Lunety biegowe 1-4, 1-6

Moderator: Moderatorzy WBP

Awatar użytkownika
PaRa09
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 243
Rejestracja: 07 maja 2017, 22:03
Tematy: 4
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Lunety biegowe 1-4, 1-6

Post autor: PaRa09 »

montrala pisze:Vortex Strike Fire 1-6x24 nie jest super lunetą, ale jest lunetą poprawną kosztującą tyle co tania luneta.
A jaki montaż polecasz, myślę o tych 2 :

https://celowniki.com.pl/pl/produkty/mo ... bki-ms1ms2

https://kolba.pl/pl/product/9510,montaz ... m-2-offset

Nie chcę kupować tandety, ale też cena ma być adekwatna do wartości lunety. Docelowo luneta będzie na jakimś AR 15 w 223, a na razie na S&W MP 15-22
Tylko dwie rzeczy są nieskończone: wszechświat oraz ludzka głupota, choć nie jestem pewien co do tej pierwszej.
Albert Einstein
just
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 174
Rejestracja: 01 lutego 2011, 23:12
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Lunety biegowe 1-4, 1-6

Post autor: just »

montrala pisze:Mam porównanie wielu lunet tego rodzaju. W tym takich ja naprawdę genialny March 1-8x24 Shorty (super lekki, krótki, super szkło)
Możesz napisać coś więcej na temat tej lunety? Z jakim krzyżem ją oglądałeś - FMC-1 czy FMC-2?
Masz może porównanie z S&B 1-8x24 PM II ShortDot CC?

Z jednej strony bardzo intryguje mnie ten March (pod względem konstrukcji, wymiarów, wagi), plusem też jest to, że mam już jednego Marcha i jakoś wszystko tutaj wygląda znajomo, z drugiej - ostatnio na zadymionej strzelnicy miałem możliwość skonfrontować Marcha z S&B i zacząłem mieć wątpliwości co do owych super szkieł March'a i ich jasności.

A tak w ogóle jest już dostępny (do kupienia, a nie tylko teoretycznie) Vortex PST II 1-6, który ceną zabija wszystko wspomniane wyżej, a i krzyż ma jakiś normalny, a nie taki przecudowany jak w tańszym Strike Eagle 1-8.
Pardini SP/HP, Glock 42, Glock 19, HK SP5K, HK MR223a3 11", SAKO TRG 22
franek
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1787
Rejestracja: 20 maja 2007, 08:55
Tematy: 0
Lokalizacja: Kraków
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Lunety biegowe 1-4, 1-6

Post autor: franek »

Podepnę się pod ten temat z podobnym pytaniem.
szukam lunety na M16A1 - oryginaly mają kosmiczne ceny.
Stałe powiększenie , tubus rurka , preferowany montaż STANAG
Znak celowniczy - najchętniej #1 albo #4 ... bez udziwnień.

Są jakieś dostepne na aliexpress ale troche nieufnie podchodzę ...
Ostatnio wpadły mi w oko solidne wojskowe lunety z G3 (Kahles, Zeiss) ale jest za dużo fanów w Niemczech.
Zawsze jakis tubylec mnie przelicytuje (wiem, wiem, ... zwiększyc budżet i po klopocie)

W desperacji skłaniam się ku współczesnej lunecie PU.
W końcu mieszkam miedzy wschodem a zachodem :-)
remington 44, rogers & spencer 44, Hawken .45, jednorurka 12ga i parę nitro
Sebastian
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 7395
Rejestracja: 30 marca 2003, 13:01
Tematy: 138
Lokalizacja: Suwałki
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Lunety biegowe 1-4, 1-6

Post autor: Sebastian »

PaRa09 pisze: A jaki montaż polecasz, myślę o tych 2 :
https://celowniki.com.pl/pl/produkty/mo ... bki-ms1ms2
Na krotka lunetke lub na odpowiednio dluga szyne czy wiekszy karabin.Ew. na lunete do strzelan przecyzyjnych w ktorych odleglosc oka od okularu jest niska.
W przypadku tego montazu i lunety biegowej okular mialbys bardzo odsuniety w tyl co wymagaloby znacznego odsuniecia glowy. Z AR w takim przypadku strzela sie pochylajac glowe do przodu jak w kolimatorze i okular pozycjonuje sie w okolicach konca komory zamkowej.
Jezeli myslisz o Strike Eagle-u pamietaj ze to NIE jest mala luneta. Okular jest dosyc dlugi i jezeli chcesz to zamontowac na AR w odpowiedniej odleglosci od oka to musisz zastosowac ten lub podobny montaz.

