Jaki kolimator na AR-15

Moderator: Moderatorzy WBP

Awatar użytkownika
kuras999
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1688
Rejestracja: 20 kwietnia 2016, 13:47
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Jaki kolimator na AR-15

Post autor: kuras999 »

Krzychu22lr pisał że wszystkie vortexy mają identyczny układ optyczny różnią się tylko obudową zewnętrzną montażem sposobem uruchamiania i rodzajem baterii. Oczywiście pisze o tych o tym samym rozmiarze. Jak się nie ma super wymagań co do opcji dodatkowych typu automatyczne wyłączanie to wystarczy vortex crossfire Red dot za 600zl gwarancja VIP na sprzęt taka samą jak reszta. Więc jak ktoś się zastanawia czy w ogóle kupić może wybrać ten najtańszy.
Ale powiększalnik nie jest zalecany przez producenta do żadnego z tych tańszych vortexów. Istotna jest też kwestia wysokości montażu tego powiększalnika.
Awatar użytkownika
biper
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 3209
Rejestracja: 20 stycznia 2015, 09:28
Tematy: 18
Lokalizacja: okolice 3city
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Jaki kolimator na AR-15

Post autor: biper »

Kiedyś widziałem porównanie Sparc II i Sparc AR. AR miał czyste, białe szkło, a Sparc II w bezpośrednim porównaniu widoczną błękitną, albo zielonkawą (nie pamiętam) poświatę.
Przy Sparc AR + powiększalnik utrudniony będzie dostęp do przycisków sterowania kolimatorem.
SKS Ardea || Pomorskie Stowarzyszenie Strzelecko-Kolekcjonerskie "DO BRONI"
Awatar użytkownika
SpaceDog
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1421
Rejestracja: 25 września 2012, 17:17
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Jaki kolimator na AR-15

Post autor: SpaceDog »

Największa różnica między Sparc II a AR tkwi w...zasilaniu...
Awatar użytkownika
sql
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1320
Rejestracja: 03 listopada 2014, 21:00
Tematy: 20
Lokalizacja: Łom-Janki
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Jaki kolimator na AR-15

Post autor: sql »

W Lidze Sportera w klasach taktycznych można używać powiększenia do 1.1x.
...jesteśmy niegrzeczne chłopaki, pójdziemy siedzieć do paki...
Wilek1
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 654
Rejestracja: 30 sierpnia 2017, 11:03
Tematy: 0
Lokalizacja: okolice Warszawy
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Jaki kolimator na AR-15

Post autor: Wilek1 »

SpaceDog pisze:Największa różnica między Sparc II a AR tkwi w...zasilaniu...
to wyglada mi na to ze nie oplaca sie doplacac 220 zl do "AR" skoro Crossfire to to samo... (tylko bez gumki ciensza podstawa i inna bateria)
Awatar użytkownika
kuras999
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1688
Rejestracja: 20 kwietnia 2016, 13:47
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Jaki kolimator na AR-15

Post autor: kuras999 »

biper pisze:Kiedyś widziałem porównanie Sparc II i Sparc AR. AR miał czyste, białe szkło, a Sparc II w bezpośrednim porównaniu widoczną błękitną, albo zielonkawą (nie pamiętam) poświatę.
Przy Sparc AR + powiększalnik utrudniony będzie dostęp do przycisków sterowania kolimatorem.
Jesteś pewien że to był sparc II? W internecie można znaleźć zdjęcia z takim zabarwieniem przy sparc pierwszej generacji. Ja ma Crossfire i obraz jest bez przebarwień.
Awatar użytkownika
biper
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 3209
Rejestracja: 20 stycznia 2015, 09:28
Tematy: 18
Lokalizacja: okolice 3city
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Jaki kolimator na AR-15

Post autor: biper »

Tak, to był Sparc II. To był film na YT i różnica była wyraźna przy bezpośrednim porównaniu.
Jakiś czas temu szukałem tego filmu ponownie, ale chyba został usunięty..

edyta:
Znalazłem dwie recenzje, gdzie widać obraz ze Sparc II :



Na stopklatce widać że obraz przez koli ma delikatnie przebarwienie na błękino. W Sparc AR obraz w świetle koli jest dokładnie taki jak otoczenie poza kolimatorem:



Zapewne nie ma to większego znaczenia jeśli chodzi o użytkowanie. Ot taki niuans..

