Luneta obserwacyjna na 25-50 m

Moderator: Moderatorzy WBP

Awatar użytkownika
McMonster
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 772
Rejestracja: 23 marca 2015, 22:47
Tematy: 0
Lokalizacja: Wrocław
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Luneta obserwacyjna na 25-50 m

Post autor: McMonster »

Używam obecnie na 25 m ręcznej pierdółki o powiększeniu 10x, ale strasznie to niewygodne. Czy ktoś może polecić przyzwoitą w swojej cenie lunetę stacjonarną na 25-50 m? Kompletnie się nie znam na optyce, zależy mi jedynie na kątowym wizjerze i poręcznym transporcie. Używana będzie przy rekreacyjnym strzelaniu i od święta do przepisowej liczby startów na zawodach. Większość tematów na forum dotyczy niestety celowników optycznych lub zmagań na >300 metrach.

Jako punkt wyjścia znalazłem lunetę Sutter 25-75x75, ale zbyt wiele informacji o firmie nie widzę. Tańsze mile widziane.
Dumny kolekcjoner staroci na amunicję scaloną i pseudosportowiec
Braterstwo, WKS Śląsk
Awatar użytkownika
marizy
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 184
Rejestracja: 09 marca 2016, 19:54
Tematy: 0
Lokalizacja: Poznań
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Luneta obserwacyjna na 25-50 m

Post autor: marizy »

Mam Celestron LandScout 10-30x50 za 239,- i jestem zadowolony. Jest lekka, mała i daje radę do 50 m.
Zajrzyj na mój kanał o broni palnej https://www.youtube.com/channel/UCgaMzM ... JGEzfUTL7w
Awatar użytkownika
elliot
Reactions:
Posty: 12
Rejestracja: 04 lipca 2016, 15:53
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Luneta obserwacyjna na 25-50 m

Post autor: elliot »

Podana przez Ciebie luneta to budzetowe rozwiazanie, bardzo zblizone jakosciowo i optycznie do innych wynalazkow 20-60x60 w podobnej cenie (100-300 zl). Kazda z tych lunet spokojnie obsluzy dystans 25-50m, ale rewelacji w obrazie sie nie spodziewaj. W slabych warunkach oswietleniowych sa za ciemne i robia sie mydlane na najwiekszym powiekszeniu. Do rekreacji i odswietnego strzelania kazda bedzie ok, wiec nie ma sensu przeplacac.
Awatar użytkownika
Garfield
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 927
Rejestracja: 27 czerwca 2013, 00:19
Tematy: 0
Lokalizacja: W-wa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Luneta obserwacyjna na 25-50 m

Post autor: Garfield »

Na 50 metrów to każda powinna działać. Kilka dni temu patrzyłem na strzelnicy przez Suttera 20x60x60 i na 50 metrów widać było dziurki po .22 LR bez problemu. Tyle że statyw bardzo mało stabilny.
"Zły - być może, dobry - a czemu??"
"Kasandrą byłem, jestem i zostanę..... .....obym się mylił."
Awatar użytkownika
fusz
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1412
Rejestracja: 03 lutego 2009, 11:40
Tematy: 10
Lokalizacja: GD/NO
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Luneta obserwacyjna na 25-50 m

Post autor: fusz »

Jako budżetowe rozwiązanie dobrze sprawdzi się popularna lunetka Auriol 20-60x60 z Lidla (bywa co jakiś czas w Lidlu za ok. 110-130zł).
Tanie toto, na 25m sprawdza się bardzo dobrze, na 50m (sprawdzałem tylko przy dobrej pogodzie) była też OK.
Jak wyżej koledzy zauważyli - szału nie ma i nie będzie za taką kasę, ale różnicę można wydać na kulki :)

Obrazek
SG3M, SKS Ardea, a zabawki różne, małe i duże...
pafpif
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 1
Rejestracja: 18 stycznia 2019, 11:26
Tematy: 0
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Re: Luneta obserwacyjna na 25-50 m

Post autor: pafpif »

