AK Bolt hold open

Moderator: Moderatorzy WBP

Dino1984
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 760
Rejestracja: 05 czerwca 2008, 14:22
Tematy: 93
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

AK Bolt hold open

Post autor: Dino1984 »

Takie coś znalazłem:


http://bron-i-amunicja.armybazar.eu/pl/ ... -id151240/

Widział ktoś to, albo nawet miał okazję testować?
.177, 22LR, 5,45x39, .223, 6,5x55 SE, .300BLK, .308, 7,62x54R, 30-06, 9x19, 44 Mag, 12 ga
KS Proelia
"Ubi concordia, ibi victoria"
Awatar użytkownika
biper
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 3223
Rejestracja: 20 stycznia 2015, 09:28
Tematy: 18
Lokalizacja: okolice 3city
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: AK Bolt hold open

Post autor: biper »

Hmmm.. chyba taki półśrodek.
Bo skoro element odpowiedzialny za zatrzymanie suwadła w tylnym położeniu jest w magazynku, to jak rozumiem, po ostatnim naboju, przy wymianie magazynka na nowy suwadło i tak poleci do przodu. Po podpięciu pełnego maga i tak trzeba ręcznie przeładować.
Także jedyny zysk to informacja wizualna, że mag pusty.
A wada? Spodziewałbym się utrudnionego wyjęcia pustego maga, na którego podajnik napiera suwadło siłą sprężyny mech. powrotnego. Podejrzewam, że magazynek sam nie wypadnie po wciśnięciu dźwigni zwalniania maga i szybka wymiana maga może być znacznie utrudniona.

Zaznaczam, że to tylko moje przypuszczenia, a nie doświadczenie z tym ustrojstwem..
SKS Ardea || Pomorskie Stowarzyszenie Strzelecko-Kolekcjonerskie "DO BRONI"
LongTom
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1441
Rejestracja: 21 maja 2012, 22:00
Tematy: 23
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: AK Bolt hold open

Post autor: LongTom »

Zgaduję, że jest to naśladownictwo jugosłowiańskich magazynków do produkowanych w zakładach ZASTAWA klonów AK.
Wady i zalety opisane wyżej.
PSSK Do broni
SSK Olimp
trochę nieprzypominającej broni wojskowej WBP, trochę wiatru, CP i BB
KG92RS
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 3741
Rejestracja: 29 grudnia 2016, 06:51
Tematy: 51
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: AK Bolt hold open

Post autor: KG92RS »

Cała idea zatrzymania zamka/suwadła w tylnym położeniu to ułatwienie i przyspieszenie zmiany magazynka. Jeśli elementem trzymającym jest magazynek, to sobie tylko utrudniamy, zamiast ułatwiać - więc po co?
Awatar użytkownika
qbis
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 203
Rejestracja: 20 października 2016, 11:31
Tematy: 0
Lokalizacja: Kuj-Pom
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: AK Bolt hold open

Post autor: qbis »

Planuje testowo zakupić jeden do beryla. Zobaczymy jak to będzie.

Ale gadałem z producentem, bardzo pozytywny kontakt
#ZŁODUPIEC
Ramesses
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 421
Rejestracja: 03 listopada 2018, 21:45
Tematy: 2
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: AK Bolt hold open

Post autor: Ramesses »

Jak dla mnie to rzecz całkowicie zbędna która nic pozytywnego nie wnosi a wręcz może utrudniać szybszą wymianę magazynka.
9x19/357mag/45ACP/.22 LR/223rem
Daniel D
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 216
Rejestracja: 26 marca 2018, 15:50
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: AK Bolt hold open

Post autor: Daniel D »

A dla mnie wręcz przeciwnie. Ile ja razy na zawodach dynamicznych "klikałem" na pusto.
Tory krótkie, jedziesz od celu do celu i nagle klik - niewypał czy koniec magazynka? tracisz czas na wycelowanie i strzał na pusto.
Jak masz info, że mag się skończył to nie tracisz tego czasu. A że suwadło nie zostaje w tylnym położeniu trudno.
Boje się jedynie, że w końcu ten element zostanie uklepany przez zamek.

