GAMO compact i kolimator/lunetka

Celowniki, montaże, trajektorie, ustawianie

Moderator: Moderatorzy wiatrówkowi

teston
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 2560
Rejestracja: 22 listopada 2002, 09:42
Tematy: 126
Lokalizacja: Lublin
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: teston »

Nooo, jest jeszcze HW-75, jakies 4 razy drozszy ...
Zreszta Koledze chodzi o mozliwosc zamontowania dodatkowych przyzadow celowniczych, a z pistoletow PCA odpowiednia szyne ma napewno HW-40, jak jest z innymi - nie wiadomo.
Pozdrawiam
TK Teston
TomAcik
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 2918
Rejestracja: 29 listopada 2002, 21:32
Tematy: 64
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: TomAcik »

HW75 :D
zapomniałem...
Jak będę duży, to sam go sobie kupię.
Pozdro
Tom.
P.S. Tak mam, że lubię mieć ostatnie słowo. :oops: Ale po tym poście solennie obiecuję, że się zamknę.
P.P.S. No chyba że jakiś wyjątkowo prowokacyjny motyw sie zaraz pojawi... :wink:
Ceer
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 17
Rejestracja: 14 października 2012, 20:33
Tematy: 0
Lokalizacja: Wlkp.
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: Ceer »

Odświeżam temat po 10 latach z wielką nadzieją, że przez ten czas ktoś znalazł już rozwiązanie tego problemu.
Posiadam również Gamo Compact, mam zamiar używać go do silouette, właśnie z kolimatorem. Czy może ktoś podzielić się swoimi doświadczeniami w zakresie montażu kolimatora na ten pistolet? Jaki model, w jaki sposób?
Może komuś sprawdził się montaż lunetki, choć akurat co do lunety mam obawy o możliwość obsługi pistola (pompowanie) oraz o trwałość takiego rozwiązania.
Będę wdzięczny za wszelkie pomocne rady.
Awatar użytkownika
MI-6
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1028
Rejestracja: 19 lutego 2012, 04:37
Tematy: 17
Lokalizacja: Gdańsk
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: MI-6 »

Robisz nacięcia na górnej części (tej pompującej), albo częściowo, albo po całej długości.
W ten sposób tworzysz sobie szynę 15mm :-D
Na to zakładasz montaż SM E59 i kolimator, albo lunetkę na tubus calowy.
Takie rozwiązanie ma kol. Pit3r z grupy Trójmiejskiej (posadzony walther 2x20). Miałem również i ja, ale wróciłem do otwartych :-D

Drugim, lecz bardziej inwazyjnym sposobem (wiercenie) jest przykręcenie od góry szyny 11mm, lub 22mm i montujesz wtedy już co chcesz.
Takie rozwiązanie ma kol. RSD z grupy Trójmiejskiej (posadzony kolimator).

O lunetę się nie martw, ona będzie służyła jako dźwignia naciągu (nawet lżej się naciąga).
TX200 HC + Vortex Viper
Awatar użytkownika
Hiszpan63
Ekspert Wiatrówki
Ekspert Wiatrówki
Reactions:
Posty: 515
Rejestracja: 03 lipca 2009, 09:22
Tematy: 1
Lokalizacja: Warszawa-CEKAUS
Grupa: Ekspert Wiatrówki

Post autor: Hiszpan63 »

MI-6 pisze:Robisz nacięcia na górnej części (tej pompującej), albo częściowo, albo po całej długości.
W ten sposób tworzysz sobie szynę 15mm :-D
... dokładnie w ten sposób . A potem masz kilka opcji do wyboru w zależności od potrzeb . Luneta , kolimator i kilka możliwych sposobów montażu . Montaże asg do latarek lub wspomniany SM E59 , montaże 22mm itp .

Obrazek Obrazek
Jak Pan Bóg dali to i z kija wypali...
HWunderGnom70 .
Ceer
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 17
Rejestracja: 14 października 2012, 20:33
Tematy: 0
Lokalizacja: Wlkp.
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: Ceer »

Dziękuję za informacje! Da się jednak...

Nie wiem Hiszpan jak w PR-45, ale w Compact-cie mamy plastik. Ze zdjęć wynika, że w PR-45 jest taki sam materiał. Z tego co piszecie obaj, zniesie on trudy montażu.

