Amunicja 9mm do samoobrony

Moderator: Moderatorzy WBP

Awatar użytkownika
Mariusz888
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 363
Rejestracja: 24 marca 2016, 18:05
Tematy: 0
Lokalizacja: Kraków
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Amunicja 9mm do samoobrony

Post autor: Mariusz888 »

LARPAK pisze:Bo jest różnica pomiędzy Hornady Critical Duty i Critical Defense.
Tak - wiem że są dwa i że jest różna dedykacja tej amunicji - ale przypadków z Defense czyli dedykowanym do kompaktów też jest bardzo dużo - wrzucam taki totalnie pierwszy z brzegu:


Trudno też powiedzieć jak gość to trzyma w sensie pewności chwytu i stąd problemy - tego nie wiem.

No więc szybka relacja z testów Lapua FMJ CEPP Extra - 100 sztuk strzelanych dosyć szybko i wszystko śmiga pięknie. Nie wiem czym oni to zasypują, ale "jest moc" - czasem to aż iskry lecą :) Czy kopie mocno - nieszczególnie chociaż słaba też nie jest. 0 problemów z czymkolwiek. Celność moim zdaniem bardzo dobra, żeby nie powiedzieć że świetna. Nie strzelałem na pełne 25m więcej niż 4 magazynki (czyli 24szt ale tu też było naprawdę dobrze), to z takich 15 czy 20m sporo przestrzelin nie wychodziło nie tylko z czarnego, ale i z 8'ki :wink: Na tych powiedzmy 15m to można bez problemu zrobić 2 magazynkami dziury w kółku o średnicy 5-7cm powiedzmy, a naprawdę nie starałem się strzelać na wynik bo nie takie było założenie dzisiejszej wizyty na strzelnicy podobnie jak to że nie traktuję G43 jako coś, z czego będę robił punkty na tarczy podczas zawodów ;)

Czy warto płacić te 3,8zł za sztukę? Tego nie wiem bo pewnie trzeba by przewalić po kilkanaście paczek w różnych warunkach pogodowych, po różnym okresie noszenia tak by amunicja miała kontakt np z wilgocią, mrozem itd, ale na ten moment wiem, że wezmę trzecią paczkę już do noszenia.
Luciano
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 36
Rejestracja: 01 sierpnia 2016, 15:02
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Amunicja 9mm do samoobrony

Post autor: Luciano »

Gość powyżej używa Hornady Critical Duty, ta ammo jest dedykowana przez producenta dla pistoletów Full-Size, czyli z długością lufy minimum 4,5 cali -- tj. G17, P226, i sam o tym mówi na początku filmiku. Subcompact-y jak G43 w ogóle nie są znaczone do użycia tej ammo.

Biorę pod uwagę różne testy i rekomendacje prowadzone przez FBI, jak i różne służby i organy niezależne.
Wszystkie te wnioskują, że z pistoletową ammo nie ma nic takiego jak "stopping power" jest po prostu za słaba, gdyż dobre grzybkowanie jest bardzo ważne, i penetracja powinna być pomiędzy 12" i 18". Te wszelkie parametry Lapua CEPP nie spełnia, w końcu jest to tylko FMJ (no i z tym "redukowanym rykoszetem") i tak się zachowuje pocisk na miękkim ciele -- nie grzybkuje i jest nadmierna penetracja.
Sprawdziłem z ciekawości, Fińska Policja nie używa tą Lapuę i preferuję dobrze znaną Speer Gold Dot i to od 1996.
Z nowoczesną bronią powszechną nie powinno być żadnego problemu z aktualną amunicją premium JHP czy SCHP, są właśnie one zaprojektowane od początku z tą ammo na myśli, i jak ostatnie testy US Army pokazują nawet lepiej działająją z JHP wyższej półki niż z FMJ.
Na podsumowanie każdy wybiera ammo jaką chcę, są tylko niektóre lepsze do niektórych celów.

