Amunicja 9mm do samoobrony

Moderator: Moderatorzy WBP

LARPAK
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 7505
Rejestracja: 05 grudnia 2011, 16:26
Tematy: 63
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Amunicja 9mm do samoobrony

Post autor: LARPAK »

Szukaj u "pogromców mitów".
Awatar użytkownika
Mariusz888
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 363
Rejestracja: 24 marca 2016, 18:05
Tematy: 0
Lokalizacja: Kraków
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Amunicja 9mm do samoobrony

Post autor: Mariusz888 »

Może kogoś zainteresuje dalszy wątek testowania mniej standardowej amunicji w Glocku 43... Odebrałem kolejne 2 paczki Hornady Critical Defense (to zresztą pokazuje jaka jest sprzedaż tego rodzaju amunicji skoro dostawy są wręcz śladowe). Na strzelnicę pojechałem z ową Hornady i 12 szt. Lapua Cepp Extra (czyli dwa magi do G43). Chciałem po prostu puścić jeszcze kilkanaście sztuk żeby sprawdzić czy ew. się jeszcze coś przytnie przy podawaniu naboju czy nie. Zacięcia na 36 szt. Hornady żadnego tym razem, ale kolejny raz celność kuleje. Z 36 wystrzelonych Hornady miałem 18 przestrzelin a i tak siewnik po tarczy... natomiast dla testu zapakowałem tą Lapuę żeby porównać "tu i teraz" i wszystkie 12 dziur ładnie blisko centrum tarczy. Nie wiem o co chodzi, ale z S&B FMJ nie miałem żadnych problemów z celnością, na Lapua CEPP Extra celność jeszcze lepsza a Hornady Critical Defense to dosłownie dramat. Mam zostawione jeszcze 14 sztuk, ale szczerze głęboko się zastanawiam czy jest sens z nią nosić broń. Chyba wolę już jednak śniedziejący mosiądz Lapuy zamiast pięknie nikolowanych łusek i spłonek Hornady, ale w razie czego mieć dobrą celność...

Czy ktoś z Was też miał problem z celnością Hornady Critical Defense z pistolecie z krótką lufą, do której przecież jest to amunicja dedykowana?
Awatar użytkownika
Mariusz888
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 363
Rejestracja: 24 marca 2016, 18:05
Tematy: 0
Lokalizacja: Kraków
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Amunicja 9mm do samoobrony

Post autor: Mariusz888 »

adamo_pna pisze:na jaką odległość te 18 przestrzelin?
25m bo nie było pustego sektora więc strzelałem jak inni czyli z linii na osi pistoletowej. Ja wiem, że G43 to nie jest konstrukcja do strzelania precyzyjnego na takie odległości ale bez jaj - jakoś z 12 szt Lapuy mam 12 przestrzelin w niezłym skupieniu na te 25m, a pamiętam, że jak strzelałem ze zwykłych FMJ S&B 7,5g (115gr) to też było ładnie. Co lepsze - Lapua daje mi najlepszą celność pomimo, że ma największego kopa - aż iskry lecą. :)
Awatar użytkownika
biper
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 3242
Rejestracja: 20 stycznia 2015, 09:28
Tematy: 18
Lokalizacja: okolice 3city
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Amunicja 9mm do samoobrony

Post autor: biper »

Tylko trzeba pamiętać, że ta amunicja nie jest przeznaczona do strzelania na skupienie na 25m.
Istotniejsze przy tego rodzaju amunicji jest co się z nią (i jej "otoczeniem") dzieje po wejściu "w cel"... I to byłby dla mnie główny wyznacznik, co lepsze do noszenia..

Faktem jest, że różne pistolety różnie się "lubią" z różną amunicją. Niezależnie od długości ich luf.
Porównaj czy masz z niej zadowalające (jak na zastosowanie) skupienie na 10m - jeśli i tu będziesz miał siewnik, to też bym z niej (do Twojego G43) zrezygnował.

