Buduję Strzelnicę

Moderator: Moderatorzy WBP

Awatar użytkownika
Hondo_Lane
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 2
Rejestracja: 29 listopada 2017, 08:50
Tematy: 0
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Re: Buduję Strzelnicę

Post autor: Hondo_Lane »

Cześć!

Autorowi wątku dziękuję za jego otwarcie i trzymam kciuki za każdego, kto ma zamiar utworzyć strzelnicę (komercyjną czy niekomercyjną - nieważne, potrzebujemy tych obiektów).
Mam następujące pytanie. O ile rozporządzenie MŚ reguluje przeznaczenie gruntu pod strzelnicę NIE będącą budynkiem, to oznacza, że strzelnica kryta może zostać zlokalizowana na gruncie przeznaczonym na przemysł / usługi / rekreację / inne? Czy ktoś z Was przerabiał temat strzelnicy krytej?
Ostatnio zmieniony 29 listopada 2017, 10:47 przez Hondo_Lane, łącznie zmieniany 1 raz.
shapi
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 423
Rejestracja: 16 grudnia 2014, 16:54
Tematy: 0
Lokalizacja: Krk
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Buduję Strzelnicę

Post autor: shapi »

Panowie, odkopuję temat z pytaniem do praktyków. Chciałbym usypać wały ziemne i utworzyć w ten sposób strzelnicę. Pomijam w tym momencie formalności, koszty itp - pytanie jest czysto techniczne.

Jaka powinna być optymalna wysokość wału, i jaką szerokość u spodu będzie on miał dla danej wysokości? Staram się oszacować ilość ziemi w [m^3] potrzebnej do usypania 1m wału.
Awatar użytkownika
aquater
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 309
Rejestracja: 05 października 2016, 01:03
Tematy: 31
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Buduję Strzelnicę

Post autor: aquater »

shapi pisze:Panowie, odkopuję temat z pytaniem do praktyków. Chciałbym usypać wały ziemne i utworzyć w ten sposób strzelnicę. Pomijam w tym momencie formalności, koszty itp - pytanie jest czysto techniczne.

Jaka powinna być optymalna wysokość wału, i jaką szerokość u spodu będzie on miał dla danej wysokości? Staram się oszacować ilość ziemi w [m^3] potrzebnej do usypania 1m wału.

Wysokość adekwatna do odległości z jakiej strzelamy aby wychwycić pociski


Inna będzie jak strzelasz z 25m a inna jak ze 100
shapi
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 423
Rejestracja: 16 grudnia 2014, 16:54
Tematy: 0
Lokalizacja: Krk
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Buduję Strzelnicę

Post autor: shapi »

Zdaję sobie z tego sprawę.
Konkretnie, dajmy na to że chcę sobie na płaskim polu zrobić oś na 100 m długości. W związku z powyższym, muszę nasypać wały po bokach - i tutaj pytanie jaka wysokość (2m)? i jaką taki wał będzie miał szerokość u podstawy. Wyższy kulochwyt umieszczony będzie na samym końcu działki - no ale powiedzmy że w porównaniu z dwoma wałami, po 100 m każdy, to jest to mniejszy wydatek.

Nie wiem pod jakim kątem usypuje się ziemia. Czy jest to 60%, mierzone między wałem a podłożem? Jeśli tak, to wał jest równobocznym trójkątem, o powierzchni 2,3 m^2 (dla 2m wysokości), a na usypanie 1 m długości takiego wału potrzebuje 2,3 m^3 ziemi. na dwa wały po 100 m potrzebowałbym wówczas 460 m^3.


Takiej informacji szukam - czy powyższe założenia są racjonalne, czy powinny być zmodyfikowane (mi na zdrowy rozum wydaje się że wał usypany z ziemi, bez jakiejś siatki/płyt betonowych) będzie plus/minus trójkątem rozwartym. Tylko jak rozwartym?
KG92RS
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 3741
Rejestracja: 29 grudnia 2016, 06:51
Tematy: 51
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Buduję Strzelnicę

Post autor: KG92RS »

Pytanie: czy rzeczywiście konieczne są dwa wały po bokach na całej długości? O ile pamiętam, wymaganie jest takie, że pocisk nie może opuścić terenu strzelnicy po oddaniu strzału ze stanowiska strzeleckiego, zgodnie z regulaminem strzelnicy. Przecież nie trzeba robić dachu na całej długości, bo "koś może strzelić w górę" -> w czym jest inne strzelanie na boki?
Żeby się zabezpieczyć, "na wszelki wypadek", wystarczy zrobić kawałek wału przy stanowiskach strzeleckich, kawałek prze kulochwycie (ewentualne rykoszety) i przed każdym stanowiskiem coś w stylu wąskiego tunelu np. z podkładów kolejowych, żeby było widać tylko kulochwyt (w strzelaniu przeszkadzać nie będzie) -> to też zapobiegnie strzelaniu nad kulochwytem.