Pozdrawiam,
Luciano
Ostatnio zmieniony 04 kwietnia 2018, 00:24 przez Luciano, łącznie zmieniany 1 raz.
Xtz
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 100
Rejestracja: 19 listopada 2008, 19:01
Tematy: 0
Lokalizacja: zDolny Śląsk
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Amunicja 9mm do samoobrony

Post autor: Xtz »

Nie tylko fińska policja.
Departament Bezpieczeństwa Krajowego USA i ich Służby Emigracyjne i Celne, od lat zaopatrują się w Speer Gold Dot - tak w 9x19 jak i .40. I to są zamówienia w setkach milionów sztuk (sic!).
Ostatnio zmieniony 04 kwietnia 2018, 19:22 przez Xtz, łącznie zmieniany 1 raz.
Luciano
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 36
Rejestracja: 01 sierpnia 2016, 15:02
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Amunicja 9mm do samoobrony

Post autor: Luciano »

Również i FBI używa od września 2013 Speer Gold Dot, tylko, że z wersji G2 (ulepszona "special FBI", nie dostępna dla rynku cywilnym).
Warto podkreślić, że to właśnie m.in. ta ammo przekonała FBI do ostatecznego powrotu do "dziewiątki", i to OD większego kalibru -- 40 S&W :-D .
Jak i teraz większość służb w USA już lub będą naśladować decyzję FBI powrotu do 9mm 8-) .
Awatar użytkownika
Arctic
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 950
Rejestracja: 16 lipca 2004, 00:20
Tematy: 0
Lokalizacja: Szczecin
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Amunicja 9mm do samoobrony

Post autor: Arctic »

PAWCIO69 pisze:
Ghostdog pisze:
slepe_oko pisze:W rewolwerze problem zniknie.
Problem wyboru 13 vs 15 sztuk amunicji w magazynku również. A i amunicja będzie tańsza, bo mniej :]
może warto strzelić raz z magnum i być bezpiecznym, niż hałasować ;) z miernym skutkiem
Statystyki użycia broni przez policję w USA podają, że średnio podczas użycia broni przy interwencji Policjant strzela 3-4 razy. Dlatego do tej pory dopuszczają używanie służbowo rewolwerów. Warunek - co najmniej jeden szybkoładowacz w zestawie. Lepiej strzelać celnie niż dużo, mniej osób postronnych oberwie ;laughing:
... ... a jak będziecie grzeczni, to nauczę was robić napalm.
LARPAK
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 7510
Rejestracja: 05 grudnia 2011, 16:26
Tematy: 63
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Amunicja 9mm do samoobrony

Post autor: LARPAK »

Arctic pisze:Statystyki użycia broni przez policję w USA podają, że średnio podczas użycia broni przy interwencji Policjant strzela 3-4 razy.
Możesz policzyć strzały:
https://i1.jbzdy.pl/contents/2018/04/6b ... 7083c4.mp4
Awatar użytkownika
Mariusz888
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 363
Rejestracja: 24 marca 2016, 18:05
Tematy: 0
Lokalizacja: Kraków
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Amunicja 9mm do samoobrony

Post autor: Mariusz888 »

Luciano pisze:Gość powyżej używa Hornady Critical Duty, ta ammo jest dedykowana przez producenta dla pistoletów Full-Size,
No nie wiem bo film ma wyraźny tytuł ze słowem defense:
Glock 43 update i cant us Hornady critical defense 9mm!!!
Na początku filmu rownież wyraźnie słyszę słowo „defense” a nie”duty”. Na razie sprawdziłem CEPPa i działa bez zarzutu. O Hornady jednak są mocno różne opinie. Dużo osób poleca Speer Gold Dot ale na raIe nie wiem gdzie to mogę najbliżej kupić a cena tez trochę odstrasza bo widzę że nawet po 6,5zł więc trzy paczki to praktycznie tysiak... (dwie na test działania i trzecia do użytku).

