Vortex Diamondback Tactical 4-16x44 FFP

Celowniki, montaże, trajektorie, ustawianie

Moderator: Moderatorzy wiatrówkowi

Awatar użytkownika
Mariusz888
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 363
Rejestracja: 24 marca 2016, 18:05
Tematy: 0
Lokalizacja: Kraków
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Vortex Diamondback Tactical 4-16x44 FFP

Post autor: Mariusz888 »

A patrzył ktoś z Was przez obie (ew. czy sklep Kolba może coś napisać na ten temat)? Chodzi mi o to, że cena jest praktycznie identyczna i ciekawi mnie czy np 6-24 nie ma lepszego obrazu przez wzgląd na większą średnicę obiektywu (chociaż z drugiej strony to znowu powiększenie większe)... Cały czas mnie interesują te lunety, ale dobie "szczytu" w Katowicach nie bardzo mam chęć jechać na miejsce, a potrzebuję w ciągu tygodnia coś zamówić na AR'a...
Awatar użytkownika
Kolba.pl
Sponsor Forum
Sponsor Forum
Reactions:
Posty: 30
Rejestracja: 08 października 2007, 12:59
Tematy: 0
Lokalizacja: Będzin
Grupa: Sponsor Forum
Kontakt:

Re: Vortex Diamondback Tactical 4-16x44 FFP

Post autor: Kolba.pl »

Panie Mariuszu,

oba celowniki posiadają niemalże identyczne cechy optyczne. Zastosowanie większej średnicy obiektywu wynika z kompensacji strat w ilości światła jakie powstają wraz ze zwiększeniem krotności powiększenia.

Mimo szczytu klimatycznego dojazd do nas nie jest szczególnie utrudniony. Zapraszamy do zobaczenia tej i wielu innych lunet dostępnych w naszym punkcie w Będzinie.

Z pozdrowieniami, zespół Kolba.pl
Ostatnio zmieniony 04 grudnia 2018, 17:57 przez Jka, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: 2. Na Forum niedopuszczalne jest: j) cytowania zbędnych części postów, nie odnoszących się do zamieszczanej odpowiedzi. Zwłaszcza, w przypadku kiedy wypowiedź odnosi się do poprzedniego wpisu.
Obrazek
Mirohej
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 2
Rejestracja: 04 kwietnia 2018, 22:26
Tematy: 0
Lokalizacja: Polkowice
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Re: Vortex Diamondback Tactical 4-16x44 FFP

Post autor: Mirohej »

Luneta jest ,a przynajmniej była w sklepie myśliwskim w Złotoryji.Macałem oglądadałem... w czwartek.
Ostatnio zmieniony 09 grudnia 2018, 23:47 przez Mirohej, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Mariusz888
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 363
Rejestracja: 24 marca 2016, 18:05
Tematy: 0
Lokalizacja: Kraków
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Vortex Diamondback Tactical 4-16x44 FFP

Post autor: Mariusz888 »

Przyjechała dziś do mnie wersja 6-24. Zamówiłem na zasadzie "zobaczę co to będzie" i jak się nie sprawdzi to sprzedam albo zostanie na jakiegoś "boczniaka" czy coś. Jestem pozytywnie zaskoczony - krzyż cieniutki i może nawet "ZA", ale z drugiej strony ilekroć jest mowa o lunecie z siatką FFP to wiele osób pisze że "do papieru za gruba". Tutaj raczej tego problemu nie będzie. Co prawda patrzyłem przez nią jakieś 2-3min z braku czasu, ale przy dzisiejszej pogodzie (ciemno, szaro i pochmurno z przelotnym deszczem) jakość obrazu moim zdaniem bardzo ok - szczególnie jak za taką kasę.

