Haenel CR223

Moderator: Moderatorzy WBP

Awatar użytkownika
Frank Drebin
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 94
Rejestracja: 04 stycznia 2014, 11:40
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Haenel CR223

Post autor: Frank Drebin »

Moglibyście napisać coś więcej na temat tego karabinka? Głównie interesuje mnie to czy jest wybredny na amunicję, jaki ma spust itp. Czy prowadnica kolby to commercial czy mil spec? Przyrządy jakoś może przełknę jeżeli będą lipne w sumie i tak będę chciał w przyszłości posadzić tam kolimator. Łoże nie jest takie złe przynajmniej w moim odczuciu. Miałem ten karabinek w rękach ale tylko przez krótką chwilę więc nie zdążyłem się mu lepiej przyjrzeć ale ogólnie prezentuje się ciekawie. Co prawda przymierzałem się do zakupu Staga 8T ale widzę, że ceny tych karabinków poleciały w kosmos o jakieś 20 - 25% :651:

pozdro
alien
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 259
Rejestracja: 30 kwietnia 2015, 16:13
Tematy: 0
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Haenel CR223

Post autor: alien »

Frank poczytaj sobie tu:
http://forum-bron.pl/viewtopic.php?f=24 ... 0#p1514550

Poruszony był temat, który cię interesuje.
P226
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 224
Rejestracja: 06 stycznia 2013, 00:45
Tematy: 2
Lokalizacja: Małopolska
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Haenel CR223

Post autor: P226 »

Osobiście jestem bardzo zadowolony(prócz tych much i szczerbin/przezierników które to też w Niemczech są montowane). Zero zacięć czy innych problemów. Dokupiłem 3 magazynki (30)- OA, CARACAL(prócz napisów taki sam jak OA) i zwykłego blaszaka. Amunicja Hornady, S&B, Barnaul... wszystko co miałem hula.
.177, .44
Huriel
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 26
Rejestracja: 27 grudnia 2016, 14:56
Tematy: 0
Lokalizacja: Działdowo; Warmińsko-Mazurskie
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Haenel CR223

Post autor: Huriel »

zapraszam do dalszej dyskusji, jestem bardzo zainteresowany zakupem tytułowego cacka i chętnie poznam odświeżone opinie
.22LR, 9mm, 7,62X39
radar96
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 28
Rejestracja: 12 marca 2016, 22:47
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Haenel CR223

Post autor: radar96 »

Jestem posiadaczem tegoż urządzenia - brak jakichkolwiek zarzutów :)
Awatar użytkownika
Qazi
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 72
Rejestracja: 17 stycznia 2017, 09:04
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Haenel CR223

Post autor: Qazi »

petruci pisze:HA HA HA!!!!!! Panowie! najprawdopodobniej polski dystrybutor Haenela firma Hubertus Pro Hunting podmienia przyrządy!!! Zakupiłem we wrześniu CR223 i to był błąd! Wymienię wady:
1) przyrządy otwarte od ASG. Tak! od asg. Pojechałem na Grand Prix do B-szczy i...dajcie spokój żenada, a koledzy z dynamiki w śmiech: "ty masz przyrządy od asg? takie sobie zamontowałeś?". Summa summarum maile do sprzedawcy (Hubertus "zlał mnie na drzewo" początkowo, napisał, że mogę sobie kupić u nich za 1100pln), potem do Haenela. Efekt - tydz temu dostałem normalne przyrządy. Ale i tak żenada.
2) do Hanela NIC z dodatków - ma za krótkie łoże i chcecie dokupić - szans brak przez system zamknięcia! Nie pasuje do niczego, ponadto nie ma szans na wymienną lufę.
Oczywiście najgorsi są polscy sprzedawcy. Tylko 1 bardzo polecam (kupiłem u niego CZ shadow i rami, kolimator) - Strzelec Zielona Góra. P.Krzysztof Stefański legenda polskiego strzelectwa sportowego jest naprawdę świetny. Trudno go złąpać, ale się zna i każdą broń można przestrzelać i ustawić.
Pozdrawiam
Bartosz
Odgrzewam kotleta...
Co znaczy że nie da się wymienić lufy? Jak zajadę to nie kupię nowej i cały karabinek na śmieci pójdzie ? Bzdura jakaś chyba
Kolbę też bez problemu da się wymienić na inną. Jedynie co nie pasuje to gwint na końcu lufy oraz łoże z szybko zamykaczem, co akurat uważam za pomocne rozwiązanie.
Awatar użytkownika
montrala
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 5431
Rejestracja: 29 sierpnia 2005, 16:01
Tematy: 0
Lokalizacja: z Azji
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Haenel CR223