Czy jakiś użytkownik Glocka 43 może się pochwalić co testował już w swoim pistolecie? G43 to chyba nie tak unikalny pistolet? ;) No chyba że wszyscy noszą najtańsze FMJ... ;)
Luciano
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 36
Rejestracja: 01 sierpnia 2016, 15:02
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Amunicja 9mm do samoobrony

Post autor: Luciano »

Rzeczywiście nie słychać ale wyraźnie widać, że gość trzyma w łapce i pokazuje opakowanie z napisem "Critical Duty" na początku filmiku -- wystarczy przerwać na chwilę.
Po prostu pomyliło mu się gdzieś :-D .
Ostatnio zmieniony 05 kwietnia 2018, 05:00 przez Luciano, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Mariusz888
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 363
Rejestracja: 24 marca 2016, 18:05
Tematy: 0
Lokalizacja: Kraków
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Amunicja 9mm do samoobrony

Post autor: Mariusz888 »

Luciano pisze:Rzeczywiście nie słychać ale wyraźnie widać, że gość trzyma w łapce i pokazuje opakowanie z napisem "Critical Duty" na początku filmiku -- wystarczy przerwać na chwilę.
Po prostu pomyliło mu się gdzieś :-D .
To prawda - pudełko ma z Duty. Trudno teraz dochodzić czy chodziło o Duty (którego pudełko może mieć z innej amunicji na przykład), czy o Defense skoro jest w tytule i do tego pada w filmie taka nazwa. Fakt jest jednak taki, że nawet o Defense jest sporo negatywnych opinii w kwestii jej funkcjonowania i trochę trudno stwierdzić dlaczego. Być może (co często podkreślano nawet na jakimś policyjnym forum na które trafiłem przez przypadek) że nazwy są bardzo podobne, a i sama amunicja różni się nieznacznie i jak ktoś nie ogarnia to kupuje/ładuje zamiennie. Być może w leciutkim Glocku trzeba go pewniej trzymać by działało jak należy, a wiemy, że różne osoby różnie trzymają pistolety - to już gdybactwo, ale kto wie.

W Krakowie mogę kupić Magtecha (którego ewidentnie nie chcę), S&B JHP (z JHP nie strzelałem, ale amunicję S&B lubię i z FMJ strzelam prawie wyłącznie z niej), Geco Hexagon (ktere nawet wg producenta nie jest stricte do obrony), Lapua CEPP (na ten moment mój wybór) i wiem, że miała być Hornady Critical ale nie wiem czy Duty czy Defense. Postaram się to zapytać dziś i być może szarpnę się i może zrobię testy jak w CEPPem. Z drugiej strony bardzo dużo osób w USA chwali Speer Gold Dot. Za Hornady przemawia jeszcze w miarę cena koło 4,2zł (Lapua CEPP kupowałem po 3,8zł), natomiast Gold Dot to widzę, że sklepy chcą nawet i 6,5zł co wydaje mi się lekkim przegięciem za 9x19. Szczerze to nie jestem policjantem/żołnierzem i wydaje mi się, że ten CEPP i tak jest lepszy niż zwykły FMJ, a do tego broń to nie jest jak ww. przypadkach moje narzędzie pracy.

Wiadomo - chciałoby się mieć najlepszą i najbezpieczniejszą amunicję, ale 3 paczki CEPPa + 3 paczki Hronady + 3 paczki Gold Dota to jest praktycznie cena nowego Glocka ;) Otwarcie napiszę, że trochę mnie to przerasta finansowo by robić testy za kilka tysięcy, więc dlatego fajnie byłoby gdyby inni podzielili się co i w czym testowali - mnie interesuje szczególnie Glock 43.

