Drodzy Użytkownicy,

Od dnia 25 maja 2018 r. wchodzi w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych, określane jako RODO.

W związku z tym poniżej regulaminu forum zostały zamieszczone wytyczne związane z tym rozporządzeniem.

Bardzo proszę poświęcić chwilkę i wczytać się w te przepisy, nie jest tego dużo.

Regulamin i rozporządzenie

Pozdrawiamy,
Administracja forum

PM 63 RAK - na co zwrócić uwagę przy zakupie ?

Moderator: Moderatorzy WBP

Awatar użytkownika
kuras999
Zarejestrowany użytkownik
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Status: Offline

Re: PM 63 RAK - na co zwrócić uwagę przy zakupie ?

Postautor: kuras999 » 2019-12-02, 23:08

Weź do ręki jeden i drugi nie wyczuwasz że ten mniejszy jest jakoś dziwnie ciężki? Jeśli strzelałeś amunicja s&b to na 100% masz furę żółtych ziaren w broni oni tam używają chyba lovexa d032 a on się nie do końca dobrze dopala w on takich jak tak albo uzi.

Awatar użytkownika
Kompost

Postautor: Kompost » 2019-12-03, 00:21

U mnie Belotka sypała odrobiną niedopalonego prochu, za to zostawiała bardzo dużo osadu z węgla. Barnaul sypie dużo bardziej, ale czyszczenie po nim to moment, do tego jest celny. Według mnie nie ma sensu dopłacać.

RAK to rewelacyjna zabawka, trzeba kupować, póki są. Za kilka podzielą los Mośków i ceny pójdą w górę.

Ciekawostka, w moim egzemplarzu z Olimp Arms zatrzask kolby (ten walec z wypustem, który blokuje kolbę po rozłożeniu) był zainstalowany odwrotnie - przycisk nie odskakiwał i kolba się składała przy strzelaniu. Naprawa to był moment, jak już zostałem uświadomiony, że to nie jest normalne :-D

Awatar użytkownika
biper

Postautor: biper » 2019-12-03, 09:29

Wolframowy opóźniacz, z tego co pamiętam, był chyba tylko w wersjach przedprodukcyjnych.
Do produkcji, ze względu na koszty, wszedł opóźniacz stalowy - najpierw jednoczęściowy (i tak chyba dość rzadko dziś spotykany?), następnie dwuczęściowy, co miało teoretycznie zmniejszyć obciążenia dla zamka w czasie jego pracy..
Na stronie Forgotten Weapons jest fajny opis: https://www.forgottenweapons.com/submac ... pm-63-rak/
Ogólnopolska Giełda Wymiany Magazynków Do Broni Kolekcjonerskiej - wpisz czego szukasz lub pomóż innym znaleźć ich trofea.
SKS Ardea || Pomorskie Stowarzyszenie Strzelecko-Kolekcjonerskie "DO BRONI"

Awatar użytkownika
JJKILLER

Postautor: JJKILLER » 2019-12-03, 13:16

Do strzelania z Raka osobiście zalecam wyłącznie Barnaula. Lata najcelniej, nie sypie nagarem po oczach, lakierowana łuska dobrze doszczelnia się w komorze. Okopcenie łuski jest charakterystyczne dla Raka, i nie należy się nim przejmować. O budowie i wersjach rozwojowych można poczytać w monografii, link dawałem wcześniej
Luger P08, AR-15, Toz-18, Iż 27E, Star 28pk, GSG FireFly, TT-33, PM-63 "Rak" z zatrzaskiem magazynka przy kciuku

Awatar użytkownika
kuras999

Postautor: kuras999 » 2019-12-03, 13:25

biper pisze:Wolframowy opóźniacz, z tego co pamiętam, był chyba tylko w wersjach przedprodukcyjnych.

cytat ze strony, którą sam podałeś :"But after a mere one year of production, a military review board ordered several changes, mostly to decrease the unit price of the Rak. One of these was to get rid of the tungsten weight. Instead it was made of steel, elongated to retain the weight."

Awatar użytkownika
biper

Postautor: biper » 2019-12-03, 14:11

Dzięki za sprostowanie. Pisałem z pamięci i nie doczytywałem ponownie, a link znalazłem na szybko w moich zakładkach.
Ogólnopolska Giełda Wymiany Magazynków Do Broni Kolekcjonerskiej - wpisz czego szukasz lub pomóż innym znaleźć ich trofea.
SKS Ardea || Pomorskie Stowarzyszenie Strzelecko-Kolekcjonerskie "DO BRONI"

Awatar użytkownika
Leśny Dziadek

Postautor: Leśny Dziadek » 2019-12-03, 17:27

compare pisze:Dzięki za podtrzymanie na duchu :) Jak kupowałem amunicję to padło pytanie Barnaul - tańszy? czy S&B? droższy ale lepszy. Ja oczywiście na bogato - S&B i koniec! A trzeba było pewnie kupić amunicję z ojczyzny Makarowa :-D

Raki generalnie lubią się z amunicją w łusce stalowej lakierowanej, lub w bimetalowej. Miedź raczej nie dla raka, miałem egzemplarz, gdzie miedziane miękkie łuski były przyczyną wyrywania pazura wyciągu.

