Amunicja 9mm do samoobrony

Moderator: Moderatorzy WBP

Awatar użytkownika
Iwan89
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 187
Rejestracja: 15 grudnia 2015, 15:07
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Amunicja 9mm do samoobrony

Post autor: Iwan89 »

Witam,

do tej pory używałem wyłącznie amunicji FMJ, ale w ostatnim czasie trochę poczytałem i zainteresowała mnie amunicja JHP dedykowana do samoobrony. W mojej okolicy dostępne mam:

Sellier & Bellot 9 mm JHP 115/124 gr

Oraz sporo droższe:

Hornady Critical Defense 9 mm FTX 115 gr

Generalnie na zagranicznych forach jest sporo dobrego o Hornady Critical Defense a o Sellier & Bellot JHP ciężko coś znaleźć. Czy S&B JHP to dostatecznie dobre ammo i nie warto dopłacać do Hornady?

Pistolet to Glock 17
Iwan
LARPAK
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 7495
Rejestracja: 05 grudnia 2011, 16:26
Tematy: 63
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Amunicja 9mm do samoobrony

Post autor: LARPAK »

Tutaj już masz coś w temacie:
http://forum-bron.pl/viewtopic.php?f=24&t=146995

Przede wszystkim sprawdź czy Twój pistolet jak i magazynki "kochają" się z tą amunicją.
Znam G19, który na ZVS tnie się niemiłosiernie.

Przyjrzyj się też temu zdjęciu:

Obrazek

Nie znam dokładnych okoliczności, ale mogę zapytać w miejscu, gdzie to zdjęcie znalazłem - może uda się uzyskać odpowiedź.

Na rynku masz do wyboru jeszcze Fiocchi Black Mamba, Magtech JSP z amunicji w umiarkowanej cenie.

Ważne to, aby jednak sprawdzić działąnie pistoletu na amunicji, którą będzie się nosiło.
Awatar użytkownika
Iwan89
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 187
Rejestracja: 15 grudnia 2015, 15:07
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Amunicja 9mm do samoobrony

Post autor: Iwan89 »

Chyba przetestuje te Hornady Critical Defense, ale zastanawiam się też nad Hornady +P Critical Duty 135gr bo cena bardzo podobna a Critical Duty ma lepsze wyniki w testach. Zastanawia mnie tylko czy używanie wzmocnionej amunicji +P nie uszkodzi pistoletu. Wiadomo zużycie będzie większe, ale chyba nie jakoś diametralnie? Jako, ze to amunicja do samoobrony to mam nadzieje nie uzyc jej nigdy, niemniej musze przetestowac jej zachowanie na strzelnicy, tak jak polecil kolega LARPAK.
Iwan
alex7371
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 359
Rejestracja: 23 lipca 2016, 07:49
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Amunicja 9mm do samoobrony

Post autor: alex7371 »

Nie sądzą żebyś strzelał tak dużo z +P żeby uszkodziło glocka.
Producent dopuszcza amunicję +P i nie poleca strzelać z +P+.
Natomiast te kilkadziesiąt sztuk rocznie raczej nie zaszkodzi temu cacku :)
nooreck
Ekspert WBP
Ekspert WBP
Reactions:
Posty: 232
Rejestracja: 25 maja 2009, 23:18
Tematy: 0
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Ekspert WBP

Re: Amunicja 9mm do samoobrony

Post autor: nooreck »

Iwan89 pisze:Chyba przetestuje te Hornady Critical Defense, ale zastanawiam się też nad Hornady +P Critical Duty 135gr bo cena bardzo podobna a Critical Duty ma lepsze wyniki w testach. Zastanawia mnie tylko czy używanie wzmocnionej amunicji +P nie uszkodzi pistoletu.
Do broni pełnowymiarowej lepsze będzie Critical Duty. Defence jest do kompaktów i subkompaktów. +P nie zrobi żadnej krzywdy Twojej broni.
Pamiętaj też o tym, że co jakiś czas powinieneś amunicję w magazynku wymienić, szczególnie jeśli nosisz z nabojem w komorze.
Awatar użytkownika
MichalMike
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 56
Rejestracja: 17 maja 2016, 11:36
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Amunicja 9mm do samoobrony

Post autor: MichalMike »

nooreck pisze:
Pamiętaj też o tym, że co jakiś czas powinieneś amunicję w magazynku wymienić, szczególnie jeśli nosisz z nabojem w komorze.
Możesz powiedzieć dlaczego? Wilgoć?
Michał 05-09-1999
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 144
Rejestracja: 06 grudnia 2015, 12:35
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Amunicja 9mm do samoobrony

Post autor: Michał 05-09-1999 »

I zmieniaj magazynki w których ją nosisz żeby nie męczyć sprężyny.
Ghostdog
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 924
Rejestracja: 06 kwietnia 2016, 11:02
Tematy: 0
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Amunicja 9mm do samoobrony

Post autor: Ghostdog »

