Zakupy na eGun.

Moderator: Moderatorzy WBP

HotDoc
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 233
Rejestracja: 12 stycznia 2017, 10:46
Tematy: 9
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Zakupy na eGun.

Post autor: HotDoc »

KudrigY pisze: ale oczywiście zabawa przestanie mieć sens, jak wszyscy potencjalni kupujący zaczną z nich korzystać, bo wtedy sprzedawcy je wyłączą
No właśnie nie wyłączą. Wręcz przeciwnie, będzie ich to cieszyć, a już szczególnie jeśli portal obsługuje funkcję "ceny minimalnej" poniżej której nie maja obowiązku sprzedaży. Takie apki tylko im nakręcą interes a ich powszechność sprawi, że ludzie będą za ich pośrednictwem deklarować wyższe ceny "na wszelki wypadek", żeby tylko wygrać aukcję. Tu zaczyna działać teoria gier a nie psychologia marketingu :)
HotDoc
---
9x19 mm | .45 ACP | 12G | .22LR | .308 Win | .38 Special | .223 | 6.5 Creedmoor | 6.5x47 Lapua | 6.5x55 SE
Awatar użytkownika
Shooter7
Zbanowany
Zbanowany
Reactions:
Posty: 1847
Rejestracja: 20 września 2015, 09:48
Tematy: 0
Grupa: Zbanowany

Re: Zakupy na eGun.

Post autor: Shooter7 »

Nalezalo by sie zastaniowic, dlad´czego ludzie kupuja na portalach aukcyjnych a nie w sklepie ?
Moim zdaniem na portalach aukcyjnych kupuja ludzie ktorzy nie Maja mozliwosci pojechac do sklepu, wziasc w reke i obbejrzec czy kupic.

Ludzie ci mieszkaja w znacznej odleglosci od sklepow w dodatku tych ktore mogly by pewien towar oferowac a to jest upierdliwe i kosztowne. to raz.

Dwa spora czesc kupujacych niema wiekszego pojecia ile dana rzecz wogole kosztuje i dla tego z niewiedzy przebijaja cene, bo wydaje im sie, ze na portalu aukcyjnym bedzie taniej niz w sklepie, a tak absolutnie nie jest !

:wink:
franek
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1787
Rejestracja: 20 maja 2007, 08:55
Tematy: 0
Lokalizacja: Kraków
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Zakupy na eGun.

Post autor: franek »

Shooter7 pisze:Nalezalo by sie zastaniowic, dlad´czego ludzie kupuja na portalach aukcyjnych a nie w sklepie ?
Moim zdaniem na portalach aukcyjnych kupuja ludzie ktorzy nie Maja mozliwosci pojechac do sklepu, wziasc w reke i obbejrzec czy kupic.

Ludzie ci mieszkaja w znacznej odleglosci od sklepow w dodatku tych ktore mogly by pewien towar oferowac a to jest upierdliwe i kosztowne. to raz.

Dwa spora czesc kupujacych niema wiekszego pojecia ile dana rzecz wogole kosztuje i dla tego z niewiedzy przebijaja cene, bo wydaje im sie, ze na portalu aukcyjnym bedzie taniej niz w sklepie, a tak absolutnie nie jest !

:wink:
Ludzie kupują na portalach również dlatego , że nie ma w sklepach przedmiotów które szukają ....
Gdzie mogę w sklepie kupić Lee Loader 12ga ? no nigdzie, bo już nie produkują ...
Może wagę RCBS 10-10 ? mam na to budżet, nie ma gdzie kupić :-)
Pistolet wykonany jak P7 ale w cenie ok. 1000EUR?
Samochód z silnikiem o rozsądnej wytrzymałości, który nie podlega biodegradacji po 100k km? ...
Chętnię kupię w sklepie telefon klasy Nokia 6310 ... może być "lekko używany"
Ostatnio zmieniony 13 stycznia 2019, 17:55 przez franek, łącznie zmieniany 1 raz.
remington 44, rogers & spencer 44, Hawken .45, jednorurka 12ga i parę nitro
Awatar użytkownika
Shooter7
Zbanowany
Zbanowany
Reactions:
Posty: 1847
Rejestracja: 20 września 2015, 09:48
Tematy: 0
Grupa: Zbanowany

Re: Zakupy na eGun.

