Elaboracja

Moderator: Moderatorzy WBP

Poprzedni tematNastępny temat
chief-moonshine
Zarejestrowany użytkownik

Re: Elaboracja

Post autor: chief-moonshine »

krzy17 pisze:Wracając do tematu.

Ile razy elaborujecie na jednej łusce?
Zdaje się, że glock gen V ma bardziej podpartą komorę od IV.
Ok, zatem wróćmy do tematu :-D

W K100 tak jak kolega @AlphaStr elaboruję do oporu, czyli do momentu aż pęknie albo będzie tak zjechana na obwodzie że szkoda brać do ręki.

W Glocku staram się tylko raz i to na selekcjonowanych łuskach. Przez to ostatnio w ogóle mało strzelam z glocka.
Ale nie zrozum mnie źle. Zanim dowiedziałem się o problemach z KB w Glocku też wywaliłem z niego sporo amunicji elaborowanej na przypadkowych łuskach. Ryzyko KB jest małe.

I w dalszym ciągu jeżeli strzelam z niego do blach to wolę strzelać z elaborowanej amunicji na ołowianych, lakierowanych pociskach niż fabryczną z płaszczowymi. Uważam że ryzyko przykrego zranienia odłamkiem płaszcza jest wyższe niż ryzyko KB.

Jeżeli masz wątpliwości co do łusek których używasz, to kup sobie sprawdzian o nazwie 9mm case gauge.

On wyłapie te które mają już niebezpieczne wydęcie przy podstawie. Normalna matryca formatująca nie dojeżdża do samej podstawy bo wcześniej wejdzie w kontakt z shellholderem, więc jeśli tam zrobią się jakieś zgrubienia to po formacie zostaną, i wtedy łuska nie wejdzie w sprawdzian.

Glocka gen V nie miałem jeszcze w garści, między IV a III nie widziałem różnicy. Ale duża różnica jest między II a III.

Awatar użytkownika
kuras999

Post autor: kuras999 »

Wracając do tematu elaboracji, może któryś z kolegów elaboruje makarowa na pociskach ołowianych z formy Lee? Obecnie czekam na dostawę prochu ale cały zestaw do elaboracji już mam, pociski odlane i ustawiam wszystko na sucho. Pytam konkretnie o te pociski bo są one bardzo "pękate" w stosunkowo do fabrycznych - fabryczna amunicja ma pociski bardziej wydłużone (mimo że to prawie kulki w porównaniu do 9x19). Przez to że ołowiane są tak tępo zakończone musiałem mocno zmniejszyć OAL żeby pocisk nie opierał się o gwint (sprawdzane na makarovie i raku) no i ta długość całkowita odbiega całkowicie od wszystkich danych w sieci. Przy nierównych luskach mój maksymalny OAL wynosi 23,15mm przy równych 18mm luskach będzie to około 23,4mm. Fabryczny barnaul ma 24,65mm belotka 24,75mm. Czy ktoś to już przerabial?
Inna sprawa że pociski opisane jako 95gr w rzeczywistości mają około 103gr to jednak potwierdzają ludzie za wielką wodą więc tak ma być ;) może te 95gr uzyskuje się przy super twardych stopach z bardzo dużą zawartością antymonu.

azrael88

Post autor: azrael88 »

Szanowni, to może żeby wrócić na tory...

Dzisiaj odstrzelona (ok 400szt) przez parę wojskowych szyszuń podczas MSPO. Ponoć z Meska. Da się to elaborować? Pierwszy raz widzę takie coś.

Obrazek

Obrazek

Awatar użytkownika
strk

Post autor: strk »

Co tu jest niezwykłego, że pierwszy raz widzisz takie coś?
PSSK-DB vice-president
LOK Certified Range Officer
Obrazek

azrael88

strk pisze:Co tu jest niezwykłego, że pierwszy raz widzisz takie coś?
Nooo... w mojej wsi nie widzieli takiego kanału ogniowego z dwoma małymi dziurkami po bokach :) Nie no, poważnie - pierwszy raz widzę taką łuskę. Nie elaborowałem, dlatego pytam czy to trzymać czy wyrzucić.