Sam się długo zastanawiałem jaki koli wybrać.. Wahałem się właśnie między Sparc AR i Sparc II - z tymże jak na razie miał on wylądować nie na AR, a na CZ vz.58, a dopiero w przyszłości na AR..
I tak Sparc AR - choć czystsze szkło (wg wspomnianego porównania) i wygodniejsza bateria, to jednak tylko do AR, a Sparc II - jak dla mnie za wielki. Wolałem coś w rozmiarze Sparc AR, Aimpoint Micro.. Ostatecznie stałem się posiadaczem Holosun 503G. Czyste szkło, wytrzymałość baterii porównywalna z Aimpointem micro (podobno).. cóż pożyjemy, poużywamy i zobaczymy... Ale gwarancji Vortexa nic nie przebije :)
Ostatnio zmieniony 17 lipca 2018, 00:12 przez biper, łącznie zmieniany 3 razy.
SKS Ardea || Pomorskie Stowarzyszenie Strzelecko-Kolekcjonerskie "DO BRONI"
Awatar użytkownika
SpaceDog
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1421
Rejestracja: 25 września 2012, 17:17
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Jaki kolimator na AR-15

Post autor: SpaceDog »

Wilek1 pisze: (tylko bez gumki ciensza podstawa i inna bateria)
A to już każdemu wedle potrzeb...
Aimpoint właśnie wypuścił M5 na AAA które i tak są niezbędne np. do działania słuchawek aktywnych czy wojskowych latarek - unifikacja zasilania, to fantastyczna sprawa.
krzychu22lr
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1042
Rejestracja: 25 maja 2013, 19:41
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Jaki kolimator na AR-15

Post autor: krzychu22lr »

Wilek1 pisze:Patrze na Vortex Strikefire II, Sparc II, Sparc AR (no wlasnie, ktory ? nie za bardzo czuje roznice miedzy nimi), czy wszystkie sie kompletują z powiekszalnikiem VMX-3T (tzn czy pasuje tez do Sparc AR ?) ?
Tak jak pisał Kuras - Vortex odradza użycie powiększalnika ze Sparcami i Crossfire'em. Powodem jest fakt, że powiększalnik zwiększa błąd paralaksy. W internecie jest jednak masa szczęśliwych użytkowników takich zestawu, nie wspominając już o sklepach, które oferują te produkty w połączeniu. Musisz sam sobie odpowiedzieć, czy warto zaryzykować.
kuras999 pisze:Krzychu22lr pisał że wszystkie vortexy mają identyczny układ optyczny różnią się tylko obudową zewnętrzną montażem sposobem uruchamiania i rodzajem baterii. Oczywiście pisze o tych o tym samym rozmiarze.
Od razu zaznaczę, że nie wymyśliłem sobie tego sam - taką informację przekazał przedstawiciel Vortexa na ARFCOM. Natomiast wcale nie dziwi mnie to o czym pisze Biper - inne szkło w SPARC II i SPARC AR. Moim zdaniem powód może być prozaiczny - AR pojawił się dwa lata później. W tym czasie chiński producent mógł zmienić dostawcę szkła.
SpaceDog pisze:A to już każdemu wedle potrzeb...
Aimpoint właśnie wypuścił M5 na AAA (...) unifikacja zasilania, to fantastyczna sprawa.
Jak jednak zauważyli koledzy, gdy ktoś ma np. AK, lub CZ-858, to wszelkie zalety Sparca AR schodzą na dalszy plan - ze względu na umiejscowienie baterii uniemożliwiające użycie niższego montażu. Aimpoint oczywiście rozwiązał to genialnie, sytuując baterię z góry obudowy, ale z tym wiąże się odpowiednio wysoka cena. Pytanie czy w cywilnym użyciu strzelnicowym wszystkie zalety Aimpointa usprawiedliwiają wybór tego celownika nad gorszymi, ale też zdecydowanie tańszymi, klonami typu Vortex czy Holosun.
Szpieg ze Stumilowego Lasu.
Wilek1
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 654
Rejestracja: 30 sierpnia 2017, 11:03
Tematy: 0
Lokalizacja: okolice Warszawy
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Jaki kolimator na AR-15

