Elaboracja 9x19 proch Lovex D032 posiski FMJ 124gr 139gr 140gr

Moderator: Moderatorzy WBP

Awatar użytkownika
sql
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1324
Rejestracja: 03 listopada 2014, 21:00
Tematy: 19
Lokalizacja: Łom-Janki
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Elaboracja 9x19 proch Lovex D032 posiski FMJ 124gr 139gr 140gr

Post autor: sql »

Frank Drebin pisze:Ok w takim razie zapytam inaczej - jak osadzacie? Jak leci? Na równo a może w ogóle tego nie kontrolujecie :?:
O, to to.
Wybiórczo sprawdzam jedynie długość całego naboju, czy zgodna z założeniem i czasem naważkę przed osadzeniem pocisku.
...jesteśmy niegrzeczne chłopaki, pójdziemy siedzieć do paki...
Evito
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 565
Rejestracja: 13 lipca 2017, 15:51
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Elaboracja 9x19 proch Lovex D032 posiski FMJ 124gr 139gr 140gr

Post autor: Evito »

Biorę szpadel i biorę się za odkopywanie tematu.
Elaboruję 9x19 na pociskach 124gr i zastanawia mnie czy wybór innego np. cięższego 140gr pocisku wpłynąłby na odrzut . Nie żebym specjalnie jakoś na odrzut mojego pistoletu narzekał, ale wiadomo - na lokalnych parazawodach dynamicznych może uda się urwać jakiś ułamek sekundy na złość kolegom z klubu :621:
Coś ktoś kiedyś wspomniał że na cięższych pociskach mniej kopie, ale jakoś nie potrafił mi tego wytłumaczyć co i jak więc pytam się tutaj.
Jestem pacyfistą... i tego się trzymajmy :502:
blair7
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 635
Rejestracja: 05 października 2015, 12:18
Tematy: 3
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Elaboracja 9x19 proch Lovex D032 posiski FMJ 124gr 139gr 140gr

Post autor: blair7 »

Cięższy pocisk jest wolniejszy, tym samym podrzut broni będzie mniejszy. Ciężki pocisk wymaga też mniej prochu, ale to już na pewno wiesz
yay
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 28
Rejestracja: 11 sierpnia 2015, 19:22
Tematy: 1
Lokalizacja: Kraków
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Elaboracja 9x19 proch Lovex D032 posiski FMJ 124gr 139gr 140gr

Post autor: yay »

Wedlug mnie, ktos kto wymyslal jak liczyc power factor np. w takim IPSC, troche zbladzil. Zamiast przyjac energie kinetyczna (maxa x predkosc do kwadratu), przyjal ze faktorem bedzie pęd pocisku (masa x predkosc). To spowodowalo ze masa jest duzo bardziej bonusowana, niz to byc powinno. Zeby miec ten sam factor, zmniejszajac predkosc o polowe, wystarczy zwiekszyc mase pocisku x2.
Na zywym przykladzie... minimalne factory ipsc dla pistoletu to 125, a dla karabinu 150. 150 to wielkosc tylko o 20% wieksza od 125. Teraz jesli porownac co z celem robi .223rem i 9mm, ktore moga miec odpowiednio 150 i 125. Chyba zgodzimy sie, ze to nie jest jedynie 20% wiecej "rozpierduchy". .223rem ma ok. 400% energii 9mm para, a nie 120%.

Majac ciezszy, wolniejszy pocisk mozna miec ten sam factor, ale mniejsza energie. Co tez latwo widac, bo pod 140gr bedziesz sypal mniej prochu niz pod 124gr.

To tylko moje przmyslenia. Poprawcie jesli sie myle.
Ostatnio zmieniony 17 sierpnia 2018, 10:11 przez yay, łącznie zmieniany 1 raz.
blair7
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 635
Rejestracja: 05 października 2015, 12:18
Tematy: 3
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Elaboracja 9x19 proch Lovex D032 posiski FMJ 124gr 139gr 140gr

Post autor: blair7 »

Ale: cięzki pocisk jest kiepski do celów, które nieraz potrafią być na 30m, opad takiego pocisku jest wyraźnie zauważalny, tak samo szybki lekkki pocisk wg moich doświadczeń lepiej kładzie popery i plejty
Evito
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 565
Rejestracja: 13 lipca 2017, 15:51
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Elaboracja 9x19 proch Lovex D032 posiski FMJ 124gr 139gr 140gr

