Drodzy Użytkownicy,

Od dnia 25 maja 2018 r. wchodzi w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych, określane jako RODO.

W związku z tym poniżej regulaminu forum zostały zamieszczone wytyczne związane z tym rozporządzeniem.

Bardzo proszę poświęcić chwilkę i wczytać się w te przepisy, nie jest tego dużo.

Regulamin i rozporządzenie

Pozdrawiamy,
Administracja forum

Kolba FAB UAS-AKMS - Kompatybilność z montażem bocznym

Moderator: Moderatorzy WBP

Awatar użytkownika
EmhyrVarEmreis
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy
Status: Offline

Kolba FAB UAS-AKMS - Kompatybilność z montażem bocznym

Postautor: EmhyrVarEmreis » 2019-09-11, 16:42

Hej,

Posiada ktoś z forumowiczów kolbę FAB UAS-AKMS? Korzystam z montażu bocznego i zastanawiam się czy grubość montażu kolby nie jest za duża uniemożliwiając wsunięcie montażu bocznego. Jeśli ktoś posiada to mógłby może zmierzyć grubość tego montażu ze śrubą?

zoom2
Zarejestrowany użytkownik
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Kolba FAB UAS-AKMS - Kompatybilność z montażem bocznym

Postautor: zoom2 » 2019-09-11, 19:09

Nie mam i nie miałem więc możesz wrzucić mój post do kosza.
Ale wydaje mi się, że FAB UAS-AKMS można składać na lewo i na prawo. Należy przykręcić odwrotnie zawias ale wtedy kolba będzie odwrócona góra/dół.
Następnie należy wybić kołek przy zawiasie i przywrócić prawidłowe położenie kolby.
Myślę, że kolega @jasi3k albo to potwierdzi albo stwierdzi, że bredzę ale napewno On pomoże ci w tym problemie.
Ostatnio zmieniony 2019-09-11, 19:10 przez zoom2, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
EmhyrVarEmreis
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik

Postautor: EmhyrVarEmreis » 2019-09-12, 14:59

Chodzi mi generalnie o tą grubość jak na obrazku.
Montaż na szynę boczną nasuwa się od tyłu (kolby) broni. Standardowa kolba składana od AKMS jest za gruba w tym miejscu i montaż nie jest możliwy.

Obrazek

zoom2

Postautor: zoom2 » 2019-09-12, 15:25

Wszystko jasne.
Teraz zrozumiałem sens twojego pytania. Istniała "fabryczna" wersja AKMS z szyną boczną i składaną kolbą. Nazywało to się ( pisze z pamięci) AKMSŁ.
Od zwykłego AKMS różnił się tym, ze miał wspomnianą szynę boczną do montażu oraz zmieniony kształt lewego ramienia (tego od strony szyny) tak by kolba mogła się złożyć mimo szyny.
Zmiana polegała na odpowiednim poszerzeniu wygięcia ramienia kolby oraz wyfrezowaniu miejsca na szynę. To co piszę do tej pory miało umożliwiać składanie kolby, bo jeśli zmontujesz szynę do AKMS to nie złożysz kolby. Po rozłożeniu kolby AKMSŁ wyglądał podobnie do AKMS. Zawias i oś obrotu kolby oraz punkt mocowania wygląda bez zmian wymiarowych, więc chyba dało się montaże wsuwać. A oś obrotu kolby ma zdecydowanie większy wymiar niż to u ciebie. Ta wersja kałacha była chyba niezwykle rzadka. Mam fotki tej wersji i szczegółowe foty tej kolby.
Piszę to w zasadzie w kontekście historyczno kolekcjonerskim. Może trochę ci to rozjaśni. Ale tak na prawdę, to trzeba to sprawdzić doświadczalnie a nie gdybać o wersjach wydumkach kałasznikowa.
Ostatnio zmieniony 2019-09-12, 15:50 przez zoom2, łącznie zmieniany 1 raz.