Post autor: Wilek1 »

u mnie przeznaczenie tylko do AR-15 i pewnie bedzie powiekszalnik, ale to ma drugorzedne znaczenie (wiem ze sprawują sie okej te zestawy)

i rozpatruje juz tylko Sparc-AR (ciut cieższy, bateria, gumka) i Crossfire (lzejszy, golasek), ewentualnie Holosun 403 (wyglada jak Crossfire, cena jak AR, duza zywotnosc baterii, samowzbudzanie "wake up")
Niby to samo ale tu i ówdzie spotkalem sie ze wersja AR ma 22 srednice/swiatlo (czyli 1x22) a Crossfire 20 (napis 1x20, Holosun podobnie) - moze ktos to potwierdzic ??

Dzieki!
Awatar użytkownika
biper
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 3209
Rejestracja: 20 stycznia 2015, 09:28
Tematy: 18
Lokalizacja: okolice 3city
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Jaki kolimator na AR-15

Post autor: biper »

Wilek1
jeśli już w grę wchodzi także Holosun i nie masz astygmatyzmu, to weź pod uwagę model HS503G z siatką ACSS. Trochę droższy, ale warto. Ja ściągałem przez amerykanos.pl, bo u nas ciężko o dostępność:

http://www.primaryarms.com/holosun-para ... s503g-acss
SKS Ardea || Pomorskie Stowarzyszenie Strzelecko-Kolekcjonerskie "DO BRONI"
Wilek1
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 654
Rejestracja: 30 sierpnia 2017, 11:03
Tematy: 0
Lokalizacja: okolice Warszawy
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Jaki kolimator na AR-15

Post autor: Wilek1 »

dzieki, przyjrze sie, wyglada bardzo ciekawie...
Awatar użytkownika
kermorvan
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 49
Rejestracja: 11 kwietnia 2015, 00:19
Tematy: 0
Lokalizacja: Łódź
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Jaki kolimator na AR-15

Post autor: kermorvan »

Ciekawą opcją na baterię AAA i z opcją automatycznego wyłączania/wzbudzania jest też Sig Sauer Romeo 5X/XDR. Czaiłem się na takiego (w Polsce ma się pojawić po wakacjach i ma kosztować 1300-1400 zł), ale w międzyczasie w Kolbie była promocja na Vortexy i ostatecznie zdecydowałem się na Sparc AR.
Vindix
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 73
Rejestracja: 24 września 2017, 18:56
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Jaki kolimator na AR-15

Post autor: Vindix »

Pomoże ktoś mi wybrać koli? potrzebuję coś dla ludzi z astygmatyzmem :) Najlepiej jak najtaniej, zastanawiam się nad vortexem ze wzgędu na gwarancję
wryg
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 362
Rejestracja: 11 stycznia 2008, 00:57
Tematy: 11
Lokalizacja: Prudnik
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Jaki kolimator na AR-15

Post autor: wryg »

Ja kupiłem na ejar'a celownik pryzmatyczny Vortex Spitfire AR jak była promocja w Kolbie -20%, super sprawa tylko trzeba pamiętać, że z tego typu celownikiem nie współgra powiększalnik.
22 lr, 9x19 para, 357 mag, 45 acp, 223 rem, 308 win, 12 gauge
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Broń i amunicja - WBP”