Klony AR-15 - część I

Moderator: Moderatorzy WBP

pawel breslau
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 77
Rejestracja: 13 września 2017, 21:53
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Klony AR-15

Post autor: pawel breslau »

Temat trochę zapomniany więc pozwoliłem sobie go odświeżyć. Zakupiłem takie coś i jak wypróbuję to dam znać :-)
https://www.teleskopy.pl/Kolimator-Vort ... -3945.html
Na raty oczywiście bo małżonka by mnie z chaty wyrzuciła ale myślę, że się sprawdzi :-)
Będę relacjonował. Zaraz po strzelnicy :-)
Coś zakupiliście do swoich pociech od tego czasu? Dawajcie znać :-)
Pozdrawiam.
Paweł
Jedrula
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 830
Rejestracja: 13 czerwca 2014, 20:22
Tematy: 24
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Klony AR-15

Post autor: Jedrula »

Panowie czy trafił ktoś może na dioptery dedykowane do AR-15? Takie bardziej precyzyjne, planuję zrobić sobie z AR DD z lufą 18" karabin uniwersalny. Dynamika, a po zmianie przyrządów karabin 100-300m.
Na razie wygrywa komplet od DD, ale szukam czegoś o większej precyzji, z np. muchą tunelową.
Czy ktoś może trafił na dedykowane komplety?
Pozdrawiam
Jędrzej
krzychu22lr
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1077
Rejestracja: 25 maja 2013, 19:41
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Klony AR-15

Post autor: krzychu22lr »

"Dedykowane do AR-15" to chyba nie bardzo istnieją (oczywiście mowa o typowo tarczowych diopterach). Są natomiast adaptery z szyny Picatinny do "tradycyjnej" szyny 11mm. Na tym można postawić diopter. Muszkę za to montujesz na dodatkowym bloku gazowym, niektóre mają już szynę 11mm "wbudowaną". Tutaj możesz przeczytać opis przeróbek dokonanych przez kolegę Maddog82. Oczywiście, zamiast montować muszkę na lufie, możesz zdecydować się na montaż na górnej szynie łoża, tylko to znacznie skraca linię celowania (a to powoduje, że może być problem z doborem odpowiednich insertów).

Sęk w tym, że nie ma w zasadzie możliwości szybkiego i powtarzalnego demontażu dioptera i muszki. Adapterów Picatinny/11mm w wersjach "QD" jeszcze nie widziałem. A to oznacza, że przyrządy celownicze trzeba by było przystrzeliwać po każdej zmianie konfiguracji (zresztą, nawet jeśli istnieją montaże QD to ciekawe jak z powtarzalnością mocowania). Kiepsko wpisuje się to w pożądaną "uniwersalność" (i do tarczy, i do dynamiki) broni.
Szpieg ze Stumilowego Lasu.
Awatar użytkownika
McMonster
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 772
Rejestracja: 23 marca 2015, 22:47
Tematy: 0
Lokalizacja: Wrocław
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Klony AR-15

Post autor: McMonster »

Są takie przyrządy bezpośrednio na szynę 22 mm, ale pozostaje problem z powtarzalnością montażu. Do precyzyjnego strzelania raczej trzeba dedykowanego karabinu.
Dumny kolekcjoner staroci na amunicję scaloną i pseudosportowiec
Braterstwo, WKS Śląsk
vantv8
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 230
Rejestracja: 11 lipca 2015, 12:29
Tematy: 0
Lokalizacja: Śląsk
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Klony AR-15

Post autor: vantv8 »

krzychu22lr pisze:"Dedykowane do AR-15" to chyba nie bardzo istnieją (oczywiście mowa o typowo tarczowych diopterach).
Nie?
Obrazek
Obrazek
http://www.accurateshooter.com/gear-rev ... ic-sights/
krzychu22lr
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1077
Rejestracja: 25 maja 2013, 19:41
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Klony AR-15

Post autor: krzychu22lr »

Toć przecież napisałem chyba. Ale z tego co widzę w tym momencie Phoenix Precision nie ma na sprzedaż żadnych diopterów do AR-a. Muszki też oznaczone jako wyprzedane (sold out). Spodziewam się, że koszt sprowadzenia ich produktu do Polski mógłby postawić cały projekt tarczowego AR-a pod znakiem zapytania - muszki Phoenixa są kilkaset złotych droższe niż Anschutza dostępne w Polsce i to bez opłat związanych z dostarczeniem ich do Polski.
Szpieg ze Stumilowego Lasu.
Jedrula
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 830
Rejestracja: 13 czerwca 2014, 20:22
Tematy: 24
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Klony AR-15

Post autor: Jedrula »

Gubienie zera to nie problem, zawsze robię trening przed zawodami więc przystrzelić od nowa to nie problem, szczególnie że z doświadczenia chodzi nie więcej jak 10st.
BTW. Czy ktoś w naszym kraju sprzedaje Larue Tactical?
Pozdrawiam
Jędrzej
just
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 174
Rejestracja: 01 lutego 2011, 23:12
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Klony AR-15

Post autor: just »

