Nikko Stirling Targetmaster 10-50x60 - czy warty zakupu ??

Celowniki, montaże, trajektorie, ustawianie

Moderator: Moderatorzy wiatrówkowi

Awatar użytkownika
xroninq
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 29
Rejestracja: 13 grudnia 2009, 06:07
Tematy: 0
Lokalizacja: Poznań
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Nikko Stirling Targetmaster 10-50x60 - czy warty zakupu ??

Post autor: xroninq »

Witam Wszystkich

stoję przed wyborem optyki - standardowo padnie pytanie do czego zamierzam jej używać ...

wyprzedzając uzasadnione pytania już mówię:
- pomiary odległości od celu
- możliwość strzelania z większym powiększeniem
- szeroki zakres parametrów i niewielka waga - w tym przypadku waga nie jest aż tak duża np w porównaniu z Big Nikko
- możliwość strzelania FT (HFT to kwestia dyskusyjna niektórzy stwierdzą ze taka optyka odpada) no i benchrest
- do jakiego karabinka chcę założyć tą optykę - Steyr FT

co mnie zaintrygowało:
- interesujące parametry
- waga
- cena
- miałem okazję zobaczyć wersję 8-24x56 - mają te same siatki w dot - bardzo cienki krzyż celownika i 6 dot na podziałce

co mnie trochę zastanawia - Big Nikko jest znacznie droższe aczkolwiek pokrętła regulacji celownika dają bez wątpienia więcej możliwości regulacji w sensie panowania nad ustawianiami (tzn jest podziałka pionowa i pozioma) w Nikko Stirling Targetmaster jest podziałka pionowa poziomej nie ma

dla przykładu o jakiej optyce piszę poniżej link do sklepu AK Hobby (Andrzej Kliszewski) - ma w ofercie tą optykę:
http://www.***.pl/index.php?a=opis&k=&id=729

szanowni koledzy - jestem zdania ze jak wybrać to raz a dobrze aczkolwiek z finansami nie chcę przesadzać - prośba o informacje czy ktoś posiada taka optykę ? czy miał okazję korzystać z tego modelu lunety ? w którym iść kierunku - prośba o info i opinie

Maciej
Awatar użytkownika
Emhyrion
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 2741
Rejestracja: 17 marca 2006, 10:43
Tematy: 0
Lokalizacja: Warszawa, Nowodwory
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Nikko Stirling Targetmaster 10-50x60 - czy warty zakupu

Post autor: Emhyrion »

Patrzyłem ostatnio przez dwie lunety: wspomnianą Targetmaster 10-50x60 i Diamond 10-50x60, czyli tak zwane BigNikko.
Obraz w BN jest zauważalnie lepszy, jaśniejszy, bardziej kontrastowy a szkła dają wyższą rozdzielczość.
Nie klikałem wieżami, więc tu porównania nie mam. Natomiast pokrętło ostrości chodzi ciężej niż w BigNikko. Dość problematyczne też jest założenie bocznego koła, wydaje mi się, że trzeba by dorabiać jakoś specjalnie z uwagi na dołożone pokrętło podświetlania krzyża.
Natomiast mierzyć ostrość można, jak najbardziej. Są wyraźne różnice między ósmym a dziewiątym metrem, potem też jest nieźle, choć na dystansach w okolicach 40-50 metra bład pomiaru w mojej ocenie jest większy niż w BN.

Tania alternatywa dla BN na początek zabawy FT. Do strzelań rekreacyjnych o wiele lepsza bo po prostu tańsza, a powiedzmy szczerze - do rekreacji nie potrzeba jakiś wyśrubowanych norm spełniać. Jeśli myślisz o staetach na zawodach FT i stać Cię - weź BN. Jeśłi nie stać, to przynajmniej na początek ten Target Master wystarczy.
Pozdrawiam,
Paweł
Awatar użytkownika
xroninq
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 29
Rejestracja: 13 grudnia 2009, 06:07
Tematy: 0
Lokalizacja: Poznań
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

...

