Luneta straciła środek o 30 MOA

Celowniki, montaże, trajektorie, ustawianie

Moderator: Moderatorzy wiatrówkowi

Josef
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 2973
Rejestracja: 26 grudnia 2006, 17:06
Tematy: 
Lokalizacja: Kalisz
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Luneta straciła środek o 30 MOA

Post autor: Josef »

Małe podsumowanie, ale bez happy endu.
1. Karabinek HW 30 , długość lufy ok. 40 cm.
2. Karabinek przed serwisem strzelał celnie, gdy lupka w poziomie jest ustawiona w pobliżu jej zera, a więc w połowie zakresu regulacji "od krańca do krańca".
3. Po serwisie u Senia, karabinkiem nie można trafić w tarczę 14 cm na 14 cm. Najpierw informacja, że śrut trafia ok. 0,5 m od tarczy i żeby trafić w środek tarczy, należy wieżą przeklikać 25 MOA i jeszcze ok. 2-3 MOA, czyli ok. 28 MOA.
4. Okazuje się, że lufa jest krzywa ok. 3 mm i przypuszczenie, że tak było od nowości. Jak w takim razie wytłumaczyć, że karabinek z tak krzywą lufą strzelał powtarzalnie w środek tarczy przy lupce ustawionej w pobliżu jej zera w poziomie? Brak wyjaśnienia. Później przyjęto, że lufa mogła skrzywić się w transporcie po serwisie.
5. Gdy przedstawiłem później wyliczenie, że przeklikanie wieżą o 25 MOA na dystansie 12 m (wtedy tak przyjąłem) daje przesunięcie punktu celowania o ok. 84 mm i skrzywienie lufy o 3 mm daje przesunięcie punktu trafienia o ok. 72 mm (przyjąłem w zaokrągleniu, że lufa jest długości 0,5 m), a więc wyniki stosunkowo zbieżne biorąc pod uwagę, że są one przyjęte w uproszczeniu, autor tematu przyznaje, że te 0,5 m "przerysował". Faktycznie śrut trafiał obok tarczy. Można zatem przyjąć, że trafiał ok. 1 cm obok tarczy, czyli ok. 8 cm obok środka tarczy (tarcza 14x14 cm). W rzeczywistości lufa ma długość 395mm (w zaokrągleniu 40 cm). Skrzywienie 3 mm daje przesunięcie punktu trafienia o ok. 84 mm (40 cm x 2,5 = 6 mm/1 m x 12 m = 84 mm). Już myślałem, ze wszystko się wyjaśniło. Winną była lufa. Byłem przeszczęśliwy. :-D
6. Cytat: "Krzywa lufa przekładała się zaledwie na kilka MOA! Czyli tyle że wróciłem w ogóle w zakres regulacji lupy.". Czyli najpierw krzywa lufa powodowała przesunięcie punktu trafienia o 0,5 m, o 28 MOA, później obok tarczy, a teraz o kilka MOA!
7. Lufa została wyprostowana, szczerbinka ustawiona w środku, dołki w zamku na kołek stopujący idealnie w linii lufy, wydawałoby się, że karabinek powinien strzelać celnie przy lupce ustawionej w pobliżu jej zera. Tymczasem należy przeklikać wieżą znowu o 23 MOA.
8. Czekam na dalsze informacje. Zaczynam jednak coraz mniej wierzyć autorowi tematu. Bo jak tu wierzyć, gdy ktoś nie potrafi odróżnić 0,5 m (50 cm) od ok. 8 cm, podaje sprzeczne informacje dot. ustawienia szczerbinki (przed serwisem ustawiona w prawo, by strzelać celnie, ostatnio w środku i strzela celnie).

PS
@Senio; czy Ty, jako stary fachmam (z pełnym uszanowaniem :one: ), zauważyłbyś od razu gołym okiem, że to HW 30 dotarło do Ciebie z tak mocno skrzywioną lufą?

PS
Apel do autora tematu.
Szanowny Autorze tematu. Staraj się pisać precyzyjnie. Zanim coś napiszesz i wyślesz, przeczytaj kilka razy, co chcesz wysłać. Przyjmij zasadę, że jeśli to, co napisałeś, jest dla Ciebie jasne, niebudzące wątpliwości, dla czytających może budzić wątpliwości. Na forum jest wielu życzliwych ludzi, którzy zawsze są gotowi pomóc swoją wiedzą i doświadczeniem. Uszanuj tych ludzi. Oni szanują Ciebie próbując Ci pomóc. Pisanie w sposób nieprecyzyjny, wymuszający z ich strony ciągłe doprecyzowania, skutkuje tym, że pojawia się niechęć do doradzania. Ponadto takie ciągłe doprecyzowanie powoduje, że temat się "rozwadnia" i niechęć do czytania go z należytą uwagą.
Życzę miłego dnia. :-D
Ostatnio zmieniony 17 kwietnia 2024, 10:50 przez Josef, łącznie zmieniany 3 razy.
Awatar użytkownika
Dexter
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 2027
Rejestracja: 11 lutego 2006, 18:00
Tematy: 
Lokalizacja: Kraków
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Luneta straciła środek o 30 MOA

Post autor: Dexter »

Mamy trzy potencjalne zmienne. Karabinek, montaż i celownik. Zdejmujesz montaż i celownik a karabinek wysyłasz na tunning. Po powrocie z tunningu montujesz montaż i celownik z powrotem i nie działa jak powinno. Zgadza się, nic nie pomieszalem?


