przeziernik ,diopter

Celowniki, montaże, trajektorie, ustawianie

Moderator: Moderatorzy wiatrówkowi

krystian85
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 172
Rejestracja: 20 stycznia 2007, 15:57
Tematy: 0
Lokalizacja: tuszyn
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

przeziernik ,diopter

Post autor: krystian85 »

Jestem niedoświadzony w sprawach optyki :P myślałem o leapersie4*32 najtańszy....
ale trafiłem na temat o diopterach/przeziernikach da się trafić z tego wynalazku np w puszke na dalszych dystansach?? proszę o linki do sklepów .
czy warto się w to pchać ? dodam że ma siedzieć na hatsanie 85
I co służy do strzelania wyczynowego diopter ?? czy może przeziernik
pozdrawiam krystian
krystian85
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 172
Rejestracja: 20 stycznia 2007, 15:57
Tematy: 0
Lokalizacja: tuszyn
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: krystian85 »

Acha jeszcze jedno jak takiecoś się zakłada mam szyne 11mm
Może macie jakieś foty ?? czy konieczne jest zakupienie muszki tunelowej??=jaka cena?
pozdrawiam krystian
Wojtan
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1006
Rejestracja: 19 lipca 2006, 13:13
Tematy: 17
Lokalizacja: Mielec
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: Wojtan »

Diopter, przeziernik - nazwy w zasadzie zamienne - przyrządy tego typu służą do strzelania sportowego na dystansie 10m.
Występują modele z korekcją dioptrii, jak również z 1,5- krotnym powiększeniem, kolorowe filtry do strzelania w różnych warunkach oświetleniowych, filtry polaryzacyjne i inne cudeńka..
Konieczna jest do kompletu muszka tunelowa z odpowiednim insertem.
Do puszek zasadniczo się nie nadaje, z racji ograniczonego pola widzenia
Przy strzelaniu tarczowym "wpisujemy" kółko tarczy w kółko insertu w tunelu i ściągamy spust.....
Zwykle jest na szynę 11mm.
Ceny: od 100 zł w górę, na dobry zestaw można wydać ponad 2000 zł. Albo i więcej. :) Zależnie od zaangażowania w strzelanie sportowe[/b]
salmon969
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 222
Rejestracja: 12 kwietnia 2006, 22:05
Tematy: 0
Lokalizacja: Leszno woj Mazowieckie Zachodnie
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: salmon969 »

Nie zgodzę się ze stwierdzeniem że diopter nadaje się tylko do strzelania do tarczy .Mam diopter i zakupiony insert przezroczysty 2,5mm od Senia aby było widać nieco więcej niż punkt strzału a jest to przydatne w celowaniu do innych celów niż tarcza . I tak ja osobiście strzelając z dioptera na 30m do korka plastikowego po napojach 1,5l (najlepsze w moim mniemaniu są te w kolorze białym , a to z racji tej że je kładę na starej belce z podkładu kolejowego i na niej takie lepiej widać ) i z trafieniem w korek nie mam większego problemu . Co prawda do puszki na 10m nie strzelałem ale i do takiego celu powinno się udać .
krystian85 Szczerze polecam ci diopter
Awatar użytkownika
szambi
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 2875
Rejestracja: 01 maja 2005, 22:03
Tematy: 27
Lokalizacja: Celestynów Pogorzel
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: szambi »

salmon969 pisze:Nie zgodzę się ze stwierdzeniem że diopter nadaje się tylko do strzelania do tarczy .

Jasne, może nie tylko do tego, ale myślę że w takiej formie w jakiej jest nam powszechnie znany, do tego właśnie nadaję się najlepiej, czyli do strzelania do celu o okrągłym kształcie i odpowiedniej kolorystyce (np. czarny punkt na białym tle) umieszczonym na jednej konkretnej odległości :) .
Jeśli chcemy strzelać do celów o dowolnej kolorystyce i kształcie, rozmieszczonych na dowolnych odległościach od naszego stanowiska musimy mieć nieco większe pole widzenia niż to które umożliwia nam diopter/przeziernik. Myślę że w takim wypadku zwykła muszka i szczerbinka lub użycie celownika optycznego daje nam dużo większe możliwości.
W dzisiejszych czasach precyzyjne sportowe przyrządy celownicze typu przeziernik/diopter i mucha tunelowa z insertami są wykorzystywane w praktyce tylko do strzelania tarczowego. W broni myśliwskiej oraz taktycznej na ogół przyrządów tego typu nie stosuje się.
Większość karabinków pneumatycznych o mocy zbliżonej do tkzw. ustawowej jest fabrycznie pozbawiona standartowych przyżądów celowniczych wymuszając na użytkownikach stosowanie celowników optycznych.
Takie wysnuwam wnioski na podstawie własnych skromnych obserwacji :)
Pozdrawiam. Robert.
Air Arms EV2
PJU
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 848
Rejestracja: 14 września 2005, 10:36
Tematy: 0
Lokalizacja: Kraina mlekiem i miodem płynąca
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: PJU »