Post autor: montrala »

Nie da się zmienić lufy na pierwszą z brzegu AR-ową lufę. Oryginalną lufę można oczywiście wymienić jak się zużyje.
Używam broni marki HK od Heckler&Koch i Cenzin, używam optyki od firmy Kahles, strzelam ze strzelby Typhoon Defence F12 od Omega Military Poland oraz używam amunicji Hornady od firmy Hubertus Pro Hunting.
Awatar użytkownika
Qazi
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 72
Rejestracja: 17 stycznia 2017, 09:04
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Haenel CR223

Post autor: Qazi »

Żebym dobrze zrozumiał.
ARy są w wersji milspec (wojsko) która jest standardem wielu producentów i nie ma z nimi kłopotów jeśli chodzi o wymianę części.
Inne są w wersji comercial która to również jest swoistym standardem i również wiele elementów różnych producentów do niej pasuje.
Widzę to na przykładzie kolb magpula - mają 2 różne wersje.
A HAENEL to karabinek w wersji comercial - więc teoretycznie takie części jak lufa powinna pasować od innych producentów.

Dobrze to zrozumiałem czy coś pomieszałem ?
Awatar użytkownika
montrala
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 5431
Rejestracja: 29 sierpnia 2005, 16:01
Tematy: 0
Lokalizacja: z Azji
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Haenel CR223

Post autor: montrala »

Mil-Spec to chwyt marketingowy. Dawałem linki do dokumentacji mil-spec - jest to opis procedury akceptacji broni do prze Armię USA. Broń, która nie przeszła nie jest "mil-spec". Producenci piszą że coś jest mil-spec na zasadzie że "ja twierdzę że jakby wojsko to przetestowało, to może by to zaakceptowało".

O wymiarach części nie decyduje mil-spec tylko TDP (Technical Data Package), które jest własnością rządu USA (i Colta) i nie jest publicznie dostępne. Inni producenci "małpują" TDP na zasadzie "reverse engineering". Jedyni producenci, którzy robią zgodnie z TDP to Colt i FN. Co ciekawe kiedy FN zaczęło robić ARy na rynek cywilny to nie wolno im było do tego użyć TDP, więc musieli udawać że go nie używają.

Kiedy HK robiło projekt modernizacji Colta M4 (a w zasadzie karabinka Mk18) początkowo znany jako HKM4, a potem HK416 to stworzyło własne TDP dla HK416/M27. Wiele części jest zgodnych z tymi z TDP Colta (zwłaszcza w obrębie komory spustowej, tzw. lower, bo początkowo modernizacja miała obejmować tylko "górę"), ale np. komora zamkowa, lufa, suwadło, zamek (choć można awaryjnie użyć zamka od Colta w HK, to zamek od HK nie pasuje do Colta), etc. są odmienne niż w TDP Colta (a więc tym co rozumiemy jako AR15).

