AR dla leworęcznego strzelca

Moderator: Moderatorzy WBP

Bbone
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 26
Rejestracja: 23 sierpnia 2017, 11:24
Tematy: 3
Lokalizacja: LW
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

AR dla leworęcznego strzelca

Post autor: Bbone »

Witam szanowne grono . Przeglądalem tematy ,ale nie znalazłem pasującego wątku . Szukam karabinka 5.56 z manipulatorami dla leworęcznych strzelców . P.O.F ma takie . Chodzi o zrzut zamka , magazynka i selektor ognia. Pof nie podoba mi się bo jest taki krowiasty. Bardzo podoba mi się natomiast Daniel Defense mk18 . Czy da się tam zamontować akcesoryjne „graty” . Czy selekto ognia da się przełożyć na prawą stronę.
Jakie jeszcze karabinki na platformie ar ...mają przydtosowane manipulatory dla leworęcznych ?
Proszę o pomoc :) gdyż google jakieś ubogie jest .
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
lto
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1141
Rejestracja: 29 listopada 2014, 14:00
Tematy: 10
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: AR dla leworęcznego strzelca

Post autor: lto »

Przy strzelaniu z broni długiej nie liczy się -ręczność, tylko oko dominujące. Więc zagadnienie to "AR dla strzelca z lewym okiem dominującym".

Wybór masz mniej więcej następujący:
1) broń całkowicie dwuręczna,
2) broń do obsługi prawą ręką, adaptowana - dodatkowe manipulatory (te, która da się mieć obustronne),
3) broń dedykowana do obsługi lewą ręką.

1) to mniej więcej tak jak wymieniłeś (PWS / POF, czy [chyba] niedostępne u nas LWRC)

Z grupy 3) na pewno są Stagi w wersji L, np. https://www.stagarms.com/stag-15l-minimalist/
Awatar użytkownika
kwaki
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 578
Rejestracja: 11 sierpnia 2014, 11:29
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: AR dla leworęcznego strzelca

Post autor: kwaki »

Do AR nie ma problemu (oczywiście poza takim, że żyjemy w Polsce i różnie bywa z dostępnością), żeby dokupić manipulatory "przystosowujące" dla strzelców leworęcznych, a w zasadzie szerzej, bo nie tyle masz manipulator z drugiej strony, co z obydwu.
Są też konstrukcje z założenia "leworęczne", będące odbiciem lustrzanym klasycznej, poza "odwrotnym" położeniem manipulatorów mają również okno wyrzutowe z lewej strony. Na pewno StagArms ma je w ofercie, ale pewnie nie tylko.
Lack of confidence comes from lack of competence.
Bbone
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 26
Rejestracja: 23 sierpnia 2017, 11:24
Tematy: 3
Lokalizacja: LW
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: AR dla leworęcznego strzelca

Post autor: Bbone »

Dzięki za pomoc . Właśnie się rozglądam i chciałbym się przyimerzyć do kilku modeli . Oko mam lewe dominujące . Strzelam z Eotecha więc obuocznie . Operuję prawą ręką , wykonuję nią wszelkie operacje na broni . Jednak taką rzecz jak selektor ognia to lewa ręka , tak samo jak zrzut magazynka . Uprawiam strzelectwo bojowe , praktyczne zarówno w pracy jak i w cywilu :) . Najbardziej „wizualnie” przypadł mi DD ciekaw jestem tylko czy da się ogarnąć go tak by selektor przenieść na prawą stronę , dołączyć przycisk zrzutu maga i zamka (jeśli takie istnieją) . Praktycznie to pof spełnia tą specyfikację ,ale nue podoba mi się jak cholera heh . Pws nie mialem w rękach i nie mam punktu odniesienia. Ale dzięki serdeczne za odp.
Awatar użytkownika
montrala
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 5431
Rejestracja: 29 sierpnia 2005, 16:01
Tematy: 0
Lokalizacja: z Azji
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: AR dla leworęcznego strzelca

Post autor: montrala »

HK MR223A3 jest w pełni oburęczny (to odpowiednik HK416A5).
Ostatnio zmieniony 20 czerwca 2018, 15:28 przez montrala, łącznie zmieniany 1 raz.
Używam broni marki HK od Heckler&Koch i Cenzin, używam optyki od firmy Kahles, strzelam ze strzelby Typhoon Defence F12 od Omega Military Poland oraz używam amunicji Hornady od firmy Hubertus Pro Hunting.
kelvinpiotr
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 361
Rejestracja: 23 kwietnia 2017, 09:31
Tematy: 2
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: AR dla leworęcznego strzelca

Post autor: kelvinpiotr »

Fokat
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 985
Rejestracja: 26 listopada 2017, 17:16
Tematy: 8
Lokalizacja: Małopolska
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: AR dla leworęcznego strzelca

Post autor: Fokat »