Hornady Critical Defence i Duty zostały stworzone w bardzo konkretnym celu i wedle różnych testów, które widziałem, ich efekt końcowy był lepszy niż wielu innych konkurentów.
SKS Ardea || Pomorskie Stowarzyszenie Strzelecko-Kolekcjonerskie "DO BRONI"
Awatar użytkownika
desperado
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 734
Rejestracja: 14 maja 2011, 08:19
Tematy: 34
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Amunicja 9mm do samoobrony

Post autor: desperado »

G17, amunicja JHP lata lepiej od FMJ 115 i 124gr
Awatar użytkownika
Matthius
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 578
Rejestracja: 24 sierpnia 2014, 20:41
Tematy: 5
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Amunicja 9mm do samoobrony

Post autor: Matthius »

Krótka lufa może też niekorzystnie odbić się na zdolności do grzybkowania. Pocisk będzie mieć zbyt małą prędkość, aby przekazać odpowiednią energię.

Na YT jest do znalezienia seria filmów, na których gość testuje różne rodzaje amunicji w pistoletach do skrytego noszenia (4" lufy i mniej).

Czasami dla zabawy strzelam do napełnionych wodą plastikowych butelek po Lovexie. Efekty tej samej amunicji bywaly różne, w zależności od użytego pistoletu i dystansu. Zazwyczaj kończyło się na niewielkim otworze wlotowym, rozerwanej tylnej ściance butelki i teleportacji tego co zostało o parę metrów. Czasem nawet udawało się znaleźć pozostałości pocisku...
Oczywiście, efektowność malała wraz ze wzrostem odległości.

To bardzo uproszczony test, ale coś niecoś mowi o tym, jak dany nabój zachowa się na danym dystansie w konkretnej broni.
Democracies have ever been spectacles of turbulence and contention;
have ever been found incompatible with personal security, or the rights of property;
and have, in general, been as short in their lives as they have been violent in their deaths
Awatar użytkownika
Iwan89
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 193
Rejestracja: 15 grudnia 2015, 15:07
Tematy: 33
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Amunicja 9mm do samoobrony

Post autor: Iwan89 »

Jest tu parę osób które chwali Gold Dot, ale pytanie gdzie ja taką amunicję dostanę? W miarę łatwa jest dostępność Hornady a Feneral HST i Speer Gold Dot totalnie nie mogę nigdzie znaleźć. Podobno Kolba to dystrybutor na Polskę a nawet oni nie mają. Skąd wy tą ammo bierzecie?

Ps. nie orientowałem się w temacie, czy na EKB można kupić ammo w innym kraju UE? Czy potrzeba więcej dokumentów typu zgoda przewozowa?
Ostatnio zmieniony 19 października 2018, 21:27 przez Iwan89, łącznie zmieniany 1 raz.
Iwan
Sieklapno
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 80
Rejestracja: 19 stycznia 2014, 13:10
Tematy: 1
Lokalizacja: Piaseczno
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Amunicja 9mm do samoobrony

Post autor: Sieklapno »

Iwan89 pisze:Jest tu parę osób które chwali Gold Dot, ale pytanie gdzie ja taką amunicję dostanę? W miarę łatwa jest dostępność Hornady a Feneral HST i Speer Gold Dot totalnie nie mogę nigdzie znaleźć. Podobno Kolba to dystrybutor na Polskę a nawet oni nie mają. Skąd wy tą ammo bierzecie?

Ps. nie orientowałem się w temacie, czy na EKB można kupić ammo w innym kraju UE? Czy potrzeba więcej dokumentów typu zgoda przewozowa?
9 para GD jest w warszawskim Kalibrze
uspcomp
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 73
Rejestracja: 09 lutego 2014, 12:04
Tematy: 6
Lokalizacja: warmia
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Amunicja 9mm do samoobrony

Post autor: uspcomp »

Gold Dota można jak kolega powiedział dostać, tylko trzeba pytać, mało ale jest dostępne, natomiast jedna z lepszych Federal HST z tego co wiem nigdy w kraju niebyła, pytam czasami namawiam aby sprowadzić jak każdą inną, ale nic. Czasami śmieje się, że jest to jakieś wunderwaffe :-) w HST jest wersja do broni o krótkiej lufie, gdyby któryś z dystrybutorów sprowadził w podstawowych kalibrach to byłoby pięknie....ach rozmarzyłem się :-)
Awatar użytkownika
Iwan89
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 193
Rejestracja: 15 grudnia 2015, 15:07
Tematy: 33
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Amunicja 9mm do samoobrony

Post autor: Iwan89 »

