Mały pistolet do noszenia

Moderator: Moderatorzy WBP

Awatar użytkownika
Spitfire24
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 2550
Rejestracja: 20 września 2014, 18:49
Tematy: 26
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Mały pistolet do noszenia

Post autor: Spitfire24 »

Miałem w ręku HK P30Sk i jest dla mnie trochę za pękaty. Poza tym ma same zalety, a i nie bez znaczenia jest to, że ma taki sam pasujący mi chwyt oraz system zrzutu magazynka jak mój inny pistolet do skrytego noszenia jesienią i zimą (grubsze ubrania i łatwiej coś schować) HK SFP9.
mkowalczuk pisze:Też chciałem zaproponować Glocka 36.
1krzysztof pisze:Wybór: XDM Compact 3,8 45ACP..
Myślałem o nich, ale wybrałem kaliber 9x19. Jest na forum wątek o wyborze kalibru do CC
http://forum-bron.pl/viewtopic.php?f=24 ... +osobistej i nie chciałbym go tu powielać. Poza tym jeżeli już coś ciut grubszego to Glock 26 - nadal 30 mm grubości a 10 naboi w standardzie.
big_brotherco pisze:IMO - optymalne rozwiązanie CCW w naszych warunkach - Glock 36
Co rozumiesz przez nasze warunki ?
montrala pisze:Mocno też niedoceniany, a naprawdę dobry jest w klasie "cienkich maluchów" Walther CCP.
Też go rozpatruję. Gdzie w Warszawie jest do pomacania/strzelenia ?
Stado baranów prowadzone przez lwa jest groźniejsze niż stado lwów prowadzone przez barana.
big_brotherco
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 612
Rejestracja: 08 kwietnia 2006, 18:38
Tematy: 0
Lokalizacja: Wa-wa i okolice
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Mały pistolet do noszenia

Post autor: big_brotherco »

Spitfire24 pisze:
big_brotherco pisze:IMO - optymalne rozwiązanie CCW w naszych warunkach - Glock 36
Co rozumiesz przez nasze warunki ?
1. Uwarunkowania prawne/noszenie,
2. Wymiary broni,
3. Skuteczna ammo,
4. W tej kaburze (nadającej się zarówno dla lewo- jak i praworęcznych), fabrycznej (!)
układa się idealnie w zagłębieniu nad biodrem; nawet lekko dopasowana koszulka, wypuszczona na zewnątrz, skutecznie broń zakrywa.
Obrazek
Obrazek

5. 6, 7 bądź 8 sztuk amunicji dla potrzeb ochrony osobistej wystarcza w zupełności.
Zresztą - widok tej średnicy dziury w lufie normalnemu bandziorowi wystarczyć powinien za wszelkie inne argumenty ... ;)
Marian
Awatar użytkownika
McMonster
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 772
Rejestracja: 23 marca 2015, 22:47
Tematy: 0
Lokalizacja: Wrocław
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Mały pistolet do noszenia

Post autor: McMonster »

Czyli przy wskazaniu Glocka 36 kierujesz się myślą "z sądowego punktu widzenia lepiej wystrzelić jak najmniej nabojów, więc lepiej, żeby te wystrzelone były skuteczne"?
Dumny kolekcjoner staroci na amunicję scaloną i pseudosportowiec
Braterstwo, WKS Śląsk
big_brotherco
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 612
Rejestracja: 08 kwietnia 2006, 18:38
Tematy: 0
Lokalizacja: Wa-wa i okolice
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Mały pistolet do noszenia

Post autor: big_brotherco »

Jeśli już musisz strzelać, strzelaj skutecznie. A ilość ? Jeśli - broniąc się - nie obronisz się trzema czy nawet sześcioma nabojami, to się NIE OBRONISZ ...
Prawda stara, tak zwana 'oczywista oczywistość' ... ;)
Marian
Ghostdog
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 924
Rejestracja: 06 kwietnia 2016, 11:02
Tematy: 0
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Mały pistolet do noszenia

Post autor: Ghostdog »

big_brotherco pisze:Jeśli już musisz strzelać, strzelaj skutecznie. A ilość ? Jeśli - broniąc się - nie obronisz się trzema czy nawet sześcioma nabojami, to się NIE OBRONISZ ...
Prawda stara, tak zwana 'oczywista oczywistość' ... ;)
Żadna prawda, ani oczywistość. Strzelanie obronne jest mocno sytuacyjne i może zdarzyć się sytuacja, gdzie obronić się będzie trzeba przed 2 czy większą ilością atakujących, czy też inna sytuacja gdzie 6 strzałów może być mało.
I love my SIGs.
Awatar użytkownika
McMonster
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 772
Rejestracja: 23 marca 2015, 22:47
Tematy: 0
Lokalizacja: Wrocław
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Mały pistolet do noszenia

Post autor: McMonster »

