there are 3 different barrel lengths that they are calibrated for.....Short, Medium, and Long.

TA31RCO-M4 = Short 14.5" Barrels
TA31F = Medium 16" Barrels
TA31RCO-A4 = Long 20" Barrels

You can safely go UP or DOWN one barrel length and still be OK. If you had a TA31F you can use all 3 barrel lengths. If you have a TA31RCO-M4 you can only use Short 14.5" barrels and Medium 16" barrels.

Dodatkowo podpytałem w sklepie w stanach o TA31RCO-M4CP i TA31F i co polecają do lufy 14.5''. Odpisali że są to siatki BCD i nie ma znaczenia którą wybiorę, to wyniki będą bardzo podobne. A jeżeli chce coś do bardzo precyzyjnego strzelania, to generalnie nie polecają siatek celowniczych BCD.
Smoczy
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 496
Rejestracja: 01 maja 2012, 23:21
Tematy: 5
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Trijicon ACOG

Post autor: Smoczy »

Link z postu kolegi Petera79 pięknie pokazuje skalę problemów dla siatek BCD - bo to i od długości lufy, i masy pocisku ( i jego BC ) , ( i naważki i rodzaju prochu ) i jeszcze całej gamy zmienny środowiskowych, które to mają wpływ na prędkość i POI.

Kiedyś przymierzałem się do ACOGa ale przepadł na rzecz LPVO z siatką milsową i co ciekawe, dla mnie nie ważne czy FFP czy SFP bo i tak strzelam albo na minimalnym albo maksymalnym powiększeniu. Na dalsze dystanse nastawy można policzyć z kalkulatora, a od biedy nauczyć się kilku standardowych na pamięć. Dodatkowo - każde LPVO ma korektę dioptrii na okularze - ACOG nie i przy wadzie wzroku trzeba strzelać w okularach korekcyjnych :/

Nie to, że marudzę - ACOG to świetna, pancerna optyka. Tylko jak ze wszystkim - są plusy dodatnie i plusy ujemne.

Przy okazji - co do dyskusji o zerze - jest jeszcze zero na 36y - najlepsze dla red-dotów,

Pozdrawiam,
Smoczy
jarek_74
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 139
Rejestracja: 17 grudnia 2016, 15:12
Tematy: 4
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Trijicon ACOG

Post autor: jarek_74 »

...
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Broń i amunicja - WBP”