Drodzy Użytkownicy,

Od dnia 25 maja 2018 r. wchodzi w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych, określane jako RODO.

W związku z tym poniżej regulaminu forum zostały zamieszczone wytyczne związane z tym rozporządzeniem.

Bardzo proszę poświęcić chwilkę i wczytać się w te przepisy, nie jest tego dużo.

Regulamin i rozporządzenie

Pozdrawiamy,
Administracja forum

Mały pistolet do noszenia

Moderator: Moderatorzy WBP

Awatar użytkownika
Wielki_Wezyr
Zarejestrowany użytkownik
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Status: Offline

Re: Mały pistolet do noszenia

Postautor: Wielki_Wezyr » 2017-12-17, 02:27

biper pisze:Odnośnie amunicji "do noszenia".
- Hornady JHP (nie wiem jaki dokładnie model, bo zapomniałem nazwę, a na stronie producenta nie widzę) - zielona łuska, miedziany płaszcz, stożkowaty pocisk - dość tania

Jak sadzę po opisie to może być Hornady Steel Match JHP, płaciłem 1,79 za sztukę, bez problemu przechodzi przez mojego Glocka 19.

LARPAK pisze:@chrumpel: może zmień kaburę lub miejsce jej noszenia jeżeli G17 w samochodzie dla Ciebie jest niewygodny. Mając przy sobie CZ75B nie odczuwam dyskomfortu w samochodzie - w sumie nawet specjalnie nie czuję pistoletu.

W kwestii odznaczania się (printingu) to polecam luźniejszą koszulkę, a i tak w większości przypadków to Tobie się wydaje, że wszyscy widzą i wiedzą, że masz broń.

Dokładnie tak, trzeba kombinować z różnymi kaburami i miejscami noszenia broni, mi się całkiem wygodnie nosi Glocka 19 aczkolwiek trzeba się było tego trochę nauczyć. I nawet z dość obcisłą koszulka, nic nie widać (przy kaburze IWB i ładownicy IWB).

A propos samochodu, nawet ułożenie fotela ma znaczenie, w moim przypadku znacznie wygodniej jest gdy fotel jest bardziej do pionu.
/ .22 / 7,62x25 / 7,65 / 9 Short / 9 Makarow / 9 Para /
/ .357 Magnum /.44 Magnum /
/ 5,45x39 /

Awatar użytkownika
biper

Postautor: biper » 2017-12-17, 08:24

@Wielki Wezyr
tak to faktycznie Hornady Steel Match. Dzięki! :piwo:

@chrumpel
co do wyboru mniejszego pistoletu..
Jeśli dłuższy już czas używasz Glocka 17 i jesteś do niego przyzwyczajony, to na Twoim miejscu pozostałbym przy Glocku (19, 26, 43, ze wskazaniem na 19 IMHO)
Najważniejszy argument: kąt nachylenia chwytu i ułożenie broni po wyprowadzeniu jej na cel.

Jeśli jesteś już w stanie tak wyprowadzać broń, że przyrządy masz zgrane (przynajmniej w pionie), to po zmianie broni będziesz musiał się jej uczyć na nowo. Chyba większość pistoletów (a XDm na pewno) ma kąt chwytu bardziej zbliżony do 1911. Dla mnie, posiadacza XDm 4.5, próby szybkiego wyprowadzenia Glocka na cel skutkują zaniżaniem muszki o kilka mm względem szczerbinki.
W Twoim przypadku, biorąc do rąk np. XDm, będziesz zadzierał muszkę do góry.
Owszem można to wytrenować, ale to zajmuje czas. Musisz się oduczyć starego nawyku i w to miejsce "wdrukować" sobie nowy.

Drugi argument to przyzwyczajenie do pracy spustu. Jeśli opanowałeś spust 17 gen3-4, to nawet jak wsiądziesz na 19 gen.5 (spust ponoć lepszy), przejście będzie bezproblemowe. Przesiadka na inną "stajnię", to zupełnie inna charakterystyka spustu i znów nauka od zera (chyba jeszcze bardziej żmudna, niż to co powyżej).

Ludzie różnie piszą o spuście w XDm, że gumowaty, że długi.. Ja go lubię (zwłaszcza po tym jak już się dotarł i elementy same się "wypolerowały"), jestem do niego przyzwyczajony i stąd biorąc pod uwagę wszystko powyższe z mojej pierwotnej trójcy (XDm 3.8, Glock 19, CZ P10C) jak na razie pozostaję przy XDm 3.8 Compact.