Post autor: Evito »

karton i tak przedziurawi, a popery raczej na 30 m ustawianych nie widziałem ;)
Ktoś miał doświadczenie z pociskami ALSA 140 gr fmj ? wszelki miękkie płaszcze typu aresy odpadają ze względu że ani moja broń ich nie lubi (lufa poligonalna kiepsko je trzyma i latają potem bokiem) ani sprzęt do elaboracji ich nie lubi (nie chce mi się flarować łusek i potem znów zaciskać)
Jestem pacyfistą... i tego się trzymajmy :502:
lenon
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 47
Rejestracja: 17 listopada 2017, 21:55
Tematy: 0
Lokalizacja: Piaseczno
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Elaboracja 9x19 proch Lovex D032 posiski FMJ 124gr 139gr 140gr

Post autor: lenon »

blair7 pisze:Ale: cięzki pocisk jest kiepski do celów, które nieraz potrafią być na 30m, opad takiego pocisku jest wyraźnie zauważalny, tak samo szybki lekkki pocisk wg moich doświadczeń lepiej kładzie popery i plejty
Z tym "wyraźnie zauważalnym" opadem to robiłeś jakieś testy? Wyliczając różnicę opadu fabrycznego S&B 115 gr FMJ i mojej elaboracji na pocisku 147 gr przy faktorze ok. 127 - 130 AOTBE na 30 m różnica w opadzie będzie poniżej 4 cm. To jest mniej niż średnica 10 w tarczy. Jeśli strzelasz z 9 mm tak dobrze że na 25 m prawie nie wychodzisz z 10 to może i ta różnica byłaby zauważalna. W IPSC nazwałbym ją mało istotną.
W praktyce porównywałem swoją elaborację na 147 gr z belotką 115 gr, blazerem 124 gr i B-N 124 gr na 25 m. "Fabryczna" dawała dużo więcej huku i odrzutu oraz (głównie z tego powodu) miałem z niej gorsze skupienie (częstsze kiksy). Różnicy w opadzie nie zauważyłem.
W IPSC cięższe pociski spotyka się bardzo często - faktor można uzyskać przy mniejszej naważce prochu, mniejszy pęd gazów wylatujących z lufy to też mniejszy odrzut. Gdyby ich opad był na tyle duży żeby utrudniać celowanie na większą odległość to mało kto by ich używał. A jest odwrotnie.
Lekkie kulki to w zasadzie tylko Open - tam więcej gazów jest konieczne dla zadziałania kompensatora, poza tym w 9 mm Major stosuje się duże naważki i za ciężką kulką może zabraknąć miejsca w łusce na proch (przy akceptowalnym COAL).
@Evito
Ja używam Frontierów CMJ FP 147 gr w Glocku 17 (więc lufa "niby poligonalna"). Skupienie jest dobre i nigdy nie przydarzył mi się skośniak. Zawsze ładne okrągłe dziurki (pocisk FP wycina je niewiele gorzej od WC). A te pociski to ołów i 125 mikronów miedzi, co trudno nazwać płaszczem (nawet miękkim). Może przyczyna tych "boczniaków" jest jakaś inna (naważka/osadzenie/crimp)?
Aresów nie testowałem. ALSY też nie ale podobno pociski potrafią być nierówne tak masą jak i kształtem. Choć chyba mało komu to przeszkadza bo jest bardzo popularna.
Ostatnio zmieniony 17 sierpnia 2018, 15:11 przez lenon, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Dexter
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 2018
Rejestracja: 11 lutego 2006, 18:00
Tematy: 7
Lokalizacja: Kraków
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Elaboracja 9x19 proch Lovex D032 posiski FMJ 124gr 139gr 140gr

Post autor: Dexter »

To wcale nie jest takie bez sensu bo "odczuwalny odrzut" (subiektywny) moim zdaniem rośnie wraz z pędem (faktorem) a nie za bardzo z energią! Tzn wrażenie odrzutu jest proporcjonalne bardziej do pędu niż do energii. Wydaje mi się, że to dlatego jest brany pod uwagę pęd pocisku a nie jego energia.
blair7
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 635
Rejestracja: 05 października 2015, 12:18
Tematy: 3
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Elaboracja 9x19 proch Lovex D032 posiski FMJ 124gr 139gr 140gr

