Amunicja 9mm do samoobrony

Moderator: Moderatorzy WBP

LARPAK
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 7511
Rejestracja: 05 grudnia 2011, 16:26
Tematy: 63
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Amunicja 9mm do samoobrony

Post autor: LARPAK »

@Ghostdog: co do tych lepszych norm jakości wykonania itd. to nie byłbym wcale taki pewny.
U nas ta amunicja uchodzi za niemal egzotyczną, a za oceanem jest jedną z wielu - też droższą, ale nadal jedną z wielu.
Oczywiście jest pewnie lepiej wykonana - sam mam Hornady Critical Duty, Hornady Critical Defense, Hornady Zombie Max, S&B JHP, Fiocchi Black Mamba, Magtech JSP, S&B SP, Magtech SP i specjalnie wielkich różnic w jakości wykonania nie ma - oczywiście pierwsze dwie, a nawet trzy się wyróżniają, ale nie napiszę nic na temat sposobu wykonania i przestrzegania czy wyśrubowania norm jakości przez ich producenta bo na ten temat nic nie wiem.

Faktem jest też, że S&B ostatnio pogorszyła się jakość, ale mam amunicję zakupioną jeszcze kilka ładnych lat temu.

Niestety nie zaufałbym jak i nie ufam już 9 mm Barnaul - jeżeli na treningach była super mimo kopcenia to dwa zacięcia niemalże jedno po drugim na zawodach czyli wtedy kiedy powinna być niezawodna.
Awatar użytkownika
sql
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1324
Rejestracja: 03 listopada 2014, 21:00
Tematy: 19
Lokalizacja: Łom-Janki
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Amunicja 9mm do samoobrony

Post autor: sql »

Opróżniam je regularnie i często. Mi chodzi o samo przechowywanie w stanie pełnym. Umówmy się, że opróżnianie, nawet częste to tylko ułamek całego czasu, więc w większości swojego życia sprężyna magazynka jest ściśnięta.
...jesteśmy niegrzeczne chłopaki, pójdziemy siedzieć do paki...
Awatar użytkownika
Mariusz888
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 363
Rejestracja: 24 marca 2016, 18:05
Tematy: 0
Lokalizacja: Kraków
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Amunicja 9mm do samoobrony

Post autor: Mariusz888 »

Koledzy - potrzebuję dosyć pilnie informacji nt niezawodności S&B JHP oraz Lapua CEPP w Glocku 43 lub w zakładam że dowolnym innym Glocku.... Pewnie trudno powiedzieć czy 3x wyższa cena za Lapuę jest uzasadniona, ale jakby działała Ok to mogę dać więcej - w końcu tego nie potrzebuję zbyt wiele.

Jak jest z Geco Hexagon (głownie pod katem Glocków) - bo niby jest to HP, ale producent pisze że bardziej zrobili go pod kątem celności na np zawodach sportowych niż powodownaia obrażeń i zmniejszenia rykoszetoania w samoobronie więc nie wiem czy traktować go jako amunicję do noszenia czy nie zawracać sobie nim głowy ?
just
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 174
Rejestracja: 01 lutego 2011, 23:12
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Amunicja 9mm do samoobrony

Post autor: just »

Używam Lapua CEPP EXTRA 120gr w Glock 19. Działa. Ale prawda jest taka, że przez 17 lat używania G19 nie spotkałem jeszcze amunicji, na której by nie działał.
Tej konkretniej nie wystrzeliłem dużo (2-3 paczki w ramach rotowania amunicji w magazynku), ale też nie sądzę, by ktoś z tego strzelał intensywnie.

Nie zakładałbym jednak, że ta sama amunicja będzie działać we wszystkich glockach tak samo. Jak z G19 nigdy nie miałem problemów, to G42 ciął mi się tak, że musiałem go rozbierać już podczas drugiej wizyty na strzelnicy. A miałem wtedy tą samą amunicję do obydwu pistoletów (ten sam rodzaj i producent, bo to oczywiście inny kaliber, a dokładnie długość łuski).