Jeśli Glock dobrze Ci leży w ręce, to nawet nie zastanawiałbym się nad innymi. Takiego wyboru akcesoriów jak do Glocka, to u nas nie znajdziesz do żadnej innej broni.
Ostatnio zmieniony 2017-12-17, 08:30 przez biper, łącznie zmieniany 1 raz.
Ogólnopolska Giełda Wymiany Magazynków Do Broni Kolekcjonerskiej - wpisz czego szukasz lub pomóż innym znaleźć ich trofea.
SKS Ardea || Pomorskie Stowarzyszenie Strzelecko-Kolekcjonerskie "DO BRONI"

ismahel
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Postautor: ismahel » 2017-12-17, 11:13

biper pisze:Ja z kolei wychodzę z założenia, że z jednym cwaniaczkiem to sobie poradzę bez wyciągania czegokolwiek, jak nie oddalając się, to fizycznie.
Problem jednak jest taki, że te pieprz... tchórze nigdy nie napadają w pojedynkę. Najmniej jak miałem "przyjemność" spotkać to 3 "muszkieterów".
Jedna sytuacja była naprawdę groźna. Kumpel o mało nie stracił oka, ja miałem złamane 2 żebra. Ale to było "siedmiu wspaniałych" na nas dwóch.
Patrząc z tej perspektywy uważam, że 6 kulek to bardzo mało w razie prawdziwego zagrożenia..

Załóżmy że rozpoznajesz zagrożenie z około 10 metrów . Załóżmy też że z uporem godnym lepszej sprawy ci napastnicy mimo strzałów próbują Cię dopaść . Ile oddasz strzałów w kierunku różnych celów zanim Cię dopadną? Załóżmy że to paralici i masz 3 sekundy na reakcję, dobycie broni i oddanie strzałów... myślę że w 99 procentach te 6 to będzie max licząc dublety na 3 różnych celach.

I to są realia . Nasze realia zaś mówią że goście uciekną po wyjęciu pistoletu lub po pierwszym strzale a najpóźniej przy pierwszym upadającym gościu. W naszych realiach kilkuminutowe ostrzeliwanie sie zza oslon typu samochod to bujda....
Ostatnio zmieniony 2017-12-17, 11:14 przez ismahel, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
biper

Postautor: biper » 2017-12-17, 13:39

Trochę za dużo gdybasz, jak na mój gust..
Pisząc "nasze" realia opierasz się na...
Bo za dużo doświadczeń u nas w tym temacie nie ma (na szczęście).

Natomiast zakładanie, że w sytuacji stresowej (dla Ciebie jako ofiary, bo dla bandziorów to zazwyczaj jest rozrywka, a nie stres) trafisz 3 dubletami.. to cóż.. zazdroszczę umiejętności. W sytuacji bezstresowej, do nieruchomej tarczy na strzelnicy bywa różnie, a co dopiero przy wyrzucie adrenaliny.
A dane z USA pokazują, że skuteczność strzelania w stresie, to tak 30% jeśli dobrze pamiętam.. I mówimy tu o ogólnym trafieniu w duży cel, a nie trafieniu w konkretny punkt (śr. 20-30cm). Także mając 6 w magazynku, można przyjąć, że do celu dojdą.. 2 pociski..

Zakładanie, że w Polsce bandzior ucieknie na widok lufy jest.. groźne dla noszącego.
Prędzej będzie tak, jak niektórzy już tu pisali. "No strzelaj, qwa!! No strzel!!"

A co do pisania scenariuszy.
Jak zagrożenie jest 10m ode mnie, to:
1. Najpewniej dałem ciała, że idąc gdzieś nie oceniłem sytuacji i poszedłem w stronę tego zagrożenia (brak tzw. świadomości otoczenia [ang. situational awareness])
2. Zakładając że dopuściłem do 1), a jestem sam (nie muszę się martwić o rodzinę, przyjaciół), to prędzej wybiorę ucieczkę niż strzelanie.