A gdzie w tym Haenel CR223? Proste, Haenel należał do HK (konkretnie do HKjs Gmbh) i produkował HK na rynek cywilny. Mieli między innymi dostęp do dokumentacji cywilnego HK MR223, który jest produkowany w oparciu o TDP HK416. Ponieważ CR223 jest produkowany w oparciu o lekko zmodyfikowane TDP HK416, więc podobnie jak HK416 nie wszystkie elementy są zgodne z tymi produktami, które starają się być (lepiej lub gorzej) zgodne z TDP Colta.

BTW rozróżnienie na "mil-spec" i "commertial" bierze się stąd że dawno temu Colt dla karabinów produkowanych na rynek cywilny (komercyjny) zastosował uproszczenia technologiczne niektórych elementów, żeby zaoszczędzić. Spowodowało to powstanie tego rozróżnienia. Obecnie dotyczy ono praktycznie tylko średnicy rury bufora. Co ciekawe HK stosuje w HK416 (od wersji A2) i M27 IAR rurę bufora w rozmiarze "commertial" nie po to żeby było tanie, tylko po to żeby było mocniej (stanowi ona część pakietu OTB - Over The Beach).
Używam broni marki HK od Heckler&Koch i Cenzin, używam optyki od firmy Kahles, strzelam ze strzelby Typhoon Defence F12 od Omega Military Poland oraz używam amunicji Hornady od firmy Hubertus Pro Hunting.
Awatar użytkownika
REMOV
Zbanowany
Zbanowany
Reactions:
Posty: 1533
Rejestracja: 04 czerwca 2007, 18:10
Tematy: 0
Lokalizacja: Śląsk/Małopolska
Grupa: Zbanowany
Kontakt:

Re: Haenel CR223

Post autor: REMOV »

montrala pisze:O wymiarach części nie decyduje mil-spec tylko TDP (Technical Data Package), które jest własnością rządu USA (i Colta) i nie jest publicznie dostępne. Inni producenci "małpują" TDP na zasadzie "reverse engineering". Jedyni producenci, którzy robią zgodnie z TDP to Colt i FN. Co ciekawe kiedy FN zaczęło robić ARy na rynek cywilny to nie wolno im było do tego użyć TDP, więc musieli udawać że go nie używają.
Autor nie do końca rozumie o czym pisze, więc w powyższej wypowiedzi jest mieszanka informacji prawdziwych, półprawd i informacji całkowicie fałszywych.

Magiczne określenie "TDP" to (w pewnym uproszczeniu) po prostu dokumentacja techniczna karabinków M4/M4A1, która jest własnością Colta i tylko tego producenta. Nikt inny nie ma do niej praw intelektualnych. Rząd Stanów Zjednoczonych ma natomiast prawa do jej wykorzystania do 24 grudnia 2037 roku (a ta data jest powiązana z przypadkowym wypuszczeniem przez USSOCOM dokumentacji na rynek, kilkoma procesami sądowymi i aneksem do umowy z 1967), przy założeniu, że przy zamówieniach z innych źródeł, Colt otrzyma 5% opłat licencyjnych.