Jak się kiedyś nad tym zastanawiałem i doszedłem do wniosku, że w polskich warunkach najprawdopodobniejszą sytuacją jest napad nagły i z niewielkiej odległości. Jeśli w ogóle byłby czas na dobycie broni, to wystarczyłoby go na niewielką liczbę strzałów. Jeśli atakujących byłoby więcej, to już pierwszy wystrzał chyba by ich wystraszył i skłonił do ucieczki. Z tego punktu widzenia broń w kalibrze .45 wydaje mi się optymalna i ciekawy jestem, jakimi kryteriami inni się kierują. Ale to tylko moje wnioski z rozumowania na sucho, bardziej tematu nie badałem, bo nosić nie planuję.
Dumny kolekcjoner staroci na amunicję scaloną i pseudosportowiec
Braterstwo, WKS Śląsk
Awatar użytkownika
tomczyk
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 114
Rejestracja: 26 grudnia 2013, 11:32
Tematy: 3
Lokalizacja: prawie Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Mały pistolet do noszenia

Post autor: tomczyk »

A czy ktoś miał do czynienia z takim sub-kompaktem:

Steyr S9-A1

Jest wiele opinii, że to bardzo poręczny pistolet a trójkątne przyrządy są bardzo przyjazne przy szybkim (obronnym?) strzelaniu. Osobiście nie miałem z nim do czynienia, więc tym bardziej chętnie poznam oceny użytkowników.
LARPAK
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 7495
Rejestracja: 05 grudnia 2011, 16:26
Tematy: 63
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Mały pistolet do noszenia

Post autor: LARPAK »

Jeżeli już dojdzie do sytuacji (w Polsce), gdzie w czasie napaści wyciągniesz broń to na 99% spotkasz się z reakcją typu "no strzelaj k...a!" i te słowa będą wypowiedziane przez napastnika. A jest to spowodowane tym, że ludzie w Polsce nie są przyzwyczajeni do widoku broni oraz faktu posiadania jej przez społeczeństwo i myślą, że to straszak, jakaś gazówka (wielu ludzi uważa, że gazówka to nie broń palna - mowa o laikach).

Co do tych "nie wystarczy ci 6 naboi to więcej też nie wystarczy" - na ogół jest to argument posiadaczy rewolwerów do ochrony osobistej w USA.
Z jednej strony racja, a z drugiej niekoniecznie co pokazują przykłady policyjne, gdzie napastnik trafiony kilkanaście razy nadal atakował czy też policjant gonił dookoła radiowozu (dystans kilku metrów) się z bandytą, który też się ostrzeliwał (kwestia w sumie kto kogo gonił nie jest tutaj oczywista!) i też oddał kilkanaście czy kilkadziesiąt strzałów i walczył o życie.

Oczywiście można dojść do wniosku, że naszym zadaniem jest oddać strzał i uciec bo naszym celem jest ratowanie życia, ale co w przypadku kiedy jesteście z rodziną z małym dzieckiem i żoną w ciąży, których mobilność jest wysoce ograniczona?

To, że trafiasz "10'ki na strzelnicy sportowej" czy też wykręcasz super czasy w czasie zawodów dynamicznych nie oznacza, że tak będzie w czasie sytuacji realnego zagrożenia.

Poza wygodą noszenia (wielkość, masa) ważne są też względy tego czy od razu po dobyciu mamy odpowiedni chwyt na broni, czy ta wielkość sprawia, że broń dobrze leży w ręce itd.
Bo noszenie dla samego noszenia może okazać się zgubne kiedy "coś nie pasuje, ale mam przecież pistolet XYZ, który polecają w internetach do noszenia".
Awatar użytkownika
Rubicon
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 258
Rejestracja: 06 marca 2014, 01:15
Tematy: 13
Lokalizacja: WildWest
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Mały pistolet do noszenia

Post autor: Rubicon »

Ja nosze XDs .45acp plus dodatkowy magazynek:

Zapraszam na moj kanal: https://www.youtube.com/SzeryfUSA
Insta: https://www.instagram.com/szeryfusa
Podkast: "Szeryf Nadaje" - na wszystkich najwiekszych platformach podkastowych.
Awatar użytkownika
Spitfire24
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 2550
Rejestracja: 20 września 2014, 18:49
Tematy: 26
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Mały pistolet do noszenia

Post autor: Spitfire24 »