W moim przypadku, w zestawienium HW77k+muszka tunelowa+diopter od FWB - bez problemu po ustawieniu kładłem puszki po pepsi (0,33L) na 50 i 60 m raz za razem. Choć owszem muszę się zgodzić, iż zasadniczo diopter służy do strzelania tarczowego i dzieki niemu daje się osiągnąć znacznie lepsze wyniki niż za pomocą przyrządów otwartych. Można go traktować jako taki prosty, mechaniczny substytut lunetki, zwłaszcza na mniejszych odległościach.
dżozef
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 340
Rejestracja: 27 lutego 2006, 22:21
Tematy: 0
Lokalizacja: Cze-wa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: dżozef »

Robiłem wiele prób na 20m i NIGDY !!! nie udało mi się uzyskać lepszego skupienia przy użyciu przeziernika ( porównując do wyników z lunetką , choćby 4x32 ) .
Na 10m faktycznie wyniki zbliżone , ale na 30m to już totalna porażka przeziernika .

Krystian , jeśli stoisz przed wyborem lupka-przeziernik i nie interesuje Cię wyłacznie strzelanie tarczowe - polecam zakup lunetki . Jest po prostu bardziej uniwersalna .
Awatar użytkownika
Spinner
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 8164
Rejestracja: 23 sierpnia 2003, 21:52
Tematy: 242
Lokalizacja: Gdańsk
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Post autor: Spinner »

@krystian;
trafiłem na temat o diopterach/przeziernikach da się trafić z tego wynalazku np w puszke na dalszych dystansach?? proszę o linki do sklepów .
czy warto się w to pchać ? dodam że ma siedzieć na hatsanie 85
I co służy do strzelania wyczynowego diopter ?? czy może przeziernik
Jest jeszcze taka kombinacja jak " przybory celownicze NATO".
Do strzelania rekreacyjnego polecam bardzo - choć odbywają się regularne zawody z takimi przyborami.

Cóż to jest? Przy oku przeziernik a na lufie zamontowana muszka!

Takie przybory bardzo ulatwiają celowanie nawet do malych celów na dalsze odległości [ o dużych celach nie wspomnę].

Już karabiny czarnoprochowe miay własnie takie przyżądy ; karabiny takie jak Enfield nawet dwa rodzaje przeziernika; do szybkiego strzelania i do precyzyjnego strzelania.

Tak jak dżozef napisał - lunetka [ nawet z czterokrotnym przybliżeniem będzie pewnie lepsza w strzelaniu na skupienie ale przeziernk ma w sobie coś :)
Robcio
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 126
Rejestracja: 05 maja 2005, 16:23
Tematy: 0
Lokalizacja: Warszawa i pod
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: Robcio »

PJU pisze:W moim przypadku, w zestawienium HW77k+muszka tunelowa+diopter od FWB - bez problemu po ustawieniu kładłem puszki po pepsi (0,33L) na 50 i 60 m raz za razem. Choć owszem muszę się zgodzić, iż zasadniczo diopter służy do strzelania tarczowego i dzieki niemu daje się osiągnąć znacznie lepsze wyniki niż za pomocą przyrządów otwartych. Można go traktować jako taki prosty, mechaniczny substytut lunetki, zwłaszcza na mniejszych odległościach.
To jeszcze trzeba mieć na tyle dobry wzrok żeby na 60 m zobaczyć puszkę (a taki zestaw jak piszesz nie za bardzo pomaga).
Pozdrawiam
Robert
Daystate MK4+Kahles Helia, FWB300
Wojtan
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1006
Rejestracja: 19 lipca 2006, 13:13
Tematy: 17
Lokalizacja: Mielec
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: Wojtan »

Generalnie, najlepiej posiadać oba rodzaje przyrządów:
- lunetę: do strzelania w lecie na otwartej przestrzeni, na zmiennych odległościach, łatwiej brać poprawkę choćby korzystając z mil-dotów.
- przezierniki do strzelania tarczowego, gdzie odległość pozostaje najczęściej niezmienna.

