[Elaboracja] zakup komponentów 9x19

Moderator: Moderatorzy WBP

Awatar użytkownika
go43
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 791
Rejestracja: 09 października 2007, 10:59
Tematy: 5
Lokalizacja: Kwidzyn
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: [Elaboracja] zakup komponentów 9x19

Post autor: go43 »

Do mycia może być kranówka.
Do płukania, jak wyżej, polecam wodę destylowaną.
KSSK Gward Kwidzyn
Awatar użytkownika
betoniarz08
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 328
Rejestracja: 18 grudnia 2016, 15:56
Tematy: 0
Lokalizacja: Poznań
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: [Elaboracja] zakup komponentów 9x19

Post autor: betoniarz08 »

Azrael nie baw się w zadne specjalne koncentraty, wazne żeby piach wymyc. Gdy miałen łuski z zamkniętej strzelnicy z posadzķą to odrazu szły do prasy. A mycie łusek dopiero w karabinowej poprawia jakość pracy.
azrael88
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 251
Rejestracja: 11 czerwca 2017, 20:22
Tematy: 0
Lokalizacja: Kielce
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: [Elaboracja] zakup komponentów 9x19

Post autor: azrael88 »

OK, dzięki za info. Czyli mycie w kranówce z ogólnodostępnymi płynami/proszkami a płukanie w destylowanej.
Awatar użytkownika
epaa
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 839
Rejestracja: 14 września 2005, 18:51
Tematy: 0
Lokalizacja: trój miasto
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: [Elaboracja] zakup komponentów 9x19

Post autor: epaa »

O elaboracji jest specjalne forum, naprawdę bardzo dobre, trochę czytania ale można wielu błędów nie robić samemu

Wyjątkowo napiszę tu:
1. łuski ze strzelnicy zamkniętej a niekurzącą posadzką - czyli nie czysty betona np. malowany żywicą. Można elaborować od razu, no przedmuchać można bo resztki prochu wypadają na zewnątrz i brudzą, można też zrobić punkt 2
2. łuski zebrane z piasku, betonu muszą być umyte z piachu czyli ziarenek kwarcu i co tam jeszcze piasek ma w sobie. Wypłukane.
Obie te operacje są by łuska nie niszczyła matrycy, nie klinowała się. Byle po wyschnięciu nie było na łuskach plam z osadu, gdy woda jest twarda. kolorowe plamy nie szkodzą, szkodzi "kamień"
3. Można po wypłukaniu z piachu wsadzić do tumblera. Płyn do mycia. I potem wypłukać, ( ja to robię nad miską w sitku które przepuszcza satelitki. Są już naprawdę wystarczająco czyste. Latem do słońce, zimą na grzejnik.
4. Można po wstępnym płukaniu jeszcze raz puścić tumbler z dodatkiem jakiegoś płynu do wc - oj jak pięknie świecą. tyle że po roku i tak matowieją, jak jest dostęp powietrza

Takie doświadczenie z 20 000 kulek. Mam tumbler na ponad 1000 łusek9 x19, ale najlepszy efekt daje przy około 600 szt, małej ilości wody. po prostu na tyle jest satelitek
Z takim sprzętem jadę do puktu 4, ale bywało że i po 1 elaborowałem i problemów nie było.

Każdy robi co mu pasuje :-)
Evito
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 565
Rejestracja: 13 lipca 2017, 15:51
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: [Elaboracja] zakup komponentów 9x19

Post autor: Evito »

Z moich doświadczeń wynika że środki czystości które pięknie nabłyszczają łuski przyspieszają ich utlenianie więc i tak najlepiej jest dodać do tumblera trochę ludwika, a satelitki co mają zebrać zbiorą i więcej nie trzeba.
Płukać kilka razy w zimnej wodzie i na końcu w destylce - łuseczki może nie będą aż tak ładnie świecić, ale nie utlenią się przez dłuższy czas, a nie przez pierwsze 2 dni ;)
Jestem pacyfistą... i tego się trzymajmy :502:
azrael88
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 251
Rejestracja: 11 czerwca 2017, 20:22
Tematy: 0
Lokalizacja: Kielce
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: [Elaboracja] zakup komponentów 9x19

Post autor: azrael88 »

Szanowni, złożyłem zestaw na prasie Lee Auto Breech Lock Pro. Od razu na wstępie był problem z jedna tulejką, ale będzie rozwiązany. Natomiast mam pytanie dotyczące innej sprawy: Często łuska która po sformatowaniu idzie na matrycę od kielicha i prochu "nie trafia" centralnie w otwór matrycy, muszę albo nieco obniżyć talerzy i podnieść znowu albo delikatnie przesunąć łuskę palcem. Dziwi mnie taki brak osi, to normalne czy coś powinienem wyregulować?

Dalej - samo formowanie kielicha (flare) - czy ja dobrze rozumiem, że pocisk do łuski po tym etapie powinien wejść na ok 1mm, nie więcej?

