Jaki kolimator na AR-15

Moderator: Moderatorzy WBP

Awatar użytkownika
Deimos
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 41
Rejestracja: 21 marca 2016, 12:09
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Jaki kolimator na AR-15

Post autor: Deimos »

Witam wszystkich. To moj pierwszy post choc forum namietnie czytam niemal codziennie od paru miesiecy.

W koncu otrzymalem dlugo wyczekiwane promesy i od razu wybralem sie na zakupy. W ten weekend kupilem CZ 75 Shadow Orange oraz karabinek Daniel Defense DDM4V11 PRO. Moje pytanie dotyczy kolimatora na karabin. Mysle o Aimpoint Micro T-2 lub Aimpoint CompM4. Czy ktorys z Kolegow ma jakies opinie na temat tej optyki lub moze ewentualnie polecic cos innego? Karabinu bede uzywal glownie do strzelania dynamicznego - czy w zwiazku z tym kolimator powinien byc mozliwie jak najbardziej lekki (a wiec cos w stylu Micro T-2)?

Pozdrawiam,
Marcin
This is my rifle. There are many like it, but this one is mine.
My rifle is my best friend. It is my life. I must master it as I must master my life.
Gunfun223
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 86
Rejestracja: 16 października 2014, 10:00
Tematy: 3
Lokalizacja: Legia Waw
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Jaki kolimator na AR-15

Post autor: Gunfun223 »

Aimopint Micro, jakikolwiek z kropka 2 moa i bedziesz zadowolny :502:
BCM RECCE11/S&W MP9/BCMRECCE16/SterlingL2A3
Kayoba
Reactions:
Posty: 6
Rejestracja: 13 lutego 2016, 09:42
Tematy: 0
Lokalizacja: Krakow
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Jaki kolimator na AR-15

Post autor: Kayoba »

Bushnell HoloSight (robiony przez eotecha), małych rozmiarów to nie jest, ale punkt 1moa i holografia(fajne wrażenie punktu celowniczego w przestrzeni, jakby znajdował się na celu) , a i szkło czyste "przezroczyste", a nie jakieś niebieskawe jak często w kolimatorach. Do 500 zł kupisz, minus to czas działania baterii, ale na dobrych akumulatorach jest ok.
mb3
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 358
Rejestracja: 17 grudnia 2011, 09:37
Tematy: 2
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Jaki kolimator na AR-15

Post autor: mb3 »

Ja oszczędzam kasę na Sightrona. Znacznie wygodniejsza obsługa niż Aimpoint.
Awatar użytkownika
montrala
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 5431
Rejestracja: 29 sierpnia 2005, 16:01
Tematy: 0
Lokalizacja: z Azji
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Jaki kolimator na AR-15

Post autor: montrala »

Powtórzę za Larrym Vickersem: Jest Aimpoint, a potem długo, długo nic...

Jeżeli jest budżet na Aimpointa, to nie ma co się zastanawiać. O jednym z ostatnich Strzałów był duży artykuł o Aimpointach Micro. Ja miałem duże (C3 i M4S) i małe (T1 i H2) i zdecydowanie polecam małe. Jeżeli współpraca z noktowizją nie jest konieczna (bądź TactiCool-Factor nie jest najważniejszy), to praktyczniejszy jest H2.

Poza "niezniszczalnością" i niepokonaną długością życia baterii Aimpointy mają wielką zaletę, którą mało kto zauważa na pierwszy rzut oka, a która ma duże znaczenie praktyczne: brak błędu paralaksy. Nie stałą paralaksę na określony dystans (np. L3/Eotech ma stałą na 60m), tylko brak błędu paralaksy.

Natomiast jak budżet lub potrzeby mniejsze to naprawdę mogę polecić Vortex SPARC II (mam, używam). Też wytrzymały, dobra jakość i świetna gwarancja Vortexa.
Używam broni marki HK od Heckler&Koch i Cenzin, używam optyki od firmy Kahles, strzelam ze strzelby Typhoon Defence F12 od Omega Military Poland oraz używam amunicji Hornady od firmy Hubertus Pro Hunting.
Smoczy
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 496
Rejestracja: 01 maja 2012, 23:21
Tematy: 5
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Jaki kolimator na AR-15

Post autor: Smoczy »

Z Aimpointem są dwa problemy - punkt to nie punkt tylko kreska, i tor optyczny jest ciemny. Jeśli ktoś chce stosować powiększalnik to powinien to w swoich rozważaniach wziąć pod uwagę.

Pozdrawiam,

Smoczy
Awatar użytkownika
montrala
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 5431
Rejestracja: 29 sierpnia 2005, 16:01
Tematy: 0
Lokalizacja: z Azji
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Jaki kolimator na AR-15

Post autor: montrala »

Czyli masz astygmatyzm. Tak jak ja. Ale dobra wiadomość, że w serii T2/H2 nowe pokrycia i nowa geometria soczewki pomaga. A z nowym powiększalnikiem Aimpointa nawet dla mnie kropka była idealnie okrągła (co mnie osobiście nieźle zaskoczyło).