Podsumowując - trzeba sprawdzić. Bo jak nie będzie działać, to wyjdzie to dość szybko. A jak przeleci bez problemów ze dwie paczki, to zaryzykowałbym twierdzenie, że już będzie działać.
Pardini SP/HP, Glock 42, Glock 19, HK SP5K, HK MR223a3 11", SAKO TRG 22
Volver
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 289
Rejestracja: 09 marca 2009, 16:22
Tematy: 5
Lokalizacja: Kraków
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Amunicja 9mm do samoobrony

Post autor: Volver »

W moim G19 Gen 3 bez problemu dzialają Geco JHP 124 i S&B JHP 124gr. Ale ich łuski pokrywają się szybko patyną. Teraz używam Speer Gold Dot 124 gr z niklowaną łuską i jest lepiej. A wymiana naboju z komory to dlatego, że podczas przeładowania może zostać naruszony po kilku razach sam nabój, tzn. pocisk może zostać wepchnięty w łuskę głębiej, może to skutkować obniżoną szczelnością i ekspozycją wilgoć.
Awatar użytkownika
Wielki_Wezyr
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 414
Rejestracja: 12 stycznia 2017, 19:33
Tematy: 0
Lokalizacja: Mazowieckie
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Amunicja 9mm do samoobrony

Post autor: Wielki_Wezyr »

Przepuściłem w ten weekend 70szt. S&B JHP 7,5g przez Glock'a 19 gen IV bez problemów a miesiąc czy 2 miesiące wcześniej 100 szt Hornady Steel Match HAP - analogicznie bez problemów. Ogólnie Glock 19 przestrzelił kilka tysięcy szt. różnej amunicji bez żadnych zacięć i innych problemów (a nie jest czyszczony po każdym strzelaniu) więc jest raczej mało wymagający co do ammo, koledzy używający Glock 17/19 mają podobne zdanie...

Ogólnie jako przeciętny "nie-komandos" a cywil nie mam ochoty inwestować w w amunicje za 4 zł/szt, abstrahując od tego, że szansa/ryzyko użycia broni jest dla mnie znikoma to sądzę, że jeśli nie obronię się 15 szt. zwykłej amunicji FMJ albo S&B JHP w magazynku (+ nóż i inne zabawki, które miewam przy sobie, nie mówiąc o tym co mam dodatkowo w domu) to posiadanie w tym samym magazynku jakiegoś Hornady czy Lapua za 4 zł, nie zrobi mi różnicy.
Dużo ważniejsze moim zdaniem jest trenowanie dobywania broni i strzelania niż inwestowanie w super ammo na zombi.

Gdybym był komandosem/ochroniarzem/policjantem albo szedł na wojnę etc. wtedy na pewno zainwestował bym w najlepsza ammo na rynku.
/ .22 / 7,62x25 / 7,65 / 9 Short / 9 Makarow / 9 Para /
/ .357 Magnum /.44 Magnum /
/ 5,45x39 /
poeta
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 878
Rejestracja: 02 czerwca 2015, 09:42
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Amunicja 9mm do samoobrony

Post autor: poeta »

Jakbyś szedł na wojnę to nie będziesz używał niczego innego poza fmj
Luciano
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 36
Rejestracja: 01 sierpnia 2016, 15:02
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Amunicja 9mm do samoobrony

Post autor: Luciano »

Wg. starego artykułu w niemieckiej gazecie myśliwskiej, Lapua CEPP EXTRA 120gr w niczym nie jest najlepszym nabojem do noszenia:
https://djz.de/im-praxistest-hohlspitz- ... er-13-575/

A tutaj, w ogóle się nie grzybuje: https://www.pictaram.org/post/BVe9wi5B3c1

Jest dużo lepsza amunicja do samoobrony na rynku, chociażby Hornady Critical czy Speer Gold Dot.

Cena amunicji Lapua Cepp jest zaskakująca, co więcej, że to jest tylko zwykły nabój FMJ z redukowanym rykoszetem, a ceny są podobne do amunicji premium JHP.