Używałem lunety SUTTER 25-75x75. Kupiłem nowiutką. Według opisu producenta luneta powinna być wysokiej jakości i nadawać się idealnie do obserwacji przestrzelin na tarczy. Miałem nadzieję, że da radę do 200 metrów. Rzeczywistość zweryfikowała piękny opis lunety podany przez producenta do brzydko pachnącego wyrazu g...o. Na dystansie 25 metrów można dostrzec przestrzeliny ale obraz jest zamglony. Na 100 metrach przestrzeliny są bardzo żle widoczne i trzeba się bardzo mocno skupić aby je dostrzec. To tak męczy wzrok, że po dłuższej chwili nie widzimy już nic. Wszystko na nastawie x25. Korzystanie z przybliżenia jest niemożliwe bo obraz się tak rozmywa, że widać tylko mgłę. Luneta jest tak niskiej wartości, że nie mogę jej nikomu odsprzedać bo to śmieć za utylizację którego trzeba będzie dodatkowo zapłacić. Szczerzę odradzam jakiekolwiek wyroby tej firmy.
KG92RS
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 3741
Rejestracja: 29 grudnia 2016, 06:51
Tematy: 51
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Luneta obserwacyjna na 25-50 m

Post autor: KG92RS »

A jak już kogoś zmęczą walki z budżetowymi gó..ami, to z czystym sumieniem mogę polecić to:

https://deltaoptical.pl/luneta-titanium-65ed-ii

Jest na tyle mała, że można ją wygodnie zabrać w torbie na 25m.
Sprawdza się do 100m -> widać .223 w czarnym, w pochmurny dzień.

Żadnych zamgleń, czy innego spadku jakości obrazu wraz z powiększeniem -> żyleta od początku, do końca.
Ostatnio zmieniony 18 stycznia 2019, 12:22 przez KG92RS, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
adnikauto
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 2544
Rejestracja: 20 sierpnia 2013, 19:26
Tematy: 214
Lokalizacja: Wschodnie Wybrzeze
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Luneta obserwacyjna na 25-50 m

Post autor: adnikauto »

@KG92RS

Kolega dobrze pisze... ale generalnie nie wszyscy potrzebuja super/hiper sprzetu do strzelania na dystansach... "ogrodkowych" o kasie nie wspominajac :one:

Konkrety:

Mialem fabrycznie nowego Simmonsa- byl niby OK... ale podstawka/statyw tragedia...

Obrazek
Obrazek

Widok na 25 metrow...

Obrazek

.... niby OK ale jakos mi ta luneta nie pasowala, sprzedalem.


Kupilem uzywanego /w dobrym stanie/ Bushnella, jestem zadowolony- mam do dzisiaj... 50 metrow ogrania bardzo przyjemnie, jasny obraz, dobra jakosc...

Obrazek
Obrazek

Podstawka ciagle do duupy ale zamontowalem na statywie fotograficznym i jest super... :)

Obrazek
Obrazek
Obrazek

Wniosek:

Na dystansie "do 50 metrow"/ogrodkowym lepiej sprawdza sie w moim przypadku uzywany "slabszy" optycznie Bushnell niz nowy Simmons- moze zalezy to tez od jakosci danego egzemplarza...

Pozdrawiam
Ostatnio zmieniony 18 stycznia 2019, 13:00 przez adnikauto, łącznie zmieniany 1 raz.
Guns have two enemies politicians and rust. :502: Not sure, which is worst...
KudrigY
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 538
Rejestracja: 08 stycznia 2017, 13:24
Tematy: 16
Lokalizacja: ZKS Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Luneta obserwacyjna na 25-50 m

Post autor: KudrigY »

A jak ktoś nie ma 1,5K pln, ale trochę czasu, to niech na OLX czy Allegro poszuka starej dobrej ZRT 457M. Ja swoją wyrwałem za jakieś 350-400 pln. Pewnie w cenie do 1K pln nic nowoczesnego się nie umywa do tego sprzętu. Wady - waga, bo to stal i szkło, ale nie oszukujmy się, i tak jedyny problem w tym obszarze, to czy jeszcze wejdzie do bagażnika, czy nie...