Obrazek
Ostatnio zmieniony 12 grudnia 2017, 08:13 przez Sebastian, łącznie zmieniany 4 razy.
Awatar użytkownika
montrala
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 5431
Rejestracja: 29 sierpnia 2005, 16:01
Tematy: 0
Lokalizacja: z Azji
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Lunety biegowe 1-4, 1-6

Post autor: montrala »

[
just pisze:Możesz napisać coś więcej na temat tej lunety? Z jakim krzyżem ją oglądałeś - FMC-1 czy FMC-2?
Masz może porównanie z S&B 1-8x24 PM II ShortDot CC?
FMC-2. A więcej o wrażeniach już niedługo w STRZAŁ.pl (pewnie styczniowym). Co do S&B to przy takim zakresie powiększeń różnicę jasności ciężko wyłapać. S&B ma świetny patent z plamką a'la kolimator w drugim planie i krzyżem w pierwszym planie, ale mnie irytuje to że nie są idealnie zgrane. Tu bardziej mi się podoba patent z Minox 1-8x Tactical, gdzie jest super jasna plamka (w pierwszym planie) a podczas zmiany powiększenia, przy bodaj 2,5x plamka się automatycznie wyłącza i włącza się podświetlenie znaku. Moim zdaniem to fajne rozwiązanie, ale nie testowałem w praktyce.

Viper PST2 1-6x24 to taki "poor mans Razor". Niestety ma też nieco gorsze pole widzenia i "eyebox". Szkła są ok, na pewno wyraźnie lepsze niż w serii Strike Eagle. Co do znaku, to miałem Razora i znaki są OK, ale ja akurat lubię taki jak ma Strike Eagle 1-8x (przypomina mi TMCQ z Vipera PST 1-4x). Ten z 1-6x faktycznie nie jest najbardziej udany, ale robi robotę.
Jak na AR (nie ważne jakiego kalibru) to tylko taki montaż wysunięty do przodu.
Używam broni marki HK od Heckler&Koch i Cenzin, używam optyki od firmy Kahles, strzelam ze strzelby Typhoon Defence F12 od Omega Military Poland oraz używam amunicji Hornady od firmy Hubertus Pro Hunting.
azrael88
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 251
Rejestracja: 11 czerwca 2017, 20:22
Tematy: 0
Lokalizacja: Kielce
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Lunety biegowe 1-4, 1-6

Post autor: azrael88 »

Szanowni, a czy z Truglo 1-6x24 30mm ktoś z Was miał do czynienia?
m2c
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1109
Rejestracja: 17 maja 2007, 12:52
Tematy: 4
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Lunety biegowe 1-4, 1-6

Post autor: m2c »

A dlaczego musi być wysunięty? Można byłoby go przesunąć do przodu. Lepiej jest jak montaż jest nad komorą zamkową? Pytam bo też zastanawiam się jaki montaż do ARa dobrać, a Vortex ma montaże o 3 stopniach offsetu.
Awatar użytkownika
PiterM
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 399
Rejestracja: 25 listopada 2002, 22:58
Tematy: 34
Lokalizacja: kto to wie...
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Lunety biegowe 1-4, 1-6

Post autor: PiterM »

Co prawda do innych zastosowań, ale mocno zgłębiłem temat takich lunet (1-4x 1-6x 1-8x) i tak na szybko mogę podpowiedzieć o tych co miałem i używałem:

1. Bushnell AR 1-4x24 -> luneta poprawna, ale po sprawdzeniu innych opcji okazuje się, że obraz nie jest tak ostry jak by się chciało. Krzyż po prostu słaby (dla mnie) z uwagi na mały zakres możliwych poprawek. Do AR się nada dobrze do celowania 100/200/300m ale jednak wolę MIL lub MRAD w komplecie z dalmierzem.

2. SWFA 1-2x24 Classic Tactical -> luneta o bardzo dobrej optyce, dobry krzyż z dużym zakresem poprawek w MRAD, doskonały tracking jeśli chodzi o wieżyczki. Denerwowały mnie dwie rzeczy: krzyż mógłby być cieńszy w samym środku (do precyzyjnego celowania tarczowego, więc w twoim przypadku to nie problem) oraz druga rzecz to duże czarne pole wokół obrazu w okularze. Też teoretycznie nie przeszkadza, ale wolałbym obraz z mniejszym efektem patrzenia "przez rurkę" (czepaim się dla tego, że to nie jest tania luneta za $99 z alliexpress)

3. Vortex PTS 1-4x24 -> tutaj wszystko się zgadza! Świetna optyka, świetny cienki krzyż z dużym zakresem poprawek (wybrałem MIL gdyż ma fizycznie zdecydowanie większy rozmiar i w związku z tym zakres), doskonały tracking wierzyczek nastawczych, bardzo ładne podświetlenie i zdecydowanie jaśniejsze niż w SWFA, nie ma efektu patrzenia przez rurkę. Szczególnie teraz, jak weszła seria PST II można je znaleźć w dobrej cenie. PST II kusił, ale cena jest prawie dwa razy wyższa a krzyż typowo pod AR więc mnie nie pasował. Optycznie pewnie jest jeszcze lepiej (choć to trudne) no i ma 1-6x, ale jeden rzut oka przez PST 1-4 wystarczył abym go założył i zapomniał o innych celownikach. Super wybór. Brać póki jeszcze (chyba) są!

