Jaki "Kałach"?

Moderator: Moderatorzy WBP

krmozejko
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 79
Rejestracja: 18 października 2020, 21:09
Tematy: 1
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Jaki "Kałach"?

Post autor: krmozejko »

Gdzieś czytałem, że problem ten został naprawiony i po 2017 wszystkie Jacki mają już kute obsady. Myślę, że najpewniejsze informacje dostaniesz bezpośrednio od WBP - kontakt z nimi jest bardzo dobry, szybko odpisują na maile.
Awatar użytkownika
Wiedzmin
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 847
Rejestracja: 03 sierpnia 2020, 11:05
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Jaki "Kałach"?

Post autor: Wiedzmin »

Ale że co mam napisać? Zapytać w czym jest gorszy od Saigi? :)

Bo dalej mi się szykuje zakup krótkiego kałacha i co prawie się zdecyduję na jacka, to przeczytam na jakimś braterstwie, że złom i komuś się znowu popsuł i mi się odechciewa. :)
BLACK GUNS MATTER
krmozejko
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 79
Rejestracja: 18 października 2020, 21:09
Tematy: 1
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Jaki "Kałach"?

Post autor: krmozejko »

Nie, zapytać czy dalej wsadzają odlewane obsady. Rozdęte komory to chyba najpoważniejszy problem o jakim piszą na jakimś braterstwie i w innych internetach, więc informacja czy producent definitywnie się z tym uporał jest raczej istotna :wink: Jeśli obecne Jacki mają kute obsady to niekoniecznie jest sens się przejmować tym, że w dawniej produkowanych coś się działo.
LARPAK
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 7505
Rejestracja: 05 grudnia 2011, 16:26
Tematy: 63
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Jaki "Kałach"?

Post autor: LARPAK »

Krótkie hellpuppy też miały podobne problemy.

Dowiedzieć się u producenta czy mają kute czy odlewane stosowne części - uporali się z problemem czy nie.
Jak coś będzie nie tak, a powiedzieli, że jest OK to masz korespondencję jako potwierdzenie, że miało być OK. Do tego możesz dopytać czy podejmą się bezpłatnej naprawy/wymiany jak okaże się, że w normalnej eksploatacji karabinek się popsuł.

Jakby tak czytać internety na temat samochodów to wyszłoby mi, że musiałbym jeździć rowerem, ale i tutaj na pytanie jakim też by się okazało, że jednak lepiej będzie pieszo bo co nie kupisz to będzie badziewie. Jednakże uwaga bo jak zaczniesz czytać jakie buty wybrać to i tutaj się okaże, że lepiej z domu nie wychodzić.
Awatar użytkownika
Wiedzmin
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 847
Rejestracja: 03 sierpnia 2020, 11:05
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Jaki "Kałach"?

Post autor: Wiedzmin »

Nie zgodzę się. Na internetach na przykład można poczytać o tym, że HK416 i HK417 są pancerne. To samo Swiss Arms 550. Więc nie do końca wszystko co jest jest równie obsrane na necie.
BLACK GUNS MATTER
LARPAK
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 7505
Rejestracja: 05 grudnia 2011, 16:26
Tematy: 63
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Jaki "Kałach"?

Post autor: LARPAK »

@Wiedzmin:
kiedyś spotkałem gościa co to na broni się nie znał, a kupił "wszystko co najlepsze w sklepie, a najlepsze jest bo jest drogie" - jak mu powiedziałem, że w tym sklepie był na półce droższy MR223 nić jego Haenel to wyglądał jakbym go w pysk strzelił, a jak ubytek powłoki mu wytknąłem to prawie się ze strzelnicy zawinął.

Jak ktoś wydaje naście tysięcy to nie powie, że gówno kupił chyba, że jest na prawdę super pro i wie co mówi, a owy sprzęt już zdążył sprzedać/oddać.
Podobnie masz z użytkownikami Glocków, którzy mówią, że to super broń, ale mało który już wspomni, że wszystkie bebechy wymienił na ZEV'a czy inną firmę.