MichalMike pisze:
nooreck pisze:
Pamiętaj też o tym, że co jakiś czas powinieneś amunicję w magazynku wymienić, szczególnie jeśli nosisz z nabojem w komorze.
Możesz powiedzieć dlaczego? Wilgoć?
Też, przecież nosi się w różnych warunkach więc magazynki z ammo mogą być narażone na deszczówkę, pot, etc. Agresywne środki do czyszczenia broni które gdzieś tam zostają również mogą powodować korozję amunicji. A ogólnie - na wszelki wypadek. Druga sprawa, z każdej partii amunicji którą kupisz do samoobrony sugerowałbym wystrzelić minimum 5 losowych kulek po zakupie, żeby sprawdzić, czy dobrze działa z Twoją bronią, ale też przypomnieć sobie jak się z niej strzela. No i co roku zmieniać amunicję na nową ( ewentualnie na zakładkę 1 magazynek ). Nie jesteśmy na wojnie i możemy sobie pozwolić na luksus "przesadnego" ( bo coś takiego nie istnieje ) dbania o broń i amunicję.
Dodałbym do tego okresowe rozładowanie magazynków i ich przeczyszczenie - zbierają brud, kurz, piasek, cholera wie co jak się je nosi, a lepiej na zimne dmuchać.
Również zmiana magazynków ze względu na sprężynę co pewien czas jest w miarę sensowna.
Ja noszę Speer Gold Dot, Hornady Critical Defence i Hornady XTP, ale przy następnej wymianie zostaną tylko Gold Doty. Czemu? Bo mają kewl nazwę. Testy testami, ale wybierając ammo jhp z górnej półki, jej działanie na pewno będzie skuteczne.
Osobiście do noszenia nie kupiłbym S&B, Magtecha, ani nic innego budżetowego. Wydatek jest raz na rok, stosunkowo niewielki, a skoro noszę, to kiedyś od tego czy strzeli czy nie może zależeć moje życie. Rachunek jest prosty.
I love my SIGs.
LARPAK
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 7495
Rejestracja: 05 grudnia 2011, 16:26
Tematy: 63
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Amunicja 9mm do samoobrony

Post autor: LARPAK »

Ghostdog pisze: sugerowałbym wystrzelić minimum 5 losowych kulek po zakupie, żeby sprawdzić, czy dobrze działa z Twoją bronią, ale też przypomnieć sobie jak się z niej strzela.
Możesz rozwinąć końcową kwestię - czy masz na myśli to jak strzela się z tej danej broni co sugerowałoby, że broń do noszenia/ochrony osobistej nie jest do strzelania czy może masz na myśli to jak strzela się z tej danej amunicji?
Ghostdog pisze: Osobiście do noszenia nie kupiłbym S&B, Magtecha, ani nic innego budżetowego. Wydatek jest raz na rok, stosunkowo niewielki, a skoro noszę, to kiedyś od tego czy strzeli czy nie może zależeć moje życie. Rachunek jest prosty.
Akurat wysoka cena amunicji czy też to, że jest z "wyższej półki" nie oznacza, że nie będzie w jakimś stopniu zawodna.
Pamiętaj, że na cenę takich "wynalazków" składa się:
- marketing
- cena "innowacyjnego" pocisku i koszt jego produkcji (zastosowanych materiałów jak np. plastikowy czubek, dodatkowe nacięcia etc.)
- nieco lepsze materiały, które poprawiają rzeczywiście lub na zasadzie placebo skuteczność i w ogóle super hiper hi-tech
- popyt spowodowany odpowiednim marketingiem - pamiętasz jak się ludzie jarali amunicją R.I.P.? A wcale jakoś specjalna się nie okazała.
- chęć zarobku sprzedawcy

Pamiętaj, że służby przynajmniej u nas korzystają z FMJ, w USA ostatnio zamówili dla służb HP czy JHP o czym można było przeczytać na początku tego roku lub pod koniec zeszłego.
I jak trzeba to ta amunicja działa z tym, że jej rotacja jest ważna.
Awatar użytkownika
sql
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1321
Rejestracja: 03 listopada 2014, 21:00
Tematy: 19
Lokalizacja: Łom-Janki
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Amunicja 9mm do samoobrony

Post autor: sql »

Trochę odejście od tematu, ale naprawdę boicie się o sprężyny załadowanych magazynków?
Macie jakieś testy i badania?
Ja wszystko mam zawsze w szafie pod korek i nie zauważyłem problemów.
...jesteśmy niegrzeczne chłopaki, pójdziemy siedzieć do paki...
Michał 05-09-1999
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 144
Rejestracja: 06 grudnia 2015, 12:35
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Amunicja 9mm do samoobrony

Post autor: Michał 05-09-1999 »

Ja swoją wiedzę zdobyłem czytając artykuły na stronie Alfacharlie.pl.

A tam w artykułach o amunicji jest informacja o konieczności zmiany magazynków. Nie mam potwierdzenia tego w praktyce ale już wielokrotnie czytałem o takiej konieczności (w różnych miejscach) więc uważam że to prawda.