Post autor: blair7 »

lenon pisze:
blair7 pisze:Ale: cięzki pocisk jest kiepski do celów, które nieraz potrafią być na 30m, opad takiego pocisku jest wyraźnie zauważalny, tak samo szybki lekkki pocisk wg moich doświadczeń lepiej kładzie popery i plejty
Z tym "wyraźnie zauważalnym" opadem to robiłeś jakieś testy? Wyliczając różnicę opadu fabrycznego S&B 115 gr FMJ i mojej elaboracji na pocisku 147 gr przy faktorze ok. 127 - 130 AOTBE na 30 m różnica w opadzie będzie poniżej 4 cm. To jest mniej niż średnica 10 w tarczy. Jeśli strzelasz z 9 mm tak dobrze że na 25 m prawie nie wychodzisz z 10 to może i ta różnica byłaby zauważalna. W IPSC nazwałbym ją mało istotną.
W praktyce porównywałem swoją elaborację na 147 gr z belotką 115 gr, blazerem 124 gr i B-N 124 gr na 25 m. "Fabryczna" dawała dużo więcej huku i odrzutu oraz (głównie z tego powodu) miałem z niej gorsze skupienie (częstsze kiksy). Różnicy w opadzie nie zauważyłem.
W IPSC cięższe pociski spotyka się bardzo często - faktor można uzyskać przy mniejszej naważce prochu, mniejszy pęd gazów wylatujących z lufy to też mniejszy odrzut. Gdyby ich opad był na tyle duży żeby utrudniać celowanie na większą odległość to mało kto by ich używał. A jest odwrotnie.
Lekkie kulki to w zasadzie tylko Open - tam więcej gazów jest konieczne dla zadziałania kompensatora, poza tym w 9 mm Major stosuje się duże naważki i za ciężką kulką może zabraknąć miejsca w łusce na proch (przy akceptowalnym COAL).
@Evito
Ja używam Frontierów CMJ FP 147 gr w Glocku 17 (więc lufa "niby poligonalna"). Skupienie jest dobre i nigdy nie przydarzył mi się skośniak. Zawsze ładne okrągłe dziurki (pocisk FP wycina je niewiele gorzej od WC). A te pociski to ołów i 125 mikronów miedzi, co trudno nazwać płaszczem (nawet miękkim). Może przyczyna tych "boczniaków" jest jakaś inna (naważka/osadzenie/crimp)?
Aresów nie testowałem. ALSY też nie ale podobno pociski potrafią być nierówne tak masą jak i kształtem. Choć chyba mało komu to przeszkadza bo jest bardzo popularna.
Strzelanie statyczne do tarczy to co innego niż ipsc. Dalsze popery i płytki nie kładły się tak jak z 124. Na zasadach dynamicznych nie ma czasu na mierzenie do celu, więc opad 4cm + szybkie strzelanie generuje błędy
yay
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 28
Rejestracja: 11 sierpnia 2015, 19:22
Tematy: 1
Lokalizacja: Kraków
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Elaboracja 9x19 proch Lovex D032 posiski FMJ 124gr 139gr 140gr

Post autor: yay »

Dexter pisze:To wcale nie jest takie bez sensu bo "odczuwalny odrzut" (subiektywny) moim zdaniem rośnie wraz z pędem (faktorem) a nie za bardzo z energią! Tzn wrażenie odrzutu jest proporcjonalne bardziej do pędu niż do energii. Wydaje mi się, że to dlatego jest brany pod uwagę pęd pocisku a nie jego energia.
Moze nie ,ze bez sensu. Z zasady zachowania pędu rzeczywiscie, pęd pocisku (~power factor) tak samo odkladal by sie na broni, tylko z przeciwnym kierunkiem. Z tym ze oprocz pocisku sa jeszcze gazy prochowe. Wiecej prochu, to w wiekszosci przypadkow bedzie wiecej gazow, z wieksza predkoscia. Znowu mozna sobie porownac strzal z 9mm, do strzalu z AR15, bez hamulca - niby power factor podobny.

Kwestia odczuwania to osobna sprawa. Trafilem na kilka opinii, gdzie strzelcy wolą lzejsze pociski.
Ja sobie upodobalem 139gr Limit :)
lenon
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 47
Rejestracja: 17 listopada 2017, 21:55
Tematy: 0
Lokalizacja: Piaseczno
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Elaboracja 9x19 proch Lovex D032 posiski FMJ 124gr 139gr 140gr

Post autor: lenon »