EDIT
Coś więcej i sensowniej będę mógł napisać, jak popatrzę przez nią dłużej i przetestuję ją na broni.
Ostatnio zmieniony 14 grudnia 2018, 21:07 przez Mariusz888, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
rafako
Reactions:
Posty: 4
Rejestracja: 20 lipca 2016, 13:20
Tematy: 0
Lokalizacja: Jasło
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Vortex Diamondback Tactical 4-16x44 FFP

Post autor: rafako »

Witajcie, mam pytanie dla posiadaczy Vortexa z tematu na jakim montażu macie posadzoną lunetkę - przymierzam się do zakupu i chciałbym zamówić od razu komplet. Chodzi mi o montaż który umożliwi założenie zakrywek.
"Racja jest jak du**, każdy ma swoją." Marszałek Józef Piłsudski
Awatar użytkownika
Mariusz888
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 363
Rejestracja: 24 marca 2016, 18:05
Tematy: 0
Lokalizacja: Kraków
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Vortex Diamondback Tactical 4-16x44 FFP

Post autor: Mariusz888 »

rafako pisze:na jakim montażu macie posadzoną lunetkę
Wczoraj posadziłem ją na montażu Daniel Defense (30mm) - takim:
https://danieldefense.com/components-pa ... -ring.html
dziś mam nadzieję sprawdzić jak się to sprawdza. Co ciekawe producent montażu sugeruje dokręcić z siłą 30 inch/lbs a Vortex podaje by nie przekraczać 18 inch/lbs i na razie dokręciłem tak jak sugeruje Vortex.
Awatar użytkownika
Oko
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 161
Rejestracja: 22 sierpnia 2012, 22:45
Tematy: 0
Lokalizacja: Bytom
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Vortex Diamondback Tactical 4-16x44 FFP

Post autor: Oko »

Sądzę, że producent podaje maksymalną siłę dokręcenia montażu do szyny i ew. celownika ( ze wzgledu na użyty do wykonania montażu materiał). Natomiast liczy się wartość momentu siły w Nm (niutonometrach) lub inch/lbs (cal/funt) z jaką dokręca się śruby mocujące celownik do montażu i to jest moim zdaniem wartość obowiązująca, podana przez producenta celownika.
Nie wiesz jak się zachować, to zachowuj się przyzwoicie.
Boję się tych, którzy nie mając predestynacji, zajmują stanowiska, do których nie są powołani. Bo w tych ludziach małych rodzi się właśnie nikczemność, rodzi się największy obszar nikczemności.
Awatar użytkownika
Mariusz888
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 363
Rejestracja: 24 marca 2016, 18:05
Tematy: 0
Lokalizacja: Kraków
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Vortex Diamondback Tactical 4-16x44 FFP

Post autor: Mariusz888 »

Tak też właśnie zrobiłem - Daniel Defense zaleca 60 inch/lbs dla śrub mocujących montaż na szynie i 30 inch/lbs dla śrub mocujących lunetę. Profilaktycznie dałem z 55 na szynie bo wydało mi się to aż nadto (śrubokręt dynamometryczny Wheelera w ogóle jest tylko do 60inch/lbs). Natomiast lunetę przykręciłem około 18 inch/lbs tak jak podaje Vortex (około bo klucz nie ma przecież podziałki co 1, więc dałem tak żeby było mniej niż 20). Po dzisiejszym strzelaniu wszystko gra i nic nie odpadło :) Na razie nie dawałem kleju typu loctite na śruby, ale może dać? Jest sens kleić śruby które trzymają lunetę?

Wnioski są następujące - moim zdaniem luneta za te pieniądze rewelka - nie testowałem trackingu. Ot po prostu chciałem sprawdzić czy karabinek działa i wyregulować optykę tak by komplet strzelał tam gdzie celuję. Strzelałem co prawda tylko na 50m, ale po zawieszeniu tarczy już pierwszy pocisk był w papierze, a nie w krzakach co uznałem za dobry znak. Ogólne "wstrzelenie się" poszło dosyć szybko.

