kaliber 6.5 x 55 szwedzki mauzer

Moderator: Moderatorzy WBP

Awatar użytkownika
Snipper_is
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1682
Rejestracja: 17 sierpnia 2008, 03:20
Tematy: 71
Lokalizacja: Norwegia
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

kaliber 6.5 x 55 szwedzki mauzer

Post autor: Snipper_is »

witam wszyskich.
przepraszam ze narazie to tylko pytam i pytam ale doiero zaczolem byc szczesliwym posiadaczem pozwolenia na bron wiec narazie jestem chlonny wiedzy :)
no i jak w temacie. Dostalem propozycje kupna karabinu Tikka warmint w kal. 6.5 x 55 SM no i tak w sumie to ciezki mam dylemat. bo bron ktora zamowilem czyli Sako warmint 308w i Tikka superwarmint kal 30-06 to czekam na dostawe ktora potrwac moze nawet do 8 miesiecy :( . nie wiem co robic. Ktos kiedys powiedzial ze to bardzo popularny kaliber w skandynawii ale jak ma to sie do Pollski. jak jest z dostepnoscia amunicji i praktycznie na jakie odleglosci mozna prowadzic ogien skuteczny do celow punktowych. Jestem pasjonatem raczej strzelan dlugodystansowych dlatego zamowilem takie kalibry.
tak ze bede wdzieczny za jakiekolwiek informacje od ludzi ktorzy cos wiedza na ten temat .
Snipper
ps. Kiedys nadejdzie czas ze ja tez bede sie dzielil wiedza z innymi. narazie tylko moge cos o Islandii powiedziec
Snipper
Awatar użytkownika
Cienfuegos
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 2211
Rejestracja: 29 października 2006, 12:44
Tematy: 0
Lokalizacja: Białystok - Smolanka
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: Cienfuegos »

Z popularnością tego kalibru nie jest źle, ale niestety o to "na jakie odleglosci mozna prowadzic ogien skuteczny do celow punktowych" nie musisz się martwić, powód banalny - praktycznie kompletny brak (ogólnodostępnych) strzelnic z dłuższymi osiami...
wszystkie trzy strony świata
Awatar użytkownika
asasello
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 2263
Rejestracja: 04 marca 2004, 15:18
Tematy: 173
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Post autor: asasello »

Ten nabój jest chwalony.W praktyce Ci nic więcej nie powiem niestety.
Nie wiem co masz za zmartwienie z jego dostępnością w Polsce skoro jesteś na wyspie.Karabinu i tak tu nie zabierzesz co najwyżej na zawody.Ale wtedy razem z amunicją.
Napisz coś o Islandii bo to ciekawe miejsce a naszym bełkotliwym mediom nie można wierzyć.Nie ma jak to wiedza z pierwszej ręki :one:
9x19
R.I.P
R.I.P
Reactions:
Posty: 8028
Rejestracja: 10 marca 2006, 22:04
Tematy: 0
Lokalizacja: Olsztyn KS GARDA
Grupa: RIP
Kontakt:

Post autor: 9x19 »

Cienfuegos pisze: Z popularnością tego kalibru nie jest źle, ale niestety o to "na jakie odleglosci mozna prowadzic ogien skuteczny do celow punktowych" nie musisz się martwić, powód banalny - praktycznie kompletny brak (ogólnodostępnych) strzelnic z dłuższymi osiami...
Coś niecoś jednak jest. Są strzelania na 800 metrów w Międzyrzeczu k. Gorzowa Wielopolskiego, na 450 m w Dąbrowie koło Bartoszyc (można tam strzelać na 600 m). Chyba będzie niedługo jakaś strzelnica długodystansowa w Gdańsku.