Kiedyś w jakimś magazynie widziałem ogłoszenie Port Arthur:
https://portarthur.pl/
Reklamowali się jako dostawca LaRue. Ale chyba tylko dla odbiorców instytucjonalnych.
Trzeba zadzwonić.
Pardini SP/HP, Glock 42, Glock 19, HK SP5K, HK MR223a3 11", SAKO TRG 22
Awatar użytkownika
oscyp
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 532
Rejestracja: 01 grudnia 2016, 16:23
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Klony AR-15

Post autor: oscyp »

Doradźcie proszę nad czym obecnie można się zastanowić szukając AR-ka o lufie 16-18" (skłaniając się raczej ku 18") i tłokowym systemem gazowym?
Szukam czegoś raczej na dłużej więc zależy mi na niezawodności tj. konstrukcji która nie zużywa nadmiernie poszczególnych elementów (a w bezpośrednim gazowym sporo dostaje po d..ie).
Ciekaw tez jestem opinii użytkowników po latach.
Awatar użytkownika
Matrix33
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 731
Rejestracja: 29 listopada 2009, 22:15
Tematy: 0
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Klony AR-15

Post autor: Matrix33 »

Miałem do czynienia z PWS, strzelałem rozmawiałem z posiadaczem 2 szt. tych karabinków z dużym przebiegiem. Cóż, strzelało się bardzo dobrze, broń lekka, nawet lżejsza od mojego Mossberga MMR z DI, z opisu niezawodna i celna, bardzo wytrzymała. Być może właściciel tez się tu wypowie.
Ceny Mod 1 w Besthunters to 8500, choć w rozmowie z BH wersję 14,5" z łożem MLOK zaproponowali w dużo niższej niż ta cenie.
Sam kupuje używkę właśnie PWS ostatecznie na przełomie kwietnia i maja (bardziej maj).
Ostatnio zmieniony 16 kwietnia 2018, 16:35 przez Matrix33, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
montrala
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 5431
Rejestracja: 29 sierpnia 2005, 16:01
Tematy: 0
Lokalizacja: z Azji
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Klony AR-15

Post autor: montrala »

oscyp pisze:Doradźcie proszę nad czym obecnie można się zastanowić szukając AR-ka o lufie 16-18" (skłaniając się raczej ku 18") i tłokowym systemem gazowym?
Główna zaleta lufy 18" to możliwość wykorzystania pełnej długości ("karabinowego") systemu gazowego z tłokiem wewnętrznym. Daje to dużą trwałość i niezawodność oraz bardzo łagodną charakterystykę pracy. W konstrukcjach z tłokiem zewnętrznym tak długa lufa nie ma sensu bo te 1,5" nie daje znaczącej przewagi balistycznej, a charakterystyka pracy nie jest tak uzależniona od długości lufy, a więc i od umiejscowienia otworu gazowego (bo nie następuje doprowadzenie gazów do wnętrza suwadła ani podgrzewanie nimi zamka, który pełni rolę tłoka w układzie z tłokiem wewnętrznym).

TL;DR Jeżeli karabin ma być z tłokiem zewnętrznym, to 16,5" w zupełności wystarcza, a ja rekomenduje HK MR223A3-16.5" (patrz stopka).
Używam broni marki HK od Heckler&Koch i Cenzin, używam optyki od firmy Kahles, strzelam ze strzelby Typhoon Defence F12 od Omega Military Poland oraz używam amunicji Hornady od firmy Hubertus Pro Hunting.
Awatar użytkownika
oscyp
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 532
Rejestracja: 01 grudnia 2016, 16:23
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Klony AR-15

Post autor: oscyp »

dzięki za odpowiedź, szczerze mówiąc nie słyszałem wcześniej o tłokach zewnętrznych i wewnętrznych - do tej pory sądziłem, że mamy do wyboru tylko system gazowy działający bezpośrednio na zamek oraz system tłokowy gdzie gazy działają tylko na tłok. Czy wskazałbyś przykłady rozwiązań z tłokiem wew/zew? Wybaczcie być może lamerskie pytania, ale tej platformy jest niezliczona ilość modyfikacji i innych różności - zwyczajnie się w tym jeszcze trochę gubię.
Janusz123
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 259
Rejestracja: 12 stycznia 2016, 08:14
Tematy: 0
Lokalizacja: Ślůnsk
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Klony AR-15

Post autor: Janusz123 »

Poszukaj wg terminów anglojęzycznych:
direct impingement vs gas piston
coolik
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 75
Rejestracja: 07 lutego 2017, 20:24
Tematy: 0
Lokalizacja: Wro
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Klony AR-15

Post autor: coolik »

Mam nadzieję, że nie strzelę gafy a jeśli tak to poprawcie mnie :)
@oscyp: układ z systemem tłokowym wewnętrznym tzw. klasycznym to Twoje "system gazowy działający bezpośrednio na zamek", z ang. direct impingement (DI). Układ z systemem tłokowym zewnętrznym to Twój "tłokowy" z ang. gas piston.
Jedrula
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 830
Rejestracja: 13 czerwca 2014, 20:22
Tematy: 24
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Klony AR-15

Post autor: Jedrula »

Dobrze myślisz
Pozdrawiam
Jędrzej
Zablokowany Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Broń i amunicja - WBP”