@rubicon
Filmik rewelacyjnie pokazuje, że nic nie widać :piwo: . Czy takie umieszczenie kabury nie przeszkadza w samochodzie ? Oglądałem gdzieś z amerykańskiego forum podlinkowany film na YT opisujący pozycje noszenia kabury i jego autor nie polecał noszenia na plecach bo:
- jak zostaniesz przewrócony na plecy, to nie masz szansy dobyć broni;
- szybkość dobycia jest dużo niższa niż z innego miejsca (biodro, appendix);
- w miejscu publicznym nie masz nad bronią takiej kontroli jak byś miał na biodrze czy appendix.
Napisz jaką masz kaburę do XDs'a. Niestety w Polsce jednorzędowy Springfield XDs nie jest dostępny :cry: .
Co do kalibru to w US .45ACP jest popularniejszy niż 9x19, u nas (z wielu względów) odwrotnie. Ja wybrałem 9x19.
Stado baranów prowadzone przez lwa jest groźniejsze niż stado lwów prowadzone przez barana.
cezarycezary
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 317
Rejestracja: 11 października 2015, 00:33
Tematy: 8
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Mały pistolet do noszenia

Post autor: cezarycezary »

XDS to świetny pistolet podobno w hameryce ;laughing: ma takie branie że nie starczają z zamówieniami, pewnie jak nasycą tam rynek to trafi też i do nas, kwestia czasu
Awatar użytkownika
Rubicon
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 258
Rejestracja: 06 marca 2014, 01:15
Tematy: 13
Lokalizacja: WildWest
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Mały pistolet do noszenia

Post autor: Rubicon »

Osobiscie uwazam takie umieszczenie kabury za idealne...na filmie tego dobrze nie widac ale nosze bron mniej wiecej nad tylna kieszenia spodni a nie centralnie na srodku. Kabura - alien gear holsters.W aucie zupelnie nie przeszkadza...robilem juz trasy po 7-8 godzin i nie czulem dyskomfortu. Takie umiejscowienie broni moim zdaniem sprawdza sie tez lepiej niz appendix...mozna bron dobyc bez problemu siedzac. Co do czasu dobycia...coz kwestia treningu...mozna miec najlepsza/najszybsza kabure ale przy braku odpowiedniego treningu i obycia i tak czas bedzie kiepski. Na temat wywrotki na plecy....coz jak juz dopuscimy atakujacego na odleglosc taka ze bedzie w stanie nas obalic to niestety bron na plecach bedzie naszym najmniejszym problemem.
Minusem jest to ze trzeba faktycznie miec oczy dookola glowy...ja juz sie przyzwyczailem do odpowiedniego ustawiania sie podczas stania w kolejce w sklepie itp.

Kabure na appendix tez mam ale jej nie lubie wiec uzywana byla tylko pare razy:
Zapraszam na moj kanal: https://www.youtube.com/SzeryfUSA
Insta: https://www.instagram.com/szeryfusa
Podkast: "Szeryf Nadaje" - na wszystkich najwiekszych platformach podkastowych.
Awatar użytkownika
biper
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 3223
Rejestracja: 20 stycznia 2015, 09:28
Tematy: 18
Lokalizacja: okolice 3city
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Mały pistolet do noszenia

Post autor: biper »

tomczyk pisze:A czy ktoś miał do czynienia z takim sub-kompaktem:

Steyr S9-A1.
Poczytaj o awaryjności Steyrów (nawet na naszym forum), a raczej nie powierzysz mu swojego życia..
Niby coś tam poprawili, ale przy tak szerokim wyborze nawet na naszym rynku, ja bym nie ryzykował.. Bardzo trudno będzie go później odsprzedać..
SKS Ardea || Pomorskie Stowarzyszenie Strzelecko-Kolekcjonerskie "DO BRONI"
de Fresz
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1276
Rejestracja: 20 kwietnia 2008, 20:28
Tematy: 6
Lokalizacja: Wawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Mały pistolet do noszenia

Post autor: de Fresz »

Steyry nie są awaryjne, tylko wybredne co do amunicji, co w broni do obrony nie jest szczególną wadą. Większe problemy były w pierwszej wersji M9 i przed wprowadzeniem A1 (m.in felerny pazur wyciągu), teraz już jest ponoć znacznie lepiej.
Strzelałem trochę z pierwszej wersji i na Barnaulu i białym Winchesterze lubił się ciąć, czasem nie zbijał, ale już na S&B i Magtechu chodził bez zająknięcia.
Steyry mają bardzo specyficzny kąt chwytu, trójkątne przyrządy też nie wszystkim pasują (dla mnie spoko), więc wskazane jest conajmniej pomacanie, a lepiej postrzelanie przed zakupem.
jacek sygula
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 2516
Rejestracja: 22 maja 2005, 18:59
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Mały pistolet do noszenia

Post autor: jacek sygula »

http://www.keltecweapons.com/our-guns/pistol/pf-9 dalej twierdze,że z pistoletów-ten jest najmniej kłopotliwy, rewolwer jest lepszy bo wystarczy mieć go w dłoni i strzela, już widze, jak ktoś siedzi w aucie i wyciąga [będąc zaskoczony] i przeładowuje pistolet, a noszenie z nabojem w lufie-zostawiam dla służb-na służbie :-D , prawda wygląda tak, że broń do ochrony osobistej ma sie , natomiast użycie jej-to inna bajka....
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Broń i amunicja - WBP”