Ta amunicja została specjalnie zaprojektowana pod koniec lat 80, i była popularna w czasach jeszcze jak amunicja typu JHP "grzybująca" była zabroniona w wielu krajach Europejskich. Dzisiaj już to nie jest.

Lepiej już wybrać taką S&B 9g FMJ z płaskim wierzchołkiem, która jest zdecydowanie tańsza i osiąga podobny efekt jak Lapua Cepp.
Ostatnio zmieniony 07 marca 2018, 12:19 przez Luciano, łącznie zmieniany 2 razy.
Jedrula
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 830
Rejestracja: 13 czerwca 2014, 20:22
Tematy: 26
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Amunicja 9mm do samoobrony

Post autor: Jedrula »

Wystrzeliłem koło paczki S&B z G43 bez problemów
Pozdrawiam
Jędrzej
PAWCIO69
Zbanowany
Zbanowany
Reactions:
Posty: 74
Rejestracja: 16 marca 2017, 11:25
Tematy: 0
Grupa: Zbanowany

Re: Amunicja 9mm do samoobrony

Post autor: PAWCIO69 »

Ghostdog pisze:
slepe_oko pisze:W rewolwerze problem zniknie.
Problem wyboru 13 vs 15 sztuk amunicji w magazynku również. A i amunicja będzie tańsza, bo mniej :]
może warto strzelić raz z magnum i być bezpiecznym, niż hałasować ;) z miernym skutkiem
.223 9x19 9x18 M .357 12ga
Wilek1
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 654
Rejestracja: 30 sierpnia 2017, 11:03
Tematy: 0
Lokalizacja: okolice Warszawy
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Amunicja 9mm do samoobrony

Post autor: Wilek1 »

Troche szkoda "wymieniac" tego Hornadiego po 4,50. Tak samo z testowaniem "zeby sie upwenic" ze OK.

Znośniej wymianieniać i tetsowac S&B po 1,50. Tez dziala niezawodnie. Moze tak pieknie nie grzybkuje jak Federal czy Hornady ale skuteczne to jest.
To spora roznica cenowa: 225 vs 75 zł na jednej paczce 50szt... (S&B jedna paczka 50, Hornady 2 paczki po 25 szt).

szczegolnie ze u nas prawdopodobienstwo faktycznego uzycia prawie zerowe...
Ostatnio zmieniony 07 marca 2018, 14:35 przez Wilek1, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Mariusz888
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 363
Rejestracja: 24 marca 2016, 18:05
Tematy: 0
Lokalizacja: Kraków
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Amunicja 9mm do samoobrony

Post autor: Mariusz888 »

Luciano pisze:Wg. starego artykułu w niemieckiej gazecie myśliwskiej, Lapua CEPP EXTRA 120gr w niczym nie jest najlepszym nabojem do noszenia:
Szkoda że dopiero bo byłem dziś i kupiłem 2 paczki Lapuy - niemniej w najbliższym czasie przetestuję i dam znać jak się sprawuje w G43. Jak będzie śmigała to kupię jeszcze 1 paczkę - S&B na razie nie brałem. bo stwierdziłem, że skoro kupuję już drogą to tanią na razie sobie odpuszczę. Jak z Lapuą będzie problem to kupię S&B JHP i Geco Hexagon. Hornady z tego co widziałem na filmach z USA to potrafi się przycinać w małych Glockach (w sensie przede wszystkim dawać fajki) - chociaż pytanie czy to nie jest kwestia słabego chwytu pistoletu.