Awatar użytkownika
strk

Szczerze i serdecznie się uśmiałem. To wojskowa (mil-spec) łuska ze spłonką typu Berdan: dwa kanaliki ogniowe i kowadełko w kieszonce spłonki (to środkowe wgłębienie pomiędzy kanalikami ogniowymi.
Obrazek

Średnio się do elaboracji nadaje, gdyż usunięcie takiej spłonki jest nieco trudniejsze, a i "cywilne" spłonki typu Boxer nie pasują.
21 to kod zakładu Mesko, przy okazji.

Wniosek: łuski tego typu w śmietnik.
Ostatnio zmieniony 06 września 2018, 20:30 przez strk, łącznie zmieniany 2 razy.
PSSK-DB vice-president
Obrazek

azrael88

@strk: o widzisz! Takiej odpowiedzi potrzebowałem, dziękuję za pouczający schemat, człowiek się całe życie uczy a i tak pewnie umrze głupi. No to do kosza :)

Awatar użytkownika
strk

Forum strzeleckie bawi ucząc i uczy - bawiąc. :one:
PSSK-DB vice-president
Obrazek

DaimonWawa

Post autor: DaimonWawa »

A brak podstawowej wiedzy dotyczącej elaboracji może skończyć się tragicznie. Ogólnie przestroga żeby dużo poczytać zanim człowiek się za to zabierze ;)

Awatar użytkownika
montrala
Moderator
Moderator

Post autor: montrala »

! Message z: montrala
Jeżeli dalej będę musiał tu usuwać jakieś posty (zainteresowani wiedzą jakie), to sobie ułatwię robotę i każdy dostanie po miesiącu odpoczynku od forum. Będę miał miesiąc błogiego spokoju.
Używam broni marki HK od Heckler&Koch i Cenzin, używam optyki od firmy Kahles, strzelam ze strzelby Typhoon Defence F12 od Omega Military Poland oraz używam amunicji Hornady od firmy Hubertus Pro Hunting.

Awatar użytkownika
lewanek

Post autor: lewanek »

Panowie, mam taki problem. Otóż próbuje elaborować, amunicję 7,62x39 mm poddźwiękową. Jestem na etapie kiedy na wylocie mam 327 m/s, z tłumikiem strzał jest praktycznie nie słyszalny, celność na 100m też w normie, ale ciśnienie gazów jest za małe aby przeładować kałacha. Używam prochu Trial Boss, naważka 8,4 graina (to jest 102% wypełnienia łuski), pocisk sierra 174 gr. Ponieważ ten proch spala się bardzo wolno i ciśnienia według quick load są bardzo dalekie od maksimum, chciałbym zrobić nietepujący eksperyment:
Naważka główna Trial Boss - 7 grain
Naważka dodatkowa Vectan SP11 - 1 grain
Idąc co 0,2 graina zwiększać naważkę Vectana i zmniejszać proporcjonalnie Trial Bossa aż do uzyskania granicznej 340 m/s i miejmy nadzieję uzyskania efektu przeładowania kałacha.
Czy ktoś z forumowiczów mieszał kiedykolwiek dwa rodzaje prochów? Jak taka hybryda ma szanse się zachować? Czy jest szansa na to, że spali się tylko w 100% jeden rodzaj prochu a drugi (wolniejszy się nie dopali i w efekcie ciśnienie będzie jeszcze niższe?). Wszelkie sugestie mile widziane. Efektem ma być nabój poddźwiękowy przeładowujący AKM.
7,62x39 / 8x57 / 0.44 / 5,56x45 / .223 / 12/70 / 12/76 /

DaimonWawa

Post autor: DaimonWawa »

W każdej literaturze jaką widziałem pislai że mieszać prochów nie wolno bo mogą zachowywać się nieprzewidywalnie .