Przetestuj i daj jakieś filmiki.
Awatar użytkownika
sql
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1321
Rejestracja: 03 listopada 2014, 21:00
Tematy: 19
Lokalizacja: Łom-Janki
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: AK Bolt hold open

Post autor: sql »

Jeżeli na krótkim torze ktoś zużył 30 strzałów, to chyba jeden pusty klik w żaden sposób nie waży na jego wyniku :-).
...jesteśmy niegrzeczne chłopaki, pójdziemy siedzieć do paki...
Daniel D
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 216
Rejestracja: 26 marca 2018, 15:50
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: AK Bolt hold open

Post autor: Daniel D »

niektóre zawody wymuszają maksymalną ilość amunicji w magazynku. Np przy 5 czy 10 nabojach w magu i 20 czy 30 strzałach do oddania to już robi różnice.
Ja liczyłem, że traciłem ok 4 sek na tym, że nie wiedziałem, że skończyła mi się amunicja - czasami te 4 sek to 2-3 miejsca wyżej.
Awatar użytkownika
sql
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1321
Rejestracja: 03 listopada 2014, 21:00
Tematy: 19
Lokalizacja: Łom-Janki
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: AK Bolt hold open

Post autor: sql »

Limit jest np. na Lidze Sportera, ale tam z kolei... nie ma krótkich torów :).
Umówmy się, że ergonomia kałacha i tak nie daje szans na jakieś wyższe lokaty i brak zatrzymania zamka po ostatnim strzale i dalej wyciągnięciu pustego magazynka w tym nie pomaga. Ale to tylko jeden z elementów.
Rozwiązanie jest proste: dla przyjemności kałach, do odnoszenia sukcesów AR.
Trzeba się z tym pogodzić. Przerabiałem w dynamice kałacha przez pierwsze dwa lata - wiem o czym mówię.
Sama zmiana platformy, to od razu przeskok o duuużą ilość miejsc do góry.
...jesteśmy niegrzeczne chłopaki, pójdziemy siedzieć do paki...
LARPAK
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 7495
Rejestracja: 05 grudnia 2011, 16:26
Tematy: 63
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: AK Bolt hold open

Post autor: LARPAK »

@sql:
wiele zależy od rangi zawodów i przygotowania pozostałych zawodników.
Organizowaliśmy w klubie zawody oparte o regulamin LS i startowałem z AKMSN, którego dość mocno przerobiłem (kompensator Cerber, suwadło z dźwignią przeładowania z lewej strony, kolimator na szynie od Beryla, spust ALG AKT, powiększona dźwignia zrzutu magazynka) i spokojnie dawałem radę być w czołówce - oczywiście zawsze się gdzieś te AR'y goniło a traciłem też sporo na strzelbie bo nie przepadam.
Od jakiś dwóch czy trzech lat korzystam z AR15 i dla mnie jakiejś większej różnicy nie ma - jest nieco szybciej, ale to kwestia pracy całego systemu i wygodniej (długie łoże) no i lżej jest.

Testowałem rozwiązanie BHO przerabiając sobie magazynek odpowiednio i jakoś nie sprawdziło mi się to rozwiązanie - na LS łatwo zaplanować wymianę czy policzyć strzały jak ktoś lubi.
Przy IPSC też można zaplanować wymianę i to łatwiej jak w LS ze względu na brak ograniczenia amunicji w magazynku względem LS i braku konieczności odzyskania maga przy taktycznej wymianie.
Awatar użytkownika
qbis
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 203
Rejestracja: 20 października 2016, 11:31
Tematy: 0
Lokalizacja: Kuj-Pom
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: AK Bolt hold open

Post autor: qbis »

Wychodzę z założenia że jeśli nie startuję w mistrzostwach świata IPSC to ak zmodernizowany podemnie mi wystarczy
#ZŁODUPIEC
Awatar użytkownika
kuras999
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1688
Rejestracja: 20 kwietnia 2016, 13:47
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: AK Bolt hold open

