Tantal wz 88

Moderator: Moderatorzy WBP

cook1977
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 63
Rejestracja: 17 grudnia 2014, 15:30
Tematy: 0
Lokalizacja: Kraków
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Tantal wz 88

Post autor: cook1977 »

Czy posiada ktoś w wersji zeskanowanej instrukcję użytkownika Tantala? I zechciałby się nią podzielić?
uspcomp
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 73
Rejestracja: 09 lutego 2014, 12:04
Tematy: 6
Lokalizacja: warmia
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Tantal wz 88

Post autor: uspcomp »

dzięki KUMA, pomysł z szyną ciekawy tylko strach aby bezpowrotnie nie zniszczyć podstawy, jednak chyba zaryzykuje, a jeśli chodzi o trzpień to dorabialiście czy dostaliście gotowy wraz z szyną /uchem/ ?
Awatar użytkownika
Kuma
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 222
Rejestracja: 02 grudnia 2007, 20:22
Tematy: 19
Lokalizacja: Kraków
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Tantal wz 88

Post autor: Kuma »

Ja kupiłem z szyną, ale zapewne pręt fi8 z nacięciem nie będzie stanowił kłopotu, zwłaszcza, że można sobie dowolnie dobrać jego długość...
KK22LR,CZ457,CGm96, EnfieldNo4,K31,Mosin91,HOWA223,CZ557,Savage Recon,P-64,P-83,Rak,Tantal,Shadow1,Glock19,TTwz.33,SKS,CZ27,Rossi38SP",Fabarm Axis,Taurus PT945,P38,P08,Astra A75,Hammerli 215, SIGM17,FN1900, P99, MAG95,FNBaby,WaltherPPK
egonszef
Reactions:
Posty: 5
Rejestracja: 14 stycznia 2017, 10:31
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Tantal wz 88

Post autor: egonszef »

Podłączę się pod temat bo jest mi bliski :052:
Chcę zakupić Tantala, bez modyfikacji poprodukcyjnych.. czyli takiego jak wyszedł z fabryki, oczywiście przerobionego na ogień pojedynczy. Najlepiej w zestawie z tym co dała fabryka, ewentualnie z szyną boczną.
I z racji tego, że jestem świeży na naszym rodzimym rynku potrzebuję informacji aby pozbyć się niedopowiedzeń..
- czy obecne na rynku Polskim są karabinki wyprodukowane jedynie w fabryce broń radom czy jeszcze ktoś je robił i są teraz sprzedawane
- wiem że broń musi być przerobiona na ogień pojedynczy, przeróbkami takimi zajmuje się kilka firm w pl, która robi to najlepiej i co najważniejsze czyje "najlepiej" jest najlepsze?
- w świecie można dostrzec różne modele tego samego karabinka, głównie chodzi mi o kolorystykę.. najbardziej mi się podoba wersja z popielatą oksydą, której nie mogę znaleźć w sklepach, da się takiego tt zdobyć?
- czy zdarzają się przypadki, w których ktoś kupuje broń nową a po dokładniejszych oględzinach w domu wychodzi, że broń była używana?? czy można taką broń zwrócić bezproblemowo ( oczywiście zakładając że się ma wyjebane na sprzedawcę ) lub wymienić na nową oraz rozliczyć się co do kosztów zakupu tj. paliwo na dojazd?
- czy obecne na rynku pl są karabinki z komorą frezowaną czy tłoczoną?

Kilka dni temu niby postanowiłem, że przejadę się do Wałcza po karabinek, ale nie zaszkodzi zapytać aby się nie nadziać, lub aby nie przeoczyć czegoś bardziej słusznego.. do Wałcza mam około 450km, do Warszawy 140km więc gdyby coś było ciekawszego to i taniej wyjdzie :)
Ostatnio zmieniony 14 stycznia 2017, 12:21 przez egonszef, łącznie zmieniany 1 raz.
LongTom
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1442
Rejestracja: 21 maja 2012, 22:00
Tematy: 22
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Tantal wz 88

Post autor: LongTom »