:one:
Awatar użytkownika
Snipper_is
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1682
Rejestracja: 17 sierpnia 2008, 03:20
Tematy: 71
Lokalizacja: Norwegia
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: Snipper_is »

oooooooooooooo Gdansk to by mnie szczegolnie interesowal bo ja jestem z Gdyni wiec jak juz se wyrobie miedzynarodowa ksiazeczke broni ( tu nazywane PASZPORTEM BRONI ) to nic by nie stalo na przeszkodzie przyleciec do polski z bronia i wziac udzial w jakis zawodach. A tak na marginesie to wie moze ktos jak by to wygladalo . tzn moja obecnosc z bronia np przez 3 tygodnie. musial bym ja po zawodach zdeponowac gdzies i czy mogl bym kupic do niej amunicje na podstawie tej karty. czy wystarczylo by spelnic warunki przecvhowywania broni i nic wiecej?
Asasello
no wlasnie powiem Ci tak ze tu robi sie coraz gorzej. ja tu przebywam od 10 lat ale od jakis 2 zrobila sie taka kicha ze szkoda gadac. Tvn podalo ze mozna tu zarobic 50 tys zl. totalna bzdura i uwazam ze tego krto podal ta niesprawdzona wiadomosc to sie powinno wychlostac a potem slona woda polac.Od takich informacji najechalo sie tu kupa ludzi i niestety takze jakis tam niewielki procent marginesu spolecznego ( z tad spadek przestepczosci w Polsce) np koes z filmu Dlug i brat tego co go zalatwil ( ponoc tu sa ale osobiscie na ulicy ich nie spotkalem ) a po za tym wiele innego talatajstwa i szumowin ( powtarzam jednak ze to jakis znikomy procent ludzi co tu przyjechali i nie jest moim zamiarem nikogo obrazic ) nie mniej jednak wlasnie przez pryzmat tego ulamka procenta jestesmy postrzeganie jako zlodzieje i pijacy. jeszcze dwa lata temu mielismy naprawde dobra opinie ale teraz to sie zmienilo.pdam przyklad dlaczego,, siedze w autobusie i slysze rozmowe dwoch ludzi - ty tam pod blokiem lezy rower juz od trzech dni to chodz go sobie wemiemy i bedziemy mieli czym na ryby do portu jezdzic. nie wytrzymalem i mowie do nich ze ten rower skoro lezy to ma lezec az zgnije bo moze taka wola jest jego wlasciciela, jak byscie sie czuli gdyby to wasz rower ktos zabral. w odpowiedzi uslyszalem ze jesli ktos chce zebu mu rowera nie UKRADLI to ma sobie kupic zabezpieczenie i rower zabezpieczyc. No coz jak moglem odpowiedziec na taka argumentacje....... :( poprostu nic. ale takie sytuacje cholernie szargaja nam opinie. inna sprawa. kiedys islandki byly bardzo goscinne miedzy nogami dla nas a teraz jak chcesz jakas poderwac i powiesz tylko ze jestes z polski to 9 na 10 bedzie cie traktowalo jak zarazonego aids-em.dzieki paru incydentom z pseuo gwaltem a w istocie to problem komunikacyjny skoro goscie nie znali co po angielsku znaczy NOU. wracajac do kasy to kazdy moze se sprawdzic na dzien dzisiejszy jaki jest kurs walut www:glitnir.is tam sa ceny walut i widac ze jak zarabiam okolo 250 tys coron / mies. na reke. pokoj to 30 tys. zarcie 30tys, jakies uzywki typu kino , fajki , piwo ( bo jednak cos trzeba robic z tym czasem po pracy) , czy basen ble ble ble to nastepne 30 tys no i bilet do polski srednio raz na 3 miesiace to jakies 90 tys czyli na miesiac to 30 tyc . Razem daje 120 tys czyli 1000 euro. zostaje mi drugie 1000 na reku. czyli..... robote za 3 tysiace w polsce to ja se tez znajde. tak w celu pogladowym to paczka fajek w sklepie to 650 coron a piwo to 200 koron, litr benzyny to 160 coron, TIKKA T3 WARMINT 115 600 coron :) a dzis 1 zl to 38 coron wiec jak ktos chce to niech se policzy :) a 1 euro to 120 coron. ( oczywiscie to sie zmienia z kazdym dniem ale to taki sredni kurs z 2 miesiecy.
uffff nagadalem sie a jak ktos chce wiecej to prosze pisac smialo co was interesuje( krajobrazy, historia, zycie tutaj, warunki pracy, jacy sa ludzie itp )
Snipper
Ostatnio zmieniony 26 sierpnia 2008, 19:59 przez Snipper_is, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
Cienfuegos
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 2211
Rejestracja: 29 października 2006, 12:44
Tematy: 0
Lokalizacja: Białystok - Smolanka
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: Cienfuegos »

