Drodzy Użytkownicy,

Od dnia 25 maja 2018 r. wchodzi w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych, określane jako RODO.

W związku z tym poniżej regulaminu forum zostały zamieszczone wytyczne związane z tym rozporządzeniem.

Bardzo proszę poświęcić chwilkę i wczytać się w te przepisy, nie jest tego dużo.

Regulamin i rozporządzenie

Pozdrawiamy,
Administracja forum

ZTS - PM wz. 63 RAK - modyfikacje.

Moderator: Moderatorzy WBP

LARPAK
Zarejestrowany użytkownik
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Status: Offline

Re: ZTS - PM wz. 63 RAK - modyfikacje.

Postautor: LARPAK » 2017-08-09, 07:39

Tylko wg wykresu to te 7-8-10 cm (wykres jest średnio dokładny) przewyższenia na 25 metrów to jest tak jak być powinno z nastawy "75".
Natomiast na 75 m z tej samej nastawy będzie w celu przy założeniu, że celuje się w środek podstawy celu bo tak zaleca instrukcja.

Awatar użytkownika
JJKILLER

Postautor: JJKILLER » 2017-08-09, 13:09

Z tym że każdy Rak strzela jak chce, i chyba nie ma dwóch strzelających identycznie :)
Zmotany Makarov, zmotany P99 desert.
Ostre: Toz - 18, Iż 27E, Star 28pk, PM-63 "Rak" z zatrzaskiem magazynka przy kciuku

Awatar użytkownika
divedasko1959
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Postautor: divedasko1959 » 2017-08-09, 16:55

bardzo dziekuje za szybka pomoc, widze ze niechcaca wrzucilem na Forum dodatkowy temat. jeszcze jedno pytanie, przepraszam jezeli zabrzmi to dziwnie. jak juz pisalem jestem "niedzielnym" strzelcem, wiec niektore okreslenia to dla mnie czarna magia. LARPAK, co oznacza okreslenie"przewyzszenie na 25m"?
chcialbym sie jakos zerwanzowac za pomoc, mam powiekszone wycinki tej fancuskiej planszy szkoleniowej PM 63 Rak. Czy mam je wrzucic na Forum?

Awatar użytkownika
strk
Status: Online

Postautor: strk » 2017-08-09, 17:02

to różnica pomiędzy point of aim i point of impact :)
PSSK-DB vice-president
LOK Certified Range Officer
Obrazek

Awatar użytkownika
JJKILLER

Postautor: JJKILLER » 2017-08-09, 18:26

A tak łopatologicznie - gdybyś wsadził broń w imadło i strzelił to jest to różnica w pionie między punktem, w który celowałeś, a tym w który trafiłeś.
Ostre: Toz - 18, Iż 27E, Star 28pk, PM-63 "Rak" z zatrzaskiem magazynka przy kciuku

Awatar użytkownika
strk
Status: Online

Postautor: strk » 2017-08-09, 19:20

Termin "przewyższenie" odnosi się do odległości trajektorii lotu pocisku od linii celowania (zmierzonej na danym dystansie, pomijam pozostałe składniki o których można poczytać tu: http://strzelec.pwsz.nysa.pl/wp-content ... istyki.pdf), czego efektem jest nierówność lub równość POA-POI na danym dystansie, czyli to co napisał kolega powyżej.
PSSK-DB vice-president
LOK Certified Range Officer
Obrazek

Awatar użytkownika
divedasko1959
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik

Postautor: divedasko1959 » 2017-08-09, 19:39

Dziekuje, postaram sie troche doksztalcic. Nie chcialbym was wnerwiac jeszcze raz takimi pytaniami.
Acha, czy ktos z was myslal o przerobieniu szczerbinki na wyciecie prostokatne, tak jak np. w Walterze? Strzelalem juz i z Ak47, Stieczkina i PM63 i ciut, jako niedzielnemu strzelcowi, do tego w latach, malo mi pasuje te lekko starawy typ szczerbiny.

LARPAK

Postautor: LARPAK » 2017-08-09, 20:01

Tak trochę bardziej łopatologicznie:
- punkt celowania to linia prosta
- tor lotu pocisku to parabola
- maksymalna wysokość toru lotu pocisku to strzał bezwzględny - poczytaj sobie o tym, warto

Celując w linii prostej na danym dystansie pocisk się najpierw wznosi, a następnie opada.
Jeżeli na 150 metrach punkt trafienia pocisku pokrywa się z punktem celowania to na mniejszych dystansach pocisk będzie jeszcze się wnosił i trafi powyżej punktu celowania.

W instrukcji, do której link podałem Ci wcześniej masz wykres, który powinien Cie naprowadzić co i jak.