Post autor: Shooter7 »

Z tym tez sie zgodze !

Aspektow moze byc wiecej.

:wink:
Awatar użytkownika
Leśny Dziadek
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 2307
Rejestracja: 15 października 2012, 14:01
Tematy: 0
Lokalizacja: zDolnegoŚląska
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Zakupy na eGun.

Post autor: Leśny Dziadek »

A wracając do konkretów... Ja od 2 lat unikam niestety zakupów z eguna, po historii, która skończyła się decyzją o cofnięciu pozwolenia. Opowieść z mchu i paproci, gdyż nie zdradzono mi któryż to delikwent, aczkolwiek wiem (i nie powiem), które to WPA. Historia o tyle wiarygodna, że właśnie z kręgów zbliżonych do jednego z WPA pochodzi.
Otóż, pewnego posiadacza należalo skrócić o pozwolenie(no nieważne z jakich względów). Dużo kupował za granicą. No to poczekano na rejestrację egzemplarza zza zachodniej granicy, i zadano pytania "kiedy dokonał Pan zakupu" oraz "w jaki sposób odebrał Pan broń od sprzedawcy". Cóż, przed organem kłamać nie należy, więc delikwent wyśpiewał, że zanabył elektronicznie, że zgoda, że uprzednia zgoda, że kurier DPD paczkę przyniósł, itepe. No i polka galopka się zaczęła: otóż, niedobry nabywco, stałeś się posiadaczem w chwili zapłaty i dopuściłeś by TWOJA broń dostała się w niepowołane ręce. Ręce tego kuriera z DPD. Malo tego, na potwierdzeniu odbioru widniał podpis... żony zainteresowanego, która nie wiedziała, co kwituje. Zeznała, że męża nie było, że rozpakowała. Kunic, kropka.

A z innej podobnej beczki - to akurat z potwierdzonego źródła, bo to jeden z forumowiczów, którego znam osobiście: dostał paczkę z Niemiec, w paczce nie swój karabin. Odpakował przy kurierze, zwrócił paczkę, kurier mało co się nie zesrał ze strachu. Skończyło się zeznaniami na Policji, bo firma kurierska zgłosiła co przyjechało. Było ciepło, niemal gorąco, na szczęście nikt nie poszedł tropem "skoro do Ciebie przyjechała czyjaś broń, to do kogo trafiła TWOJA"?

No, także ten tego, udanych zakupów korespondencyjnych, i pamiętajcie o żonach odbierających paczuszki :piwo:
Zielonorogi
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1306
Rejestracja: 19 stycznia 2007, 09:34
Tematy: 49
Lokalizacja: Śląsk
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Zakupy na eGun.

Post autor: Zielonorogi »

franek pisze:
Może wagę RCBS 10-10 ? mam na to budżet, nie ma gdzie kupić :-)"
jeżeli ta waga faktycznie Cie interesuje i masz budżet :-D to pisz na prv
Awatar użytkownika
Shooter7
Zbanowany
Zbanowany
Reactions:
Posty: 1847
Rejestracja: 20 września 2015, 09:48
Tematy: 0
Grupa: Zbanowany

Re: Zakupy na eGun.

Post autor: Shooter7 »

@Lesny Dziadek

nie wiem jak bylo, negowac nie bede ale

Wysylajacy w Niemczech bron jest zobowiazany przez prawo wysylki zaznaczyc, " do rak tej i tej osoby " I jest kryty przez prawo.

Jezeli Firma kurierska ( czy jaka kolwiek inna, bo wysylka mpze byc DHL'em ) odda przesylke w niepowolane rece, to nie odpowiada za to kupujacy tylko przed panem prokuratorem tlumaczy sie bardzo besto kurier ktory nie zachowal procedury a kupujacemi niema prawa spasc wlos z glowy !