Łażąc po ulicy, o dziwnych porach i w dziwne miejsca (czasem się zdarza) trzeba oceniać otoczenie. Czasem lepiej przejść na drugą stronę ulicy lub nadłożyć drogi..
Ogólnopolska Giełda Wymiany Magazynków Do Broni Kolekcjonerskiej - wpisz czego szukasz lub pomóż innym znaleźć ich trofea.

ismahel
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Postautor: ismahel » 2017-12-17, 14:03

Ja nie twierdzę że trafię 3 dublety. Ja twierdzę że jeśli napastnicy nie odpuszczają to więcej nie da rady wystrzelić bez wejścia w zwarcie . Jak zaczniesz strzelać do ludzi 30 m od siebie to o ile nie mierzą do Ciebie z broni to z więzienia nie wyjdziesz...

Wymyślasz bezsensowne scenariusze dla uzasadnienia kilkunastu kul w magu . Równie dobrze można pisać scenariusze dla których wyjście z domu bez ARa pod prochowcem to pewna śmierć.

Awatar użytkownika
biper

Postautor: biper » 2017-12-17, 14:17

Po pierwsze:
To, że masz 10-13 w magazynku nie oznacza, że musisz zużyć wszystkie prawda? :)

Po drugie:
Przepraszam bardzo, ale to Ty napisałeś scenariusz i ja się do niego odniosłem.
Teraz tworzysz kolejny scenariusz - wchodzenie w zwarcie..
Ale pozwól, że i tym razem pociągnę ten TWÓJ scenariusz:

Przede wszystkim nie dasz rady wystrzelać więcej, bo Ci się amunicja skończy po 6-tym strzale :)

Obejrzyj to:
https://www.youtube.com/watch?v=bRcR6oqWAps
I teraz piszemy go dalej: wystrzelałeś 6, napastnik/-cy idą w zwarcie.. Dasz radę wymienić magazynek?

Pan Jarosław Hebda to instruktor, który ma chyba najwięcej do powiedzenia, jeśli chodzi o strzelectwo stricte obronne, bo tylko tym się zajmuje. Nie jest świeżym ex-żołnierzem jednostek specjalnych, którzy część nawyków ze strzelania TAKTYCZNEGO/wojskowego przenoszą na strzelanie obronne (np. na niektórych szkoleniach pokazują jak szybko przeładować broń, po wyciągnięciu jej z kabury, w czasie wyprowadzania na cel)

Każdy szukając broni "do noszenia", jak wcześniej pisałem, musi ustawić sobie priorytety. Ich kolejność to kwestia podejścia, filozofii.. wyobrażeń (u nas - na bazie doświadczeń z innych krajów). Są tacy, którzy wolą 5-6 strzałowe rewolwery do noszenia, bo się obawiają, że pistolet im się zatnie.. Cóż wolny wybór.
Ostatnio zmieniony 2017-12-17, 14:22 przez biper, łącznie zmieniany 3 razy.

chrumpel

Postautor: chrumpel » 2017-12-17, 14:49

biper pisze:(..) to na Twoim miejscu pozostałbym przy Glocku (19, 26, 43, ze wskazaniem na 19 IMHO) (...)

No i wracam do punktu wyjścia... :) a miało być tak łatwo, mały pistolet do noszenia... :) Ale to nie pierwsze koło u mnie... :)

biper pisze:(...) Drugi argument to przyzwyczajenie do pracy spustu. Jeśli opanowałeś spust 17 gen3-4, to nawet jak wsiądziesz na 19 gen.5 (spust ponoć lepszy), przejście będzie bezproblemowe. Przesiadka na inną "stajnię", to zupełnie inna charakterystyka spustu i znów nauka od zera (chyba jeszcze bardziej żmudna, niż to co powyżej). (...)

Na G17 uczyłem się strzelać, potem na nim robiłem dynamikę i PIRO, treningi typowo obronne w krótkim dystansie. Mogę powiedzieć, że najbardziej jestem przyzwyczajony do niego, do kąta chwytu, co ma moim zdaniem bardzo duże znaczenie, szczególnie przy strzale z biodra. Tylko, że G19 jest największy ze wszystkich przeze mnie branych pod uwagę.

LARPAK pisze:@chrumpel: może zmień kaburę lub miejsce jej noszenia jeżeli G17 w samochodzie dla Ciebie jest niewygodny. Mając przy sobie CZ75B nie odczuwam dyskomfortu w samochodzie - w sumie nawet specjalnie nie czuję pistoletu. (...)