Plusem jest moim zdaniem łatwość złapania światła w lunecie. Krzyż jest cienki, ale moim zdaniem jest dobrany idealnie - widzę go na powiększeniu 6x a jednocześnie nie jest zbyt gruby na 24x. Przy maksymalnym powiększeniu trochę staranniej trzeba układać oko, ale ogólnie jest OK. Takie 12-16x to były głównie "grane" powiększenia dziś. Wiem, że tylko 50m ale dziurki na tarczy widać było elegancko. W ogóle wydaje mi się że za te pieniądze obraz jest bardzo dobry - oglądałem ostatnio budynki stojące kilkaset metrów dalej i moim zdaniem ok, chociaż są pewnie lepsze lunety). Bez problemu widać np żeberka w kratkach wentylacyjnych bloków stojących całkiem daleko.

Spory plus to łatwość przestawienia pozycji skali wieżyczek - monetą 1zł można po przystrzelaniu karabinu zrobić to w 2 minuty :)

Na minus jeżeli mam coś wynaleźć, to kliki wolałbym nieco pewniejsze, tzn są łatwo wyczuwalne, ale wolałbym aby były nieco mniej gumowe. Jednak trudno wymagać cudów od lunety za 1600-1700zł.

Jedyny faktyczny i spory minus to brak zakrywek unoszonych w komplecie. Są tylko zatyczki połączone dwiema gumkami, co jednak patrząc na koszty produkcji takich zakrywek w Chinach sprawia, że te zakrywki mogłyby być, bo niestety dokupienie ich to spory koszt przy tej lunecie. Można je dokupić za kilkadziesiąt pln za sztukę (a potrzebne 2szt), natomiast w Chinach pewnie robią je za max 2$.

Czy jestem zadowolony? Po pierwszym strzelaniu muszę powiedzieć, że zdecydowanie tak.
Awatar użytkownika
sirwolf78
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 301
Rejestracja: 19 grudnia 2016, 19:51
Tematy: 5
Lokalizacja: Jabłonna
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Vortex Diamondback Tactical 4-16x44 FFP

Post autor: sirwolf78 »

A jak z paralaksą przy tych 50mm?
Ja też chcę do Twa. Albo nie, hipokryzja się szerzy... I cenzura.
Awatar użytkownika
Yurko
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1421
Rejestracja: 21 czerwca 2018, 20:36
Tematy: 33
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Vortex Diamondback Tactical 4-16x44 FFP

Post autor: Yurko »

Mariusz888 pisze:
Jedyny faktyczny i spory minus to brak zakrywek unoszonych w komplecie. Są tylko zatyczki połączone dwiema gumkami, co jednak patrząc na koszty produkcji takich zakrywek w Chinach sprawia, że te zakrywki mogłyby być, bo niestety dokupienie ich to spory koszt przy tej lunecie. Można je dokupić za kilkadziesiąt pln za sztukę (a potrzebne 2szt), natomiast w Chinach pewnie robią je za max 2$.
A ja tu się tak nieskromnie pochwalę, bo właśnie dzisiaj przyszła do mnie przesyłka z Chin z zakrywkami. 7 szt różnych rozmiarów ( 41 42 44 2x50 57 59 ) średnia cena ok 5zł i darmowa dostawa. Jedyny problem, to czas oczekiwania. Zamówienie zrobiłem 24 października...
"Nie ma nic bardziej praktycznego niż dobra teoria" Ludwig Eduard Boltzmann (1844–1906)
Awatar użytkownika
Mariusz888
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 363
Rejestracja: 24 marca 2016, 18:05
Tematy: 0
Lokalizacja: Kraków
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Vortex Diamondback Tactical 4-16x44 FFP

Post autor: Mariusz888 »