:wink:
Awatar użytkownika
aksel
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1278
Rejestracja: 10 stycznia 2008, 13:13
Tematy: 42
Lokalizacja: Zawisza Bydgoszcz
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Zakupy na eGun.

Post autor: aksel »

Mnie zainteresował wątek rejestracji broni zakupionej na Egun.
Kiedy rzeczywiście następuje moment nabycia broni i od którego momentu biegnie ustawowe 5 dni na rejestrację:
a) w momencie zakończenia/wygrania licytacji
a) w momencie dokonania / zaksięgowania przelewu
c) sporządzenia faktury,umowy
d) dostarczenia przesyłki ( a jak mnie nie zostaną i leży awizo?)
Czytając różne historie dowiadujemy się że można dobre parę tygodni czekać na dostawę.
Guns and .....roses
Awatar użytkownika
Leśny Dziadek
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 2307
Rejestracja: 15 października 2012, 14:01
Tematy: 0
Lokalizacja: zDolnegoŚląska
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Zakupy na eGun.

Post autor: Leśny Dziadek »

Shooter7 pisze:

Wysylajacy w Niemczech bron jest zobowiazany przez prawo wysylki zaznaczyc, " do rak tej i tej osoby " I jest kryty przez prawo.
ON tak, ale kupujący.... No wiesz, Kluska też krzyczał "nie macie prawa" jak go do aresztu pakowali. Co z tego, że potem Ty i ja zapłaciliśmy w imieniu Państwa za niesłuszny areszt? Komputerów "Opimus" na rynku nie masz.

To jednak działa na zasadzie "nie mamy Pańskiego płaszcza i co nam Pan zrobi". A przepisy są u nas niejasne, niekompatybilne z niemieckimi, i skrzętnie z tego skorzystano.
Awatar użytkownika
Leśny Dziadek
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 2307
Rejestracja: 15 października 2012, 14:01
Tematy: 0
Lokalizacja: zDolnegoŚląska
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Zakupy na eGun.

Post autor: Leśny Dziadek »

aksel pisze:Mnie zainteresował wątek rejestracji broni zakupionej na Egun.
Kiedy rzeczywiście następuje moment nabycia broni i od którego momentu biegnie ustawowe 5 dni na rejestrację:
a) w momencie zakończenia/wygrania licytacji
a) w momencie dokonania / zaksięgowania przelewu
c) sporządzenia faktury,umowy
d) dostarczenia przesyłki ( a jak mnie nie zostaną i leży awizo?)
Czytając różne historie dowiadujemy się że można dobre parę tygodni czekać na dostawę.
Coś mi kołacze, ale mogę się mylić, że wedle prawa cywilnego, przeniesienie własności następuje z chwilą dokonania zapłaty, chyba, że strony umówiły się inaczej. To, że WPA nie chcą sobie i nam robić pod górkę, przyjmuje w większości wypadków że stajesz się nabywcą z chwilą otrzymania towaru, jest stanem efemerycznym, i nie ma umocowania w obowiązujących przepisach. Ale, jak napisałem powyżej, specjalistą od cywilnego nie jestem.

EDIT: poczytałem. Ot, taki wniosek z portalu prawniczego:

Podsumowanie
Przeniesienie własności ma miejsce wówczas, gdy zbywca na rzecz nabywcy przekazuje mu prawa do konkretnej rzeczy. Zbywca musi mieć prawa do jej własności. Do przeniesienia własności dojść może na podstawie odpowiedniej umowy np.: sprzedaży lub darowizny.


... z czego by wynikało, że jednak "rzecz" jest Twoja, od chwili kiedy wpłaciłeś należność, a niemiec wystawił fakturę, i dalej ... martw się polaczku ;/
Ostatnio zmieniony 13 stycznia 2019, 19:44 przez Leśny Dziadek, łącznie zmieniany 2 razy.
sprengkapsel
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 310
Rejestracja: 06 stycznia 2011, 15:09
Tematy: 20
Lokalizacja: śląsk
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Zakupy na eGun.

