Lupka vs kolimator

Celowniki, montaże, trajektorie, ustawianie

Moderator: Moderatorzy wiatrówkowi

miszle
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 26
Rejestracja: 25 czerwca 2018, 17:43
Tematy: 0
Lokalizacja: Podlaskie
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Lupka vs kolimator

Post autor: miszle »

Witam. Chcę zapytać, a mianowicie strzelanie do tarczy 14x14 z otwartych z 10 metrów Kandarem CP1 lub Beemanem jest ok ale nie zabardzo widzę tarczę :-D. Czy ktoś mógłby mi polecić czy też doradzić odnośnie założenia kolimatora lub lupki. Trochę poczytałem ale jednoznacznie nie jestem pewien czy wogóle coś warto. Kolimator czy Lupka czy otwarte - taki dylemat. Jeżeli kolimator czy Lupka to jaka?
HW50S + Hawke Vantage 3-9x40 A0
Beeman P17 Kandar CP1 lvl.2
Awatar użytkownika
Yurko
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1400
Rejestracja: 21 czerwca 2018, 20:36
Tematy: 33
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Lupka vs kolimator

Post autor: Yurko »

Jeśli masz równie zuzyty wzrok jak ja, to raczej polecałbym lupkę. Na 10m wystarczy 4 najwyżej 6x. Co do kolimatorów, to jest z nimi fajna zabawa ale nie można liczyć z nimi na lepszą celność niż przy użyciu zwykłego celownika. Sprawdziłem kilka tanich. Między innymi taki plastykowy Hawke:
Obrazek
i "Kandar" (można znaleźć identyczne ale pod inną marką):
Obrazek
W puszkę z 15 metrów zwykle trafiam, ale do tarczy lepiej strzelam z otwartych. Poza koszmarnymi błędami które robię, gdy patrzę w kolimator pod niewłaściwym kątem (to chyba nie jest "paralaksa" ale powstawanie błędu jest podobne) Przeszkadza mi znacznik. Kropka jest za duża i rozmyta, a te różne krzyżyki i kółka w Kandarze zasłaniają to w co celuję i zastanawiam się dlaczego nie ma celownika w kształcie litery "T" albo odwróconego "V". Może inaczej jest w tych kolimatorach za prawdziwe pieniądze, ale ja dla siebie zamierzam się rozejrzeć za jakąś lunetą pistoletową, która może kosztować taniej od dobrego kolimatora.
Ostatnio zmieniony 12 listopada 2020, 04:13 przez Yurko, łącznie zmieniany 1 raz.
"Nie ma nic bardziej praktycznego niż dobra teoria" Ludwig Eduard Boltzmann (1844–1906)
Awatar użytkownika
Taleniekow
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 44
Rejestracja: 15 maja 2010, 14:08
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Lupka vs kolimator

Post autor: Taleniekow »

Pewnie sie naraze ale dla mnie zakladanie lunety na pistolet to jakas paranoja. Na swoim LOV 21 mam kolimatorek i spokojnie pykam w kapsle na 15m czy puszki na 20. Probowalem raz strzelac z lunety z pistola i to jest porazka, mowie tu o lunetach pistoletowych. Tak naprawde najwieksza satysfakcje daje muszka i szczerbinka(jesli wzrok pozwala)
Hw 97kt/Burris Timberline :502:
miszle
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 26
Rejestracja: 25 czerwca 2018, 17:43
Tematy: 0
Lokalizacja: Podlaskie
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Lupka vs kolimator

Post autor: miszle »

Kurczę ciężko się przyznać ale mam wzrok ok. Nie noszę okularów, ale też wzrok miałem badany. Dla mnie postawienie tarczy 14x14 na odległości 10-12 metrów i celowanie z otwartych Kandarem do jakieś nieporozumienie bo nie widzę dokładnie środka tarczy. Czyli strzelam ot tak w środek.
HW50S + Hawke Vantage 3-9x40 A0
Beeman P17 Kandar CP1 lvl.2
Awatar użytkownika
Yurko
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1400
Rejestracja: 21 czerwca 2018, 20:36
Tematy: 33
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Lupka vs kolimator