Przy czym, przy zlecaniu innym producentom - poza FNMI (obecnie FN America) było ich kilku, jak Bushmaster, czy Remington, dostaw części lub karabinków zgodnych z dokumentacją Colta, wykonawcy są zmuszeni do podpisania umów o zachowaniu poufności, co sprowadza się faktycznie do zniszczenia dokumentacji po realizacji umowy z wojskiem. Co więcej, nie mają praw do zastosowania dokumentacji do broni lub jej komponentów przy sprzedaży na rynek cywilny.
Kiedy HK robiło projekt modernizacji Colta M4 (a w zasadzie karabinka Mk18) początkowo znany jako HKM4, a potem HK416 to stworzyło własne TDP dla HK416/M27. Wiele części jest zgodnych z tymi z TDP Colta (zwłaszcza w obrębie komory spustowej, tzw. lower, bo początkowo modernizacja miała obejmować tylko "górę"), ale np. komora zamkowa, lufa, suwadło, zamek (choć można awaryjnie użyć zamka od Colta w HK, to zamek od HK nie pasuje do Colta), etc. są odmienne niż w TDP Colta (a więc tym co rozumiemy jako AR15).
Autor, jak fan sprzętu H&K, powinien wiedzieć, że pierwotny HKM4 to projekt jedynie komory zamkowej, a nie całej broni. Z natury rzeczy montowany na komorach spustowych Colta lub powstałych na bazie dokumentacji Colta. I oczywiście, że projektując własną broń tworzy się własną dokumentację techniczną (technologiczną i inne), robi to każdy producent. A to, że jakaś część pasuje wymiarowo, nie oznacza, że jest tworzona zgodnie z dokumentacją innego przedsiębiorstwa, tutaj słusznie zauważono, że inżynieria odwrotna pozwala pomierzyć pewne elementy i zastosować podobne wymiary i tolerancje ;-)
A gdzie w tym Haenel CR223? Proste, Haenel należał do HK (konkretnie do HKjs Gmbh) i produkował HK na rynek cywilny. Mieli między innymi dostęp do dokumentacji cywilnego HK MR223, który jest produkowany w oparciu o TDP HK416. Ponieważ CR223 jest produkowany w oparciu o lekko zmodyfikowane TDP HK416, więc podobnie jak HK416 nie wszystkie elementy są zgodne z tymi produktami, które starają się być (lepiej lub gorzej) zgodne z TDP Colta.
To bardzo ciekawa konspiracyjna teoria spiskowa. Ale MR223 pojawił się na rynku w 2008, a Suhler Jagd-und Sportwaffen została sprzedana Caracal International w 2007. Kłopot w tym, że C.G.Haenel, gdy jako marka Merkel Gruppe pojawił się na rynku zaczął i długie lata produkował karabiny powtarzalne, a wprowadził CR223 do oferty dopiero w 2014. Stało się to po opracowaniu karabinka automatycznego (samoczynno-samopowtarzalnego) CAR816. Gdyby przedsiębiorstwo z Zjednoczonych Emiratów Arabskich skopiowało, czy zastosowało elementy dokumentacji technicznej należącej do H&K to proces rozpocząłby się natychmiast (casus meksykańskiego FX-05 się kłania). Nic takiego nie miało miejsca, stąd ideę oczekiwania przez Caracal przez 5 lat na okazję skorzystania z pozyskanej dokumentacji H&K, opracowanie CAR816, a później skonwertowanie go do samopowtarzalnego CR223 można włożyć między rozmaite opowieści, jakimi raczą się różni ludzie po dużej dawce alkoholu.

PS. Spodziewam się, że autor - bezwzględnie korzystając ze swoich uprawnień moderatora - bardzo szybko wpis usunie. Jak zwykle. Ale może ktoś się czegoś dowie w międzyczasie, że nie wszystko na świecie obraca się dookoła H&K ;-)
Awatar użytkownika
xxxam
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1752
Rejestracja: 18 kwietnia 2015, 09:11
Tematy: 29
Lokalizacja: Lublin
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Haenel CR223

Post autor: xxxam »

Aż zrobiłem sobie screenshota :-) #indafejs
Sebastian
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 7395
Rejestracja: 30 marca 2003, 13:01
Tematy: 138
Lokalizacja: Suwałki
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Haenel CR223

Post autor: Sebastian »

REMOV pisze:PS. Spodziewam się, że autor - bezwzględnie korzystając ze swoich uprawnień moderatora - bardzo szybko wpis usunie.
:)
Remov - mam takie hipotetyczne pytanie prywatne (calkowity offtop) , jak wyglada Twoja odpowiedz gdy zona prosi Cie o wyrzucenie smieci ? Jestes w stanie przekonac ja logiczna argumentacja iz tkwi w bledzie i ze jest w w stanie i powinna to zrobic sama , co wplynie pozytywnie na jej sylwetke i podniesie walory estetyczne ? Udalo ci sie ?
Pytanie calkiem na luzie , po prostu lubie styl Twoich wypowiedzi i ciekawi mnie czy w relacjach z otoczeniem pozwalasz sobie na taka zelazna logike :)
Ostatnio zmieniony 24 marca 2017, 10:23 przez Sebastian, łącznie zmieniany 1 raz.
MarcinWSS
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 324
Rejestracja: 03 lipca 2008, 13:31
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Haenel CR223