Nawet na bazarku było ostatnio kilka G43 więc na pewno jest tutaj trochę użytkowników tego pistoletu. No chyba że jak wspomniałem wszyscy "jadą" na klasycznym FMJ.
Awatar użytkownika
biper
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 3246
Rejestracja: 20 stycznia 2015, 09:28
Tematy: 18
Lokalizacja: okolice 3city
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Amunicja 9mm do samoobrony

Post autor: biper »

Mariusz888.. a nie mylisz przypadkiem MagTecha z MaxTechem, bo to zupełnie dwie różne firmy.
MaxTech ma złą sławę, ale o MagTechu nic złego nie słyszałem, parę paczek FMJ tej ammo wystrzelałem bez zająknięcia, ale nie wiem nic o JHP.

Moje XDm'y (3.8 Compact i 4.5) łykają S&B JHP bez problemów, testowałem też Hornady Critical Duty na 4.5" - też dobrze latała.. Efekt był super - po wejściu kulki w kulochwyt na łepetynę leciał błotnisty grad (strzelane po deszczu), pomimo że stałem z 7m od kulochwytu :) a kanał w błocie o śr. ok. 4cm.
Ostatnio zmieniony 05 kwietnia 2018, 10:13 przez biper, łącznie zmieniany 1 raz.
SKS Ardea || Pomorskie Stowarzyszenie Strzelecko-Kolekcjonerskie "DO BRONI"
mike4356
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 127
Rejestracja: 03 października 2012, 23:19
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Amunicja 9mm do samoobrony

Post autor: mike4356 »

Mariusz888 pisze: W Krakowie mogę kupić Magtecha (którego ewidentnie nie chcę), S&B JHP (z JHP nie strzelałem, ale amunicję S&B lubię i z FMJ strzelam prawie wyłącznie z niej), Geco Hexagon (ktere nawet wg producenta nie jest stricte do obrony), Lapua CEPP (na ten moment mój wybór) i wiem, że miała być Hornady Critical ale nie wiem czy Duty czy Defense. [...].
W Krakowie dostaniesz też Hornady American Gunner - tego kupiłem paczkę, jak już się wybiorę na strzelnicę, to wypuszczę z magazynek, żeby sprawdzić jakie odczucia, bo czy będzie poprawnie działać przy CZ P09 to się nie martwię zbytnio. Dostępne też Hornady Critical Defence Lite oraz Fiocchi Black Mamba( to jest chyba coś w stylu wspomnianego przec Ciebie Lapua CEPP). To ostatnie zaskoczyło mnie bardzo ceną, w okolicy 2PLN za sztukę, jeśli mnie pamięć nie myli i na pewno wezmę paczkę(pakowane po 50szt.) albo dwie przy następnej wizycie w sklepie.
Awatar użytkownika
Mariusz888
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 363
Rejestracja: 24 marca 2016, 18:05
Tematy: 0
Lokalizacja: Kraków
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Amunicja 9mm do samoobrony

Post autor: Mariusz888 »

biper pisze:Mariusz888.. a nie mylisz przypadkiem MagTecha z MaxTechem, bo to zupełnie dwie różne firmy.
Prawda - pomyłka z mojej strony - to jest tak jak się pisze szybko i się nie czyta co się napisało.
mike4356 pisze:W Krakowie dostaniesz też Hornady American Gunner - tego kupiłem paczkę, jak już się wybiorę na strzelnicę, to wypuszczę z magazynek, żeby sprawdzić jakie odczucia, bo czy będzie poprawnie działać przy CZ P09 to się nie martwię zbytnio. Dostępne też Hornady Critical Defence Lite oraz Fiocchi Black Mamba( to jest chyba coś w stylu wspomnianego przec Ciebie Lapua CEPP). To ostatnie zaskoczyło mnie bardzo ceną, w okolicy 2PLN za sztukę, jeśli mnie pamięć nie myli i na pewno wezmę paczkę(pakowane po 50szt.) albo dwie przy następnej wizycie w sklepie.
Ooooo to jeszcze jest HCD Lite... ale mnie tam odrzut nie przeszkadza - niemniej 100gr to już naprawdę lekki pocisk jak na 9x19. A gdzie kupowałeś te różne rodzaje amunicji? Knieja czy jakiś inny sklep? Bo Atena raczej nie ma zbyt wiele amunicji tego typu, a Knieja chyba nie ma Fiocchi więc jeszcze jest Snajper albo GunsHelp (w obu jeszcze nie miałem okazji być więc dlatego pytam).
mike4356
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 127
Rejestracja: 03 października 2012, 23:19
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Amunicja 9mm do samoobrony