Post autor: Yurko »

Taleniekow pisze:Pewnie sie naraze ale dla mnie zakladanie lunety na pistolet to jakas paranoja...
A propos... to po prostu nie każda luneta się nadaje do pistoletu. Np. taki Vortex Diamondback Tactical 6-24x50 FFP na pistolecie wygląda po prostu śmiesznie. Nawet na takim:

Obrazek

miszle pisze:Kurczę ciężko się przyznać ale mam wzrok ok. Nie noszę okularów, ale też wzrok miałem badany. Dla mnie postawienie tarczy 14x14 na odległości 10-12 metrów i celowanie z otwartych Kandarem do jakieś nieporozumienie bo nie widzę dokładnie środka tarczy. Czyli strzelam ot tak w środek.
Nie obraź się. Nie wiem jak jest zrobiony celownik w Kandarze, ale może Ty nie umiesz go używać? Nie będę się wymądrzał, bo sam nie jestem ekspertem od strzelania z otwartych przyrządów celowniczych, ale musisz chyba poszukać trochę informacji na tym forum. Albo poczekać. może się ktoś mądrzejszy odezwie się i powie Ci jak to się robi.
Ostatnio zmieniony 12 listopada 2020, 04:14 przez Yurko, łącznie zmieniany 3 razy.
"Nie ma nic bardziej praktycznego niż dobra teoria" Ludwig Eduard Boltzmann (1844–1906)
Awatar użytkownika
Linek
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1001
Rejestracja: 02 czerwca 2011, 00:11
Tematy: 10
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Lupka vs kolimator

Post autor: Linek »

Celuj pod czarne, nikt nie celuje w środek tarczy tylko pod czarne a wchodzi w środek. :516:
Shadow, CZP10F, CeGlock 19 PH5, Tanfoglio, Luger P08, VIS ,TT Radom, S&W 38 spec, Rak, Tikka Sporter, Stag, Mauser 1939, 2xSzwed 6,5x55, Bock Fair ,Mosin Buss, CZ457. CZ557, ATA Sporter UZI.Sporo tego było
Awatar użytkownika
Ślubek
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 606
Rejestracja: 14 marca 2014, 08:27
Tematy: 0
Lokalizacja: Janówek Pierwszy
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Lupka vs kolimator

Post autor: Ślubek »

Ludzkie oko nie ma takiej głębi ostrości, aby jednocześnie ostro widzieć szczerbinkę, muszkę i cel. Dlatego najlepiej jest wyostrzyć wzrok na muszce, a tarczę widzieć rozmazaną.

Jeśli jednak chcesz widzieć wszystko ostro, weź kawałek czarnej taśmy klejącej i zrób w niej otwór ok. 1-2 mm. Naklej ją na szybkę okularów i patrz przez ten otwór.

Albo kup taką nakładkę:
Obrazek
Awatar użytkownika
Yurko
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1400
Rejestracja: 21 czerwca 2018, 20:36
Tematy: 33
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Lupka vs kolimator

Post autor: Yurko »

Może to kogoś zainteresuje jakie skupienie może osiągnąć początkujący strzelec w zależności od użytego celownika:

Kolimator Hawke - trochę źle ustawiony, celowałem w środek:
Obrazek

Laser. Na tę odległość (10m) ustawiony tak samo (?) jak kolimator, tylko celowałem w dolną "6":
Obrazek