Post autor: MarcinWSS »

Mam pytanie do bardziej doświadczonych Kolegów : w związku z "Hecklerowską proweniencją" karabinka Haenel"a, czy mechanizm spustowy w CR223 można zastąpić dowolnym, produkowanym przez np. Geissele i dedykowanym do platformy AR-15, czy też wymagana jest wersja "do HK"?
Awatar użytkownika
montrala
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 5431
Rejestracja: 29 sierpnia 2005, 16:01
Tematy: 0
Lokalizacja: z Azji
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Haenel CR223

Post autor: montrala »

REMOV pisze:
początkowo modernizacja miała obejmować tylko "górę"),
Autor, jak fan sprzętu H&K, powinien wiedzieć, że pierwotny HKM4 to projekt jedynie komory zamkowej, a nie całej broni.
Autor to wie i dokładnie to napisał. Autor wie wszytko co napisałeś, ale nie ma tyle rewolucyjnego zapału żeby wszystko opisywać od zarania dziejów. I nawet mu się nie che komentować szczegółowo całej reszty, bo szkoda fatygi.

I to tyle o jakości wywodów. Napisałeś to samo co ja innymi słowami. Może i znajdą się tam ze dwa zdania, które precyzują co miałem na myśli, ale uważam że czytelnicy tego forum są wystarczająco ogarnięci intelektualnie żeby zrozumieć o czym pisze bez dodatkowego tłumaczenia. Ale jak nie masz nic lepszego do roboty to czemu nie. Pisz, panie pisz. Tylko ad rem, nie ad personam.

@MarcinWSS Potrzebna jest wersja spustu zgodna z MR223/MR556/HK416 bo Haenel CR223 ma blokadę iglicy skopiowaną dokładnie z dokumentacji HK, którą pracownicy Haenela nigdy nie dysponowali, bo Remov tak napisał. A On wie najlepiej w takich kwestiach ;)

Ale tak samo jak w HK można blokadę wyrzucić i wtedy każdy spust ARowy będzie pasował.
Ostatnio zmieniony 27 marca 2017, 10:28 przez montrala, łącznie zmieniany 1 raz.
Używam broni marki HK od Heckler&Koch i Cenzin, używam optyki od firmy Kahles, strzelam ze strzelby Typhoon Defence F12 od Omega Military Poland oraz używam amunicji Hornady od firmy Hubertus Pro Hunting.
Awatar użytkownika
Qazi
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 72
Rejestracja: 17 stycznia 2017, 09:04
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Haenel CR223

Post autor: Qazi »

Panowie - Trzymajmy się tematu. komentarze typu "xxxam" są zbędne i tylko zaśmiecają wątek.

Karabinek CR223 budzi duże zainteresowanie - zapewne w powodu cena/jakość. I dobrze aby w tym wątku można było znaleźć konkretne informacje co jest w nim np kompatybilne i zamienne z innymi producentami tej "platformy".
I tak:
Lufa - tylko od haenela
Spust - ?
Kolba -?
Łoże - tylko haenela
Kompensator - 14/1 prawy w więc znacznie mniejszy wybór

Jak ktoś z Was wie, niech po prostu dopisze, uzupełni lub poprawi listę. łatwiej będzie podjąć decyzję innym.

Ja przyznam że już zapłaciłem i oczekuję i zapewne niedługo podzielę się jak działa w trudnych warunkach.
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Broń i amunicja - WBP”