Alternatywa dla Stalkera

Moderator: Moderatorzy WBP

Theofilos
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik

Alternatywa dla Stalkera

Post autor: Theofilos »

Witam

Czy są obecnie dostępne na rynku pistolety startowe/hukowe/gazowe na naboje do 6 mm, które są wyprodukowane na podobieństwo broni na ostrą amunicję?
Chodzi o takie pistolety, które można nabyć bez pozwolenia i które mają magazynek ładowany w rękojeści.
Chyba o większym kalibrze niż 6 mm nie można.
Chodzi o coś tańszego niż Stalker M906.

Pozdrawiam
Theofilos

SZAK4L
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik

Re: Alternatywa dla Stalkera

Post autor: SZAK4L »

Na podobieństwo broni palnej (poza rewolwerami) funkcjonuje tylko Phantom, ale jest chyba droższy od wspomnianego Stalkera. Niestety, cały rynek pistoletów na 9mm PAK jest u nas dostępny tylko jako broń alarmowa na zezwolenie do obrony osobistej, czy też kolekcjonerskie.

KG92RS
Zarejestrowany użytkownik

Post autor: KG92RS »

SZAK4L pisze:
05 lipca 2020, 18:43
Niestety, cały rynek pistoletów na 9mm PAK jest u nas dostępny tylko jako broń alarmowa na zezwolenie do obrony osobistej, czy też kolekcjonerskie.
A ktoś koncesjonowany to w ogóle u nas sprzedaje?

SZAK4L
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik

Nie spotkałem się szczerze mówiąc, bo również nie szukałem. U zachodnich i południowych sąsiadów na pewno taki sprzęt jest łatwo dostępny w formie replik pistoletów więc załatwienie czegoś takiego dla osoby z pozwoleniem przez podmiot koncesjonowany na zamówienie niepowinno być problemu.

Theofilos
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik

Dziękuję bardzo.

Pomijając podobieństwo do konkretnych modeli broni palnej, to czy są na rynku jakieś pistolety hukowe/startowe (nie rewolwery), które przed strzałem mają ułożony nabój w poziomie, to znaczy równolegle do lufy?
Nie znam się na tym, ale mam wrażenie (może mylne), że w pistoletach (np. Lexon-11), w których naboje są w pionie (prostopadle do lufy), to broń się szybciej zużywa, bo siły związane z wystrzałem nie są kierowane od razu do wylotu lufy, ale natrafiają na opór związany z koniecznością skrętu o 90 stopni.

Pozdrawiam
Theofilos

SZAK4L
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik

Pistoletów poza wyżej wspomnianymi Stalkerem i Phantomem które mają automatykę broni palnej i legalnych u nas nie ma, tak jak kolego zauważyłeś pozostałe pistolety hukowe odpalają pociski w magazynku wkładanym od tyłu "zamka" w którym to naboje są ułożone pionowo.
Jeśli obawiasz się o zabrudzenia pistoletu hukowego to muszę Cię zmartwić, że zabrudzenia są nieporównywalnie większe niż przy broni ostrej strzelającej ostrą amunicją (nie wiem czy ułożenie naboi może mieć tutaj w ogóle zauważalny wpływ) - jednak o ile mnie wyobraźnia nie myli, czyszczenie pistoletu hukowego z wyjmowanym magazynkiem na pionowo ułożone naboje jest wiele łatwiejsze - zalanie go wd-40 od tyłu wypłukuje cały brud a podatność na awarie spowodowane brudem jest dużo mniejsza niż w hukowcu takim jak phantom czy stalker.

/Ogólnie byłem na takim etapie jak Ty jakiś rok temu, szukałem idealnego pistoletu hukowego i.. nie znalazłem. A na wycieczkę do Cieszyna po nielegalny u nas sprzęt zabrakło mi odwagi ;)

Theofilos
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik

Dziękuję bardzo.
Cieszę się, że byłeś na tej samej drodze. Lepiej kroczyć wydeptaną ścieżką.

Czyli pozostaje albo kupić to co jest u nas na rynku, albo postarać się o pozwolenie i zamówić z Czech prawie o połowę tańszy egzemplarz na naboje 9 mm (np. ZORAKI M 906).
Niestety chyba, procedura załatwiania pozwolenia specjalnie nie różni się, jeśli chodzi o broń hukową, gazową i palną o kalibrze 9 mm.

SZAK4L
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik

O ile się nie mylę to według UoBiA broń alarmową kalibru powyżej 6mm można u nas posiadać tylko na pozwolenia ochrony osobistej, ochrony osób i mienia, kolekcjonerskie, rekonstrukcji historycznej i szkoleniowe i pewnie też pamiątkowe.
Dla szarego człowieka chcącego alarmową 9mm najłatwiej uzyskać na rekonstrukcji historycznej i kolekcjonerskiej. Ale tutaj pojawiają się schody, np kolekcjoner nie może nosić takiej broni załadowanej więc pewnie to wyklucza sens robienia pozwolenia dla Ciebie. Rekonstruktor historyczny to jak wiadomo trochę inna zabawa, organ policji wymaga tutaj poza przynależności do stowarzyszenia rekonstruktorów również zaświadczenia o czynnym udziale w rekonstrukcjach - ale w tym przypadku można posiadać również samoczynną broń alarmową.
Ogólnie temat jest trudny, nie wart świeczki. Najlepszą opcją i zarazem jedną z najtańszych są rewolwery na 6mm long.