Post autor: kuras999 »

Też wychodziłem z takiego założenia dopóki nie kupiłem AR ;laughing:
AR to zupełnie inna jakość pod każdym względem - byle fabryczny AR za 3000zł jest znacznie lepszym wyborem do dynamiki od hiper AK po super tuningu za 5000zł.
W zawodach można startować też z 11kg DP28 z magazynkami talerzowymi na boso i przepasce na dominującym oku - zabawa może być dobra, szczególnie dla obserwujących. W rywalizacji chodzi o to żeby być możliwie najwyżej nawet jeśli nie celujemy w podium. Oczywiście wszystkiego można się wyuczyć i wytrenować ale jak ma się wybór to dla mnie to jest tak jakby uczyć się strzelać słabszą ręką na zawodach bo ma się taki kaprys.
Awatar użytkownika
jasi3k
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 344
Rejestracja: 11 października 2016, 15:01
Tematy: 14
Lokalizacja: Okolice Warszawy
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: AK Bolt hold open

Post autor: jasi3k »

To i ja wsadzę swoje trzy grosze, bo temat przerabiałem, prawda nie z tymi dosyłaczami (już sobie zamawiam dwa na testy), ale z przykręcaniem łuski lub walców metalowych do fabrycznych dosyłaczy...
biper pisze: 08 maja 2020, 14:48 Hmmm.. chyba taki półśrodek.
Bo skoro element odpowiedzialny za zatrzymanie suwadła w tylnym położeniu jest w magazynku, to jak rozumiem, po ostatnim naboju, przy wymianie magazynka na nowy suwadło i tak poleci do przodu. Po podpięciu pełnego maga i tak trzeba ręcznie przeładować.
(...)
Zaznaczam, że to tylko moje przypuszczenia, a nie doświadczenie z tym ustrojstwem..
Sam taki dosyłacz to faktycznie półśrodek, zaś kompleksowe rozwiązanie to wykonanie nacięcia w skrzydełku bezpiecznika tak, aby blokować nim dźwignię suwadła w tylnim położeniu. W którymś poście o modyfikacjach AK pokazywałem to rozwiązanie - internet mi wolno chodzi (dwoje uczniów w domu) i nie mogę dziś znaleźć tego posta.
Generalnie - kompleksowe rozwiązanie (wkład do magazynka i blokada zamka dźwignią bezpiecznika) bardzo ułatwiają manual w AK. Oczywiście, jak pisał @sql, nadal nie pomoże to przyspieszyć obsługi do poziomu AR, jakkolwiek jest to rozwiązanie wygodne i polecam dla miłośników platformy AK.
Teraz w kwestii samego blokowania zamka:
Przerobiłem walce aluminiowe - zgniatają się i po jakimś czasie suwadło się na nich ślizgało;
przerobiłem mocowanie odstrzelonych łusek - nie ścierają się, ale po około 100 uderzeniach suwadła albo zrywało gwinty w łusce albo pękały mi dosyłacze.
Przed epidemią planowałem zamówić zbijaki wytoczone z twardego winylu (takiego jak toczy się bloczki lub wstawki do giętarek rur). Niestety, kontakt się urwał.

Pomysł całych dosyłaczy wygląda na ciekawy - jak mówiłem, zamawiam i sprawdzam.
Waszym zadaniem nie jest umierać za swoją Ojczyznę, ale zrobić wszystko by wróg zdechł za swoją...
zoom2
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1406
Rejestracja: 28 marca 2017, 17:30
Tematy: 117
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: AK Bolt hold open

Post autor: zoom2 »

To o czym pisze jasi3k jest pokazane od 2.20
Aczkolwiek w tej Zastawie z filmu, po zatrzymaniu suwadła przez magazynek, by to zablokować wajchą bezpiecznika, suwadło należy "dociągnąć" do końca. Domyślam się, że jasi3k zrobi u siebie wycięcie na tyle blisko, że samo podniesienie dźwigni bezpiecznika zablokuje suwadło.
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Broń i amunicja - WBP”