Kolejna rzecz to naważka prochu. Zamierzam robić ammo na pociskach alsa pro 140gn, długości całkowitej 29,00mm, prochu lovex D032. Wstępnie policzyliśmy w sklepie że przy lufie shadow2 naważka 3,1gn zapewnia faktor do ipsc. Z doświadczenia może ktoś z Was napisać więcej o naważce przy tym pocisku? Czy OAL 29,00mm jest ok, czy powinno być więcej? Jeśli dobrze pamiętam belotka 124gn ma 29,2mm, podobnie ares 150gn - a ja chciałem sobie ułatwić i zjechałem do najbliższej całkowitej. Pytam bo w bazach praktycznie brak info o elaboracji tych pocisków na Lovexie.
cezarycezary
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 317
Rejestracja: 11 października 2015, 00:33
Tematy: 8
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: [Elaboracja] zakup komponentów 9x19

Post autor: cezarycezary »

azrael moja recepta na pociski alsa 140gr i limity 139gr spłonka fiocchi proch lovex D032 naważka 3,5grein QAL dla obydwu 29,2-29,3mm mam suwmiarke mechaniczna wiec te 0,1mm to błąd pomiaru, przy takim QAL nie musisz sie martwić o różnice w ,,łuku,, czubka pocisku, naważka 3,1- 3,2 grein to przy pociskach 147gr. Przy pociskach 139 i 140gr na podanej naważce przy lufie 12cm chrono pokazywalo mi że mam naboje odrobine powyzej faktora 125
azrael88
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 251
Rejestracja: 11 czerwca 2017, 20:22
Tematy: 0
Lokalizacja: Kielce
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: [Elaboracja] zakup komponentów 9x19

Post autor: azrael88 »

cezarycezary pisze:azrael moja recepta na pociski alsa 140gr i limity 139gr spłonka fiocchi proch lovex D032 naważka 3,5grein QAL dla obydwu 29,2-29,3mm mam suwmiarke mechaniczna wiec te 0,1mm to błąd pomiaru, przy takim QAL nie musisz sie martwić o różnice w ,,łuku,, czubka pocisku, naważka 3,1- 3,2 grein to przy pociskach 147gr. Przy pociskach 139 i 140gr na podanej naważce przy lufie 12cm chrono pokazywalo mi że mam naboje odrobine powyzej faktora 125
Dzięki za cenne wskazówki. Faktycznie nie chciałbym być na granicy faktora bo wtedy na jednym chrono przejdzie a na innym nie, lepiej mieć zapas.
Czy te 0,1-0,2mm zrobi różnicę, która może mieć znaczący wpływ na zachowanie się ammo? Czy to olać?
Evito
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 565
Rejestracja: 13 lipca 2017, 15:51
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: [Elaboracja] zakup komponentów 9x19

Post autor: Evito »

Zawsze można zrobić nabój testowy (bez prochu i spłonki) i testować na jaką długość naboju możesz sobie pozwolić aby broń chodziła niezawodnie :)
Jestem pacyfistą... i tego się trzymajmy :502:
cezarycezary
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 317
Rejestracja: 11 października 2015, 00:33
Tematy: 8
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: [Elaboracja] zakup komponentów 9x19

Post autor: cezarycezary »

azazel ja cała moja amo 9x19 robie na QAL 29,2-29,3mm a składałem już amo i na ,,czubkach,, 124gr alsy limit los frontier oraz 139limit i 140alsa, przy podanym QAL nie bedziesz miał problemow z ,, łukiem,, zakonczenia pocisku bo każda firma ku utrapieniu elaborantow ma odrobine inny, ja swoja amo testowałem na fuul pukadłach bo raczyłem nia wszystkich znajomych na strzelnicy i nie było żadnych problemow czy to na cz75, sigu 226, norinco np22, shadow, walterze 99 cz85, klocku i jeszcze paru innych wiec widać taki QAL jest uniwersalny.
Awatar użytkownika
kuras999
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1688
Rejestracja: 20 kwietnia 2016, 13:47
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: [Elaboracja] zakup komponentów 9x19

Post autor: kuras999 »

Zmniejszenie OAL wiąże się ze zwiększeniem ciśnienia początkowego co może być niekorzystne a w ekremanych przypadkach niebezpieczne.
mrq
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 226
Rejestracja: 24 listopada 2017, 15:53
Tematy: 0
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: [Elaboracja] zakup komponentów 9x19

Post autor: mrq »

Nie polecam „bycia na granicy faktora”. W jednych warunkach przejdziesz chrono a w innych nie. Inna pogoda (temperatura), brudna lufa i można się nie załapać. Ostatnio kolega ze squadu na AC tak miał - ledwo się prześlizgnął. A kilka osób zdaje się odpadło.
cezarycezary
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 317
Rejestracja: 11 października 2015, 00:33
Tematy: 8
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: [Elaboracja] zakup komponentów 9x19

Post autor: cezarycezary »

Dla tego chrono jest takie przydatne, a nie kierowanie sie tym co podaja producenci prochow w swoich tabelach wg. mnie dane z tabel Lovexa dla 9x19 sa zawyzone o dobre kilka % byc może dla bezpieczeństwa elaborantów Przykład tabela dla D032 pocisk fmj 124gr naważka 3,9gr QAL 29,69mm tabela podaje prędkość 325m/s, mnie na moim chrono przy tym pocisku 124gr fmj naważce 4gr QAL 29,2-29,3mm chrono pokazywało srednio 310m/s temperatura powietrza ok 20stopni czyli zima może to być wartość jeszcze mniejsza o kilka m/s
Awatar użytkownika
kuras999
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1688
Rejestracja: 20 kwietnia 2016, 13:47
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: [Elaboracja] zakup komponentów 9x19

Post autor: kuras999 »

A jesteś pewny że testowałeś amunicję tak jak producent prochu - długość lufy 150mm? Długość lufy ma kluczowe znaczenie dla predkosci. U mnie prędkość z makarowa to 290m/s a ta sama amunicja z raka 320m/s.
mrq
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 226
Rejestracja: 24 listopada 2017, 15:53
Tematy: 0
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: [Elaboracja] zakup komponentów 9x19

Post autor: mrq »

5% to może być błąd samego chrono - chyba, że masz jakieś super-wypasione. U mnie różnica między tym co policzyłem w QL a wynikiem na labradarze była minimalna - faktor wyszedł 135 a w QL 138.
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Broń i amunicja - WBP”