Czy jest lepsza niż te tanie? Nie wiem - pewnie dużo robi tutaj podświadome myślenie "jak będę potrzebował to chcę najlepszą i najbardziej niezawodną jaka jest". CEPP nie jest mistrzem grzybkowania, ale mimo wszystko jest lepszy niż typowy FMJ. Zresztą gdzieś znalazłem, że to słabsze grzybkowanie jest celowe, bo chcieli zachować możliwie dużą penetrację żeby się dało np strzelać przez drzwi samochodu - nie wiem na ile to prawda, ale może coś w tym być skoro w rozwinięciu skrótu CEPP jest "Police" :wink:
LARPAK
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 7511
Rejestracja: 05 grudnia 2011, 16:26
Tematy: 63
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Amunicja 9mm do samoobrony

Post autor: LARPAK »

Mariusz888 pisze:Hornady z tego co widziałem na filmach z USA to potrafi się przycinać w małych Glockach (w sensie przede wszystkim dawać fajki) - chociaż pytanie czy to nie jest kwestia słabego chwytu pistoletu.
Bo jest różnica pomiędzy Hornady Critical Duty i Critical Defense.
Pierwsze (duty) przeznaczone są do pełnowymiarowych pistoletów, a drugie (defense) do wszelkiej maści kompaktów/krótkich luf:

https://www.hornady.com/support/duty-de ... ifferences
Luciano
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 36
Rejestracja: 01 sierpnia 2016, 15:02
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Amunicja 9mm do samoobrony

Post autor: Luciano »

Kongratulacje za zakup.

Pewnie Laupua CEPP jest jedna z najbardziej niezawodnych amunicji do samoobrony, nie wątpię tego, bywając FMJ.

Trochę mi przypomina to Amerykańcze, którzy tylko przeklinają z M1911 i z .45 ACP FMJ :-D .

Ja też testowałem G43 z Magtechem JSP 95 grs, i powiem, że dopiero po trzeciej paczce zaczęło się pogarszać: 2 niedopały z FTF, i czwarta paczka z jednym FTE, i przede wszystkim z użyciem śrubokrętu do wydalania wszystkich tych naboi, już dałem sobie spokój :-D .
Chociaż, z G17 ta sama amunicja strzela w setkach bez jakichkolwiek problemów.
Może, jest tak, że G43 jest bardziej zawodny niż dwurzędowe modele?

Pytanie, czy są jeszcze jednostki, które używają Lapuę CEPP {wiedząc, że ono było zaprojektowane w czasach gdyż JHP było źle widziane i zabronione}?

Jest też Ruag Action 4 i 5 lub Ruag SeCa, w obecnym użytku w różnych służb w Europie, ale z tego co ja wiem, nie jest dostępne dla cywilów.
One też są bardzo niezawodne, i zaprojektowane trochę później niż CEPP, przypominają kształt RN FMJ, ale z innym podejściem, są to przede wszystkim "Solid Copper" - lepiej się grzypkują i penetracja w stali jest bardzo dobra.

Zostało Fiocchi EMB, również zaprojektowana dla policyjnego użytku, w komercyjnym opakowaniu, ale jeszcze nie widziałem w Polsce.

Pozdrawiam,
Luciano

P.S.: Odradzam Geco Hexagon, ponieważ nie jest to amunicja dostosowana dla samoobrony, nie grzybkuję się i może rykoszetować:
https://www.youtube.com/watch?v=gDU6C9EmTM4
LucaBrasi
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 48
Rejestracja: 28 sierpnia 2017, 15:36
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Amunicja 9mm do samoobrony

Post autor: LucaBrasi »

LARPAK pisze: Bo jest różnica pomiędzy Hornady Critical Duty i Critical Defense.
Pierwsze (duty) przeznaczone są do pełnowymiarowych pistoletów, a drugie (defense) do wszelkiej maści kompaktów/krótkich luf:

https://www.hornady.com/support/duty-de ... ifferences
Używam w swoim XDS Hornady Critical Defense. Moje wrażenia - delikatniejszy odrzut i podrzut broni, bardzo celna.
Porównywałem na strzelnicy ze zwykłą elaborowaną B-N, zwykłą belotką i tańszą obronną ZEV (chyba).
Pozdrawiam!

Lepiej trafić z 0.22 LR niż chybić z 0.44 Magnum
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Broń i amunicja - WBP”