Testowałem wiele kolimatorów i jedyny, który przy moim astygmatyzmie nie miał "smużenia" to Docter III z plamką 7 MOA.
Używam broni marki HK od Heckler&Koch i Cenzin, używam optyki od firmy Kahles, strzelam ze strzelby Typhoon Defence F12 od Omega Military Poland oraz używam amunicji Hornady od firmy Hubertus Pro Hunting.
Smoczy
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 496
Rejestracja: 01 maja 2012, 23:21
Tematy: 5
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Jaki kolimator na AR-15

Post autor: Smoczy »

montrala pisze:Czyli masz astygmatyzm
otóż nie mam :) EOTECH daje piękną okrągłą kropkę, przynajmniej tak ją widzę. I to 1 moa. A razem z powiększalnikiem przez taki zestaw całkiem nieźle widać przy kwadrach księżyca, nie mówiąc już o pełni. Ja akurat jestem specyficznym użytkownikiem, wiec mam specyficzne wymagania. Może jeśli tylko chodziłoby o sport i to do 100m, to może bym się i skusił na Aimpointa. Kto wie...

Pozdrawiam,

Smoczy
Awatar użytkownika
Deimos
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 41
Rejestracja: 21 marca 2016, 12:09
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Jaki kolimator na AR-15

Post autor: Deimos »

Dziekuje za wszystkie odpowiedzi i sugestie. Jesli nie uda mi sie znalezc Micro T2 (nie moge znalezc na sprzedaz ani w Polsce ani w UK) to wybor padnie na H2 :)
This is my rifle. There are many like it, but this one is mine.
My rifle is my best friend. It is my life. I must master it as I must master my life.
Chochla
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 937
Rejestracja: 04 października 2015, 19:31
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Jaki kolimator na AR-15

Post autor: Chochla »

Poszukaj w Niemczech.
Awatar użytkownika
Deimos
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 41
Rejestracja: 21 marca 2016, 12:09
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Jaki kolimator na AR-15

Post autor: Deimos »

Dzieki. Znalazlem przed chwila H2 w Hubertusie za 2490. Czy mocowanie Weaver bedzie pasowalo do szyny Picatinny?
This is my rifle. There are many like it, but this one is mine.
My rifle is my best friend. It is my life. I must master it as I must master my life.
Pavlin
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 60
Rejestracja: 16 grudnia 2015, 10:27
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Jaki kolimator na AR-15

Post autor: Pavlin »

A ja dla odmiany polecę Eotecha. Tak wiem, że te nie kolimator tylko celownik holograficzny ale jak DLA MNIE góruje nad
aimpointem (i wszystkimi innymi RDS) poniższymi cechami:
genialny 'krzyż' celowniczy - kropka 1MOA otoczona pierścieniem o średnicy 65MOA.
brak efektu patrzenia przez tubę
przejrzystość (i naturalny kolor szkieł) większa niż w każdym kolimatorze
większe pole widzenia (mimo strzelania obuocznego)
łatwiej znaleźć kropkę przy nietypowym złożeniu (bo okienko jest większe)
fajniej widoczny znak celowniczy ("wypływa" na cel podczas gdy w RDS kropka jest jak by na innym planie).

Zanim kupisz przymierz się w sklepie (albo lepiej na strzelnicy) do jakiegoś kolimatora i do Eotecha.
Być może tak jak i w moim przypadku przekonasz się do tego ostatniego.
Old Cadet
Ekspert WBP
Ekspert WBP
Reactions:
Posty: 3992
Rejestracja: 31 sierpnia 2006, 12:55
Tematy: 0
Grupa: Ekspert WBP

Re: Jaki kolimator na AR-15

Post autor: Old Cadet »

Deimos pisze: W koncu otrzymalem dlugo wyczekiwane promesy
Skoro właśnie kupiłeś swój pierwszy karabin, to nie biegaj na skróty i najpierw naucz się strzelać z przyrządów mechanicznych. Nauka strzelania z mechanicznych pozwoli Ci samemu odpowiedzieć na stawiane pytanie.
When you have to shoot...Shoot! Don't talk.
andi12
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 84
Rejestracja: 11 listopada 2014, 19:25
Tematy: 0
Lokalizacja: małopolskie
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Jaki kolimator na AR-15

Post autor: andi12 »

Witajcie .
A jakie zdanie macie o kolimatorach firmy Docter ??
Awatar użytkownika
montrala
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 5431
Rejestracja: 29 sierpnia 2005, 16:01
Tematy: 0
Lokalizacja: z Azji
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Jaki kolimator na AR-15

Post autor: montrala »

Dobre na pistolet i strzelbę (choć nie należy unikać upuszczania broni na podłogę kolimatorem w dół - a zawsze spada kolimatorem w dół). Na karabin lepsze są kolimatory typu zamkniętego. To znaczy jeżeli jest plan coś trafiać w miarę powtarzalnie powyżej 100m.
Używam broni marki HK od Heckler&Koch i Cenzin, używam optyki od firmy Kahles, strzelam ze strzelby Typhoon Defence F12 od Omega Military Poland oraz używam amunicji Hornady od firmy Hubertus Pro Hunting.
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Broń i amunicja - WBP”