Theofilos
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik

Tak właśnie, broń powyżej 6mm jest dostępna tylko dla posiadaczy pozwoleń. Właściwie, to już od 6mm potrzebne jest pozwolenie, bo ktoś to nieprecyzyjnie zapisał w ustawie.
W każdym razie broń tą chciałbym nosić i żeby spełniała kilka celów: odstraszała zmierzające do ataku psy w miejscach publicznych, odstraszała ewentualnych napastników (złodziei, chuliganów, itp.), oraz imitowała prawdziwą broń palną na ostrą amunicję.
Rewolwer jest trochę za grupy, a przede wszystkich wygląda chyba mało nowocześnie.
Nie wiem jaki zapłon mają pistolety ZORAKI M 906, ale jeżeli miały boczny, to można by je kupić i posiadać bez zezwolenia.

Awatar użytkownika
Mumin_

Post autor: Mumin_ »

Theofilos pisze:
06 lipca 2020, 16:14
W każdym razie broń tą chciałbym nosić i żeby [...] imitowała prawdziwą broń palną na ostrą amunicję.
...żeby w razie czego posiadacz broni palnej mógł mnie odstrzelić w obronie koniecznej - to minus. Za to się piwa nie napiję - to plus.
My od lat już gawędzimy o Maryni i to nawet - szczerze mówiąc - nie o całej

Theofilos
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik

Hm..., no niezupełnie. Nie będę tej broni nosił ostentacyjnie. Ona ma służyć w razie zagrożenia do odstraszenia.
Chociaż kto wie, czy nawet taką bronią, w ramach obrony koniecznej, nie można by kogoś uszkodzić.
W każdym razie, nie będę stwarzał sytuacji do reakcji obrony koniecznej. Nie taki jest mój cel posiadania tej broni.
Piwa faktycznie lepiej nie pić, bo może wpłynąć negatywnie na posługiwanie się bronią. :-D

Dariusz DC
Moderator
Moderator

Post autor: Dariusz DC »

Intencje masz słuszne ale czy wykonanie będzie równie chwalebne .. śmiem wątpić
Jeżeli jesteś realnie zagrożony to raczej broń palna i stosowne ( długotrwałe, kosztowne i niestety dosyć ulotne ) wyszkolenie da Ci zwiększenie szansy obrony ( po czym batalia sądowa, prawnicy koszty etc ) .. wszelkie inne opcje to połączenie szczęścia i przypadku dosyć mało prawdopodobne
DC jeszcze nie 9

Theofilos
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik

To by znaczyło, że większość realnych zagrożeń ze strony osób nieposiadających broni palnej na osoby posiadające taką broń, kończy się nie strzałem ostrzegawczym, ale przynajmniej uszkodzeniem ciała napastnika na skutek postrzelenia.

Ta "batalia sądowa" to z czym związana i dlaczego?
Czy chodzi o ewentualną sprawę karną po użyciu broni w obronie własnej, czy jakieś sprawy na etapie uzyskiwania pozwolenia ba broń?

SZAK4L
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik

Tutaj wypada żebyś zasięgnął szerszej wiedzy o sytuacjach wykorzystania broni przeciwko napastnikowi. W skrócie wygląda to tak, że zazwyczaj osoba która uszkodzi napastnika jest traktowana z miejsca jako przestępca - fizycznie trafiasz za kratki. Każdy ma prace, rodzinę, nie wiem, psa i kota. Nawet jeśli zostanie uniewinniona to swoje już przeszła.

/Co do strzału ostrzegawczego, to wydaje mi się, że praktycznie każdy gangus/urwipołeć jakąkolwiek klamke może potraktować jako hukowca i co najwyżej go podrażnisz.

Theofilos
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik

Odnośnie sytuacji po użyciu broni, to się zgadza. Dlatego na razie nie chcę mieć broni palnej na ostrą amunicję.

Myślę, że w pewnym przybliżeniu da się odróżnić gangusa od urwipołcia. W przypadku tych pierwszych raczej bym nie używał tej broni.
W przypadku pozostałych posługujących się co najwyżej bronią białą, gdy np. próbują ukraść samochód, to mam do wyboru:
1. zwrócić uwagę, żeby tego nie robili,
2. zagrozić bronią z wykorzystanie strzału ostrzegawczego,
3. zadzwonić na policję.
Mogę się mylić, ale ad. 1 raczej nic nie da, ad. 2 wydaje mi się, że może być skuteczne, ad. 3 pewnie ukradną samochód (jeden taki przypadek widziałem).
Podobnie z jakimiś włamaniami, albo atakiem na kogoś. Każdą sytuację należy oczywiście ocenić indywidualnie.
Może jednak jestem w błędzie i ten STALKER byłby kompletnie nieużyteczny.

Wróć do „Broń i amunicja - WBP”