sirwolf78 pisze:A jak z paralaksą przy tych 50mm?
Łatwo ją można ustawić bo zakres regulacji jeśt spory - większość skali z tego co pamietam ma podziałkę co 10 yardów. Regulacja jest płynna i nie ma problemu z wyostrzeniem obrazu jeżeli o to chodzi.
Yurko pisze: 7 szt różnych rozmiarów ( 41 42 44 2x50 57 59 ) średnia cena ok 5zł i darmowa dostawa.
No właśnie o tym pisałem - dla mnie to jednak porażka. Już taki detal to mogliby dawać do lunety. A jak z jakością tych które zamówiłeś? Możesz dać namiar na te które kupiłeś (choćby na pw)?
mitre pisze:
Usun oringi znajdujące się pod wieżyczkami, będziesz mile zaskoczony
Masz na myśli te takie grubości właściwie kartki papieru które znajdują się pomiędzy wieżyczką którą trzymamy w palcach a wewnętrznym mechanizmem? Widziałem wczoraj takie podkładki jak zmieniałem położenie „0”. Szczerze to nie posądziłbym tego elementu o jakikolwiek wpływ na działanie.
Ostatnio zmieniony 22 grudnia 2018, 16:03 przez Mariusz888, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
Yurko
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1421
Rejestracja: 21 czerwca 2018, 20:36
Tematy: 33
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Vortex Diamondback Tactical 4-16x44 FFP

Post autor: Yurko »

Zakrywki przy tych "tanich" Vortex-ach to tylko coś tymczasowego... Zdaje się, że nie wypada umieszczać tu linków do zagranicznych serwisów sprzedaży, przynajmniej pamiętam, że kiedyś mi takiego postu nie opublikowano. Ale chyba mogę udzielić informacji na pw? Co do jakości tych chińskich zakrywek za 5zł, to nie są tak dobre jak np. te z wyposażenia lunet Leapers. Niewiele im jednak brakuje i na pewno są warte swojej ceny. Jeszcze żadnej nie zepsułem. Nie jestem przekonany czy są całkowicie szczelne, ale podstawowy problemik to dopasowanie wielkości. Samo zmierzenie lunety suwmiarką i zamówienie według tego, czasami nie działa. Tak więc może niedługo do tematu zakrywek wrócę na innym dziale...
"Nie ma nic bardziej praktycznego niż dobra teoria" Ludwig Eduard Boltzmann (1844–1906)
Awatar użytkownika
Mariusz888
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 363
Rejestracja: 24 marca 2016, 18:05
Tematy: 0
Lokalizacja: Kraków
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Vortex Diamondback Tactical 4-16x44 FFP

Post autor: Mariusz888 »

shooter3 pisze:za 4000PLN ma również tylko bikini. Jak to skomentujesz?
A co tu komentować - to jawne wyciągnie kasy z kieszeni klienta na zasadzie "w sumie to koszty pomijalne, ale sprzedamy osobno i drogo bo klient i tak kupi". Niby gwarancja dożywotnia darmo, ale widać co między innymi pokrywa koszty jej dorzucania. Wiesz - szczerze to nie rozumiem polityki tych zakrywek, bo dorzucenie ich do lunety za 10 000 zł świadczyłoby o dbaniu o klienta, że "jak już zapłacił to dostaje", ale np lepsze niż w lunecie za 1600 czy 2000zł gdzie można dać tanie, na zasadzie "że są". Jeżeli luneta cała kosztuje 1600zł a zakrywki do niej 100zł za najtańsze czy 180zł za lepsze, to stanowi dosyć spory udział w cenie lunety. Do tego jak już wspomniano, koszt na Ali to 5zł, a sprzedawca musi jeszcze na tym zarobić i wysłać. Czy jeżeli założymy że koszt to 3zł / 1zł zarobek / 1zł wysyłka to Vortex straciłby tak dużo odejmując od zysków 6zł? Myślę, że nie ;) Co ciekawe - po nakręceniu osłony przeciwsłonecznej, praktycznie nie da się już korzystać z zatyczki "gumkowej".
brrupsz
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 81
Rejestracja: 05 listopada 2009, 19:32
Tematy: 3
Lokalizacja: Poznań
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Vortex Diamondback Tactical 4-16x44 FFP

Post autor: brrupsz »

Ostatnio dostałem gratis zakrywki bikini bushnella połączone... jednym sznurkiem. Więc ciesz się, że są dwa :)
Awatar użytkownika
Mariusz888
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 363
Rejestracja: 24 marca 2016, 18:05
Tematy: 0
Lokalizacja: Kraków
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Vortex Diamondback Tactical 4-16x44 FFP

Post autor: Mariusz888 »

Może dlatego były gratis ;)
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Optyka”