Elaboracja

Moderator: Moderatorzy WBP

maciekd
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 37
Rejestracja: 10 kwietnia 2017, 09:51
Tematy: 7
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Elaboracja

Post autor: maciekd »

Witam,
Zaczynam swoją przygodę z elaboracją 9mm. Napotkałem pierwszy problem więc zwracam się do starych wyjadaczy o poradę. Mam 3 matryce: 1 pełen format, 2 robienie kielicha, 3 osadzanie pocisku. Problem polega na tym że po sformatowaniu łuski i następnie zrobieniu kielicha zauważyłem że łuska się deformuje, robi się bardziej rozdęta co powoduje że po osadzeniu pocisku nie spełnia normy i nie mieści się w urządzeniu sprawdzającym wymiary.

Zastanawiam się czy to nie wina samego kielicha, może jest za duży? jak zrobiłem mniejszy to nie mogłem wcisnąć pocisku w łuskę. Jaki powinien być ten kielich? Z góry dziękuję za odpowiedź.
Maciek
Awatar użytkownika
Młynek
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 3457
Rejestracja: 09 lutego 2006, 20:18
Tematy: 84
Lokalizacja: Łódź - Ruda
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Elaboracja

Post autor: Młynek »

Jak robisz na pociskach FMJ, to kielich można sobie darować, albo robić minimalny, brakuje Ci jeszcze jednej matrycy do robienia crimpu, najtańsza i najlepsza jest Lee która oprócz crimpu robi format całego naboju. Bez tego ammo jest niebezpieczne, bo pocisk może wsunąć się do środka łuski, co powoduje wzrost ciśnienia.
COLT Łódź
22LR, 9X18, 9X19, 38/357 Magnum,22Hornet, 223Rem, 5.45X39, 308 Win, 12/76
maciekd
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 37
Rejestracja: 10 kwietnia 2017, 09:51
Tematy: 7
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Elaboracja

Post autor: maciekd »

Dzięku za informację. Bez zrobienia kielicha nie jestem wstanie wsuną pocisku po formacie. Więc może to coś nie tak z formatem łuski?
Maciek
Awatar użytkownika
Młynek
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 3457
Rejestracja: 09 lutego 2006, 20:18
Tematy: 84
Lokalizacja: Łódź - Ruda
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Elaboracja

Post autor: Młynek »

Da się, ale jest mniej wygodnie i łatwo zgiąć łuskę, chyba że masz matrycę Hornady - tam jest tuleja prowadząca pocisk, co znacznie ułatwia.
COLT Łódź
22LR, 9X18, 9X19, 38/357 Magnum,22Hornet, 223Rem, 5.45X39, 308 Win, 12/76
maciekd
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 37
Rejestracja: 10 kwietnia 2017, 09:51
Tematy: 7
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Elaboracja

Post autor: maciekd »

http://www.cel.sklep.pl/?215,matryce-rc ... 9x18-ultra
tojest link do mojego zestawu z niego wynika że jakiś tak crimp jest w ostatniej matrycy. Czy o to Ci chodziło czy jednak o osobną matrycę?
Maciek
Awatar użytkownika
Młynek
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 3457
Rejestracja: 09 lutego 2006, 20:18
Tematy: 84
Lokalizacja: Łódź - Ruda
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Elaboracja

Post autor: Młynek »

Masz 2 opcje, albo kupić matrycę tylko do crimpu, albo wyregulować tą co masz tak żeby robiła crimp przy zadanej długości naboju, co jest dość upierdliwe.
Można też podzielić to na dwa etapy, ustawiasz tak matrycę żeby osadzała pocisk na daną długość naboju, ale nie robiła crimpu.
Jak osadzisz wszystko, to wykręcasz trzpień osadzający i ustawiasz matrycę żeby robiła już sam crimp.
COLT Łódź
22LR, 9X18, 9X19, 38/357 Magnum,22Hornet, 223Rem, 5.45X39, 308 Win, 12/76
mkw
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 478
Rejestracja: 20 kwietnia 2015, 14:26
Tematy: 0
Lokalizacja: ze wsi
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Elaboracja

Post autor: mkw »

KUp sobie porządną matrycę do robienia crimpu i miej problem z głowy. Młynek dobrze radzi.
W czasie pokoju, człowiek roztropny zachowuje miecz u swego boku - Sun Tzu, Sztuka Wojenna.
Hermes
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 372
Rejestracja: 27 września 2015, 12:35
Tematy: 6
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Elaboracja

Post autor: Hermes »

Wyreguluj matryce robiaca kielich.Robisz to za glęboko i po osadzeniu masz "fałdę" na łusce której matryca taper crimp nie zlikwiduje
blair7
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 635
Rejestracja: 05 października 2015, 12:18
Tematy: 3
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Elaboracja

Post autor: blair7 »

Jak koledzy radzą, kup sobie coś takiego i bedziesz zadowolony
Znajomy żeby nie używać 4 matryc zakupił taką matrycę
Chochla
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 937
Rejestracja: 04 października 2015, 19:31
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Elaboracja

Post autor: Chochla »

Kolega nie podal na czym robi i moze sie okazac, ze niemozliwe jest przy danej prasie i konfiguracji zamontowanie osobnej matrycy osadzajacej i crimpujacej.
A ustawienie matrycy typu 2in1 nie jest takie upierdliwe, nie przesadzajcie.