Każdy będzie chwalił swoje i to tyle co się dowiesz.
Ramesses
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 425
Rejestracja: 03 listopada 2018, 21:45
Tematy: 3
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Jaki "Kałach"?

Post autor: Ramesses »

Wiedzmin pisze: 29 czerwca 2021, 08:52 Ale że co mam napisać? Zapytać w czym jest gorszy od Saigi? :)

Bo dalej mi się szykuje zakup krótkiego kałacha i co prawie się zdecyduję na jacka, to przeczytam na jakimś braterstwie, że złom i komuś się znowu popsuł i mi się odechciewa. :)
Kup Pan Saigę, będziesz Pan zadowolony. Drożej, trudniej dostać , ewentualne problemy z serwisem. Wszystko to prawda ale minie każdy wystrzelony nabój utwierdza w przekonaniu że było warto. Wykonanie na 100% w reżimie wojskowym bo nie wierzą żeby Rosjanie mieli inna linie produkcyjna i technologię dla broni na rynek cywilny .
9x19/357mag/45ACP/.22 LR/223rem
LARPAK
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 7505
Rejestracja: 05 grudnia 2011, 16:26
Tematy: 63
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Jaki "Kałach"?

Post autor: LARPAK »

Ramesses pisze: 29 czerwca 2021, 18:24 Wykonanie na 100% w reżimie wojskowym bo nie wierzą żeby Rosjanie mieli inna linie produkcyjna i technologię dla broni na rynek cywilny .
To teraz sobie zadaj pytanie:
- czy FB Radom ma inne linie na rynek cywilni,
- czy FB Radom ma linie produkcyjne dla broni 7,62 x 39 mm,
- czy FB Radom robi nadal broń w systemie AK czyli 5,56 mm Beryl jak i 7,62 mm Beryl,
- kto robi dla FB Radom M762,
- kto robi dla FB Radom Beryl Pistol na rynek USA.

Przy odpowiedziach możesz się mocno zdziwić.
Ramesses
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 425
Rejestracja: 03 listopada 2018, 21:45
Tematy: 3
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Jaki "Kałach"?

Post autor: Ramesses »

Szanowny Larpaku ale my tu nie rozważamy o wyrobach FB tylko o ewentualnych różnicach jakościowych pomiędzy Saigą a Jackiem i tylko w tym kontekście należy rozumieć mój wpis. Jest dla mnie oczywiste że wyrobu cywilne i wojskowe FB są tej samej jakości .
9x19/357mag/45ACP/.22 LR/223rem
LARPAK
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 7505
Rejestracja: 05 grudnia 2011, 16:26
Tematy: 63
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Jaki "Kałach"?

Post autor: LARPAK »

@Ramesses:
ahh, kwestia jest taka, że dla FB pewne rzeczy klepie WBP. Wcześniej robiło to samo FB i tak samo jest w przypadku Saigi.
I to o to wszystko w tym chodzi.
Ramesses
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 425
Rejestracja: 03 listopada 2018, 21:45
Tematy: 3
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Jaki "Kałach"?

Post autor: Ramesses »

O tym powiem szczerze , nie piałem pojęcia . Nigdy szczegółowo wyrobami FB się nie interesowałem . Oczywiste że każdy koncern w tym i IŻmasz ma jakiś tam podwykonawców i kooperantów . Ale chodzi mi jedyni o to ze technologia produkcji np. mojej Siagi Mk103 jest taka sama jak AK 103.
9x19/357mag/45ACP/.22 LR/223rem
krzychu22lr
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1077
Rejestracja: 25 maja 2013, 19:41
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Jaki "Kałach"?

Post autor: krzychu22lr »

Wg oświadczenia amerykańskiego dystrybutora, WBP klepie dla FB 5 małych części do Beryla, z ogółu 130 części produkowanych przez FB i podwykonawców. Podwykonawców, którzy produkują nie tylko dla FB, ale też... WBP - w tym m.in. owe nieszczęsne odlewy, odrzucone z rynku amerykańskiego, które znalazły się w polskich Jackach Anno Domini 2017. I to mimo, że na MSPO tamtego roku przedstawiciele WBP zapewniali, że wszystkie Jacki są wykonywane w stu procentach w Rogowie i mają kluczowe elementy (suwadła i obsady lufy) z odkuwki.