Post autor: sprengkapsel »

Ja to załatwiam trochę inaczej z Egun. Mam tyle dobrze ,że z z względu na moja pracę często jestem w Niemczech. Po zakupie jak już papierologia jest załatwiona umawiam sie z sprzedającym na odbiór osobisty i proszę o rachunek z dniem mojego odbioru. Wracam do domu i spokojnie rejestruję .
Awatar użytkownika
aksel
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1278
Rejestracja: 10 stycznia 2008, 13:13
Tematy: 42
Lokalizacja: Zawisza Bydgoszcz
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Zakupy na eGun.

Post autor: aksel »

Tak, komfortowa sytuacja w tym przypadku. Natomiast w "normalnym " trybie mogą pojawić się inne przypadki:
Niemiec wystawia umowę ale informuje nas o tym fakcie z opóźnieniem ( mail lub poczta) i ....przekroczyliśmy ustawowe 5 dni.
Dobra, ubezpieczam się : załóżmy że dostałem umowę bez zwłoki , zatem natychmiast rejestruję i spokojnie czekam na dostawę. Tydzień, dwa, więcej....
I traf chciał pojawia się kontrola przechowywania broni; Gdzie pan ma zarejestrowany egzemplarz X ? Jeszcze go pan nie dostał.....?????
Albo czekam na dostawę do rąk własnych i lecę do WPA z listem przewozowym i umową ( oczywiście różne daty ) a tam słyszę "mamy Cię"
Jakaś informacja/porada z WPA ? Ktoś coś wie?
Guns and .....roses
BISKUPKING61
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1344
Rejestracja: 19 grudnia 2004, 00:07
Tematy: 109
Lokalizacja: POZNAŃ
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Zakupy na eGun.

Post autor: BISKUPKING61 »

Pisze się oświadczenie o terminie dostawy i rejestruje się broń na podstawie faktury choćby z przed miesiąca - to nie teoria.
shapi
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 423
Rejestracja: 16 grudnia 2014, 16:54
Tematy: 0
Lokalizacja: Krk
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Zakupy na eGun.

Post autor: shapi »

Panowie. Troche za bardzo dzielicie wlos na czworo, a nie jestescie jedynymi ktorzy to forum czytaja... Wiec przywolywanie wszystkich przypalowych przypadkow niekoniecznie ma sens... Bo i po co.

Rownie dobrym tokiem myslenia/obrony jest to ze przeciez kupilem bron, nadaje ja Niemiec. Ja place za usluge transportowa, i wychodze z zalozenia ze sprzedajacy zna przepisy obowiazujace w kraju docelowym, i wysyla bron zgodnie z nimi.
Bo przyjmijmy ze 3 razy kupowalem od Niemca bron, przychodzila zgodnie z obowiazujacymi przepisami (jakas tam firma z pozwoleniani, uzbrojona ochrona itp) i za czwartym razem kupilem jak zwykle, zaplacilem jak zwykle, a przywiozl kurier Zbyszek... Wina moja czy nadawcy?

Jesli kwestia nabycia jest regulowana 'przeniesieniem wlasnosci' to co za problem zeby na umowie/fakturze dopisac ze prawo wlasnosci jest przenoszone w momencie odbioru? Temat zamkniety.

Sytuacja opisana przez lesnego dziadka jest mozliwa, acz mam wrazenie ze istotna byla rowniez kwestia odebrania paczki przez zone... Powstal podpisany przez nia dokument, poswiadczajacy ze odebrala paczke.
Awatar użytkownika
aksel
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1278
Rejestracja: 10 stycznia 2008, 13:13
Tematy: 42
Lokalizacja: Zawisza Bydgoszcz
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Zakupy na eGun.

Post autor: aksel »

Podałem hipotetyczne przypadki , ale po to aby wywołać kogoś kto ma jakiekolwiek doświadczenia , a nie po to aby straszyć.
Jak dotąd ściągałem tylko wiatrówki z Eguna i nie mam doświadczeń związanych z zakupem broni palnej ale może kiedyś spróbuję
i chciałbym wiedzieć jak ubezpieczyć się od popełnienia błędu.
Guns and .....roses
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Broń i amunicja - WBP”