Post autor: xroninq »

z finansami byłyby możliwości aczkolwiek tak jak wspomniałem nie chciałbym bezzasadnie tworzyć przerostu formy nad treścią piszę w imieniu swojej osoby oczywiście ... nurtował mnie fakt czy faktycznie różnica cenowa wynika ze zdecydowanej różnicy w jakości czy jest to element prestiżu za który się płaci ... przecież można i tak i nie jestem tego przeciwnikiem, jak to kiedyś powiedział mój Ojciec obserwując moje zakupy pod katem mojej pasji "lepsza dobra wiatróweczka niż wódeczka" także są ludzie którzy kupują super sprzęt właśnie dlatego że chcą taki mieć po prostu i niech taki mają a może faktycznie z uwagi na znaczną jakość ... ja natomiast szukam czegoś dobrego o dobrej jakości jednocześnie w uzasadnionych nakładach finansowych - jeśli okazałoby się że nie ma alternatywy i jedynym słusznym rozwiązaniem byłoby BN no to trudno ... ale czy na pewno dlatego pytam na forum być może ktoś jeszcze może podzielić się opinią o lunecie Nikko Stirling Targetmaster
ujmę w kilku słowach - jeśli Targetmaster jest ok jakościowo to jego cena mi odpowiada jeżeli ktoś używa tego sprzętu również profesjonalnie i jest zadowolony jest to kolejny argument za ...
natomiast jeśli Targetmaster to nie najlepsze rozwiązanie nie najlepsza jakość, pomiar i niezawodność też nie najlepiej to już jest problem
w BN delikatnie odpycha mnie cena i waga - Targetmaster 800g a BN 1130g - g do g i zbiera się konkretna waga ...
Awatar użytkownika
tkrex
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 139
Rejestracja: 12 marca 2011, 22:14
Tematy: 0
Lokalizacja: Świnoujście
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: tkrex »

xroninq
Daj tu znać co kupiłeś i jakie są Twoje wrażenia. Szukam czegoś w podobnym przedziale cenowym z bocznym kołem paralaksy.
Gdyby ktoś miał jakieś sugestie - będę wdzięczny.
HD200W, Twinmaster Combat, C1377, Ł.wz70
mmajszyk
Reactions:
Posty: 10
Rejestracja: 14 marca 2010, 23:48
Tematy: 0
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: mmajszyk »

W Incorsie ten model jest obecnie w promocji za 1400zł http://incorsa.pl/product,7526.html

Ja się nie oparłem tej okazji i niedawno stałem się posiadaczem w/w lupki.
Niestety nie mam zbyt dużego doświadczenia w pomiarach odległości, ale do rekreacyjnego benchrestu nadaje się wyśmienicie (zwłaszcza na tak dużej flincie jak FX2000) ;laughing:

Pozdrawiam.
b27
Reactions:
Posty: 4
Rejestracja: 19 czerwca 2011, 19:14
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: b27 »

Jak się dowiedzieć, czy dana luneta pasuje do wiatrówki?
Np, czy Luneta celownicza BSA 3-9x32 30/30 pasuje do Industry Brand QB 36 4,5 mm
Awatar użytkownika
JesperKyd
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1523
Rejestracja: 25 lipca 2009, 09:44
Tematy: 0
Lokalizacja: Bydgoszcz
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Post autor: JesperKyd »

Luneta z Industry Brand QB 36 połączona musi być montażem.
Jako że na Industry Brand QB 36 jest tzw "szyna" frezy pod montaż 11 mm.
Więc taki musisz dobrać montaż do lunety.
Oczywiście lunety dzielą się na
z tubusem 1 cal
i z tubusem 30 mm
(i to też musisz wziąć pod uwagę przy zakupie montażu)
oraz na takie co
konstrukcja pozwala na zamontowanie na karabinkach sprężynowych
lub tylko na bezodrzutowych jak PCA, PCP.

Więcej info zdobędziesz czytając posty na forum.
Przyda się ta wiedza przy wyborze optyki do twojego QB 36.
BMK40 Hogan® + Hawke Vantage & BMK20 JesperKyd® + PP 3-12x42AO & Iż61 + Mizugiwa 2.5-7x28 & Marksman 2004 & cdn...
arturius
Reactions:
Posty: 4
Rejestracja: 17 czerwca 2009, 12:19
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: arturius »

Są jeszcze IOR-y z tubusem 35 :)
Evo 4,5 + simmons 4-12x40AO
S410 FAC 5,5 + IOR 9-36x56
Bagins
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 159
Rejestracja: 12 lutego 2009, 14:15
Tematy: 0
Lokalizacja: Białystok
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: Bagins »

Od założenia tematu minęło już sporo czasu.