Snipper_is pisze:oooooooooooooo Gdansk to by mnie szczegolnie interesowal bo ja jestem z Gdyni wiec jak juz se wyrobie miedzynarodowa ksiazeczke broni ( tu nazywane PASZPORTEM BRONI ) to nic by nie stalo na przeszkodzie przyleciec do polski z bronia i wziac udzial w jakis zawodach. A tak na marginesie to wie moze ktos jak by to wygladalo . tzn moja obecnosc z bronia np przez 3 tygodnie. musial bym ja po zawodach zdeponowac gdzies i czy mogl bym kupic do niej amunicje na podstawie tej karty. czy wystarczylo by spelnic warunki przecvhowywania broni i nic wiecej?
Poczytaj co i jak w tym temacie:
http://forum-bron.pl/viewtopic.php?t=42 ... c&start=15
wszystkie trzy strony świata
9x19
R.I.P
R.I.P
Reactions:
Posty: 8028
Rejestracja: 10 marca 2006, 22:04
Tematy: 0
Lokalizacja: Olsztyn KS GARDA
Grupa: RIP
Kontakt:

Post autor: 9x19 »

Snipper_is pisze:oooooooooooooo Gdansk to by mnie szczegolnie interesowal bo ja jestem z Gdyni wiec jak juz se wyrobie miedzynarodowa ksiazeczke broni ( tu nazywane PASZPORTEM BRONI ) to nic by nie stalo na przeszkodzie przyleciec do polski z bronia i wziac udzial w jakis zawodach. A tak na marginesie to wie moze ktos jak by to wygladalo . tzn moja obecnosc z bronia np przez 3 tygodnie. musial bym ja po zawodach zdeponowac gdzies i czy mogl bym kupic do niej amunicje na podstawie tej karty. czy wystarczylo by spelnic warunki przecvhowywania broni i nic wiecej? ….
Obywatel polski mający miejsce stałego pobytu za granicą może na podstawie "Europejskiej karty broni palnej" przywieźć do Polski broń palną sportową (myśliwską), jeżeli jest w stanie uzasadnić powód swojej podróży z bronią. Uzasadnieniem jest branie udziału w konkretnych zawodach (polowaniu). W takim przypadku Europejska karta broni palnej uprawnia jej posiadacza do nabycia amunicji do broni określonej w tej karcie.

W przypadku przyjazdu z bronią należy ją przechowywać zgodnie z polskimi przepisami tj. w kasetach metalowych na trale przymocowanych do elementów konstrukcyjnych budynku lub metalowych szafach albo sejfach, posiadających zamki atestowane.

Praktycznie może to wyglądać w ten sposób, że ktoś w Polsce udostępnia przybyszowi szafę metalową i wszystkie klucze do niej – spełniony jest wówczas warunek zabezpieczenia broni przed dostępem do niej osób nieuprawnionych. Inną możliwością jest użyczenie broni miejscowemu posiadaczowi pozwolenia na broń palną sportową (myśliwską) i wówczas on może przechowywać ją w swojej szafie.

:one:

PS. Islandia nie jest w Unii, a więc "Europejska karta broni palnej" odpada. Można jednak za każdym razem przywozić broń na zawody na podostawie zezwolenia polskiego konsula w Islandii, po przedstawieniu zaproszenia na zawody, potwierdzonego przez komendanta wojeódzkiego Policji, na terenie działania którego mają być zawody. Pozostała treść jak wyżej.
Awatar użytkownika
Snipper_is
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1682
Rejestracja: 17 sierpnia 2008, 03:20
Tematy: 71
Lokalizacja: Norwegia
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: Snipper_is »

9 x 19
dziekuje za odpowiedz. musze teraz tylko sprawdzic dokladnie jak to dziala. a to ze Islandia nie jest w unii to chyba nie ma wiekszego znaczenia bo osobiscie znam paru Islandczykow ktorzy lataj do polski na parodniowe polowania i chwala sobie ten pobyt. ale sprawdze to dokladnie bo ja jeszcze jestem obywatelem polskim wiec moze bedzie troszke inaczej :) no i jesli chodzi o przechowywanie to w sumie moge sobie do domu ( w ktorym mieszka moja zona a z ktorego ja jestem wymeldowany ) wstawicz szafe na bron z mysla o przyszlosci jak juz bede se chcial zjechac to bedzie jak znalazl :)
pozdrawiam Snipper
9x19
R.I.P
R.I.P
Reactions:
Posty: 8028
Rejestracja: 10 marca 2006, 22:04
Tematy: 0
Lokalizacja: Olsztyn KS GARDA
Grupa: RIP
Kontakt:

Post autor: 9x19 »

Czyli na przyjazd do Polski potrzebne Ci są:
1) zaproszenie na zawody potwierdzone przez komendanta wojewódzkeigo Policji,
2) zaświadczenie wydane przez polskiego konsula w Islandii (konsul w zaświadczeniu wpisuje datę przyjazdu i wyjazdu - to można z nim uzgodnić).
Amunicję możesz kupić w Polsce na podstawie zaświadczenia konsula.
Szafa metalowa w Twoim domu wystarczy, byleby miała zamek atestowany (atest = świadectwo kwalifikacyjne).
:one:
Awatar użytkownika
Snipper_is
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1682
Rejestracja: 17 sierpnia 2008, 03:20
Tematy: 71
Lokalizacja: Norwegia
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: Snipper_is »

9 x 19
jeszcze raz dziekuje.
dla mnie uwazam ze temat wyczerpany :) .tzn jesli chodzi o przyjazd z bronia do polski ale sprawa kalibru 6.5 x 55 sm dalej jest aktualna i prosze jeszcze o jakiekolwiek opinie. Chyba ze inni maja jeszcze jakies niedomowienia. Pozdrawiam i zapraszam do Islandii .
Snipper
Awatar użytkownika
Fred
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 5319
Rejestracja: 22 listopada 2002, 07:07
Tematy: 284
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: Fred »

Ze sie wlacze do rozmowy.
Mam ten sam problem co golega z wyspy ale wymagania na wwoz broni do Polski zostaly mi przedstawione troche inaczej.
Nie ma nic na temat konsulatu i zagranicznych papierow.
Starczy Europejski Paszport Broni - ktory jest juz chonorowany od dawna w Uni Europejskiej jako dowod o prawie wwiezienia broni do innego kraju czlonkowskiego.
Dodatkowo ptrzebny jest POWOD, dla ktorego zabierasz bron.
Powody moga byc 3 ale tylko 2 sa realne
1 Zawody strzeleckie - tu zaproszenie na zawody wiarygodne (nie jest nigdzie opisane, jaka jest procedura WIAROGODNOSCI) ale zaproszenie z potwierdzeniem na policji nie zaszkodzi. W porownaniu - zeby wwiezc bron do Niemiec - wystarczy zaproszenie od orgaizatora zawodow.
2 Polowanie. Wtedy cala sprawa papierowa zajmuje sie odpowiednie kolo lowieckie
3 Sprawa niejasna (bron do ochrony osobistej)


To wlasnie te informacje, ktore ja dostalem, pytajac sie o podobny problem.
Awatar użytkownika
Fred
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 5319
Rejestracja: 22 listopada 2002, 07:07
Tematy: 284
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: Fred »

Snipper_is pisze:9 x 19
jeszcze raz dziekuje.
dla mnie uwazam ze temat wyczerpany :) .tzn jesli chodzi o przyjazd z bronia do Polski ale sprawa kalibru 6.5 x 55 sm dalej jest aktualna i prosze jeszcze o jakiekolwiek opinie. Chyba ze inni maja jeszcze jakies niedomowienia. Pozdrawiam i zapraszam do Islandii .
Snipper
Jeszcza sprawa kalibru. To jeden z "precyzyjnieszych" kalibrow. Czasami lepiej nie patrzyc na te kilka zloty roznicy a miec satysfakcje z bardzo malego slupienia.
Jezeli jednak myslisz o dystansach powyzej 300m (malo mozliwosci strzelania) to jednak pomyslalbym na temat 308 Win lub 300 Win Mag nie mowiac o 338 - to juz troche dla koneserow.
Sam kiedys stalem przed tym dylematem kalibrowym (chlopcy z forum dali mi dobra pomoc) i w ostatnim momencie zdecydowalem sie na .308 Win - jako zloty srodek miedzy celnoscia, odlegloscia a dostepnoscia tej amunicji.
PS
zawsze mozesz zamowic Tikke w Nieczech - zaloze sie ze jest taniej i sa dostepne od zaraz ze sklepu - jedynie musisz zaplacic przesylke i wyslac pozwolenie do sprzedawcy.
Awatar użytkownika
Snipper_is
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1682
Rejestracja: 17 sierpnia 2008, 03:20
Tematy: 71
Lokalizacja: Norwegia
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: Snipper_is »