Co ciekawe - na tym samym MSPO WBP już głosiło jak to robi zamki dla Beryla M762, chociaż karabinek ten trafił do produkcji w roku 2014, kiedy zakład w Rogowie nie miał żadnych możliwości produkcji broni, a jedynie składał ją z części ze starych kałaszy "Łucznika". W roku 2017 zresztą już dostawy do Nigerii zakończono, a Jacki na rynek polski z roku 2018 znowu w dużej mierze składały się z elementów "odzyskanych" z broni sprzed 30 lat. Nie wspomnę już o rzekomych "zamówieniach zagranicznych sił zbrojnych" jakie ma mieć WBP, których śladu nie znajdziesz nigdzie (najbliżej tej deklaracji jest zakup stu Jacków przez ośrodek szkoleniowy francuskiego wojska, tylko tym tropem to FB, bułgarski Arsenał, Iżmasz i Norinco mogą sobie przyczepić tytuł "dostawców US Army i USMC").

Nie krytykuję Jacków, bo to solidny produkt wśród komercyjnych klonów AKM, ale to co opowiada ich producent brałbym z dużą dozą sceptycyzmu - w ostatnich latach bardzo zbliżają się swoimi wypowiedziami do Pioneera z ich "AK from Radom". Co zabawne - Pioneer (też w 2017 roku) twierdził, że to oni są jednym z poddostawców WBP (mieli dla nich robić m.in. zamki - te same zamki, które WBP niby robił dla FB?). Czego WBP się, naturalnie, wyparło.
Szpieg ze Stumilowego Lasu.
LARPAK
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 7505
Rejestracja: 05 grudnia 2011, 16:26
Tematy: 63
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Jaki "Kałach"?

Post autor: LARPAK »

@krzychu22lr:
to zadaj sobie jak i FB pytanie czy mają linię produkcyjną do Beryli 5,56 mm jaki 7,62 mm w swojej nowej wypasionej fabryce bo z tego co wiem od osoby mocno związanej z wprowadzeniem MSBS/GROT do wojsk operacyjnych (czyt. nie WOT) to ta linia tam leży spakowana gotowa do wywiezienia, a w nawet TVN Turbo pokazano na jakimś złomie super hiper tajną linię produkcyjną do broni - to właśnie ta z FB.

Kontrakt dla Nigerii z tego co wiem też był wykonany przez WBP.

Oczywiście żadna z tych firm się do tego nie przyzna bo to byłaby porażka marketingowa, ale taka jest tajemnica poliszynela.

Jakoś pod koniec 2018 roku wojsko przestało zamawiać Beryle 5,56 mm z FB i wtedy zaczęto wdrażać MSBS/GROT na szerszą skalę.

Przy czym znając politykę FB czyli nie produkowania niczego czego nie mogą sprzedać wojsku to nie robią to zapomnij, że klepią jakieś pistoletowe berylki dla USA w co niestety amerykanie też nie chcą uwierzyć.
krzychu22lr
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1077
Rejestracja: 25 maja 2013, 19:41
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Jaki "Kałach"?

Post autor: krzychu22lr »

LARPAK pisze: 29 czerwca 2021, 19:58 @krzychu22lr:
to zadaj sobie jak i FB pytanie czy mają linię produkcyjną do Beryli 5,56 mm jaki 7,62 mm w swojej nowej wypasionej fabryce bo z tego co wiem od osoby mocno związanej z wprowadzeniem MSBS/GROT do wojsk operacyjnych (czyt. nie WOT) to ta linia tam leży spakowana gotowa do wywiezienia, a w nawet TVN Turbo pokazano na jakimś złomie super hiper tajną linię produkcyjną do broni - to właśnie ta z FB.
(...)
Jakoś pod koniec 2018 roku wojsko przestało zamawiać Beryle 5,56 mm z FB i wtedy zaczęto wdrażać MSBS/GROT na szerszą skalę.
Tylko, że MSBS-y powstają na tych samych maszynach co Beryle. Oczywiście nie w tym samym czasie, ale to nie są lata 90., z oddzielnymi liniami produkcyjnymi - "Łucznik" od lat już produkuje komponenty do Beryli na obrabiarkach sterowanych komputerowo. Stąd m.in. dążenie do przeprowadzki.

