Vortex Diamondback Tactical 4-16x44 FFP

Celowniki, montaże, trajektorie, ustawianie

Moderator: Moderatorzy wiatrówkowi

Awatar użytkownika
Yurko
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1400
Rejestracja: 21 czerwca 2018, 20:36
Tematy: 33
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Vortex Diamondback Tactical 4-16x44 FFP

Post autor: Yurko »

Poza Vortex-em kupiłem sobie w tym roku też lunetę Optisan EVX 4-16X44F1 (sprzedawana w Polsce pod błędnym nazwaniem "EVX 4-16X44i FFP F1MH16" i ta luneta za ok 2000 zł ma w cenie śliczne wkręcane metalowe zakrywki z solidnym zatrzaskiem i uszczelniającymi oringami. Po prostu coś cudnego. Pewnie ich koszt to 1/4 ceny lunety...
"Nie ma nic bardziej praktycznego niż dobra teoria" Ludwig Eduard Boltzmann (1844–1906)
Awatar użytkownika
Yurko
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1400
Rejestracja: 21 czerwca 2018, 20:36
Tematy: 33
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Vortex Diamondback Tactical 4-16x44 FFP

Post autor: Yurko »

shooter3 pisze:Jedyne co mi przychodzi do głowy to ochrona przed kurzem i wilgocią. Jednak lunety nie macałem.
W tel lunecie wieżyczki są bardzo uproszczone. Nie ma blokady zabezpieczającej przed przypadkowym przestawieniem, a skala jest na pokrętle i by ją przestawić, trzeba odkręcić monetą śrubkę i przestawić ją całą na "wielowypuście". Oring właśnie zabezpiecza z jednej strony ten wielowypust. Z drugiej strony, z góry umieszczona jest płaska uszczelka z dziurką na śrubę. To może nie jest bardzo ważna rzecz dla funkcjonowania całej lunety, ale mimo wszystko świadczy o pewnej kulturze konstrukcyjnej. A co do tego, że komuś się nie podoba, że wieżyczki ciężko chodzą i słabo klikają - gdy zakładałem ten temat stwierdziłem, że to jest chyba najtańsza luneta z takimi możliwościami na rynku. Ta niska cena nie bierze się z niczego. Trzeba było pójść na jakiś kompromis w konstrukcji by zadowolić tych, którzy idą na kompromis ze swoim portfelem. Proszę podać tańszą lunetę, która ma FFP i jest od tej lepsza. Bardzo chętnie taką kupię. A swoją drogą nasza dyskusja chyba nieźle te lunety rozreklamowała i nie wiem, czy nie należy mi się z tego tytułu jakiś bonus, że pierwszy się wypowiedziałem i zainteresowałem innych... :033:
"Nie ma nic bardziej praktycznego niż dobra teoria" Ludwig Eduard Boltzmann (1844–1906)
Awatar użytkownika
Mariusz888
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 363
Rejestracja: 24 marca 2016, 18:05
Tematy: 0
Lokalizacja: Kraków
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Vortex Diamondback Tactical 4-16x44 FFP

Post autor: Mariusz888 »

Ja napisałem tylko, że wolałbym kliki bardziej wyraziste, ale źle nie jest. Dla mnie również ta luneta jak na razie jest ekstra. Zresztą napisałem, że za te 1600zł to nawet nie spodziewałem się, że będzie tak dobrze. ;) Na pewno ten wątek te lunety rozreklamował bo sam jestem jednym z tych, którzy dzięki niemu zwrócili uwagę na te lunety. Ja mimo wszystko owe uszczelki/ podkładki pozostawię, bo uważam, że ktoś je tam po coś umieścił. Ja na razie z pewnością nie będę tej lunety wymieniał na nic droższego bo spełnia moje oczekiwania chociaż na razie była na strzelnicy tylko raz...
Awatar użytkownika
szperu
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 192
Rejestracja: 09 lipca 2008, 17:10
Tematy: 0
Lokalizacja: Lubin
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Vortex Diamondback Tactical 4-16x44 FFP

Post autor: szperu »