Jak pisałem, głównie przeszkadza mi on w samochodzie. Jak noszę na 3-4, to uwiera mnie rękojeść, jak na 5 to cały, jak na 2 to z kolei uwiera mnie w pachwinę. I to zarówno przy OWB jak i IWB. Pozostaje mi jeszcze sprawdzić appendix, ale nie miałem okazji. Ale generalnie uważam, że i tak jest po prostu za duży jak na moją anatomię i komfort.

Odpuszczam już sobie mentalnie po naszej dyskusji małe pistoleciki (G26, G43, XDs) na rzecz G19 i XDM 3,8'", choć tu zostaje problem "zmiany stajni".
I tak miałem w planach zamienić G17 na G19 i dokupić "mały pistolet do noszenia", więc kupię pewnie G19, popróbuję z ergonomią na kaburach jakie mam (może dokupię coś innego w stylu Alien Gear) i zdecyduję czy potrzebuję jednak czegoś więcej. Wtedy sobie rozważę kupno może XDM 3,8".

Co polecicie przy okazji z markowych kabur IWB, na które warto zwrócić uwagę? Jak widać kabura nie mniej ważna (a może i ważniejsza) od samego pistoletu.

Awatar użytkownika
biper

Postautor: biper » 2017-12-17, 15:14

Ja już sobie upatrzyłem kaburę w stylu T.Rex Arms Sidecar (oryginał jeśli uda się ściągnąć lub "wariację" na jej temat - robią nasi)..
Przemawia do mnie filozofia AIWB..

A co wyjdzie w praniu, to się okaże.. Pewnie i tak człowiek skończy z kilkoma kaburami w szufladzie.
Aczkolwiek wolałbym mieć jedną, konkretną, w miarę uniwersalną, bo trenować szybkie dobycie z różnymi, w różnym ułożeniu to trochę masakra chyba.
Ostatnio zmieniony 2017-12-17, 15:14 przez biper, łącznie zmieniany 1 raz.

bldzmarcin

Postautor: bldzmarcin » 2017-12-17, 15:16

ismahel pisze:I to są realia . Nasze realia zaś mówią że goście uciekną po wyjęciu pistoletu lub po pierwszym strzale a najpóźniej przy pierwszym upadającym gościu. W naszych realiach kilkuminutowe ostrzeliwanie sie zza oslon typu samochod to bujda....

Chyba w Twojej idealnej bajce...
W naszych realiach, po wyciągnięciu pistoletu usłyszysz ,,a co to, na wodę? No ku***a strzelaj, no dawaj" - zobacz sobie reakcje agresorów na wyciągnięcie broni przez policjanta pod Poznaniem- filmik dostępny w Internecie. I to sytuacje, gdzie policjant jest w mundurze i zbiry wiedzą, że broń jest prawdziwa. A co dopiero, gdyby był to przypadkowy cywil. Uciekną po strzale ostrzegawczym albo gdy trafisz pierwszego? Bzdura obalona przez rzeczywistość. Kilkanaście lat temu pod Nowym Dworem Mazowieckim policjant jechał z ciężko chorą córka do szpitala, grupa kilkunastoletnich małomiasteczkowych gnojków otoczyła mu samochód, chciała dobrać się do żony, do kluczyków i do niego, bo zatrąbił na nich gdy nie pozwalali mu przejechać i zaczęli kopać piłką w jego auto. Najpierw strzały ostrzegawcze, później jeden gość, dwóch postrzelonych, i co? I nic, kuśtykający typek nadal szedł z łapami do policjanta, dobrze, ze przytomna żona przesiadła się za kółko i go stamtąd zgarnęła skąd uciekli do szpitala. I tak to strzały ostrzegawcze i trafienie typka nie zmusiły nikogo do ucieczki, a to były zwykłe wiejskie rozrabiaki, a nie prawdziwi bandyci. Więc jak widzisz bieganie wokół samochodu i ostrzeliwanie się nawet w Polsce miewa miejsce.
Ostatnio zmieniony 2017-12-17, 15:17 przez bldzmarcin, łącznie zmieniany 1 raz.