Po co chcesz tak mieszać? Nie lepiej dobrać inny proch i nawazke?

franek

Post autor: franek »

strk pisze:To wojskowa (mil-spec) łuska ze spłonką typu Berdan
Wniosek: łuski tego typu w śmietnik.
:651: poważne pytanie zna ktoś powód dlaczego Mesko robi na spłonkach Berdan? jakieś zalety dla wojska ?
Do tej pory z nowej amunicji pistoletowej to widzałem takie milutkie aluminiowe .45ACP z berdanową spłonką produkcji wielkiego brata ze wschodu.
remington 44, rogers & spencer 44, Hawken .45, jednorurka 12ga i parę nitro

Awatar użytkownika
strk

lewanek pisze:Panowie, mam taki problem. Otóż próbuje elaborować, amunicję 7,62x39 mm poddźwiękową. Jestem na etapie kiedy na wylocie mam 327 m/s, z tłumikiem strzał jest praktycznie nie słyszalny, celność na 100m też w normie, ale ciśnienie gazów jest za małe aby przeładować kałacha. Używam prochu Trial Boss, naważka 8,4 graina (to jest 102% wypełnienia łuski), pocisk sierra 174 gr. Ponieważ ten proch spala się bardzo wolno i ciśnienia według quick load są bardzo dalekie od maksimum, chciałbym zrobić nietepujący eksperyment:
Naważka główna Trial Boss - 7 grain
Naważka dodatkowa Vectan SP11 - 1 grain
Idąc co 0,2 graina zwiększać naważkę Vectana i zmniejszać proporcjonalnie Trial Bossa aż do uzyskania granicznej 340 m/s i miejmy nadzieję uzyskania efektu przeładowania kałacha.
Czy ktoś z forumowiczów mieszał kiedykolwiek dwa rodzaje prochów? Jak taka hybryda ma szanse się zachować? Czy jest szansa na to, że spali się tylko w 100% jeden rodzaj prochu a drugi (wolniejszy się nie dopali i w efekcie ciśnienie będzie jeszcze niższe?). Wszelkie sugestie mile widziane. Efektem ma być nabój poddźwiękowy przeładowujący AKM.
Odwaga to strach przetrzymany trzy sekundy dłużej.

Niech kolega próbuje, ale proponuję strzelać z transzei przy pomocy sznurka zaczepionego do języka spustowego.

Powodzenia. :516:
Ostatnio zmieniony 07 września 2018, 13:16 przez strk, łącznie zmieniany 1 raz.
PSSK-DB vice-president
Obrazek

Awatar użytkownika
lewanek

Post autor: lewanek »

DaimonWawa pisze:W każdej literaturze jaką widziałem pislai że mieszać prochów nie wolno bo mogą zachowywać się nieprzewidywalnie .

Po co chcesz tak mieszać? Nie lepiej dobrać inny proch i nawazke?
Problem polega na tym, że Triall Boss jest jedynym prochem, który znam pozwalającym na bezpieczne wypełnienie łuski w 100% w 7,62x39. Wszystkie prochy których próbowałem i podstawiałem do tego pocisku w quickload pozwalają na wypełnienie do prędkości poddźwiękowej w około 20 do poniżej 30%. Spalanie prochu przy takim wypełnieniu to niecałe 50% zazwyczaj, przy takim spalaniu istnieje niebezpieczeństwo, że ciśnienie nie przepchnie pocisku przez lufę, a o ciśnieniu pozwalającym na przeładowanie kałacha to już zupełnie można zapomnieć. Receptą na zwiększenie ciśnienia jest większe wypełnienie łuski plus crimp, ale na Triall Bosie osiągnąłem już graniczne wartości wypełnienia z crimpem i nadal nie ma efektu, dlatego zaczynam kombinować.
7,62x39 / 8x57 / 0.44 / 5,56x45 / .223 / 12/70 / 12/76 /

Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Broń i amunicja - WBP”