Klony AR-15 - część I

Moderator: Moderatorzy WBP

Awatar użytkownika
kuras999
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1688
Rejestracja: 20 kwietnia 2016, 13:47
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Klony AR-15

Post autor: kuras999 »

To rozumiem ale padały propozycje z 24" lufą o grubym profilu to do IPSC tak średnio się nadaje. A do tarczy na 100 - 300m też jak widać nie takie super.
Awatar użytkownika
Spitfire24
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 2550
Rejestracja: 20 września 2014, 18:49
Tematy: 26
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Klony AR-15

Post autor: Spitfire24 »

Koledzy zdaje się nie do końca czytają ze zrozumieniem. Od dwóch stron jest mowa o karabinie w kalibrze 308 win do strzelania na dalsze dystanse typu 600/800/1000 m. Więc nie wiem skąd się wzięła nagle koncepcja strzelania IPSC.
Stado baranów prowadzone przez lwa jest groźniejsze niż stado lwów prowadzone przez barana.
sylwekjohn
Reactions:
Posty: 8
Rejestracja: 29 listopada 2016, 21:40
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Klony AR-15

Post autor: sylwekjohn »

Dzięki za wszystkie odpowiedzi
sprecyzuje jeszcze bardziej do tarczy to po pierwsze ale IPSC też ale na drugim miejscu kaliber 223
lufa max 18" i moje pytanie jako świeżaka co ma takiego JP że jest tak polecany ?
np:spust ,lufa ,zamek,czy całość jako firma ?
poeta
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 878
Rejestracja: 02 czerwca 2015, 09:42
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Klony AR-15

Post autor: poeta »

Spitfire24 pisze:Koledzy zdaje się nie do końca czytają ze zrozumieniem. Od dwóch stron jest mowa o karabinie w kalibrze 308 win do strzelania na dalsze dystanse typu 600/800/1000 m. Więc nie wiem skąd się wzięła nagle koncepcja strzelania IPSC.
Coś ci się pomieszalo z tematem msbs tu nie pisaliśmy nic o 308. Weź przeczytaj jeszcze raz
Awatar użytkownika
Spitfire24
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 2550
Rejestracja: 20 września 2014, 18:49
Tematy: 26
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Klony AR-15

Post autor: Spitfire24 »

Fakt. Przepraszam.
Stado baranów prowadzone przez lwa jest groźniejsze niż stado lwów prowadzone przez barana.
Awatar użytkownika
montrala
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 5431
Rejestracja: 29 sierpnia 2005, 16:01
Tematy: 0
Lokalizacja: z Azji
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Klony AR-15

Post autor: montrala »

poeta pisze:A robiłem doświadczenia z lufą 16'' i na pociskach 55gr czyli najtańszej amunicji nie mogłem osiągnąć wymaganego pędu, brakuje im dosłownie troszkę np s&b training na lufie 16'' ma średni faktor 148.
Spotkałem się z sytuacją że tania amunicja 50gr była na granicy faktora IPSC przy lufie 16,5", ale nie 55gr. Z amunicją 55gr bywa różnie przy lufie 14,5". W tabeli na końcu tego wpisu http://montrala.blogspot.com/2014/05/cu ... d-bad.html masz dane dla dwóch rodzajów amunicji 55gr w lufach 14,5" (jedna lufa HK obcięta do 14,5" z 16,5", druga lufa fabrycznie 14,5"). Jeżeli przy lufie 16,5" masz z amunicji 55gr faktor 148 to coś jest bardzo nie w porządku albo z amunicją (cud że przeładowuje!) albo z lufą albo z tym jak liczysz faktor.

Mierzyłem ostatnio też ostatnio inny karabin (nie AR15) z lufą 16,5" i dla amunicji Hornady Steel Match 55gr faktor był 161, dla Federal AE 55gr 157, a dla GGG 55gr 162.
Używam broni marki HK od Heckler&Koch i Cenzin, używam optyki od firmy Kahles, strzelam ze strzelby Typhoon Defence F12 od Omega Military Poland oraz używam amunicji Hornady od firmy Hubertus Pro Hunting.
Awatar użytkownika
kuras999
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1688
Rejestracja: 20 kwietnia 2016, 13:47
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Klony AR-15

Post autor: kuras999 »

U mnie przy 14,5 calowej lufie ggg 55gr ma faktor 157
Ostatnio zmieniony 08 czerwca 2018, 13:21 przez kuras999, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Alfik
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 197
Rejestracja: 15 listopada 2014, 21:32
Tematy: 0
Lokalizacja: Legia Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Klony AR-15

Post autor: Alfik »

kuras999 pisze:koledzy się rozpędzają z długością lufy a wczoraj oglądałem fajny filmik
lto pisze:Uwaga, obalanie mitów: im dłuższa lufa tym broń mniej celna na dystansie REALNYM dla danej konfiguracji.