Tak jak wcześniej napisali Koledzy: można strzelać z przezierników do różnych celów, jednak ma to swoje ograniczenia, gdy cel będzie miał kolor niespecjalnie się wyróżniający na tle otoczenia. No i jeśli już, to trzeba dobrze opanować "klikanie" pokrętłem do brania poprawek na odległość.
PJU
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 848
Rejestracja: 14 września 2005, 10:36
Tematy: 0
Lokalizacja: Kraina mlekiem i miodem płynąca
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: PJU »

Na 50 - 60 m puszka 0,33 L po pepsi, lub coli jest dla moich oczu jeszcze dobrze widoczna i nie mam problemu z jej trafieniem. Może to kwestia przyzwyczajenia się do diopterów/przezierników, bo od 1997 roku strzelam w klubie, głównie w ten sposób, a dosyć często zdarzało się nawet rekreacyjnie z kbks do spinerów o średnicy 40mm - strzelać na 50 m . Jest to trudne, ale czasami się udaje :D
mrSuchy
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 218
Rejestracja: 11 marca 2007, 17:35
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: mrSuchy »

no ja bym Ci polecił przejść się do LOK'u i postrzelać trochę z heanelka z diopterem. Zobaczysz i ocenisz
hw50s, Łestlejk B2 +bazar Tasco 3-7x20 :D :D
songoku1232
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 69
Rejestracja: 18 grudnia 2005, 17:23
Tematy: 0
Lokalizacja: Tczew
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: songoku1232 »

Miałem podobny problem z swoim HW30s . Postawiłem na przeziernik od FWB
plusy:
+ tani swój znalazłem za 50 zł
+ nisko siedzi
minusy:
- muszka i insert przysłania nieco cel (ale zamierzam zakupić w najbliższym czasie insert przeźroczysty)
- jak robi się szarawo słabo widać cele
-Jeśli chodzi o strzelanie w pomieszczeniu to też wskazana duża ilość światła

Ja strzelam do różnego rodzaju celów na 30m (puszki, opakowania po śrucie,czy nawet kapsle ) i nie mam najmniejszych problemów z trafieniem do dwóch pierwszych :)

Pozdrawiam
gg: 1833137
skype: songoku1232
bnn
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 52
Rejestracja: 04 maja 2016, 17:06
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: przeziernik ,diopter

Post autor: bnn »

Hej,

Odkopuje. Co prawda nie strzelam kpn a przyrzady, o ktorych nizej mam zalozone na karabinku .22 lr ale warto chyba dalej pociagnac temat zamiast zakladac nowy. Dobra, do rzeczy.

Posiadam nastepujacy zestaw przyrzadow celowniczych:
Anschütz 6834 M18
http://jga.anschuetz-sport.com/index.ph ... oerID=4854

Nie do konca znam "ten swiat", stad tez pare pytan:
- w komplecie / zestawie znajduje sie jeden "insert" - czy aby sprawdzic srednice otworu w nim musze go po prostu wyjac i zmierzyc?

- wiem, ze mozna kupic zestaw insertow z roznymi srednicami otworow, na przyklad takie cos jak w linku ponizej ale czy istnieje mozliwosc okreslenia "z gory", ze zalozmy kpn strzela sie z takim insertem, kdw z takim, itp. czy to kwestia indywidualna?
http://jga.anschuetz-sport.com/index.ph ... oerID=4612

- przepisy ISSSF w karabinie nie dopuszczaja mozliwosci uzywania przyrzadow celowniczych z korekcja wzroku ale czy nie wlasnie temu sluzy ustrojstwo zwane "Iris aperture"? Czy tez tym reguluje sie po prostu srednice otworu w muszce tunelowej (cos jak regulacja przyslony w aparacie) ale srednice czego, skoro sa inserty? Coz to jest to iris aperture i z czym to sie je?

- inserty raz jeszcze - i znowu pytanie, czy te z linku powyzej to standard w ppn / kdw, czy tez uzywa sie rowniez takich: http://jga.anschuetz-sport.com/index.ph ... oerID=1014

Z gory dzieki za odpowiedzi, pewnie to dosc proste kwestie ale dopiero raczkuje w tych tematach.
Awatar użytkownika
spap1111
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 88
Rejestracja: 10 czerwca 2008, 16:27
Tematy: 2
Lokalizacja: Kielce
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: przeziernik ,diopter

Post autor: spap1111 »

Rozmiar insertu jest zapisany na insercie. Trzeba odkręcić zakrętke i go wyjać. Co do rozmiar insertów dobiera się go do wielkości celu. Do kdw 50m roz. 3,4-4,0. Co do korekcji wzroku zabronione są wszelakie soczewki będące czescią celownika. Jedyne dozwolone to okulary. Iris służy do regulacji średnicy otworu w diopterze. Regulujesz ilość swiatła przez co poprawia się kontrast muszki na celu.
Anschutz 1813 Supermatch, Hammerli Sp 20 .22lr/.32wc, Benelli .32 wc, Feinwerkbau P8x, Steyr LP1, Matchguns mg5e, CZ SP 01 Shadow, Walther Ssp, Matchguns mg2, Matchguns mg4,Walther PDP, Stag 10,5, Drulov du10, Aeron b98, Vostok mc55-1
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Optyka”