Luneta Leapers 3-12...
Obrazek
Obrazek

Wszystko to maksymalnie ustabilizowane z pistoletem leżącym na poduszce. Tutaj tylko trochę swobodniej, strzeliłem sobie siedząc trzymając pistolet oburącz z łokciami opartymi o kolana...
Obrazek
Ostatnio zmieniony 12 listopada 2020, 04:14 przez Yurko, łącznie zmieniany 1 raz.
"Nie ma nic bardziej praktycznego niż dobra teoria" Ludwig Eduard Boltzmann (1844–1906)
Awatar użytkownika
adnikauto
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 2537
Rejestracja: 20 sierpnia 2013, 19:26
Tematy: 214
Lokalizacja: Wschodnie Wybrzeze
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Lupka vs kolimator

Post autor: adnikauto »

@Yurko

Tarczki fajne... jesli chodzi o Leapersa to Eye Relief: 3.4" - 3"
Czyli jak rozumiem strzelales nie po "pistoletowemu" tylko jak z karabinka, nieprawdaz?
Guns have two enemies politicians and rust. :502: Not sure, which is worst...
Awatar użytkownika
Yurko
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1400
Rejestracja: 21 czerwca 2018, 20:36
Tematy: 33
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Lupka vs kolimator

Post autor: Yurko »

Tak ten Leapers to nie jest luneta do pistoletu ale nie mam jej do czego na stałe przymocować więc przyczepiam czasami do czego się da. W ogóle strzelam po pistoletowemu bez lunety ale wynikami na razie się nie chwalę. Do takiego strzelania do którego jestem przyzwyczajony brakuje mi kolby. Poza stabilnością fajnie jest mieć coś do "przytulenia się" by zawsze właściwie ustawić głowę. To mi w pistolecie sprawia kłopot. Nie myślałem, że będę miał w pistolecie problem z "paralaksą". Poza tym, takie strzelanie to mniejsza frajda, ale lunetka pozwala mi sprawdzić pistolet i lepiej dobrać śrut. Strzelanie z kolimatorem z podpartego pistoletu pozwala za to sprawdzić czy się taki celownik w ogóle do czegoś się nadaje. Jeszcze ten laser - który w pogodny dzień jest zupełnie do niczego ale tak sobie sprytnie wymyśliłem, że ułatwi mi to wstępne ustawianie wszystkiego co na pistolecie będę chciał sprawdzić. Doszedł do mnie teraz kolimator z Aliexpress. Ma nawet napis "Bushnell"ale na razie nic z nim nie robię. Straciłem do niego zapał, gdy tylko go odpakowałem. Jedna śrubka mocująca w ogóle nie trzyma... Lunetę typu pistoletowego na pewno sobie kupię, ale na razie niczego nie wybrałem.
"Nie ma nic bardziej praktycznego niż dobra teoria" Ludwig Eduard Boltzmann (1844–1906)
miszle
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 26
Rejestracja: 25 czerwca 2018, 17:43
Tematy: 0
Lokalizacja: Podlaskie
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Lupka vs kolimator

Post autor: miszle »

Witam koledzy. Nie umiem załączać zdjęć, a bym się pochwalił. Jednak punkt widzenia leży od punktu siedzenia;) Teraz kiedy wystrzeliłem z dwóch swoich zabawek z sześć paczek śrutu to myślę, że po prostu się nauczyłem strzelać i idzie mi całkiem fajnie. A wcześniej jak kolega wspomniał to chyba było inaczej. Tak czy siak strzelanie z otwartych sprawia mi mnóstwo frajdy. :-D :-D :-D :-D
HW50S + Hawke Vantage 3-9x40 A0
Beeman P17 Kandar CP1 lvl.2
Awatar użytkownika
Yurko
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1400
Rejestracja: 21 czerwca 2018, 20:36
Tematy: 33
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Lupka vs kolimator

Post autor: Yurko »

Udało mi się znaleźć taką lunetę pistoletową:
Leapers UTG 2-7x32 Handgun Scope PDC Reticle Long Eye Relief SCP-27PRGW £114.95
Obrazek

To co ważne:
Up to 25" of eye relief allowing for effective use on handguns
"Nie ma nic bardziej praktycznego niż dobra teoria" Ludwig Eduard Boltzmann (1844–1906)
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Optyka”