Awatar użytkownika
PMB

Postautor: PMB » 2019-12-03, 18:39

forager pisze:po użyciu Barnaula to znowu broń "prawie snajperska"

Jak się na tarczy ( i jakiej ) i na jakim dystansie układa Koledze ta "snajperskośc"? Jeśli na 25 m to z jaką poprawką Kolega celuje - rozumiem że ze szczerbinką z nastawą 75m?

Raz kiedy brakowało jednego osobo-startu mój Pm-63 zagrał rolę w konkurencji "karabin centralnego zapłonu 25 metrów" :wink: i z wynikiem 72 pkt pozwolił się wcisnąć gdzieś w dolnych granicach stanów średnich ale potrzebny osobo-start zaliczony ( niestety nie pamiętam który to strzał i z jaka poprawką ta piękna centralna "10" była :-D )
Natomiast pamiętam że miałem kłopot z dobraniem poprawki i co widać przenosiłem mocno w górę celując z tego co pamiętam poniżej "czarnego" a chyba trzeba było jeszcze niżej - amunicja to węgierski SM był.

Obrazek
Весло с ПСО-1
中国85式7.62毫米半自动狙击步枪

forager

Postautor: forager » 2019-12-03, 21:57

witam,
@PMB ,niestety ostatnio strzelałem z Raka chyba wczesną wiosną i nie mam zdjęć tarczy. Używam pistoletowej TS2, nastawa celownika 75 m.
Jak wcześniej wspomniałem, na S&B był straszny rozrzut na tarczy, żeby trafiać w okolice czarnego pola punkt celowania był w dolnym prawym rogu tarczy na 50 m.
Po przejściu na Barnaula i dobraniu poprawki mieściłem się polu 9-10 na 25 m i wszystko w czarnym na 50 m. Niestety z braku czasu nie prowadziłem dalszych prób.
Punkt celowania (o ile dobrze pamiętam, a nie chcę wprowadzić w błąd) był chyba tuż pod czarnym, minimalnie z prawej strony. Ale w zeszłym roku, gdy jeszcze nie załapałem, że problemy z celnością powodowała amunicja S&B, zmieniłem fabryczną szczerbinkę na inny rozmiar (są znakowane 1,2 i 3) i teraz nie pamiętam który rozmiar zamontowałem :583:
Pisząc o "snajperskości" specjalnie użyłem cudzysłowu. Wiem, że broń nie do takich celów została stworzona, ale w dobry dzień można z niej uzyskać naprawdę dobry wynik.
pozdrawiam

Awatar użytkownika
compare

Postautor: compare » 2019-12-06, 18:57

Dziś przyszedł STRZAŁ nr6 z 2005r z artykułem o RAKu - bardzo fajne, wnikliwe, merytoryczne opracowanie. Dziś też zakupiłem amunicję Barnaula i postrzelałem. Muszę przyznać, że łuski Barnaula jak by mniej okopcone.
Obrazek
Jeśli chodzi o celność, to chyba OK, ja jestem zadowolony. Takie spokojne strzelanie, na 50m, bez napinania widać tu:
Obrazek
Od razu informuję, że te przestrzeliny w czerwonym sznurku, to bez okularów z korekcją, a te w zielonym sznurku, to okulary z korekcją :)
ewidentnie muchę lepiej widać w okularach :)
Po powrocie do domu zajrzałem do środka i rzeczywiście nie ma "opiłków" które widziałem przy S&B. Zauważyłem też, że jakby mniej rzuca po gębie jakimiś paproszkami, na S&B miałem wrażenie, że coś się cofa z zamka i dostaje się tym po twarzy, na Barnaulu tego nie ma.
Dzięki wszystkim za porady.

Rimski

Postautor: Rimski » 2019-12-09, 11:02

Heh, a ja po zakupie RAKA i pierwszym strzelaniu zastanawiałem się czy aby sprzedający go dokładnie nie wyczyścił. Wszędzie pełno takich ziarenek jakby w piach wpadł.
Wyczyściłem, drugim razem to samo, myślę - może za iglicą ten syf się nazbierał i powoli się wytrzepuje podczas strzelania :-)
A to Belotka takie artefakty po sobie pozostawia :-)

LongTom

Postautor: LongTom » 2019-12-09, 21:34

Co prawda z S&B nie strzelałem z mojego S-RAKA,
ale z P-64 już tak. Nowa produkcja, granatowe spłonki (nietoksyczne?). Mój P-64 pierwszy raz zaczął się ciąć.
Powód wyszedł po zdjęciu zamka - komora nabojowa i lufa zasyfiona niedopalonym prochem, co zwiększało opory ładowania naboju i wyrzucenia łuski. Są też opiłki mosiądzu.
Moja prywatna ocena - ta nowa ammo jest zdecydowanie gorsza niż stara z opakowań hermetycznych ( :roll: ).
S&B jedynie lepiej wygląda, a łuski nadają się do elaboracji.
PSSK Do broni
SSK Olimp
trochę nieprzypominającej broni wojskowej WBP, trochę wiatru, CP i BB

Wróć do „Broń i amunicja - WBP”