Czyli np. jeśli weźmiemy dwa identyczne karabiny 14,5" i w jednym zmienimy lufę na 20" to na dystansie 100 metrów ten z 20" będzie mniej celny. Natomiast to on będzie w stanie celnie "sięgnąć" większych (300+ metrów) dystansów.


To strzel proszę powtarzalnie grupy 5cio strzałowe < 0.5 MOA i 10cio w okolicach 0.7 MOA i mniejsze na 100M z lufy 14.5 cala

Bo mnie sie to z lufą 24" cale udaje jak widać na zdjeciach pare postów wcześniej i chętnie bym tak celny 14.5 karabinek kupił.
"Naród, który jest gotów poświęcić swoją wolność na rzecz bezpieczeństwa i wygody, nie jest wart tych wartości i straci je wszystkie" - Benjamin Franklin
poeta
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 878
Rejestracja: 02 czerwca 2015, 09:42
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Klony AR-15

Post autor: poeta »

montrala pisze:
poeta pisze:A robiłem doświadczenia z lufą 16'' i na pociskach 55gr czyli najtańszej amunicji nie mogłem osiągnąć wymaganego pędu, brakuje im dosłownie troszkę np s&b training na lufie 16'' ma średni faktor 148.
Spotkałem się z sytuacją że tania amunicja 50gr była na granicy faktora IPSC przy lufie 16,5", ale nie 55gr. Z amunicją 55gr bywa różnie przy lufie 14,5". W tabeli na końcu tego wpisu http://montrala.blogspot.com/2014/05/cu ... d-bad.html masz dane dla dwóch rodzajów amunicji 55gr w lufach 14,5" (jedna lufa HK obcięta do 14,5" z 16,5", druga lufa fabrycznie 14,5"). Jeżeli przy lufie 16,5" masz z amunicji 55gr faktor 148 to coś jest bardzo nie w porządku albo z amunicją (cud że przeładowuje!) albo z lufą albo z tym jak liczysz faktor.

Mierzyłem ostatnio też ostatnio inny karabin (nie AR15) z lufą 16,5" i dla amunicji Hornady Steel Match 55gr faktor był 161, dla Federal AE 55gr 157, a dla GGG 55gr 162.
Zgadza się na steel match mam faktor ok 160 na GGG podobny akurat na tej SB był problem
Mam amunicję własnej elaboracji z faktorem 130 i bez problemu przeładowywuje ale na zawody się nie nadaje.
Awatar użytkownika
kuras999
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1688
Rejestracja: 20 kwietnia 2016, 13:47
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Klony AR-15

Post autor: kuras999 »

Alfik pisze:
To strzel proszę powtarzalnie grupy 5cio strzałowe < 0.5 MOA i 10cio w okolicach 0.7 MOA i mniejsze na 100M z lufy 14.5 cala

Bo mnie sie to z lufą 24" cale udaje jak widać na zdjeciach pare postów wcześniej i chętnie bym tak celny 14.5 karabinek kupił.
Nie jestem ekspertem w temacie dlatego wierzę ludziom, którzy się znają bardziej np tutaj:

http://www.thetruthaboutguns.com/2013/1 ... -accuracy/

polecam przede wszystkim przejrzeć wykresy pod tekstem tam wychodzi wyraźnie że lufa 13,5" - najkrótsza testowana daje najlepsze skupienie przy praktycznie każdej amunicji.

Obrazek

To że karabinek nie strzela powtarzalnie 0,5MOA zależy od bardzo wielu czynników nie od długości lufy. Ważne żeby wszystko było jak najprecyzyjniej wykonane i to że ja z 14,5" AR produkcji chińskiej, z fabrycznym spustem 3,3kg, z optyką z aliexpress na fabrycznej amunicji oscyluje wokoło 1,5MOA nie jest winą długości lufy. A obstawiam że z tego całego zestawu ja wprowadzam największy błąd bo jeszcze mistrzem strzeleckim nie jestem.
Ostatnio zmieniony 08 czerwca 2018, 14:20 przez kuras999, łącznie zmieniany 3 razy.
Awatar użytkownika
Alfik
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 197
Rejestracja: 15 listopada 2014, 21:32
Tematy: 0
Lokalizacja: Legia Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Klony AR-15

Post autor: Alfik »