Na moim Leshiym prezentuje się tak:

Obrazek
Ostatnio zmieniony 12 grudnia 2017, 12:05 przez PiterM, łącznie zmieniany 3 razy.
a w kieszeni - Sebenza
Awatar użytkownika
montrala
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 5431
Rejestracja: 29 sierpnia 2005, 16:01
Tematy: 0
Lokalizacja: z Azji
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Lunety biegowe 1-4, 1-6

Post autor: montrala »

m2c pisze:A dlaczego musi być wysunięty? Można byłoby go przesunąć do przodu. Lepiej jest jak montaż jest nad komorą zamkową?
Montaż nie powinien obejmować jednocześnie szyny na komorze zamkowej i osłonie lufy, bo to może powodować przemieszczenie się lunety na boki. Oczywiście nie dotyczy to karabinów mających ciągłą szynę montażową (np. SCAR, CZ Bren, ACR, MSBS, etc). Wartość wysunięcia montażu lunety na ARa dobiera się do swojego składu (boczny - większa, frontalny - mniejsza) oraz odstępu lunety od oka (im większy, tym większe wysunięcie). Jeżeli jest problem z decyzją to lepiej wziąć większe wysunięcie, bo zawsze można montaż przesunąć do tyłu na komorze zamkowej, a do przodu już się wchodzi na osłonę lufy.
Używam broni marki HK od Heckler&Koch i Cenzin, używam optyki od firmy Kahles, strzelam ze strzelby Typhoon Defence F12 od Omega Military Poland oraz używam amunicji Hornady od firmy Hubertus Pro Hunting.
Majster6
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 42
Rejestracja: 19 sierpnia 2016, 22:59
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Lunety biegowe 1-4, 1-6

Post autor: Majster6 »

azrael88 pisze:Szanowni, a czy z Truglo 1-6x24 30mm ktoś z Was miał do czynienia?
Mam i szczerze polecam. Jest zdecydowanie lepsza niż ja :) No i w komplecie montaż i dzwignia zoomu.
Na x1 z podświetleniem działa jak zwykły kolimator, a szybki zoom zmienia ją momentalnie w precyzyjne narzędzie.
Do tej pory działałem na ACOGu z x4.
ProTechGuns shooting team
Awatar użytkownika
PaRa09
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 243
Rejestracja: 07 maja 2017, 22:03
Tematy: 4
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Lunety biegowe 1-4, 1-6

Post autor: PaRa09 »

Sebastian pisze: lisz o Strike Eagle-u pamietaj ze to NIE jest mala luneta. Okular jest dosyc dlugi i jezeli chcesz to zamontowac na AR w odpowiedniej odleglosci od oka to musisz zastosowac ten lub podobny montaz.

Obrazek
Właśnie zamontowałem zestaw luneta + montaż Vortex na mojej zabawce, podobnie jak na zdjęciu przyrządów mechanicznych raczej użyć się nie da. Sprawdzę jak to działa na strzelnicy i albo będzie czekało na prawdziwy karabin, lub też będzie w dziale " sprzedam "
Tylko dwie rzeczy są nieskończone: wszechświat oraz ludzka głupota, choć nie jestem pewien co do tej pierwszej.
Albert Einstein
Awatar użytkownika
mishaplc
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 29
Rejestracja: 19 lutego 2017, 20:10
Tematy: 0
Lokalizacja: Kraków
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Lunety biegowe 1-4, 1-6

Post autor: mishaplc »

Majster6 pisze:
azrael88 pisze:Szanowni, a czy z Truglo 1-6x24 30mm ktoś z Was miał do czynienia?
Mam i szczerze polecam. Jest zdecydowanie lepsza niż ja :) No i w komplecie montaż i dzwignia zoomu.
Na x1 z podświetleniem działa jak zwykły kolimator, a szybki zoom zmienia ją momentalnie w precyzyjne narzędzie.
Do tej pory działałem na ACOGu z x4.

Majster6 a masz Omnie czy Trubrite ?
In SIG I trust

9x19, .223 REM, .243 WIN
Majster6
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 42
Rejestracja: 19 sierpnia 2016, 22:59
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Lunety biegowe 1-4, 1-6

Post autor: Majster6 »

Trubrite
ProTechGuns shooting team
Awatar użytkownika
mishaplc
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 29
Rejestracja: 19 lutego 2017, 20:10
Tematy: 0
Lokalizacja: Kraków
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Lunety biegowe 1-4, 1-6

Post autor: mishaplc »

Sprawdza się na dystansie Ok 300 m? Wiem ze do 200 jest wystarczająca ale zastanawiam sie jak sobie radę daje z 300 m. Miałeś jakieś doświadczenia ?
In SIG I trust

9x19, .223 REM, .243 WIN
Majster6
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 42
Rejestracja: 19 sierpnia 2016, 22:59
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Lunety biegowe 1-4, 1-6

Post autor: Majster6 »

Maksymalnie używałem na 200metrach. Niestety nie mam gdzie wypróbować większego dystansu.
ProTechGuns shooting team
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Broń i amunicja - WBP”