"Wdrażanie Grota na szerszą skalę" to efekt rozbudowy zakładu - bo rzeczywiście w 2017 roku FB musiał dzielić czas na maszynach pomiędzy Beryle, MSBS-y i Glauberyty dla służb porządkowych. W roku 2018 mieli zamówienia tylko na Groty, co po zakupie dodatkowych maszyn, dało efekt w znaczącym wzroście tempa produkcji tej broni. Ale teraz, kiedy mają zamówienia na Vis-y 100 dla wojska, czekają na zamówienie na MSBS-762N i mają kontrakty cywilne, tempo produkcji Grota znowu spada - pierwszy kontrakt wykonali w 4 lata, a na dwa następne (łącznie dające jednak tę samą ilość 36 tysięcy karabinków) mają łącznie lat 8.

Zresztą - dla wojska Beryle nadal się w "Łuczniku" produkuje, chociaż w częściach. I jakoś tak przypadkiem się składa, że ostatnie zamówienie na części do Beryli to luty 2020 - najnowsza partia cywilnych Beryli też pochodzi z tego roku. Idealnie pomiędzy zakończeniem pierwszego kontraktu na Groty, a rozpoczęciem drugiego kontraktu (de iure pierwsze dwa kontrakty to jeden kontrakt na 36 tysięcy karabinków zakończony właśnie w 2020, i aneks, którego zakończenie przewiduje się na 2022). Podobnie zresztą "w przerwach od Grota" powstają Visy 100.
LARPAK pisze: 29 czerwca 2021, 19:58Kontrakt dla Nigerii z tego co wiem też był wykonany przez WBP.
No to powiedz proszę nam, jakim cudem, skoro w latach 2014-2015 (kiedy Nigeria odebrała pierwsze 1500 Beryli) WBP nie produkowało nic, i dopiero budowało swój zakład produkcyjny? Do roku 2014 wszystko co Rogów robił to były składaki ze starych części, a "własną" produkcję zaczęli w 2015 - przy tym wtedy były to właśnie owe komponenty odlewane, pochodzące od poddostawcy i przeznaczone na rynek amerykański. Wdrożenie elementów z odkuwki w WBP to dopiero lata 2016-2017, najpierw (znowu) tylko na rynek amerykański - to jak je wysłali do Nigerii dwa lata wcześniej, DeLoreanem doktora Emmetta Browna?

W tej wersji wydarzeń nie zgadza się zresztą nie tylko kolejność, ale też sam fakt, że WBP nie było w stanie zrealizować własnych zamówień i musiało stosować niespełniające standardu komponenty w produkcji na rynek polski. Ciężko uwierzyć, że przy takim obciążeniu wzięli na siebie jeszcze kontrakt nigeryjski (i że żaden Beryl M762 jeszcze nie eksplodował).
LARPAK pisze: 29 czerwca 2021, 19:58 Przy czym znając politykę FB czyli nie produkowania niczego czego nie mogą sprzedać wojsku to nie robią to zapomnij, że klepią jakieś pistoletowe berylki dla USA w co niestety amerykanie też nie chcą uwierzyć.
Akurat Amerykanom by to do głowy nie przyszło (nowe eksportowe Beryle, nie tylko "pistoletowe" Mini, ale też zwykłe 5,56 i 7,62, rozeszły się w ciągu godzin), gdyby nie pewien Kapral-Poland, który na The AK Forum głosił plotki o tym, że to WBP produkuje nowe Beryle, a nie "Łucznik". Rozeszło się to potem po innych portalach i Facebookach, a biedny Atlantic Firearms musiał robić sprostowania.