Dzwiwnym trafem na zawodach długodystansowych nie widać, 13.5 cala luf tylko raczej od 20 w górę na 300 600 800 M zgodnie z wykresem powinny być celniejsze...

napisałeś, że lufa 24' niekoniecznie nadaje się do strzelania na 100 - 300, co troche mnie śmieszy, bo koledzy z krótszymi lufami w 223 strzelają na tych dystansach około 1 - 1.5 moa na tuningowanych karabinkach, a raporty wielu ludzi dotyczącyce Staga 6 i innych SIG M400 Hunter etc. w tym moje własne doświadczenia wskazują na grupy 0.3 - 0.8 MOA czyli dwukrotnie mniejsze. Nieco lepsze wyniki zaczynają się od karabinków z przynajmniej 18" lufą.
Ostatnio zmieniony 08 czerwca 2018, 15:07 przez Alfik, łącznie zmieniany 1 raz.
"Naród, który jest gotów poświęcić swoją wolność na rzecz bezpieczeństwa i wygody, nie jest wart tych wartości i straci je wszystkie" - Benjamin Franklin
HotDoc
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 233
Rejestracja: 12 stycznia 2017, 10:46
Tematy: 9
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Klony AR-15

Post autor: HotDoc »

Te wyniki też nie są do końca miarodajne, przynajmniej tak długo, jak długo podana jest tylko długość lufy a nie stosunek jej długości do grubości. Jeśli lufę wydłuży się bez zwiększenia grubości to staje się ona bardziej wiotka, mocniej pracuje przy wsytrzale i stąd ma większe odchylenia. Dlatego wygrywa w tym zestawieniu lufa krótka, bo z pewnością ma tę samą grubość co 16 calowa a niewiele mniejsą niż 18 calowa. Stad jest ona najsztywniejsza w całym zestawieniu i w efekcie daje najlepsze skupienie. Gdyby wstawić tu jakiś model z lufą 18 czy 20 cali ale "heavy contour" czy "bull contour" to z pewnością układ tabeli by się zmienił.
HotDoc
---
9x19 mm | .45 ACP | 12G | .22LR | .308 Win | .38 Special | .223 | 6.5 Creedmoor | 6.5x47 Lapua | 6.5x55 SE
Awatar użytkownika
Matthius
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 576
Rejestracja: 24 sierpnia 2014, 20:41
Tematy: 5
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Klony AR-15

Post autor: Matthius »

Długa lufa daje większą V0.
Ale - w uproszczeniu - krótka lufa o takiej samej grubości ma mniejszą amplitudę drgań. Czyli teoretycznie lepsze skupienie.
LR faworyzuje wysokie V0, stąd długie (i zazwyczaj ciężkie) lufy na zawodach.
Democracies have ever been spectacles of turbulence and contention;
have ever been found incompatible with personal security, or the rights of property;
and have, in general, been as short in their lives as they have been violent in their deaths
Awatar użytkownika
Alfik
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 197
Rejestracja: 15 listopada 2014, 21:32
Tematy: 0
Lokalizacja: Legia Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Klony AR-15

Post autor: Alfik »

Dluga lufę ma większą amplitude drgań, ale za to mniejszą częstotliwość przy tym samym profilu - łatwiej dobrać lub zrobić amunicje.
"Naród, który jest gotów poświęcić swoją wolność na rzecz bezpieczeństwa i wygody, nie jest wart tych wartości i straci je wszystkie" - Benjamin Franklin
Awatar użytkownika
kuras999
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1688
Rejestracja: 20 kwietnia 2016, 13:47
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Klony AR-15

Post autor: kuras999 »

zgodnie z badaniami opublikowanymi na stronie, którą podałem wyżej lufa 24" jest najmniej celna na każdym dystansie do 900m - patrz wykres. Lepsze wyniki z karabinków, o których Ty piszesz wynikają z tego że te lufy i całe karabinki są wykonane dokładniej niż standardowe budżetowe klony AR15. Jakby wykonać AR z 14,5 lufą o tym samym grubszym profilu i jakości jak te 26" to może wynik byłby śladowo lepszy. Ale zwróć też uwagę jak małe są różnice w tej precyzji - to jest 1-2 miejsce po przecinku MOA bez dokładnych pomiarów tego nawet nie zauważysz.
A dłuższa lufa daje większą prędkość czyli bardziej płaską trajektorię pocisku i mniejszą podatność na wiatr bo pocisk krócej jest na niego narażony.

ps koledzy trochę mnie uprzedzili ;)
Ostatnio zmieniony 08 czerwca 2018, 15:13 przez kuras999, łącznie zmieniany 1 raz.
Zablokowany Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Broń i amunicja - WBP”