I teraz od siedmiu stron Ci wmawiają, żebyś szukał przyczyny w montażu i celowniku. No, mnie nie przekonali...
Awatar użytkownika
duber
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 8540
Rejestracja: 21 czerwca 2009, 17:03
Tematy: 
Lokalizacja: Lubuskie
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Luneta straciła środek o 30 MOA

Post autor: duber »

Zapewne wielu ma w głowie jeszcze jedna opcje ale gryzą się w język
308,223,22lr,9x19,9x18,12/70,
Josef
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 2973
Rejestracja: 26 grudnia 2006, 17:06
Tematy: 
Lokalizacja: Kalisz
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Luneta straciła środek o 30 MOA

Post autor: Josef »

Ja dodałbym czwartą zmienną: autor tematu. :-D
Awatar użytkownika
Dexter
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 2027
Rejestracja: 11 lutego 2006, 18:00
Tematy: 
Lokalizacja: Kraków
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Luneta straciła środek o 30 MOA

Post autor: Dexter »

Ano gryzą a, że ja lubię wkładać kij w mrowisko to spytam czemu wszyscy boją się skierować poszukiwania przyczyny na karabinek? Bo robił go Senio i to niemożliwe? Chyba gdzieś się zgubiła granica między szacunkiem dla autorytetu a kultem jednostki :).
pedant
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 54
Rejestracja: 08 marca 2009, 13:21
Tematy: 
Lokalizacja: Złota Góra
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Luneta straciła środek o 30 MOA

Post autor: pedant »

Jak to można zrozumieć. Post właściciela "
Z ciekawości jeszcze przestrzelę z otwartych z lewego oka, bo pewnie będzie potrzebne inne ustawienie szczerbinki i ciekawe o ile i w którą stronę. Sam wiem, że inaczej się składam na lewe i na prawo do lunety.
" Spieszmy się kochać ludzi ,
tak szybko odchodzą ... "
jakiii
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 988
Rejestracja: 27 grudnia 2009, 18:12
Tematy: 
Lokalizacja: O-c
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Luneta straciła środek o 30 MOA

Post autor: jakiii »

Josef pisze: 17 kwietnia 2024, 09:32 4. Okazuje się, że lufa jest krzywa ok. 3 mm
Na pewno? :-D
Hadrys pisze: 16 kwietnia 2024, 12:28 Różnica wynosi 3 mm :shock:
Dzień bez pykania to dzień przepykany - Zuka Mikume
Awatar użytkownika
Senio
Moderator globalny
Moderator globalny
Reactions:
Posty: 9731
Rejestracja: 16 października 2004, 00:39
Tematy: 
Lokalizacja: Koło.wlkp
Grupa: Moderatorzy globalni

Re: Luneta straciła środek o 30 MOA

Post autor: Senio »

@Hadrys

1. Czy karabinek po serwisie ma choćby najmniejszą skazę czy ryskę gdziekolwiek poza tymi co już były. Jakieś ślady destrukcji, rozbierania, odkręcania, gięcia, prostowania etc. Cokolwiek ?

2. Czy strzały z otwartych przed serwisem był w takiej samej pozycji jak po serwisie ?

3. Czy po serwisie strzały z otwartych układają się jeden w prawo, drugi w lewo, trzeci góra, czwarty dół etc. Innymi słowy nie można w nic trafić czy jest celny i powtarzalny ?.

4. Czy korygowałeś po serwisie otwarte żeby trafiać tam gdzie trafiał przed serwisem. Jeśli tak to o ile góra / dół, prawo / lewo. Czy po tych ewentualnych nastawach strzela powtarzalnie ?.

Luneta mnie zupełnie nie interesuje więc nie istotne gdzie i jak strzela z lunetą i o tym nic pisz bo to nie ma żadnego znaczenia.