@blair7
Jeszcze raz: niecałe 4 cm różnicy to uproszczone obliczenia "na najgorszy przypadek" - lufa zorientowana poziomo i porównanie "teoretycznego strzału" S&B 115 gr (V0 = 390 m/s, PF = 147) i elaboracji 147 gr na granicy faktoru (V0 = 260 m/s, PF = 125). W praktyce zawsze wyjdzie znacznie mniej (zwłaszcza przy zbliżonym PF) i z moich testów wynika że na 25 m nie widać różnicy. Na 30 m też nie będzie.
blair7 pisze:Na zasadach dynamicznych nie ma czasu na mierzenie do celu, więc opad 4cm + szybkie strzelanie generuje błędy
To by miało znaczenie (minimalne - alfa w IPSC ma 32,5 cm wysokości) gdyby ten pocisk rzeczywiście uderzał niżej i trzeba było korygować celowanie. Ale jak wyżej: różnicy nie widać. Poza tym nie znam nikogo kto w IPSC na 30 m strzela bez "mierzenia do celu".
Na stronie S&B:
https://www.sellier-bellot.cz/en/produc ... artridges/
masz ich dane odnośnie opadu. Między 124 gr a 150 gr na 50 m różnica jest prawie żadna. Przy mniejszym dystansie nie ma w ogóle o czym rozmawiać.
Każdy niech sobie strzela z czego mu się podoba - ludzie używają pocisków 115 gr i 150 gr (a nawet cięższych) i wszystkiego pośrodku.
blair7
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 635
Rejestracja: 05 października 2015, 12:18
Tematy: 3
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Elaboracja 9x19 proch Lovex D032 posiski FMJ 124gr 139gr 140gr

Post autor: blair7 »

Na zawodach poza klubowych, L2 i L3 cele zwłaszcza metalowe są często daleko i taką ciężką amunicją na granicy faktoru, jeśli nie trafisz w górę popera, to usłyszysz tylko dźwięk, a poper będzie nadal stał. A do poperow na 30 m nie składasz się 10 min, tylko ułamek sekundy dłużej niż do bliskich
lenon
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 47
Rejestracja: 17 listopada 2017, 21:55
Tematy: 0
Lokalizacja: Piaseczno
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Elaboracja 9x19 proch Lovex D032 posiski FMJ 124gr 139gr 140gr

Post autor: lenon »

Ponownie odwołam się do danych producenta powyżej.
Z tabelki wynika że pocisk 140 gr ma u wylotu testowej lufy o 99 J mniejszą energię i o 55 m/s mniejszą prędkość od pocisku 124 gr. PF pierwszego to 140, drugiego 146. Wszystkie dane przemawiają na korzyść pocisku 124 gr.
Na 25 m ten sam 140 gr pocisk ma Ek już tylko o 33 J mniejszą (jakieś 10 %) i o niecałe 2 % większy pęd niż 124 gr.
Na 50 m zarówno pęd jak i Ek przemawia na korzyść cięższego pocisku.
Dane innych producentów wyglądają podobnie. Pokrywa się to też z obserwacjami większości strzelców: przy tym samym PF ciężki pocisk przewraca blachy łatwiej niż lekki. Od Ciebie pierwszego słyszę że jest inaczej. Oczywiście jeśli porównasz nabój z pociskiem 124 gr i PF 140 i drugi z pociskiem 150 gr i PF 125 to jest możliwe, że jakąś blachę na jakiejś odległości ten pierwszy przewróci a drugi nie. Ale to już porównanie "apples to oranges".
Nie ma też znaczenia czy strzelec celował 0,1 s czy 10 min. Pociskowi nie robi różnicy jak długo zgrywasz przyrządy czy "pieścisz" spust. Gdyby ŚPT był znacząco różny, to rzeczywiście przy szybkim strzelaniu trudniej byłoby nanieść poprawkę. Ponieważ jednak jest on praktycznie taki sam to nie wiem na czym ma polegać przewaga lżejszego pocisku.
Ostatnio zmieniony 17 sierpnia 2018, 23:16 przez lenon, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Shooter7
Zbanowany
Zbanowany
Reactions:
Posty: 1847
Rejestracja: 20 września 2015, 09:48
Tematy: 0
Grupa: Zbanowany

Re: Elaboracja 9x19 proch Lovex D032 posiski FMJ 124gr 139gr 140gr

Post autor: Shooter7 »

Lekki pocisk ma przewage ad ciezkim

1. prosty tor lotu - mniejszy opad

:wink:
Voli100
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 8
Rejestracja: 07 listopada 2018, 11:24
Tematy: 0
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Re: Elaboracja 9x19 proch Lovex D032 posiski FMJ 124gr 139gr 140gr

Post autor: Voli100 »

Witam, mam pociski 9mm luger 147 FMJ Also i proch lovex D032 ale w tabelach elaboracyjnych niema tych pocisków i tabela kończy się na 140, co mam robić? Skąd wziąć dane do prawidłowej naważki ?
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Broń i amunicja - WBP”