Tantal był produkowany tylko w Radomiu.
Oryginalnie był malowany (jak polskie AKM/AKMS od lat 70-tych).
Kto najlepiej przerabia nie wiem, miałem z Kapiszona w Warszawie i z Moto Armii w Wałczu i nie narzekam,
Popielata oksyda to chyba parkeryzacja. Jest to powłoką nakładana raczej w trakcie remontów lub przy ponownym montażu broni (Amerykańskie przepisy - musi być tam montowana z wykorzystaniem miejscowych części stąd np. lufy kal. 5,56).
Nawet jak kupujesz nowy, to był on strzelany - w fabryce i u sprzedawcy (odstrzał dla policji). Jak kupujesz nowy nie używany w WP to może wymagać przestrzelania. Reklamujesz lub zwracasz jak inny towar.
Tantale są tylko z komorami tłoczonymi. Jak chcesz z frezowaną to musisz zamówić u jakiegoś rusznikarza, to może złoży.
Ostatnio zmieniony 14 stycznia 2017, 19:21 przez LongTom, łącznie zmieniany 1 raz.
PSSK Do broni
SSK Olimp
trochę nieprzypominającej broni wojskowej WBP, trochę wiatru, CP i BB
Zephyr
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 106
Rejestracja: 04 grudnia 2016, 19:34
Tematy: 4
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Tantal wz 88

Post autor: Zephyr »

Czy ta szyna z linku poniżej jest tą właściwą oryginalną z Beryla typu C? To do niej tylko kołki wstawić zamiast tych wypustek przy mocowaniu do podstawy szczerbinki i z tyłu modyfikacja adaptera do kolby tj. dosztukowanie kołka? Na co zwrócić uwagę jeśli bym ją zamówił- co tam zepsute może być? Rozumiem że na takiej mogę niemal dowolny kolimator założyć? Co byście polecali?
http://allegro.pl/szyna-ris-picatinny-k ... ml#thumb/3

Wiecie gdzie można dostać też łoże i nakładkę berylową z szynami? ile taki zestaw może kosztować?
mam nadzieję e nie powtarzam pytań z innych wątków
pozdrawiam
Ostatnio zmieniony 14 stycznia 2017, 19:32 przez Zephyr, łącznie zmieniany 1 raz.
"Scio me nihil scire" [Sokrates]... i ja :-D
LARPAK
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 7511
Rejestracja: 05 grudnia 2011, 16:26
Tematy: 63
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Tantal wz 88

Post autor: LARPAK »

To jest szyna A z tego co widzę.
Szyna B jest w pełnym standardzie RIS.

Nie ma szyny C do Beryla.
Pierwsza szyna, którą można spotkać była na 11 mm a nie 22 mm i zasadniczo do wojska chyba nie była przyjęta, a jeżeli tak to w ograniczonym zakresie.

Była też krótka szyna Beryla na zamówienie dawne 1 PSK z tego co pamiętam, która zaczepiała się tylko nad szczerbinką - można było spokojnie zdjąć pokrywę komory zamkowej bez zdejmowania celownika.

Aluminiowe łoże z nakładką od Beryla w wersji C/D raczej tylko w FB Radom można pytać bo w sieci nie widziałem oryginałów, ale też specjalnie nie szukałem.
egonszef
Reactions:
Posty: 5
Rejestracja: 14 stycznia 2017, 10:31
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Tantal wz 88

Post autor: egonszef »

Dziękuję za odpowiedź LongTom, przydatne informacje.
Co do parkeryzacji to właśnie o to mi chodziło, najbardziej mi się podoba w tym kolorze a i dołożyłbym do tego zielone podzespoły, tzn. kolbę, uchwyty, nakładkę na komorę gazową, magazynek ale to w kwestii wyobrażeń póki co.
Sprawię sobie przyjemny poniedziałek i podzwonię trochę, jeżeli nie wyjdzie coś bliżej o wycieczka do Wałcza mnie czeka, chyba że istnieje jakaś możliwość przetransportowania do bliższego sklepu.. ale tego się dowiem w poniedziałek. Jeszcze jedno nowicjusza pytanie... potrzebna jest specjalna torba do transportu czy wystarczy reklamówka z biedronki aby przenosząc broń nie było wiadomo co przenoszę?
Awatar użytkownika
Kuma
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 222
Rejestracja: 02 grudnia 2007, 20:22
Tematy: 19
Lokalizacja: Kraków
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Tantal wz 88

Post autor: Kuma »