Pozdrawiam
LARPAK
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 7495
Rejestracja: 05 grudnia 2011, 16:26
Tematy: 63
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Amunicja 9mm do samoobrony

Post autor: LARPAK »

Różnie bywa - czytałem o służbowych Colt 1911, które miały przez wiele lat załadowane magazynki i działały bez problemów.
Wszystko zależy od jakości sprężyn tak na prawdę.
Zmiana od czasu do czasu nie zaszkodzi.
Ghostdog
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 924
Rejestracja: 06 kwietnia 2016, 11:02
Tematy: 0
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Amunicja 9mm do samoobrony

Post autor: Ghostdog »

LARPAK pisze: Możesz rozwinąć końcową kwestię - czy masz na myśli to jak strzela się z tej danej broni co sugerowałoby, że broń do noszenia/ochrony osobistej nie jest do strzelania czy może masz na myśli to jak strzela się z tej danej amunicji?
Chodziło mi o amunicję - w końcu nie strzelamy na co dzień z drogiej amunicji JHP. Z założenia broń do noszenia musi być strzelana.
LARPAK pisze:Akurat wysoka cena amunicji czy też to, że jest z "wyższej półki" nie oznacza, że nie będzie w jakimś stopniu zawodna.
Pamiętaj, że na cenę takich "wynalazków" składa się:
- marketing
- cena "innowacyjnego" pocisku i koszt jego produkcji (zastosowanych materiałów jak np. plastikowy czubek, dodatkowe nacięcia etc.)
- nieco lepsze materiały, które poprawiają rzeczywiście lub na zasadzie placebo skuteczność i w ogóle super hiper hi-tech
- popyt spowodowany odpowiednim marketingiem - pamiętasz jak się ludzie jarali amunicją R.I.P.? A wcale jakoś specjalna się nie okazała.
- chęć zarobku sprzedawcy

Pamiętaj, że służby przynajmniej u nas korzystają z FMJ, w USA ostatnio zamówili dla służb HP czy JHP o czym można było przeczytać na początku tego roku lub pod koniec zeszłego.
I jak trzeba to ta amunicja działa z tym, że jej rotacja jest ważna.
Gwarancji, że nie zawiedzie nie mam, to prawda, ale jednak mam większe zaufanie do amunicji Hornady niż S&B... Dziwisz się? ^^
Zapomniałeś na tej liście o jednym - dokładniejsze wykonanie, lepsze trzymanie norm i powtarzalność. Co za tym idzie, spodziewam się od takiej amunicji również lepszej "wytrzymałości" na czynniki zewnętrzne.

Nie mówię, że Critical Defence będzie aż tak dramatycznie lepszy niż taki "tani" XTP, nawet biorąc pod uwagę gorsze parametry penetracji celów w grubym ubraniu, ale wciąż porównujemy tutaj amunicję z górnej półki.
Wiem, jakiej amunicji używają służby, tylko pytanie, czemu wybór jest taki a nie inny i jakie znaczenie ma cena.
sql pisze:Trochę odejście od tematu, ale naprawdę boicie się o sprężyny załadowanych magazynków?
Macie jakieś testy i badania?
Ja wszystko mam zawsze w szafie pod korek i nie zauważyłem problemów.
Idealna sprężyna pracująca w ramach wartości naprężenia do pracy w których została przygotowana nie będzie w żaden sposób zepsuta przez pozostawanie przez długi czas w jednym położeniu. Sprężyny idealne nie są. Trzymanie pustych magazynków wzięło się w dużej części ze "starych czasów", gdzie sprężyny były wątpliwej jakości i magazynki które poleżały załadowane przez dłuższy okres przestawały dobrze podawać amunicję. Miałem magazynek do G17 który był załadowany przez pół roku - rozładowałem go w trybie ekspresowym, prosto w kulochwyt, załadowałem ponownie, w różnym stopniu zapełniając ( 1, 3, 5, etc. ), przestrzelałem szybciej, wolniej i nie było absolutnie żadnego problemu z nim. Niemniej jednak, wszystkie magazynki które posiadamy powinny "chodzić" i być na bieżąco czyszczone. Rozładowuję i zmieniam magazynki, żeby być pewnym, że działają, że są czyste. Rozprężenie też im pewnie nie zaszkodzi, więc same plusy. W broni "do noszenia" ( akurat u mnie to podstawowa broń krótka również na treningach ) nie akceptuję zaniedbywania czyszczenia, smarowania, okresowego sprawdzania różnej amunicji, magazynków i braku minimum 2 sensownych strzelań w miesiącu.
I love my SIGs.
Awatar użytkownika
slepe_oko
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1022
Rejestracja: 30 maja 2013, 12:54
Tematy: 6
Lokalizacja: Między Łodzią a Warszawą
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Amunicja 9mm do samoobrony

Post autor: slepe_oko »

W rewolwerze problem zniknie.
:512:
Ghostdog
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 924
Rejestracja: 06 kwietnia 2016, 11:02
Tematy: 0
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Amunicja 9mm do samoobrony

Post autor: Ghostdog »

slepe_oko pisze:W rewolwerze problem zniknie.
Problem wyboru 13 vs 15 sztuk amunicji w magazynku również. A i amunicja będzie tańsza, bo mniej :]
I love my SIGs.
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Broń i amunicja - WBP”