PS. Będę miał jedną ZRT niedługo na sprzedaż, bo udało mi się wyjąć drugą, bo znowu miałem okazję pomóc spadkobiercom pozbyć sie problemów leżących akurat w WPA po zmarłym strzelcu 8-)
Ostatnio zmieniony 18 stycznia 2019, 13:06 przez KudrigY, łącznie zmieniany 1 raz.
.22LR / 9x18 / 9x19 / 7.62x25 / .38 / .357 / .45ACP / 5.45x39 / 7.62x39 / .308 WIN / 7.62x54R / 12GA
ds
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 390
Rejestracja: 04 sierpnia 2011, 12:17
Tematy: 12
Lokalizacja: Polska
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Luneta obserwacyjna na 25-50 m

Post autor: ds »

Nazbieraj kup Delte 65 ed albo na raty , malutka zgrabna, za***ista szeroki obraz kryształ a nadaje się nawet na 1000m spr w Skarżysku kładzie wszystko w tej cenie wejdź na fora prasiarzy a przechodziłem kilka lidl celestron yukpn pzo ... Delta nie tylko do strzelania nawet mrówki na działce będziesz podgladal
Awatar użytkownika
adnikauto
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 2544
Rejestracja: 20 sierpnia 2013, 19:26
Tematy: 214
Lokalizacja: Wschodnie Wybrzeze
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Luneta obserwacyjna na 25-50 m

Post autor: adnikauto »

Tylko cena $520.00 zielonych niekoniecznie musi koledze pasowac....
https://www.optics-trade.eu/us/delta-op ... 65-ed.html :roll:

W tej cenie 500+ USD jest juz naprawde duzy wybor na rynku....
Guns have two enemies politicians and rust. :502: Not sure, which is worst...
KG92RS
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 3741
Rejestracja: 29 grudnia 2016, 06:51
Tematy: 51
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Luneta obserwacyjna na 25-50 m

Post autor: KG92RS »

ds pisze:malutka zgrabna
Dokładnie. Tak dla uświadomienia sobie jej rozmiarów:

Obrazek
gregg
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 328
Rejestracja: 24 kwietnia 2015, 09:24
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Luneta obserwacyjna na 25-50 m

Post autor: gregg »

Przerobiłem już wiele lunet szczególnie na 100+ metrów.
Od tych za 300 zł do tych za 800 (celestron, yukon, pzo itd). Sprzedawcy zapewniali, że na pewno będzie wszystko super widać. A wystarczyła troszeczkę pochmurna pogoda i wszystko jak psu w d***.
Kupiłem w końcu starą poczciwą ZRT457 w bdb pieniądzach i testowana do 200m widać rewelacyjnie.
Nie jest to może kombajn, czy wysokiej klasy delta ale spokojnie wystarcza na .223 na 200m.
Do 50 m używam bressera 20x60x60 kupionej z 8 lat temu i spokojnie mi to wystarcza do .22 lr.

Delta która ma K92RS jest to jedna z lepszych lunet, bardzo jasna, tylko nie w "budżetowych" pieniądzach.
Ostatnio zmieniony 18 stycznia 2019, 14:39 przez gregg, łącznie zmieniany 2 razy.
Maciej.N
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 326
Rejestracja: 07 kwietnia 2016, 22:07
Tematy: 8
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Luneta obserwacyjna na 25-50 m

Post autor: Maciej.N »

A ja polecę lunete Turist 3 produkcja CCCP do 100metrow spokojnie zobaczysz przestrzeliny 223. Koszt ok 70-80 zł + jakiś statyw
Maciej.N
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 326
Rejestracja: 07 kwietnia 2016, 22:07
Tematy: 8
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Luneta obserwacyjna na 25-50 m

Post autor: Maciej.N »

I taka ciekawostka której nie sprawdzałem http://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?t=6667
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Broń i amunicja - WBP”