Nie da się tak?
kwiatektom
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 43
Rejestracja: 09 września 2014, 10:52
Tematy: 0
Lokalizacja: Gołdap
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Buduję Strzelnicę

Post autor: kwiatektom »

Hej. Wszystko zależy od kategorii gruntu jakim zamierzasz usypywać ten wał. Przelicznik jest bardzo prosty: wysokość wału razy współczynnik pochylenia skarpy x 2. Czyli dla kategorii gruntu I (piasek suchy niespoisty, ziemia uprawna zaorana, torf bez korzeni) współczynnik pochylenia skarpy wynosi 1,5. Czyli dla skarpy o wysokości 2m usypanej z materiału kategorii I szerokość podstawy takiego trójkąta wyniesie 2x1,5x2=6m . Klasa I jest najbardziej sypka więc przy innych klasach ta podstawa będzie mniejsza. Np. kategoria III to piasek półzwarty gliniasty, pyły i lessy małowilgotne, glina ciężka i iły wilgotne zwarte bez głazów. Dla tej kategorii współczynnik wynosi 1 tak więc wał o wysokości 2m będzie miał podstawę 4m. To oczywiście jest teoria a w praktyce różnie z tym bywa. Też zamierzam robić taką strzelnicę i moje wstępne założenia to wał główny 4m a boczne 2,5m wysokości. Trzeba tylko pamiętać aby wał główny od strony padania pocisków miał warstwę zewnętrzną usypaną z sypkiego piasku aby jak najmniej było rykoszetów.To tak z grubsza
Pozdrawiam Tomek
shapi
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 423
Rejestracja: 16 grudnia 2014, 16:54
Tematy: 0
Lokalizacja: Krk
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Buduję Strzelnicę

Post autor: shapi »

@KG92RS
Da się. Natomiast jeśli ma dochodzić do sytuacji w których ktoś mi na przestrzeni tych 100 m wejdzie na oś (bo obok jest pole sąsiada), tudzież wjedzie traktor skracający sobie drogę, to zastanawiam się nad wszelkimi opcjami budowy. Owszem, jest flaga, mogą być tabliczki, oznaczenia - ale głupich nie sieją i wychodzę z założenia że fizyczna bariera którą jest wał zabezpiecza znacznie lepiej niż otwarty teren i informacja 'uwaga nie wchodzić'.

Ot taka, a nie inna wizja budowy.

@kwiatektom
Dzięki wielkie, właśnie takiej informacji szukałem. Jeszcze jedno pytanie, skoro jesteś w temacie - czy dla wałów ziemnych istnieje jakaś minimalna odległość od granic działki? Tak jak dla budynków jest to bodajże 4 m, pytanie czy tutaj jest coś podobnego, czy mogę wał usytuować na granicy działki ?
kwiatektom
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 43
Rejestracja: 09 września 2014, 10:52
Tematy: 0
Lokalizacja: Gołdap
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Buduję Strzelnicę

Post autor: kwiatektom »

Powiem szczerze że nie wgłębiałem się w odległości gdyż moja działka ma 5 hektarów i nie ma problemów z usytuowaniem strzelnicy z dala od granic. Zresztą w warunkach zabudowy mam zapis że wały mogą być usypane nie bliżej jak 15m od drogi z którą graniczy działka. Innych obwarowań nie mam. Z mojej obecnej wiedzy nie popartej konkretnymi przepisami to w projekcie musisz dokładnie zlokalizować obiekt na działce i jak by coś się nie zgadzało to nie dadzą pozwolenia na budowę. Na chłopski rozum taki wał to trochę jak płot. Jeśli nie przekracza bodajże 2,2m to nie powinno być jakiegokolwiek problemu z umiejscowieniem go nawet na granicy działki ale tak aby podstawa wału nie wchodziła na sąsiednia działkę. Przy płocie powyżej tej wysokości to już chyba pisać o pozwolenie na budowę bo wiadomo że jak zrobisz płot na 6m na samej granicy działki to zasłonisz kawał działki dla sąsiada.Na pewno jest obwarowanie że budowle ziemne nie mogą zmieniać przepływu wód powierzchniowych a w konsekwencji powodować zalewanie bądź podtapianie sąsiedniej działki.
Pozdrawiam Tomek
Awatar użytkownika
oscyp
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 532
Rejestracja: 01 grudnia 2016, 16:23
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Buduję Strzelnicę