Zastanawiam się nad kupnem tego Vortexa, ale nie podoba mi się, że nie ma w nim wskaźnika obrotów wieży, czyli jak w Discovery, Vector Optics i innych chińczykach.
Wpadła mi w oko jeszcze inna luneta:

https://www.krale.shop/en/rifle-scope-f ... p-b24.html

Cena niemal identyczna, krzyż tylko trochę gorszy, co sądzicie?
FX Impact .25 + Athlon Argos BTR 8-34x56 FFP MIL
Hatsan Nova Bullpup .22
PR900W .22+ Sniper 4-16x40
QB78 .177
CP-1M .177
Awatar użytkownika
Leon83
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 482
Rejestracja: 28 listopada 2014, 21:24
Tematy: 1
Lokalizacja: WLKP
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Vortex Diamondback Tactical 4-16x44 FFP

Post autor: Leon83 »

Miałem dwa Falcon’y sfp i ffp i byłem bardzo zadowolony. Jedynie gwarancja w porównaniu do Vortexa jest trudniejsza do zrealizowania gdyby coś się działo z lunetą.

Leshiy I Razor HD LHT
FX Panthera Mini Stryker HD
Awatar użytkownika
Yurko
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1400
Rejestracja: 21 czerwca 2018, 20:36
Tematy: 33
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Vortex Diamondback Tactical 4-16x44 FFP

Post autor: Yurko »

szperu pisze:Zastanawiam się nad kupnem tego Vortexa, ale nie podoba mi się, że nie ma w nim wskaźnika obrotów wieży, czyli jak w Discovery, Vector Optics i innych chińczykach.
Wpadła mi w oko jeszcze inna luneta:

https://www.krale.shop/en/rifle-scope-f ... p-b24.html

Cena niemal identyczna, krzyż tylko trochę gorszy, co sądzicie?
Nie pomyliłeś przypadkiem linków? Nie chodziło Ci o tego:

https://www.krale.shop/en/rifle-scope-f ... ifications

Zresztą jeden i drugi Falcon, to przy Vortex-ie straszne "kobyły". Nawet ten "mały" jest o ponad 200 g cięższy.

A swoją drogą ciekawy sklep znalazłeś. Niektóre rzeczy są śmieszne, np. Optisan EVX 6-24x50F1 MH24 (https://www.krale.shop/en/rifle-scope-o ... ifications)
W wersji bez iluminacji jest w tym sklepie tańszy o ok 350 zł niż w Polsce! Ale opis danych technicznych zawiera błędy. Np. ciężar 680g zamiast 751... :033:
"Nie ma nic bardziej praktycznego niż dobra teoria" Ludwig Eduard Boltzmann (1844–1906)
Awatar użytkownika
szperu
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 192
Rejestracja: 09 lipca 2008, 17:10
Tematy: 0
Lokalizacja: Lubin
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Vortex Diamondback Tactical 4-16x44 FFP

Post autor: szperu »

Podlinkowałem prawidłowo, przeważnie strzelam z bipodu/restu z powiększeniem 20-30x. Waga nie odgrywa dla mnie żadnej roli - to ma znaczenie przy strzelaniu z łapy.
Z tego sklepu kupowałem Athlona Argosa, wysyłka jedynie 69 zł, ogólnie mają fakny asortyment np. tłumiki DonnyFL :-D
Ten Optisan też ciekawy...ehhh te dylematy :roll:
FX Impact .25 + Athlon Argos BTR 8-34x56 FFP MIL
Hatsan Nova Bullpup .22
PR900W .22+ Sniper 4-16x40
QB78 .177
CP-1M .177
Procjon
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 155
Rejestracja: 20 marca 2016, 14:16
Tematy: 6
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Vortex Diamondback Tactical 4-16x44 FFP

Post autor: Procjon »

Luneta kupiona. Teraz czas na montaż. Polecilibyscie jakiś? Czy BKL 300 MB 30mm styknie?
.17, .22, .32, 9 mm, .223, 7,5x55, 12/76
Awatar użytkownika
Yurko
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1400
Rejestracja: 21 czerwca 2018, 20:36
Tematy: 33
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Vortex Diamondback Tactical 4-16x44 FFP

Post autor: Yurko »

Ogólnie masz rację, ale jakieś "rodzynki" też się trafiają. No chyba, że te okazje to też błędy i że później nie dało by się takiego zakupu sfinalizować...
"Nie ma nic bardziej praktycznego niż dobra teoria" Ludwig Eduard Boltzmann (1844–1906)
dafca
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 16
Rejestracja: 12 maja 2018, 19:58
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Vortex Diamondback Tactical 4-16x44 FFP