LARPAK

Postautor: LARPAK » 2019-09-12, 15:39

Prawidłowo zamontowany montaż boczny powinien mieć płytkę dystansową przy AKMSN/AKMSŁ.
Spróbuj nasunąć montaż boczny na częściowo rozłożonej/złożonej kolbie, gdzie ramiona kolby z karabinkiem tworzą kąt 90 stopni.

Co to za karabinek i jaki masz konkretnie montaż na nim oraz jaki celownik - wrzuć fotki bo można sobie z tym poradzić w jeszcze inny sposób.

zoom2

Postautor: zoom2 » 2019-09-12, 15:51

No Larpak mnie wyprzedził

Awatar użytkownika
EmhyrVarEmreis
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik

Postautor: EmhyrVarEmreis » 2019-09-12, 23:42

zoom2 pisze:...

Generalnie zorientowałem się uprzednio w temacie i byłem świadom, że szyna boczna uniemożliwi mi złożenie kolby - i tak docelowo chcę ją wymienić.
Jak widać, na zdjęciu poniżej, montaż udało się nałożyć na szynę - problem w tym, że w "praktyce" niestety się on... zsuwa... Po ułamku mm per strzał, ale po jakichś 30 strzałach - spada w kierunku wylotu lufy. Doświadczalnie dowiodłem więc, że po coś na większości montaży jest ogranicznik od strony kolby powalając wsuwać go na szynę jedynie od kolby. Ten na zdjęciu można wsunąć od "przodu", bo od "tyłu" nie mogę przez zaczepy kolby. Miało być tak pięknie :roll:

Dlatego próbuję się dowiedzieć, czy jak zmienię kolbę na FAB UAS-AKMS to czy wsunę na szynę boczną montaż od "tyłu".

Obrazek

Chyba, że są jakieś sposoby na to, żeby się nie zsuwał. Może papierem ściernym lekko potraktować montaż w miejscu mocowania oraz szynę? Powinno to zwiększyć tarcie. Ale to już chyba temat na osobny wątek...
Ostatnio zmieniony 2019-09-12, 23:45 przez EmhyrVarEmreis, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
jasi3k

Postautor: jasi3k » 2019-09-13, 00:08

To nie tak, Kolego.
Właściwa szyna w AK ma zagłębienie mniej więcej w centrum, w które zachodzi tuleja na zakończeniu dźwigni. To ona blokuje nasunięty montaż na szynie. Poszukaj proszę tematów dotyczących montaży w AK. Jest tam kilka zdjęć wyjaśniających problem. Dobrą szynę założysz z każdej strony.
Zresztą o ile dobrze pamiętam, pso-1, któremu nie można zarzucić bycia kiepskim, ma blokadę od przodu a nie od tyłu.
Waszym zadaniem nie jest umierać za swoją Ojczyznę, ale zrobić wszystko by wróg zdechł za swoją...

LARPAK

Postautor: LARPAK » 2019-09-13, 00:11

Wyregulowałeś docisk zaczepu?
Próbowałeś nałożyć szynę od kolby przy tym jak jest częściowo złożona?
Ewentualnie przerobienie montażu tak, że ogranicznik założyć po nasunięciu szyny.

krzychu22lr

Postautor: krzychu22lr » 2019-09-13, 00:38

Ja się nie znam, ale montaż na zdjęciu wygląda mi na przeznaczony do SWD. Dlatego spada po kilku strzałach i (idę o zakład) nawet bez problemu kolby i tak nie dałoby się go założyć na tę szynę (bo nie ma ona poziomego frezu środkowego, który umożliwia przejście kołka ustalającego - zarówno w AK, jak i SWD optykę/montaż zakłada się na szynę od tyłu i wyłącznie od tyłu*).

Poza tym widać wyraźnie, że ani kolba w tym karabinku, ani tym bardziej dokręcona na śrubę szyna, nie odpowiadają wersji AKMSN. Więc nawet wymiana kolby na FAB nie musi pomóc na problem z zamocowaniem jakiejkolwiek optyki (pasującej, czy nie) - bo szyna tak czy siak jest za wąska.