Post autor: oscyp »

w wymaganiach MON dotyczących strzelnic mających być dofinansowane jest wał o wysokości min. 5m dla osi od 100m oraz wał o wysokości min. 3m dla pozostałych osi - może to będzie jakaś wskazówka.
franek
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1787
Rejestracja: 20 maja 2007, 08:55
Tematy: 0
Lokalizacja: Kraków
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Buduję Strzelnicę

Post autor: franek »

shapi pisze:Natomiast jeśli ma dochodzić do sytuacji w których ktoś mi na przestrzeni tych 100 m wejdzie na oś (bo obok jest pole sąsiada), tudzież wjedzie traktor skracający sobie drogę, to zastanawiam się nad wszelkimi opcjami budowy.
A siatka na słupach w srodkowym odcinku nie będzie tańsza jak wał?
Wał i tak nie zatrzyma psiarzy/spacerowiczów/grzybiarzy ...

Przesłony na stanowisku strzeleckim uniemożliwiające strzelanie "z biodra" w górę podstawą spokojnej eksploatacji :-)
Bez tego potrzebowałbyś wałów wysokości piramid.
remington 44, rogers & spencer 44, Hawken .45, jednorurka 12ga i parę nitro
Thrud
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 963
Rejestracja: 07 października 2012, 19:05
Tematy: 0
Lokalizacja: Poznań
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Buduję Strzelnicę

Post autor: Thrud »

@shapi

1. Wał jest budowlą a nie budynkiem, czyli wymagania co do odległości od granicy działki go nie dotyczą. Należy jedynie sprawdzić, czy nie będzie zacieniał budynków na sąsiedniej działce.

2. Nachylenia skarp podane przez kolegę kwiatektom dotyczą nasypów budowanych z zagęszczanych warstw i ze skarpami umocnionymi (co najmniej obsianymi trawą). Jeżeli planujesz po prostu usypać wał z luźnego gruntu, to skarpy ułożą się pod kątem ok. 30 stopni czyli 1:2.

3. Sugeruję aby szczyt wału miał 0.5 szerokości (w przekroju trapez a nie trójkąt) - ułatwi to chodzenie po wale i ustabilizuje jego górną część.
To nie karabin czy broń palna. To jednosuwowy silnik cieplny spalania wewnętrznego ze swobodnym tłokiem.
grzebyk1125
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 4
Rejestracja: 24 stycznia 2018, 21:52
Tematy: 0
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Re: Buduję Strzelnicę

Post autor: grzebyk1125 »