Czy ktoś z naszego grona miał do tej pory styczność, poza osobami piszącymi powyżej, z ww lunetą?
marcon
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 266
Rejestracja: 17 maja 2010, 16:08
Tematy: 0
Lokalizacja: W-wa WKFT
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Nikko Stirling Targetmaster 10-50x60 - czy warty zakupu

Post autor: marcon »

Emhyrion pisze:Patrzyłem ostatnio przez dwie lunety: wspomnianą Targetmaster 10-50x60 i Diamond 10-50x60, czyli tak zwane BigNikko.
Obraz w BN jest zauważalnie lepszy, jaśniejszy, bardziej kontrastowy a szkła dają wyższą rozdzielczość.
hmm jako użytkownik w/w lupki od 3 lat nie będę polemizował z Twoimi odczuciami bo w moim odczuciu wcale tak nie jest ale ja dla odmiany nie strzelam non stop z BN więc mój odbiór jest inny. Myślę że potencjalny nabywca niestety nie ma wyjścia jak tylko popatrzeć przez obie lupy jednocześnie np na zawodach lub w sklepie(ja tak zrobiłem) i wybrałem Targetmastera
Emhyrion pisze:Nie klikałem wieżami, więc tu porównania nie mam. Natomiast pokrętło ostrości chodzi ciężej niż w BigNikko. Dość problematyczne też jest założenie bocznego koła,wydaje mi się, że trzeba by dorabiać jakoś specjalnie z uwagi na dołożone pokrętło podświetlania krzyża.
faktycznie żeby założyć koło trzeba nabyć najlepiej fabryczne( do kupienia w Incorsie lub w necie) ze względu na "karby" .
Fabryczne koło ma plastikowe wyprofilowanie które pasuje do w/w karbów.Wykonanie ich samemu może być problematyczne choć pewnie nie niemożliwe.
Kliki są wyraźne a kwestie ciężkości chodzenia wież reguluje się dokręcając śruby w wieżach
Emhyrion pisze:Natomiast mierzyć ostrość można, jak najbardziej. Są wyraźne różnice między ósmym a dziewiątym metrem, potem też jest nieźle, choć na dystansach w okolicach 40-50 metra bład pomiaru w mojej ocenie jest większy niż w BN.
Nie będę się wypowiadał bo to do zweryfikowania jedynie gdy 2 strzelców usiądzie obok siebie i zacznie "mierzyć " odległości :-) a z tego co wiem nikt takich testów nie robił
Emhyrion pisze:Tania alternatywa dla BN na początek zabawy FT. Do strzelań rekreacyjnych o wiele lepsza bo po prostu tańsza, a powiedzmy szczerze - do rekreacji nie potrzeba jakiś wyśrubowanych norm spełniać. Jeśli myślisz o staetach na zawodach FT i stać Cię - weź BN. Jeśłi nie stać, to przynajmniej na początek ten Target Master wystarczy.
dodaj Pawełku, że jeszcze obszar widoczności w porównaniu do BN jest większy łatwiej znaleźć cel, bo widzisz więcej na max powiększeniu.

Jak dla mnie luneta ma cienki przyjemny krzyż FT , podświetlenie sprawdza się w ciemnych pomieszczeniach lub jak jest szarawo ja wykorzystuję podświetlenie strzelając sylwetki

Z BN strzela co najmniej kilkanaście osób w Polsce i na pewno jest to bardzo dobra sprawdzona luneta do FT
Czy Targetmaster nadaje się tylko na "początek zabawy FT" jak napisał Emhyrion? Nie sądzę jest to po prostu nowsza i rzadsza luneta która nie jest tak popularna.
Albo inaczej nie znalazła aż tylu zwolenników skoro na rynku jest dostępny dobry sprawdzony BN. Ja bynajmniej nie zamierzam się przesiadać na BN czy SB.
marcon