*OK, niektóre można założyć też od przodu - te pozbawione kołka ustalającego, lub innego elementu mu odpowiadającemu. Jednak te montaże powinny mieć (jak widać na zdjęciach na zalinkowanej wcześniej stronie) ażurową dolną część montażu, tak żeby na oko ustalić montaż w pionowym frezie na szynie. Stąd najpewniejszą metodą jest mocowanie zawsze od tyłu, bo pomaga szybko stwierdzić, czy dany montaż pasuje do konkretnej szyny.
Ostatnio zmieniony 2019-09-13, 01:01 przez krzychu22lr, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
EmhyrVarEmreis
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik

Postautor: EmhyrVarEmreis » 2019-09-13, 18:03

jasi3k pisze:To nie tak, Kolego.
Właściwa szyna w AK ma zagłębienie mniej więcej w centrum, w które zachodzi tuleja na zakończeniu dźwigni. To ona blokuje nasunięty montaż na szynie. Poszukaj proszę tematów dotyczących montaży w AK. Jest tam kilka zdjęć wyjaśniających problem. Dobrą szynę założysz z każdej strony.

Obrazek
Mówimy o tym zagłębieniu? Nie bardzo rozumiem, szukałem i sporo szyn widziałem, ale o jakie zagłębienie chodzi nie mam pojęcia.

LARPAK pisze:Wyregulowałeś docisk zaczepu?
Próbowałeś nałożyć szynę od kolby przy tym jak jest częściowo złożona?
Ewentualnie przerobienie montażu tak, że ogranicznik założyć po nasunięciu szyny.

Docisk wyregulowany na maksa. Choć trochę obrotu śruby więcej i nie da się nałożyć. Ma ogranicznik, wiec od kolby nie da rady. Problem w tym, ze i tak by nie dało, bo próbowałem z innymi montażami (foto na końcu posta).

krzychu22lr pisze:Ja się nie znam, ale montaż na zdjęciu wygląda mi na przeznaczony do SWD. Dlatego spada po kilku strzałach i (idę o zakład) nawet bez problemu kolby i tak nie dałoby się go założyć na tę szynę (bo nie ma ona poziomego frezu środkowego, który umożliwia przejście kołka ustalającego - zarówno w AK, jak i SWD optykę/montaż zakłada się na szynę od tyłu i wyłącznie od tyłu*).

Poza tym widać wyraźnie, że ani kolba w tym karabinku, ani tym bardziej dokręcona na śrubę szyna, nie odpowiadają wersji AKMSN. Więc nawet wymiana kolby na FAB nie musi pomóc na problem z zamocowaniem jakiejkolwiek optyki (pasującej, czy nie) - bo szyna tak czy siak jest za wąska.

*OK, niektóre można założyć też od przodu - te pozbawione kołka ustalającego, lub innego elementu mu odpowiadającemu. Jednak te montaże powinny mieć (jak widać na zdjęciach na zalinkowanej wcześniej stronie) ażurową dolną część montażu, tak żeby na oko ustalić montaż w pionowym frezie na szynie. Stąd najpewniejszą metodą jest mocowanie zawsze od tyłu, bo pomaga szybko stwierdzić, czy dany montaż pasuje do konkretnej szyny.

Tak, to montaż od SWD - tak doradził mi rusznikarz. Błędnie założyłem wcześniej, że powinien znać się na rzeczy, zwłaszcza, ze twierdził, ze montaż szyny i dobór montażu to dla niego nie pierwszyzna...

Sama szyna wydaje mi się prawidłowa - jest jak na focie w artykule na russianoptics który podesłałeś. Sądzę więc że jeśli uda się na nią wsunąć montaż do AK, a nie SWD to powinna się trzymać.