Jestem leworęczny z przymusu z lewym okiem dominującym. Z pistoletu strzelam z prawej ręki, z AR z lewej ręki, bo nie jestem w stanie przenieść oka na prawą stronę. :)
Kupiłem DD M4 V 11 pro z lufą 16 cali. Jak dla mnie broń kompletna, mam obustronne manipulatory, dzwignia przeładowania obustronna, do szczęścia potrzeba jeszcze umiejętności. :cry:
Na pierwszym miejscu był HK wymieniony przez Kolegę Montrala, ale czas oczekiwania i dystrybutor pozbawił mnie złudzeń.
Chciałem tłoka z krótką lufą, a wtym segmencie HK jest poza konkurencją
Ostatnio zmieniony 20 czerwca 2018, 18:29 przez Fokat, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
sql
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1321
Rejestracja: 03 listopada 2014, 21:00
Tematy: 19
Lokalizacja: Łom-Janki
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: AR dla leworęcznego strzelca

Post autor: sql »

Ale próbowałeś, czy od razu się poddałeś? Mam identyczną sytuację - praworęczny, lewe oko dominujące (w prawym astygmatyzm).
Z pistoletu celuję z lewego. Bronią długą z prawego. Dało się zmusić i nawet nieźle idzie. Wymuszona leworęczność jest bardzo ciężka dla prawego człowieka.
...jesteśmy niegrzeczne chłopaki, pójdziemy siedzieć do paki...
Fokat
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 985
Rejestracja: 26 listopada 2017, 17:16
Tematy: 8
Lokalizacja: Małopolska
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: AR dla leworęcznego strzelca

Post autor: Fokat »

Czego ja nie próbowalem :) Instruktorzy dostawali szału jak mnie widzieli.
Problemem, jest to, że w dzeciństwie babcia, która się mną zajmowała jak rodzice pracowali, przestawiła mnie z rękim lewej dominującej na prawą. Spowodowalo to dwubiegunowość w półkulach. Powoduje to, że normalnie potrafię zamiennie używać sztućców, lub w kick-boxingu nie mam problemów z pozycją lewą lub prawą.
W AR jes trochę gorzej, bo potrafię się złożyć do strzału, tylko z pozycji lewej, z prawej nie trafię w drzwi od stodoły. W pistolecie natomiast dominuje prawa ręka i lewe oko.
Generalnie po 40 tce ddałem sobie spokój z kombinowaniem i nauką nowych pozycji, oczywiście tylko w amatorskim strzelectwie jakie uprawiam ;laughing:
Ostatnio zmieniony 20 czerwca 2018, 19:47 przez Fokat, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
ravkill
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 6028
Rejestracja: 18 listopada 2003, 01:42
Tematy: 133
Lokalizacja: Zielona Góra
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: AR dla leworęcznego strzelca

Post autor: ravkill »

Musi być AR? Najbardziej lewooczno friendly jest najwyklejszy kałach. Tak więc, może po prostu beryl? Masz w kalibrze 5,56 i tłokowca w najtańszego AR'a....
Ostatnio zmieniony 20 czerwca 2018, 20:09 przez ravkill, łącznie zmieniany 1 raz.
Parę gratów i zero ambicji...(graty sponsorowane przez dzieciaki za pomocą programu 500 + ...)
Awatar użytkownika
radim92
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 2148
Rejestracja: 01 lutego 2012, 12:34
Tematy: 8
Lokalizacja: Kostrzyn nad Odrą
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: AR dla leworęcznego strzelca

Post autor: radim92 »

Ewentualne galil manipulatory obustronne
CZ 75 SP-01 Shadow 9x19, Mosin wz. 1891/30, Uskon AS16, Kbk AKM "Jack" 7.62x39
maciek199815
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 233
Rejestracja: 03 lipca 2012, 12:22
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: AR dla leworęcznego strzelca

Post autor: maciek199815 »

A do czego będzie potrzebny? Z wyrobów dla leworęcznych to jeszcze jest LMT. Oni też mają wyroby dla leworęcznych. Nie wiem jak jest z dostępnością. Jeśli brak przycisku zrzutu magazynka Ci nie przeszkadza to będzie dobrze. Do każdego AR zamontujesz obustronny bezpiecznik i Magpul BAD lever. A to jest już duży sukces.
poeta
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 878
Rejestracja: 02 czerwca 2015, 09:42
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: AR dla leworęcznego strzelca

Post autor: poeta »

Albo się ustaw w kolejce po MSBS'a i już
Awatar użytkownika
montrala
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 5431
Rejestracja: 29 sierpnia 2005, 16:01
Tematy: 0
Lokalizacja: z Azji
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: AR dla leworęcznego strzelca

Post autor: montrala »

maciek199815 pisze:Magpul BAD lever.
Który jako rozwiązanie wymyślone typowo dla praworęcznych jest dla leworęcznych nieprzydatny. To już bardziej się przyda powiększony nieco klasyczny układ zaczepu zamka (parę firm to robi).
Używam broni marki HK od Heckler&Koch i Cenzin, używam optyki od firmy Kahles, strzelam ze strzelby Typhoon Defence F12 od Omega Military Poland oraz używam amunicji Hornady od firmy Hubertus Pro Hunting.
Awatar użytkownika
Matrix33
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 731
Rejestracja: 29 listopada 2009, 22:15
Tematy: 0
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: AR dla leworęcznego strzelca

Post autor: Matrix33 »

Będąc przymusowo leworęczny (lewooczny) uważam zrzut zamka w AR jako bardzo dobrze umieszczony do obsługi palcem lewej ręki. Tak jak Montrala pisze - tu akurat nie ma co kombinować.
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Broń i amunicja - WBP”