No proszę, dobre wieści. Jeszcze muszę znaleźć kogoś, kto mi to porządnie wytnie.
MI-6... jednak otwarte powiadasz? Mnie osobiście irytuje celowanie w powietrze nad muflonami, no... może w wierzchołek ich grzbietu :) Lupa lub kolimator usuwają ten problem, ale widać mają inne minusy, które Cię zniechęciły na rzecz otwartych 8-)
PiT3r
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 41
Rejestracja: 01 maja 2012, 18:31
Tematy: 0
Lokalizacja: Gdynia
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: PiT3r »

Da się, da :)

Zrób tak jak koledzy podpowiadają. Ja mam wersję z montażem SM E59, osiowy więc spokojnie wyzerujesz lunetkę czy kolimator. Nacięcia z tego co pamiętam robiłem śrubokrętem hehe. Wystrzelone około 8 paczek śrutu i trzyma. O dziwo zamyka mi się wygodnej niż "golasa", choć może to kwestia przyzwyczajenia.

Ale... mocno zastanawiam się nad opcją drugą, czyli wywierceniem otworów i założeniem szyny (chcę zamienić lunetkę na kolimator). Gdzieś tu na forum ktoś podawał linki do takiego rozwiązania - film pierwszy i drugi .

Pistolet jak już pewnie wiesz masz dobry, teraz tylko strzelać i trafiać, czego wszystkim życzę :)

Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
MI-6
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1028
Rejestracja: 19 lutego 2012, 04:37
Tematy: 17
Lokalizacja: Gdańsk
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: MI-6 »

Ceer pisze:Nie wiem Hiszpan jak w PR-45, ale w Compact-cie mamy plastik. Ze zdjęć wynika, że w PR-45 jest taki sam materiał. Z tego co piszecie obaj, zniesie on trudy montażu.

No proszę, dobre wieści. Jeszcze muszę znaleźć kogoś, kto mi to porządnie wytnie.
PR-45 i Compact to w zasadzie te same systemy, różnią się jedynie rękojeścią i spustem.

A szynę natniesz sobie sam, np. przytoczonym już śrubokrętem płaskim. Trzyma :-D
Ceer pisze:MI-6... jednak otwarte powiadasz? Mnie osobiście irytuje celowanie w powietrze nad muflonami, no... może w wierzchołek ich grzbietu :)
Po dopracowaniu systemu uzyskujesz z Compacta/PR-45 3.6J 116m/s na exact.

Zero robisz na 18m.
I takie poprawki powinny Ci wyjść :
- kurczaki - ok. 1cm pod stopkę
- dziki - w stopkę
- indyki - w podbrzusze (jak się kończy chuda nóżka)
- muflony - centralnie
Ceer pisze:Lupa lub kolimator usuwają ten problem, ale widać mają inne minusy, które Cię zniechęciły na rzecz otwartych 8-)
Kiedyś jak jeszcze miałem pistolet PCP (Anschutz M-10) robiłem sobie testy - z otwartych, z kolimatorem i lunetą.
Za każdym razem strąciłem dokładnie taką samą ilość zwierzaków :651:

Także kolimator, luneta, czy otwarte to indywidualne preferencje, a do celnego strzelania liczy się statyka, technika i praca na spuście.
Do tego trening, trening i jeszcze raz trening...
TX200 HC + Vortex Viper
Ceer
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 17
Rejestracja: 14 października 2012, 20:33
Tematy: 0
Lokalizacja: Wlkp.
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: Ceer »

Zamówiłem montaż Sm E 59 wysyłkowo - pójdę w lunetę.
MI-6 -> do dopracowania systemu to duużo wody jeszcze upłynie, ale spróbuje na Exactcie Expressie "koło" Twoich poprawek postrzelać.
Dzięki jeszcze raz za pomoc :!:
Awatar użytkownika
MI-6
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1028
Rejestracja: 19 lutego 2012, 04:37
Tematy: 17
Lokalizacja: Gdańsk
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: MI-6 »

Spróbuj jeszcze Exact RS, polecam.
Mi Compact z podpórki na 15m zrobił dziurkę 6mm z tego śrutu.