Awatar użytkownika
JJKILLER

Postautor: JJKILLER » 2017-08-09, 21:42

divedasko1959 pisze:Dziekuje, postaram sie troche doksztalcic. Nie chcialbym was wnerwiac jeszcze raz takimi pytaniami.
Acha, czy ktos z was myslal o przerobieniu szczerbinki na wyciecie prostokatne, tak jak np. w Walterze? Strzelalem juz i z Ak47, Stieczkina i PM63 i ciut, jako niedzielnemu strzelcowi, do tego w latach, malo mi pasuje te lekko starawy typ szczerbiny.

Co do wnerwiania pytaniami, po to tu jestesmy zeby sobie nawzajem pomagac, tym bardziej tym z mniejszym doswiadczeniem.
Co do szczerbiny, chodzi Ci o poszerzenie jej otworu? Jesli tak to mozesz zrobic to odpowiednim iglakiem, tylko czy ma to sens. Rak nie jest pistoletem olimpijskim, strzelajacym supercelnie, poszerzenie szczerbiny zwiekszy komfort patrzenia przez nia, ale tez zwiekszy zakres "chodzenia" muszki w takiej szczerbinie, tym samym wieksze ryzyko siania lewo - prawo po tarczy.
Ale jak faktycznie slabo przez nia widzisz to mozesz sobie lekuchno poszerzyc.

Przepraszam ze bez polskich liter, ale pisze z telefonu.

Awatar użytkownika
divedasko1959
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik

Postautor: divedasko1959 » 2017-08-09, 22:32

NO wlasnie, man taki zgryz, ze moje oko prowadzace to prawe. Tylko nie umiem za Bardzo zamykac lewe. Z pistoletu to jakos sowie racje, lecz Gdy musze przylozyc sie do kolby to Micha. Od Park lat nosze okulary do czytania, co tez nie polepsza sytuacji przy strzelaniu. Nicht to, grunt ze sprawia radoche, snajperem nie musze byc. Po prostu sama przyjemnosc!

Awatar użytkownika
divedasko1959
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik

Postautor: divedasko1959 » 2017-08-09, 22:37

Nie ma sprawy,mieszkam w Niemczech, wiec tak jakby z koniecznosci nie uzywam polskiego alfabetu. To ciagle przerzucanie programow, lub potrojne funkcje przyciskow... Troche jest to meczace.

LARPAK

Postautor: LARPAK » 2017-08-09, 22:57

Brak polskich znaków nie zwalnia jednak z poprawnej składni i pisania generalnie "po polsku".

Co do zamykania drugiego oka - ćwicz.
Najpierw zamykaj je pomagając sobie palcem, aż ogarniesz jak przymknąć je samodzielnie.
Możesz to ćwiczyć nawet siedząc przy komputerze czy w czasie podróży.

Awatar użytkownika
divedasko1959
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik

Postautor: divedasko1959 » 2017-08-10, 20:49

LARPAK- bardzo przepraszam za ostatni wpis. Po prostu nie sprawdzilem tego co "wystukalem" na tablecie. On czasami probuje "poprawiac" mnie, wiec jezeli nie sprawdze tekstu...
Upomnienie jak najbardziej sluszne, przepraszam i dziekuje za pomoc. oko cwicze i bede dalej uparcie cwiczyc.

Awatar użytkownika
biper

Postautor: biper » 2017-08-10, 23:04

Od tygodnia jestem posiadaczem PM-63, więc z tym większym zaciekawieniem śledzę ten temat (wcześniej już zaglądałem, bo Raczek był w planie zakupowym).
Oglądając Wasze poczynania, chyba zacznę szukać chwytu przedniego na przeróbki :)

P.S.
W piątek uświadomiłem sobie, że forum o broni to chyba jedyne miejsce w świecie, gdzie stwierdzenie "mam Raka" może mieć wydźwięk pozytywny..
Ogólnopolska Giełda Wymiany Magazynków Do Broni Kolekcjonerskiej - wpisz czego szukasz lub pomóż innym znaleźć ich trofea.
SKS Ardea || Pomorskie Stowarzyszenie Strzelecko-Kolekcjonerskie "DO BRONI"

Awatar użytkownika
JJKILLER

Postautor: JJKILLER » 2017-08-11, 02:14

Jak Ja kupiłem swojego to moja żona na zbuku dała wpis "Nareszcie! Mój mąż ma Raka! :-D " W rodzinie zawrzało a koleżanki i koledzy chcieli Ją ukamienować, jeden tylko kolega skomentował "takiego?" i dał zdjęcie PM63 - ale była konsternacja ;laughing:
Ja nie mam zbuka więc się nie chwaliłem na nim, to i znajomi nic nie wiedzieli.

Wróć do „Broń i amunicja - WBP”