Po odpowiedziach na te pytanie napiszę jeszcze jeden post na podsumowanie w tym temacie.
Awatar użytkownika
Dexter
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 2027
Rejestracja: 11 lutego 2006, 18:00
Tematy: 
Lokalizacja: Kraków
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Luneta straciła środek o 30 MOA

Post autor: Dexter »

Może w transporcie dostał w dupę, kto to wie, ja Ci nic nie zarzucam ale śmieszy mnie trochę i niesmaczy takie automatyczne zakładanie z góry, że winne jest cokolwiek ale NIE karabin. Kiedy wszystkie logiczne przesłanki na to wskazują... Pojęcia nie mam co jest przyczyną ale nie ma co z góry odrzucać jakiejś opcji. Zwłaszcza, że no jakby przed działało dobrze, po nie działa dobrze a jedyne zmiany były w karabinku.
kewalsPL
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 2771
Rejestracja: 13 marca 2008, 19:41
Tematy: 
Lokalizacja: Lubomia
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Luneta straciła środek o 30 MOA

Post autor: kewalsPL »

Ponad 10 lat temu kupiłem (ze sklepu ) karabinek uszkodzony, kurier z ciekawości zapytał : po co to Ci potrzebne jak opisany (w kilku miejscach na paczce)bardzo niecelny. Zapytałem go czy poczeka kilka minut i potem widział na 10 m koniczynkę ;laughing: .
Josef
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 2973
Rejestracja: 26 grudnia 2006, 17:06
Tematy: 
Lokalizacja: Kalisz
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Luneta straciła środek o 30 MOA

Post autor: Josef »

@jakiii - wiem, co masz na myśli. 😀
Ale to Hadrys napisał później dwa razy, że lufa była krzywa 3 mm. To są skutki, jak ktoś nie potrafi albo potrafi napisać precyzyjnie swoje myśli, a tylko olewa to.
Ta krzywizna 3 mm była mocno zbieżna z wyliczeniami 25 - 28 MOA i z torem lotu śrutu na dystansie 12 m.
Awatar użytkownika
Hadrys
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 18
Rejestracja: 16 marca 2024, 03:11
Tematy: 
Lokalizacja: Stary Gierałtów
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Luneta straciła środek o 30 MOA

Post autor: Hadrys »

Widzę, że poszliśmy w kierunku burzy w szklance wody...

Czy lufa była krzywa od początku czy w transporcie dostała nie dowiemy się już, wydaje mi się że od początku bo coś mi na oko nie pasowało.

Co do Senia to po jego robocie to jest zupełnie inny karabin. Rewelka!! Szybkość i precyzja wow! Dzisiaj miałem nie strzelać przy takiej pizgawicy, ale specjalnie dla Was szybka akcja. Luneta jak pisałem poprzednio przestawiona jest prawie max w prawo i w górę czyli prawie po 25 MOA.

Na 12 m jest pod środkiem bo ustawiona na 25 m i nie ruszam. Po prostu celowałem w środek bez korekty. Na 25 m jeden zerwany i dwa pewnie podmuch wiatru zrobił swoje, reszta dziura w dziurze.

Jak dla mnie można wyeliminować karabin, Senia, autora i lunetę raczej też. Będzie nowy montaż to się dowiemy więcej.

PS Seniu jeszcze raz dzięki!
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
HW50S + Vortex Crossfire II 6-18x44 1'' AO V-Brite
Agroturystyka Złoty Sen
Awatar użytkownika
Kacper_Potocki
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1366
Rejestracja: 05 listopada 2022, 00:18
Tematy: 
Lokalizacja: Kęty
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Luneta straciła środek o 30 MOA

Post autor: Kacper_Potocki »

Jeśli chodzi o Senia, to robił mi kilka karabinków i zawsze byłem mega zadowolony. Nie tylko robił super robotę, ale szczegółowo opisywał, kiedy tego wymagała sytuacja. Zawsze pomocny, odpisywał cierpliwie nawet na pytania laika. Bardzo polecam :)
Grupa BESKID TARGET
--------------------------------------------------------------------
LG400 HFT | LG400 BR | LGM-2 PCA | LG200 PCP | P17
Awatar użytkownika
Senio
Moderator globalny
Moderator globalny
Reactions:
Posty: 9731
Rejestracja: 16 października 2004, 00:39
Tematy: 
Lokalizacja: Koło.wlkp
Grupa: Moderatorzy globalni

Re: Luneta straciła środek o 30 MOA

Post autor: Senio »

Tu nie chodzi o 5 gwiazdek. Zejdźmy z tego tematu. Chodzi o suche fakty. Padły insynuacje ludzi, którzy nawet nie przeczytali o co w tym temacie kaman. Jeśli by przeczytali i zrozumieli co czytają, nie było by paplania dla samego paplania.

Z tego co wyżej widzę system strzelał celnie i strzela celnie. A że po drodze jest problem z optyką to poczekajmy na finał tego wydarzenia. Tyle na ta chwilę.

PS. 5 gwiazdek mi nie potrzeba. Naprawdę nie ma sensu bo do niczego mi to nie potrzebne.
 ! Message z: Senio
Żeby nie było niepotrzebnych kolejnych insynuacji i trolingu zamknę ten temat. Kiedy montaż będzie na karabinku i dostanę takie info od autora że chce temat zakończyć otworzę go. Teraz nie ma o czym gadać dalej.
Zablokowany Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Optyka”