@maciekd: zrob zdjecia tego kielicha, po ktorym masz rozdeta luske z wlozonym pociskiem bez osadzenia i crimp'u. Wtedy mozna cos powiedziec. Na 90% robisz za duzy kielich. On powinien byc taki, zeby pocisk tylko lekko wchodzil w luske a nie na cala docelowa dlugosc. Matryca osadzajaca wcisnie go sama na odpowiednia glebokosc. Im mniejszy (dzialajacy) kielich tym wiecej mozesz dana luske wykorzystywac do elaboracji (tak w duzym przyblizeniu)
maciekd
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 37
Rejestracja: 10 kwietnia 2017, 09:51
Tematy: 7
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Elaboracja

Post autor: maciekd »

dzięki za odpowiedź. Zrobię tak jak mówcie czyli zmniejszę kielich i zobaczymy co wyjdzie. Jeszcze mam jedno pytanie na temat osadzania samego pocisku. Wczoraj próbowałem z małym kielichem i za bardzo to nie szło czy można potraktować pocisk lubrykantem do łusek aby zmniejszyć opór?
Maciek
miras
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 355
Rejestracja: 03 stycznia 2005, 09:55
Tematy: 57
Lokalizacja: krakow
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Elaboracja

Post autor: miras »

Zmniejszenie kielicha niewiele pomoze. Masz prawdopodobnie zle ustawiona matryce osadzajaca pocisk
Domkniecie kielicha i crimp spokojnie mozna ustawic w matrycy osadzajacej.
Potem wystarczy zablokowac pierscieniem na matrycy ustawienie i do danego pocisku masz juz na stale gotowe .
maciekd
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 37
Rejestracja: 10 kwietnia 2017, 09:51
Tematy: 7
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Elaboracja

Post autor: maciekd »

w jaki sposób mam to zrobić? W matrycy jest tylko jedna regulacja czyli głębokość osadzania pocisku. Możesz opisać proces ustawienia matrycy osadzającej?
Maciek
Awatar użytkownika
Shooter7
Zbanowany
Zbanowany
Reactions:
Posty: 1847
Rejestracja: 20 września 2015, 09:48
Tematy: 0
Grupa: Zbanowany

Re: Elaboracja

Post autor: Shooter7 »

cezarycezary pisze:Składam amo na lovexie D032 używam dozownika lee perfect powder measure podaje proch powtarzalnie z dokładnością 0.02 greina przy naważce 4grein jest to rozbieżność w przedziale 3.98-4.02 ale być może miałem fart i taki super dostałem :)
Moge spytac jaka waga to kontrolujesz ?

Ja uzywam GemPro 300 i w sekrecie powiem Ci, ze ta tez potrafi figla splatac :)

Reszta jak Kol. PiotrJub

:wink:
miras
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 355
Rejestracja: 03 stycznia 2005, 09:55
Tematy: 57
Lokalizacja: krakow
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Elaboracja

Post autor: miras »

Jak ustawisz glebokosc pocisku to wtedy odkrecasz ( cofasz )trzpien osadzajacy pocisk aby juz go nie dociskal.
Delikatnie obnizasz matryce co powoduje ze luska glebiej wchodzi do matrycy , a pocisk nie jest juz wciskany(odsuniety trzpien osadzajacy).
Operacje obnizenia matrycy powtarzasz do momentu uzyskania odpowiedniego zagiecia kielicha ( crimp)
Jesli naboj ma odpowienia dlugosc i crimp to osadzasz go ponownie w matrycy i dokrecasz trzpien osadzajacy do momentu delikatnego oporu- dotknie czola pocisku w naboju. Blokujesz ustawienie i powinno byc ok.
Polecam pierscien blokujacy do matrycy.
Jesli jest dobrze ustawiona i zablokowana to wystarczy ja zalozyc do prasy i trzyma ustawienia zawsze.
Elaboruje od niedawna ale ten sposob u mnie dziala☺
Ostatnio zmieniony 18 kwietnia 2018, 13:41 przez miras, łącznie zmieniany 2 razy.
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Broń i amunicja - WBP”