Post autor: dafca »

witam, zakupiłem sobie lunetę z tematu, na ten czas ma mi służyć z karabinkiem cz 455 varmint, czyli .22lr, luneta przyjdzie na dniach, a karabinek w przyszłym tyg. mógłby mi ktoś poradzić jaki montaż będzie odpowiedni? tzn wiem ze tubus 30mm i szyna 11, ale chodzi mi o wysokość żeby przednia soczewka się mieściła i nie było problemu z otwarciem zamka fajnie też żeby nie kosztowało to majątku ;) może jakieś sprawdzone montaże?
Awatar użytkownika
Leon83
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 482
Rejestracja: 28 listopada 2014, 21:24
Tematy: 1
Lokalizacja: WLKP
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Vortex Diamondback Tactical 4-16x44 FFP

Post autor: Leon83 »

Zawsze polecam ten link: http://www.mil-rad.com/scope_ring_calculator
Podajesz wszystkie wymiary a kalkulator poda czy luneta zmieści się pod podaną wysokość montażu. Wymiary lunety znajdziesz na stronie producenta - kwestia przeliczenia z cali na mm.

Leshiy I Razor HD LHT
FX Panthera Mini Stryker HD
mb.177
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 1
Rejestracja: 05 sierpnia 2018, 15:00
Tematy: 0
Lokalizacja: Kępno
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Re: Vortex Diamondback Tactical 4-16x44 FFP

Post autor: mb.177 »

Leon83 pisze:Zawsze polecam ten link: http://www.mil-rad.com/scope_ring_calculator
Podajesz wszystkie wymiary a kalkulator poda czy luneta zmieści się pod podaną wysokość montażu. Wymiary lunety znajdziesz na stronie producenta - kwestia przeliczenia z cali na mm.
Przydatny link, również policzyłem za pomocą tego kalkulatora i wszystko pasuje jak należy łącznie z zakrywkami. Luneta już na karabinku czekam tylko na więcej słońca i :502:
9x19 12/76 .177
Awatar użytkownika
tedibeer
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 32
Rejestracja: 05 maja 2017, 10:38
Tematy: 1
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Vortex Diamondback Tactical 4-16x44 FFP

Post autor: tedibeer »

Leon83 pisze:Zawsze polecam ten link: http://www.mil-rad.com/scope_ring_calculator
Podajesz wszystkie wymiary a kalkulator poda czy luneta zmieści się pod podaną wysokość montażu. Wymiary lunety znajdziesz na stronie producenta - kwestia przeliczenia z cali na mm.
Elegancka sprawa. Szkoda że nie wiedziałem o tej stronie wcześniej . Dzięki.
Challenge + Vortex Viper
PIORRO
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 77
Rejestracja: 03 sierpnia 2018, 16:56
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Vortex Diamondback Tactical 4-16x44 FFP

Post autor: PIORRO »

Witam wszystkich . Odczekałem troszkę żeby achy i ochy opadły i czas zapytać czy faktycznie po jakimś czasie użytkowania sprzęt warty zakupu . Jakość, plusy i minusy chyba dały się zauważyć posiadaczom więc prosił bym o ile można o krótką radę co do powiedzmy 1600zl warto kupić. Pisze w tym temacie bo myślę właśnie o tym modelu albo o większym 6x24. Z góry dzięki
Awatar użytkownika
Yurko
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1400
Rejestracja: 21 czerwca 2018, 20:36
Tematy: 33
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Vortex Diamondback Tactical 4-16x44 FFP

Post autor: Yurko »

Jak dla mnie, czyli "strzelca podwórkowego", te dwie lunety są do siebie bardzo podobne. Tylko 1/2 cala różnicy! - ale za to większy model ma ostrość z regulacji już od 10yd zamiast 20 jak w mniejszym. Dlatego po dokładnym sprawdzeniu obu, zostawiłem sobie większy, nawet jeśli rzadko będę rozkręcał powiększenie na full. Poza tym jest kilka wad. Np. wieżyczki. Dla mnie to mało istotne, ale wyobrażam sobie, że poważniejszych strzelców mogą nie zachwycać...
"Nie ma nic bardziej praktycznego niż dobra teoria" Ludwig Eduard Boltzmann (1844–1906)
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Optyka”