Dziwna sprawa z tą dostępnością. W Czapli w Gdańsku mają wszelakie Hornady JHP a nawet śrutowe ammo 9mm, ot ciekawostka. Widziałem też tutaj w temacie, że Hornady ogólnie w skali kraju są dobrze dostępne. Czy na prawdę nie ma u nas zapotrzebowania na JHP, że mamy tak słaby wybór wśród topowych producentów? Przecież do zastosowań poza militarnych, to najlepsze naboje które powinni stosować wszyscy, bo są bezpieczniejsze dla osób postronnych i mają lepszą siłę obalającą napastnika. Nie ma w Kalibrze bo tak schodzą czy nie ma bo ciężko dostępne? Myślę, że dostępne to są tylko nie wiadomo czemu boją się zamawiać jakby im potem nikt miał tego nie kupić a my się głowimy skąd dobre ammo wziąć... W czasach w których klient może dostać przysłowiową "gwiazdkę z nieba" my chodzimy i pytamy czy może się pojawi coś co oficjalny dystrybutor na Polskę powinien mieć od ręki :583:
Iwan
uspcomp
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 73
Rejestracja: 09 lutego 2014, 12:04
Tematy: 6
Lokalizacja: warmia
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Amunicja 9mm do samoobrony

Post autor: uspcomp »

Sam chętnie bym poczytał co maja do powiedzenia dystrybutorzy, bo jeśli można sprowadzić Gold dota, hydre czy inne podobne, to co stoi na przeszkodzie by sprowadzić takie HST, które jest dostępne za granicą a o stanach nie wspomnę. Być może czepiamy się dystrybutorów a odpowiedz jest prosta, bo raczej nie cena gra rolę bo GD np. jest powyżej 5 zeta więc nie uwiężę że HST będzie droższy, tym bardziej że amo federala sprowadzamy do kraju, więc o co chodzi ??
Awatar użytkownika
Mariusz888
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 363
Rejestracja: 24 marca 2016, 18:05
Tematy: 0
Lokalizacja: Kraków
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Amunicja 9mm do samoobrony

Post autor: Mariusz888 »

Moim zdaniem wynika to z tego że sprzedaje się tego a mało by zamawiali duże zapasy. Ba - nawet jak czasem pytałem że spokojnie wezmę 2-3 paczki na próbę to zawsze ostatecznie były do odbioru 2 - dlatego właśnie wnioskuję, że chodzi po prostu o wielkość sprzedaży czyli kasę.
Fokat
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 985
Rejestracja: 26 listopada 2017, 17:16
Tematy: 8
Lokalizacja: Małopolska
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Amunicja 9mm do samoobrony

Post autor: Fokat »

Testowałem ostatnio hornady XTP 124gr, na HKSFP9.
Jak dla mnie amunicja kompletna w dystansie do 15m (nie jestem orłem na 25m). W pogoni za idealnym nabojem do samoobrony, zapomniałem, że to kierownik a nie nabój, decyduje o wyniku ewentualnego starcia. Co z tego, jak będę miał ultra drogą, topową amunicję, jak nie będę mógł na niej potrenować, ze względu na koszty.
Nie widzę ekonomicznego sensu inwestowania w amunicję, np. po 5 zł za sztukę, o ile nie jestem w stanie, potrenować na kilkuset sztukach, bez słuchawek na dynamicznym torze.
Mówię oczywiscie o swoich kulawych kolekcjonerskich umiejętnościach, żeby było jasne.
nooreck
Ekspert WBP
Ekspert WBP
Reactions:
Posty: 232
Rejestracja: 25 maja 2009, 23:18
Tematy: 0
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Ekspert WBP

Re: Amunicja 9mm do samoobrony

Post autor: nooreck »

Fokat,
dlaczego masz trenować na amunicji "do noszenia"?
Rozumiem sprawdzenie niezawodności broni na tej amunicji, ale ćwiczyć można na taniej.
Jeśli jesteś ortodoksem to możesz wziąć ammo o podobnej energii żeby uzyskać podobny odrzut i podrzut, choć moim zdaniem to zbędne...
Ostatnio zmieniony 21 października 2018, 17:34 przez nooreck, łącznie zmieniany 1 raz.
Piotr_JG
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 990
Rejestracja: 25 listopada 2003, 22:16
Tematy: 7
Lokalizacja: Jelenia Góra
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Amunicja 9mm do samoobrony

Post autor: Piotr_JG »

I dlaczego chcesz trenować bez słuchawek?
Piotr
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Broń i amunicja - WBP”