Są dwa rodzaje szyny do beryla pomijając ta na 11 mm. Jedna niska typ b i trochę wyższa typ c. Ta ostatnia ma charakterystyczne otwory w spodniej płaszczyźnie. Wszystko jest opisane i pokazane na zdjęciach w instrukcji do beryla.
KK22LR,CZ457,CGm96, EnfieldNo4,K31,Mosin91,HOWA223,CZ557,Savage Recon,P-64,P-83,Rak,Tantal,Shadow1,Glock19,TTwz.33,SKS,CZ27,Rossi38SP",Fabarm Axis,Taurus PT945,P38,P08,Astra A75,Hammerli 215, SIGM17,FN1900, P99, MAG95,FNBaby,WaltherPPK
Zephyr
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 106
Rejestracja: 04 grudnia 2016, 19:34
Tematy: 4
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Tantal wz 88

Post autor: Zephyr »

A przy której można zostać przy oryginalnej szczerbince?
"Scio me nihil scire" [Sokrates]... i ja :-D
Zephyr
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 106
Rejestracja: 04 grudnia 2016, 19:34
Tematy: 4
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Tantal wz 88

Post autor: Zephyr »

:?:
Ostatnio zmieniony 14 stycznia 2017, 23:04 przez Zephyr, łącznie zmieniany 1 raz.
"Scio me nihil scire" [Sokrates]... i ja :-D
LARPAK
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 7511
Rejestracja: 05 grudnia 2011, 16:26
Tematy: 63
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Tantal wz 88

Post autor: LARPAK »

Kuma pisze:Są dwa rodzaje szyny do beryla pomijając ta na 11 mm. Jedna niska typ b i trochę wyższa typ c. Ta ostatnia ma charakterystyczne otwory w spodniej płaszczyźnie. Wszystko jest opisane i pokazane na zdjęciach w instrukcji do beryla.
Zasadniczo to są cztery typy zespołu szyny szybkoodłączalnej.
Pomijają pierwszy typ na 11 mm to pozostają trzy typy szyny 22 mm i nie sugeruj się tutaj obrazkiem z instrukcji:

Obrazek

ponieważ pierwsza szyna czyli tzw. typ A to lit. b na rysunku - nie jest ona w pełni zgodna ze standardem STANAG 1913. Następnie powstała krótka szyna na "zamówienie" bodajże żołnierzy z dawnego 1 PSK, która też nie jest w pełni zgodna ze STANAG 1913 i nie była ona stosowana na szerszą skalę (lit. a na obrazku).
Dopiero szyna tzw. typu B (lit. c na obrazku) jest niby w pełni zgodna ze STANAG 1913 bo ma już w pełni poprawny rozstaw co widać na zdjęciu.
Tak też określano w FB Radom te szyny w 2012 roku kiedy byłem tam na szkoleniu.
Zephyr
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 106
Rejestracja: 04 grudnia 2016, 19:34
Tematy: 4
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Tantal wz 88

Post autor: Zephyr »

A ta szyna oznaczona jako a na obrazku to nie jest szyna z mini beryla? I teraz jeśli nie jest zgodna ze stanag to będą problemy z instalacją kolomatora lub innej optyki? Cały czas się zastanawiam co by było najlepszym rozwiązaniem i skąd je dorwać? Myślicie że radom sprzedaje takie akcesoria cywilom? Wysyłkowo?
"Scio me nihil scire" [Sokrates]... i ja :-D
LARPAK
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 7511
Rejestracja: 05 grudnia 2011, 16:26
Tematy: 63
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Tantal wz 88

Post autor: LARPAK »

Nie pamiętam czy 1PSK zamówił ją do Beryli czy mini beryli, ale pasuje do Beryla również.

Niezgodność polega na rozstawie występów.
Zasadniczo wszystko pasuje na tą szynę bez jakiś specjalnie większych problemów.
Tantalus
Reactions:
Posty: 5
Rejestracja: 26 grudnia 2016, 11:01
Tematy: 1
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Tantal wz 88

Post autor: Tantalus »

Szyna oznaczona na zdjęciu literą a nie mogła być przeznaczona do beryla w wersji mini. Powód jest prosty - nie dałoby się jej zamontować. Na zdjęciu widać, że szyna montowana jest na podstawie szczerbiny zwykłego beryla dwoma wypustami lub śrubami dociskowymi (nie jestem pewien) w rowkach, z których korzystają też pozostałe szyny ze zdjęcia. Kolejnym punktem montażowym są otwory montażowe dla szczerbinki - w nie wkręca się śruby dociskowe, które są w szynie. Mini beryl korzysta chyba tylko z szyny, która wychodzi bezpośrednio z "podstawy szczerbiny?". To tylko moje obserwacje. Jeśli się mylę, niech ktoś mądrzejszy mnie poprawi.
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Broń i amunicja - WBP”