WKFT/PFTA
marcon
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 266
Rejestracja: 17 maja 2010, 16:08
Tematy: 0
Lokalizacja: W-wa WKFT
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Nikko Stirling Targetmaster 10-50x60 - czy warty zakupu

Post autor: marcon »

xroninq pisze:Witam Wszystkich

stoję przed wyborem optyki - standardowo padnie pytanie do czego zamierzam jej używać ...

wyprzedzając uzasadnione pytania już mówię:
- pomiary odległości od celu
- możliwość strzelania z większym powiększeniem
- szeroki zakres parametrów i niewielka waga - w tym przypadku waga nie jest aż tak duża np w porównaniu z Big Nikko
- możliwość strzelania FT (HFT to kwestia dyskusyjna niektórzy stwierdzą ze taka optyka odpada) no i benchrest
- do jakiego karabinka chcę założyć tą optykę - Steyr FT

co mnie zaintrygowało:
- interesujące parametry
- waga
- cena
- miałem okazję zobaczyć wersję 8-24x56 - mają te same siatki w dot - bardzo cienki krzyż celownika i 6 dot na podziałce

co mnie trochę zastanawia - Big Nikko jest znacznie droższe aczkolwiek pokrętła regulacji celownika dają bez wątpienia więcej możliwości regulacji w sensie panowania nad ustawianiami (tzn jest podziałka pionowa i pozioma) w Nikko Stirling Targetmaster jest podziałka pionowa poziomej nie ma
kompletnie nie kumam co miałeś na myśli ilość klików miedzy skrajnymi położeniami ?
W moim Targetmasterze jest zarówno podziałka pionowa i pozioma na krzyżu (krzyż FT)
Pokrętła są 3 plus regulacja dioptrii więc tutaj niczym się nie różni od BN
Oczywiście w modelu 10x50-60
marcon

WKFT/PFTA
Bagins
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 159
Rejestracja: 12 lutego 2009, 14:15
Tematy: 0
Lokalizacja: Białystok
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: Bagins »

Zastanawiała mnie właśnie ta mała popularność i aż tak wielka dysproporcja cenowa pomiędzy tymi 2 lupkami, dlatego zapytałem.
Poza, tym na polskich forach niewiele da się znaleźć o tym Targemastrze...
Dlatego też dzięki za odpowiedź. :-D

Czyli krótko i zwięźle wg Ciebie - godna polecenia, tak? (jeśli dobrze zrozumiałem)
marcon
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 266
Rejestracja: 17 maja 2010, 16:08
Tematy: 0
Lokalizacja: W-wa WKFT
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: marcon »

Odpowiedź;Tak, luneta jak najbardziej nadaje się do używania jej w dyscyplinie FT lub jeśli lubisz duże powiększenia do strzelania rekreacyjnego w zakresie 7-100m(na więcej nie strzelałem)

Odnośnie trwałości
Po 3 latach w miarę intensywnego używania (zawody, treningi, strzelanie działkowe)
i kilku tyś. wykonanych nastaw nie ma luzów na kole bocznym a kliki na wieżach są wyraźne.

Od początku była na Steyrze więc nie wypowiem się odnośnie jej trwałości na sprężynie czy broni palnej (tabelka producenta i wyskalowanie krzyża sugeruje taką możliwość)

Kwestię czy kupić Targetmastera, BN, czy SB i zapłacić odpowiednio 1.5, 3, czy ponad 8 tyś każdy musi podjąć sam :-))
marcon

WKFT/PFTA
Procjon
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 155
Rejestracja: 20 marca 2016, 14:16
Tematy: 6
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Nikko Stirling Targetmaster 10-50x60 - czy warty zakupu ??

Post autor: Procjon »

Czy ktoś jeszcze ma jakieś doświadczenia z tą lunetą? Czy lepiej jednak dozbierac do Big Nikko? Różnica w cenie dwukrotna, a opinie dot. Targetmastera są pozytywne i zastanawiam się czy warto dopłacać dla rekreacji i na początek zabawy w ft (na pcp-hw 100).
Ostatnio zmieniony 13 września 2018, 23:36 przez Procjon, łącznie zmieniany 1 raz.
.17, .22, .32, 9 mm, .223, 7,5x55, 12/76
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Optyka”