Z tego co pamiętam Hiszpan też kiedyś pisał, że u niego w PR-45 RS dobrze fruwa...
TX200 HC + Vortex Viper
Awatar użytkownika
Hiszpan63
Ekspert Wiatrówki
Ekspert Wiatrówki
Reactions:
Posty: 515
Rejestracja: 03 lipca 2009, 09:22
Tematy: 1
Lokalizacja: Warszawa-CEKAUS
Grupa: Ekspert Wiatrówki

Post autor: Hiszpan63 »

Tak dokładnie było :-D ... Exact RS doskonale sprawdzał się w Gamoniu ... nie tylko w moim .
Jak Pan Bóg dali to i z kija wypali...
HWunderGnom70 .
Ceer
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 17
Rejestracja: 14 października 2012, 20:33
Tematy: 0
Lokalizacja: Wlkp.
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: Ceer »

OK.
Exact RS kupiony.

Dzisiaj, po powrocie z wakacji, poskładałem całość kierując się powyższymi radami. Wyszedł z tego Compact + Walther 2x20, z montażem SM E59.
Potwierdzam, że szynę można pięknie samemu wyrzeźbić śrubokrętem - ten plastik (w sumie dość twardy!) jest jakby do tego stworzony.
Pistolet zamykam naciskając ręką szczerbinkę - mam nadzieję, że przeżyje.

Jedyny minus to fakt, że w odróżnieniu od PR-45, taki zestaw nie mieści się już w futerale.

p.s.
MI-6... pisałeś oczywiście o poprawkach, przy zerowaniu na drugie zero w muflonie? (jeśli na jedno zero, to nie trzyma się to całości ;) )
Awatar użytkownika
MI-6
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1028
Rejestracja: 19 lutego 2012, 04:37
Tematy: 17
Lokalizacja: Gdańsk
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: MI-6 »

Na lunecie będziesz miał inaczej, luneta jest wyżej (oś lunety do osi lufy) i przez to masz wypłaszczoną trajektorię na dalszych dystansach (18m-20m) jak zrobisz zero na 12m lub 15m. I tak bym właśnie próbował zero ustawić 8-)

Ja z kolei podałem Tobie moje poprawki na otwartych i śrucie JSB exact (0.547g)

RS ma inną trajektorię (bo jest lżejszy i lata szybciej), a z lunetą też będzie inaczej. Z kolei należy pamiętać, że jest o wiele bardziej podatny na wiatr.
Musisz potestować :-D
TX200 HC + Vortex Viper
Ceer
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 17
Rejestracja: 14 października 2012, 20:33
Tematy: 0
Lokalizacja: Wlkp.
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: Ceer »

A... skoro tak, to jasna sprawa.
Zero w lunecie planowałem na 15m właśnie, póki co mogłem jedynie na 9m testować i obstawiam wstępnie poprawkę na 1,4 cm w przypadku tego montażu na Gamo Compact, by wstrzelić się w zero na 15m :)

Da się to policzyć, ale i tak brak możliwości uwzględnienia w obliczeniach krzywej balistycznej w oparciu o ten egzemplarz i ten śrut na 12, 15 i 18 m, więc jak piszesz... testy, testy, testy.
Marchew25
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 2
Rejestracja: 23 października 2018, 13:13
Tematy: 0
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Re:

Post autor: Marchew25 »

Hiszpan63 pisze:
MI-6 pisze:Robisz nacięcia na górnej części (tej pompującej), albo częściowo, albo po całej długości.
W ten sposób tworzysz sobie szynę 15mm :-D
... dokładnie w ten sposób . A potem masz kilka opcji do wyboru w zależności od potrzeb . Luneta , kolimator i kilka możliwych sposobów montażu . Montaże asg do latarek lub wspomniany SM E59 , montaże 22mm itp .

Obrazek Obrazek
Kupiłem właśnie Gamo pr-45 i sugerując się Twoimi zdjęciami kolimator Hawke taki jak na zdjęciach. I moje pytanie czy ten mniejszy montaż z zestawu do tego kolimatora wystarczy do posadzenia go na Gamoniu? Czy Ty użyłeś tego co był w zestwie czy tego o którym piszesz sm e59?
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Optyka”