Fred
to raczej niewykonalne z tym kupnem w Niemczech bo tu musial bym potem clo placic i roboty papierkowej jest troche :(
a kalibry 308 i 30 - 06 to i tak kupie bo juz zamowilem. Tu jak pisalem ilosc broni jest poza ograniczeniem wiec w moim przypadku to tylko kwestja kasy . i 300 win mag tez juz myslalem ale sprawdzam teraz jak bedzie z amunicja w Polsce bo w sumie wszyskie moje decyzje zwiazane sa z tym ze kiedys wroce do Polski i nie chce nmiec jakiegos ,, egzotycznego'' kalibru za ktory bede placil krocie i strzelal od swieta. uwazam ze bron jest od strzelania i nie ma miejsca na polsrodki :) . Wole kupis droga bron i potem tanio strzelac anizeli odwrotna opcja.
w sumie jezeli chwalisz ten kaliber i zaliczasz go do jednego z precyzyjniejszych to chyba nie mam sie co zastanawiac tylko kupic ta bron.
Awatar użytkownika
montrala
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 5431
Rejestracja: 29 sierpnia 2005, 16:01
Tematy: 0
Lokalizacja: z Azji
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Post autor: montrala »

Fred pisze: 3 Sprawa niejasna (bron do ochrony osobistej)
Sprawa jest jasna. Na podstawie EKB mozna przewozic bron wylacznie w celu sportowy i mysliwskim. Natomiast jezeli masz bron do ochrony, ktora uzywasz do sportu i jest wpisana do EKB, i zabierasz ja w celu udzialy w zawodach to jest (moim zdaniem!) w porzadku. Z tym tylko, ze od przekroczenia naszej granicy muszisz traktowac ja jako sportowa z wszelkimi zasadami i ograniczeniami przewozu czy przenoszenia obowiazujacymi w danym kraju (czyli zadnego noszenia przy tylku naladowanej broni).
Używam broni marki HK od Heckler&Koch i Cenzin, używam optyki od firmy Kahles, strzelam ze strzelby Typhoon Defence F12 od Omega Military Poland oraz używam amunicji Hornady od firmy Hubertus Pro Hunting.
9x19
R.I.P
R.I.P
Reactions:
Posty: 8028
Rejestracja: 10 marca 2006, 22:04
Tematy: 0
Lokalizacja: Olsztyn KS GARDA
Grupa: RIP
Kontakt:

Post autor: 9x19 »

Fred pisze:Ze sie wlacze do rozmowy. Mam ten sam problem co kolega z wyspy ale wymagania na wwoz broni do Polski zostaly mi przedstawione troche inaczej.
Nie ma nic na temat konsulatu i zagranicznych papierow…..
Przy przywozie broni do Polski przez obywatela polskiego, który ma miejsce stałego pobytu za granicą, wyróżniamy dwa stany faktyczne:
1) stały pobyt w kraju członkowskim Unii Europejskiej,
2) stały pobyt w innym kraju (poza Unią).

W pierwszym przypadku wystarczy „Europejska karta broni palnej” (tak brzmi nazwa tego dokumentu ), do której jest wpisana przywożona broń oraz możliwość uzasadnienia powodu podróży z bronią. Moim zdaniem uzasadnienie może być ustne – „Jadę na zawody, które odbębnia się dnia … w miejscowości …….”

W drugim przypadku konieczne są dwa dokumenty:
1) zaproszenie na zawody (mówimy o broni sportowej) wystawione przez organizatora imprezy potwierdzone przez właściwego miejscowo komendanta wojewódzkiego Policji (komendanta z tego województwa, w którym odbędzie się impreza sportowa),
2) zaświadczenie wydane przez konsula Rzeczypospolitej Polskiej mającego siedzibę w kraju, z którego jest przywożona broń. Zaświadczenie zastępuje pozwolenie na broń na okres do 30 dni od dnia przywozu borni i amunicji. Uprawnia ono również do nabycia amunicji do tej broni w Polsce.

:one:

PS. Sprawy te reguluje art. 41 ustawy z 21 maja 1999r. o broni i amunicji.
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Broń i amunicja - WBP”