Mam jeszcze takie szyny, ale zaczep kolby uniemożliwia mi ich montaż . Zastanawiam się, czy nie zdemontować kolby i zamontować któregoś z nich żeby sprawdzić, czy się będzie zsuwać...
Obrazek
Obrazek
Ostatnio zmieniony 2019-09-13, 18:04 przez EmhyrVarEmreis, łącznie zmieniany 1 raz.

zoom2

Postautor: zoom2 » 2019-09-13, 18:28

Zagłębienie o którym jest mowa w tym amerykańskim artykule z linka to jest to wyfrezowanie biegnące wzdłuż poziomej osi szyny (czyli po jej długości) mniej więcej w centralnej części szyny.
Nie wypowiadam się merytorycznie bo nie znam niuansów tych rozwiązań. Dorzucam tylko dla porządku bo czytając ten artykuł też nie zajarzyłem od strzału.

Awatar użytkownika
jasi3k

Postautor: jasi3k » 2019-09-13, 18:43

viewtopic.php?f=124&t=141966&start=105
Ło na tej stronie masz wyjaśnienie o co chodzi. Zagłębienie w szynie masz, musisz znaleźć montaż który ma centralną śrubę z tuleją osadzoną nieosiowo.
Waszym zadaniem nie jest umierać za swoją Ojczyznę, ale zrobić wszystko by wróg zdechł za swoją...

krzychu22lr

Postautor: krzychu22lr » 2019-09-13, 20:44

EmhyrVarEmreis pisze:Sama szyna wydaje mi się prawidłowa

Masz rację, wydaje ci się :wink:

Tak jak napisał wcześniej Larpak - w karabinku AKMSN szyna montażowa była osadzona na podkładce dystansowej, która odsuwała szynę od komory zamkowej na szerokość obsady kolby. Zresztą, sama kolba też była inna - lewe jej ramię było tak wyprofilowane, by umożliwić montaż optyki. Dla zobrazowania: dwa zdjęcia autorstwa Larpaka właśnie, pokazujące odstęp szyny od komory, a także inne ramię kolby (zwróć uwagę na pozycję bączka do pasa nośnego w AKMSN i w swojej broni).

Dopóki nie dorobisz pod swoją szynę podobnej podkładki, nic ci się nie uda zamontować. Dyskusje na temat czy sam montaż jest od SWD, AK, uniwersalny czy jakikolwiek inny są na razie drugorzędne.

Awatar użytkownika
EmhyrVarEmreis
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik

Postautor: EmhyrVarEmreis » 2019-09-14, 02:27

krzychu22lr pisze:Masz rację, wydaje ci się :wink:

Ale jak rozumiem problemem jest wysokość szyny - brak podkładki - a nie typ (kształt) samej szyny, tak?

jasi3k pisze:http://forum-bron.pl/viewtopic.php?f=124&t=141966&start=105
Ło na tej stronie masz wyjaśnienie o co chodzi. Zagłębienie w szynie masz, musisz znaleźć montaż który ma centralną śrubę z tuleją osadzoną nieosiowo.

Hmmm, już rozumiem (a przynajmniej tak mi się wydaje). Potrzebny mi montaż w którym przekręcenie dźwigni mocowania obraca śrubą tak, że wchodzi o naw to poprzeczne wycięcie pośrodku.
Chodzi o takie coś jak tu? http://nokto.info/montaz-ns-xdm-do-ak-sajga.html

Zz tematu http://forum-bron.pl/viewtopic.php?f=124&t=141966&start=105 wynika, że mógłbym nałożyć dowolny z tych dwóch innych co mam i dzięki blokadzie z prawej strony nie powinien się ruszać, ale uniemożliwia mi to zaczep kolby. Sporo się dowiedziałem, szkoda, że rusznikarz do którego się udałem nie posiadał takiej wiedzy. Z drugiej strony - chciał Pan montaż to Pan ma. Tak czy siak w sumie wracamy do pytania postawionego w pierwszym poście - Czy wymiana kolby na taką z niższym zaczepem umożliwi mi założenie montażu na szynę bez podnoszenia "grubości" szyny bocznej. :?:

Wróć do „Broń i amunicja - WBP”