Post autor: mike4356 »

Właśnie w Snajperze to wszystko jest, przynajmniej było ze 3 tygodnie temu, jak byłem po trochę amunicji do rewolweru :-D Kilka miesięcy temu było też zwykłe Critical Duty i Critical Defense
Luciano
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 36
Rejestracja: 01 sierpnia 2016, 15:02
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Amunicja 9mm do samoobrony

Post autor: Luciano »

Mariusz888 pisze:natomiast Gold Dot to widzę, że sklepy chcą nawet i 6,5zł co wydaje mi się lekkim przegięciem za 9x19. Szczerze to nie jestem policjantem/żołnierzem i wydaje mi się, że ten CEPP i tak jest lepszy niż zwykły FMJ, a do tego broń to nie jest jak ww. przypadkach moje narzędzie pracy.

Wiadomo - chciałoby się mieć najlepszą i najbezpieczniejszą amunicję, ale 3 paczki CEPPa + 3 paczki Hronady + 3 paczki Gold Dota to jest praktycznie cena nowego Glocka ;).
I tu jest porażka, ze szybkiego wniosku z wyszukiwarki, w USA paczka 50 szt. 124 grs Gold Dot wynosi ok. 23 USD, czyli ok. 79 zł. na kursie aktualnym, co oznacza to, że sztuka kosztuję 1,58 PLN :mad: .
Kto zarabia na drodze, importer czy sama firma, trudno powiedzieć :shot11: ?

Linki:
1. https://www.sgammo.com/product/speer/50 ... ammo-53617
2. https://www.sgammo.com/manufacturer/speer
3. https://www.midwayusa.com/product/10015 ... llow-point
4. A tu nawet za 22 USD 50 szt. GD 147 grs LE https://www.targetsportsusa.com/speer-g ... -3527.aspx

P.S.: to tyle ile u nas kosztuję FMJ lub zwykła JHP :P .
Awatar użytkownika
montrala
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 5431
Rejestracja: 29 sierpnia 2005, 16:01
Tematy: 0
Lokalizacja: z Azji
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Amunicja 9mm do samoobrony

Post autor: montrala »

1. Nie można porównywać cen w USA podawanych bez podatku, ze cenami w Polsce podawanymi z podatkiem 23%. To tak na dzień dobry.
2. Amerykański sklep i hurtownik kupując w fabryce nie musi ponosić mocno wygórowanych cen transportu międzynarodowego amunicji oraz kosztów uzyskania licencji exportowej na wywóz amunicji z USA.
3. I trzeba pamiętać że na rynku, gdzie obroty są małe firmy muszą wyżyć z wyższej marży jednostkowej, niż tam gdzie sprzedaje się bardzo dużo.

Co do cen, to np. Hornady Critical Defense +P wychodzi 4,80zł, a XTP od 3,20 za 115gr do 3,40 za 124gr +P.

A do treningu trzeba sobie po prostu dobrać zbliżoną balistycznie tańszą amunicję.
Używam broni marki HK od Heckler&Koch i Cenzin, używam optyki od firmy Kahles, strzelam ze strzelby Typhoon Defence F12 od Omega Military Poland oraz używam amunicji Hornady od firmy Hubertus Pro Hunting.
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Broń i amunicja - WBP”