Więc skoro już sobie tak plotkujemy, plota, która trafiła do mnie w 2019 roku, też "z pewnego źródła" (ukryte, bo jak dla mnie to jednak bzdury):
► Pokaż Spoiler
Ja tego nie wymyśliłem, ja to usłyszałem od człowieka, którego uważam za dosyć dobre źródło informacji. Tylko to mi się nie łączy ze wszystkim innym co do tej pory wiedziałem o WBP, więc takich "ploteczek" wolałem nie powtarzać. Ale dziś możemy sobie poplotkować!
Szpieg ze Stumilowego Lasu.
LARPAK
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 7505
Rejestracja: 05 grudnia 2011, 16:26
Tematy: 63
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Jaki "Kałach"?

Post autor: LARPAK »

@krzychu22lr:
pokaż mi linię w FB Radom do Beryli - nie znajdziesz.

FB Radom jest zobowiązania dostarczaniem części zamiennych przez określony czas licząc od dostarczenia ostatniej sztuki z zamówienia - ta sama zasada dotyczy np. lekkich noszy polowych, w których ZTT było określone, że producent ma dostarczać przez 10 lat części zamienne licząc od zakończenia produkcji, gdzie tam masz płachtę materiału i taśmę parcianą tworzącą uchwyty czyli znikoma ilość części.

To samo dotyczy pojazdów, uzbrojenia i innego SpW.

Te same linie do MSBS i Beryla - dobre sobie.
Jakoś nie widziałem u nich tych samych linii do jednego i drugiego, ale fakt byli wtedy jeszcze na starym miejscu.

Tak czy inaczej wojsko Beryli już od nich nie zamawia, a oni utrzymują tylko części zamienne zgodnie z kontraktem.

Prezentujesz tutaj podejście pewnego redaktorka, który to twierdził, że VIS100 to nie jest MAG 95/98, ale po pewnym czasie przyznał, że sięgnięto po dokumentację MAG 95/98, ale to nie jest MAG 95/98.
Pewnym faktom nie zaprzeczysz a FB Radom ani WBP się nie przyznają do tego bo jedno i drugie by miało marketingowo problemy - FB straciłoby "renomę", a WBP klienta znoszącego złote jaja. To czy WBP jako podwykonawca zleciło wykonanie zamówienia komuś innemu jako ich podwykonawcy to już zupełnie inna sprawa.

Zamówienie na części do Beryla jeżeli było złożone to tylko na części dla tej broni, w której wyszedł już dawno resurs i należy w nich przeprowadzić kapitalny remont, aby ów resurs przedłużyć - nic nowego.

Przy okazji jako dygresję podam, że pewna warszawska firma dla jednej jednostki wykonała modernizację karabinka AKMS, który dostał oznaczenie 7,62 mm kbk AKMS WS i swój JIM - jest tam kilka ciekawych modyfikacji, ale żadna z nich nie jest z FB, a zgodnie z tym co sugerujesz to i amerykanie, ukraińcy i ruscy robią dla nas modyfikacje, ale to tylko gotowe komponenty wzięte z półki i zebrane oraz zamontowane przez jedną z firm zgodnie z życzeniem zamawiającego.
Równie dobrze taką modyfikację mogłaby wykonać FB Radom i wtedy byś twierdził, że części amerykańskie, ukraińskie i ruskie są produkcji polskiej bo FB je zamontowało - sorry, ale nie.

EDYTA:
co do części odzyskanych przez WBP - przecież sami film na swojej stronie zamieścili jak z gotowych karabinków robią "parts kits", a wojsko ma jeszcze sporo zestawów remontowych, które co jakiś czas wypływają do sprzedaży.
Ameryki to nie odkryłeś.

A tak przy okazji to nie wierz we wszystko co wyczytasz na amerykańskich forach bo tam ostatnio jeden gość sprzedawał część do SWD twierdząc, że jest polskiej produkcji kiedy my nigdy SWD nie produkowaliśmy.
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Broń i amunicja - WBP”