Witam szanowne grono. Pozwolę sobie "podpiąć" się pod temat i mam nadzieję, że uda się tu rozwiązać wszelkie moje wątpliwości. Sprawa dotyczy budowy strzelnicy. Oto kilka istotnych faktów dotyczących budowy i otwarcia strzelnicy. Rodzaj: cywilna, otwarta oraz przystosowana do strzelania z broni o małym kalibrze.
Działka jest moją własnością i oznaczona w ewidencji jako grunty rolne kl. IV, sąsiadujące z nią tereny spełniają wymagania w zakresie ochrony środowiska, dotyczące budowy i użytkowania strzelnic. Nie znajduje się na obszarze zarówno Parków Narodowych jak i rezerwatów oraz nie jest ujęta w planie zagospodarowania przestrzennego. Wody gruntowe znajdują się poniżej 3 metrów głębokości ( wykop odkrywkowy). Najbliższe budynki mieszkalne oddalone są o ok. 2 kilometrów. Do strzelnicy prowadzi utwardzona droga gruntowa, od lewej strony, działka graniczy z lasem, a od pozostałych stron z polami ornymi, których właścicielami są moi bracia.
W chwili obecnej na terenie działki znajduje się wał o długości około 150 metrów, oraz wysokości około 2,5 metra. Moim zamiarem jest wykorzystanie go jako wału bocznego-lewego. Pozostało usypanie kulochwytu i wału bocznego-prawego.
W tym momencie pojawia się pytanie: czy aby móc usypać prawy boczny wał oraz kulochwyt, potrzebuję projektu budowlanego, zgłoszenia, pozwolenia na budowę od tutejszego urzędu? Czy są jakieś wytyczne i normy? Wydaje mi się, iż sprawę tę najlepiej będzie załatwić drogą postępowania administracyjnego. Bardzo bym prosił o pomoc w zebraniu odpowiednich materiałów. Jeżeli już ktoś "przerabiał temat" proszę o kontakt na PW. Trochę czytałem na ten temat i im więcej znajduję informacji, tym bardziej są ona sprzeczne ze sobą. Jedni mówią, że trzeba mieć pozwolenie na usypanie kulochwytu, inni, że prace ziemne nie wymagają nawet zgłoszenia. Nie chcę samowoli budowlanej i później jakiś problemów. Liczę na pomoc osób które przeszły przez podobną drogę :-D Pozdrawiam
W załączeniu przesyłam mapę podglądową.

Awatar użytkownika
oscyp
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 532
Rejestracja: 01 grudnia 2016, 16:23
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Buduję Strzelnicę

Post autor: oscyp »

przede wszystkim jeżeli działka jest "rolna" to nic tam nie zrobisz, a zmiana klasyfikacji gruntu w naszym systemie prawnym to minimum 19-20 miesięcy (info z grudnia od kilku wojewodów, którzy byli zaangażowani w tematy u siebie)
grzebyk1125
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 4
Rejestracja: 24 stycznia 2018, 21:52
Tematy: 0
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Re: Buduję Strzelnicę

Post autor: grzebyk1125 »

oscyp pisze:przede wszystkim jeżeli działka jest "rolna" to nic tam nie zrobisz, a zmiana klasyfikacji gruntu w naszym systemie prawnym to minimum 19-20 miesięcy (info z grudnia od kilku wojewodów, którzy byli zaangażowani w tematy u siebie)
Możesz mi podać jakąś podstawę prawną tego co napisałeś?

2. 1. Strzelnicy nie lokalizuje się na obszarach:

1) parków narodowych,

2) rezerwatów.

2. Strzelnicy, nie będącej budynkiem lub nie znajdującej się w budynku, na której będzie wykorzystywana broń palna, nie lokalizuje się na obszarach, na których głębokość zwierciadła wód gruntowych wynosi mniej niż 1 m oraz przeznaczonych:

1) pod zabudowę mieszkaniową,

2) pod szpitale i domy pomocy społecznej,

3) pod budynki związane ze stałym lub wielogodzinnym pobytem dzieci i młodzieży,

4) na cele uzdrowiskowe,

5) na cele rekreacyjno-wypoczynkowe

Nie znalazłem w tym rozporządzeniu nic o gruntach rolnych.
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
oscyp
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 532
Rejestracja: 01 grudnia 2016, 16:23
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Buduję Strzelnicę

Post autor: oscyp »

zerknij na ten temat:

http://forum-bron.pl/viewtopic.php?f=75&t=135874 - w kwestii robienia czegokolwiek na gruncie rolnym, jest tam kilka wskazówek

http://muratordom.pl/prawo/formalnosci- ... 10984.html - tutaj szybki przykład, że z sypaniem ziemi też bywa różnie

nie wspominając już o zatwierdzeniu regulaminu strzelnicy (tylko tyle i aż tyle) - jak włodarz będzie "fikał" i uważał, że ma więcej władzy niż ma to może być wesoło.

Ogólnie wszystko zależy od tego na jakie osoby trafisz (nasze prawo jest tu drugorzędną kwestią, serio) i albo załatwisz wszystko w 2 tygodnie, albo 2 lata będzie mało....

Lepiej dobrze się przygotuj przed zadawaniem jakichkolwiek pytań w urzędach bo jak zapytasz czy musisz coś przypadkiem zrobić to każą Ci zrobić i to o co pytasz i jeszcze więcej, żebyś się nie nudził.

PS wg mnie z krytą jest znacznie znacznie łatwiej jeśli już budynek/hala istnieje.
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Broń i amunicja - WBP”