chejron74

Postautor: chejron74 » 2017-12-17, 17:51

Rugera LCP II mają niby u Siwiaszczyka w Łodzi. Ja z kolei do EDC - (kieszeń spodni, nie wypada mieć nic dużego) mam zamiar kupić coś w .25 ACP. :-D
Ostatnio zmieniony 2017-12-17, 17:52 przez chejron74, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Wielki_Wezyr

Postautor: Wielki_Wezyr » 2017-12-17, 18:12

chejron74 pisze: Ja z kolei do EDC - (kieszeń spodni, nie wypada mieć nic dużego) mam zamiar kupić coś w .25 ACP. :-D

Też chce kupic coś w tym kalibrze, ale raczej dla przyjemności a nie do samoobrony.
Rozważ Berettę Tomcat w .32 ACP, wymiary praktycznie takie same jak pocket pistols .25, a jednak kaliber .32 vs 25 robi różnicę.
Ew. nieco większy Walther PPK w .32 ACP.
/ 5,45x39 /

Marek-
Moderator
Moderator
Grupa: Moderatorzy CP

Postautor: Marek- » 2017-12-17, 18:43

chrumpel pisze:Ja rozglądam się za czymś małym do noszenia w guście Glocka 26, Glocka 43, ewentualnie małego rewolweru. I z założenia ma to być broń do noszenia i obrony i spełniać wszystkie założenia z tym związane. To co w tej chwili rozważam to kwestia wielkości (wygody noszenia i chwytu) vs. pojemność magazynka. Jak to bywa, dobrze pasuje mi G43, jednorzędowy, ale z 6 nabojami w standardzie. Z drugiej strony G26 ma 10 szt., ale jest większy/szerszy i gorzej mi leży w dłoni. Na razie pomijam kwestie zwiększonych magów.
No i co teraz :)? Nie jestem z resortu, nie czuję stałego zagrożenia. Wystarczy mi 6 szt.? Zakładam, że drugi mag/szybkoładowacz mogę zawsze mieć przy sobie). Amerykanie wychowani na rewolwerach mawiają, że jak ci nie wystarczy 6 nabojów, to nic ci już nie pomoże :D. W sumie, w odległości do 5 m powinno się ogarnąć temat 2-3 strzałami. Jak jest ich dwóch to kolejnymi 2-3. Jak jest ich więcej to może zmiana maga, i dalej? Albo może uciekną po dwóch pierwszych? Albo jak jest ich cała drużyna piłkarska, to może to po prostu jest zwykły pech i tak będę miał przesrane, bo i G17 też się nie wybronię, szczególnie po palnięciu jakąś pałą w łeb z tyłu?

W sumie James Bond latał z Waltherem PPK, z 7 szt. w magu, w podłym kalibrze i rozwalał wszystko dokoła... :D

Mam ochotę na tego jednorzędowego G43 albo rewolwer, ale ta pojemność maga jeszcze mi została...

Koniecznie wybierz coś większego, 6 to za mało, nigdy nie będziesz pewien ze wystarczy.

Awatar użytkownika
kulfon

Postautor: kulfon » 2017-12-17, 18:53

jeśli 6 to dla Was mało to przestańcie myśleć o małym pistolecie do noszenia. Pora pomyśleć w takim razie o czymś pelnowymiarowym :-D conajmniej :-D
9x19 9x18 7.62x39 8x57 7.62x25 45acp 223rem

Marek-
Moderator
Moderator
Grupa: Moderatorzy CP

Postautor: Marek- » 2017-12-17, 19:07

Uzi ?

Awatar użytkownika
Wielki_Wezyr

Postautor: Wielki_Wezyr » 2017-12-17, 19:49

Panowie, dyskusja 6 strzałowiec vs 15 strzałowiec może się ciągnąc latami... Niektórzy nastawiają się na duży magazynek a inni wola mniejszy rozmiar i lżejsza broń.
Generalnie w razie zagrożenia, lepiej mieć cokolwiek niż nic. W wielu przypadkach i 5 naboi wystarczy, a czasem Uzi nie pomoże...

Byłoby fajnie, jakby w tym temacie pojawiało się więcej ciekawych propozycji broni do noszenia (a jeszcze fajniej jakby była to broń dostępna w Polsce) w miejsce wiecznej wojny o kaliber i liczbę naboi w magazynku.
/ 5,45x39 /

Wróć do „Broń i amunicja - WBP”