Vortex Diamondback Tactical 4-16x44 FFP

Celowniki, montaże, trajektorie, ustawianie

Moderator: Moderatorzy wiatrówkowi

Awatar użytkownika
Ziemo
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 140
Rejestracja: 30 sierpnia 2018, 20:18
Tematy: 0
Lokalizacja: Poznań Nowe Miasto
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Vortex Diamondback Tactical 4-16x44 FFP

Post autor: Ziemo »

Czy ktoś może ostatecznie potwierdzić, jakie rozmiary butlerków pasują idealnie do tej lupki? Pytam, bo były różne opinie.
HFT
Awatar użytkownika
PiterM
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 399
Rejestracja: 25 listopada 2002, 22:58
Tematy: 34
Lokalizacja: kto to wie...
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Vortex Diamondback Tactical 4-16x44 FFP

Post autor: PiterM »

W temacie wież, a w zasadzie w temacie powtarzalności nastaw - byłem już z R5 na strzelnicy i muszę powiedzieć, że zarówno wyskalowanie jak i powtarzalność nastaw (turret tracking) są bezbłędne. Sprawdzałem po 5 MRAD w każdą stronę, bez problemu. Bardzo mi się ten celownik podoba, do spokojnego tarczowego strzelania na dystans 50m oraz 100m wydaje się być idealny do Matadora. W porównaniu do Viper HST ma chyba lepszą siatkę (łatwiej łapać poprawki na wiatr), choć nie ukrywam, że HST ma jednak lepsze wieże (typowe targetowe z wyrażniejszym klikiem) i chyba ciuuut jaśniejszy obraz na 16x, choć to może być różnica 44mm obiektyw (DT) vs 50mm obiektyw (HST). No i 16x a 24x to na stu metrach jednak JEST różnica ;)
a w kieszeni - Sebenza
falma
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 203
Rejestracja: 17 grudnia 2017, 17:31
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Vortex Diamondback Tactical 4-16x44 FFP

Post autor: falma »

Widzę że koleżanki i koledzy zadbali o stan mojego konta i wykupili wszystkie egzemplarze ;-)
Marcin
Vortex Diamondback Tactical 4-16x44@S400
Awatar użytkownika
Yurko
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1392
Rejestracja: 21 czerwca 2018, 20:36
Tematy: 33
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Vortex Diamondback Tactical 4-16x44 FFP

Post autor: Yurko »

falma pisze:Widzę że koleżanki i koledzy zadbali o stan mojego konta i wykupili wszystkie egzemplarze ;-)
Co ciekawe - jednocześnie obie wersje krzyży oraz większego brata 6-24.... a może tylko zmieniają cenę?
"Nie ma nic bardziej praktycznego niż dobra teoria" Ludwig Eduard Boltzmann (1844–1906)
Awatar użytkownika
Łysy
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 597
Rejestracja: 22 kwietnia 2008, 21:00
Tematy: 22
Lokalizacja: Ciechocinek
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Vortex Diamondback Tactical 4-16x44 FFP

Post autor: Łysy »

Dzwoniłem do nich to twierdzą , że sprzedała się całą dostawa i jak na razie kolejne sztuki będą nie prędzej niż za dwa trzy miesiące. A jak znam życie to pewnie cena też będzie inna i na pewno nie mniejsza - takie prawa rynku.
Steyr z krzywą lufą + Vortex PST I
Awatar użytkownika
Yurko
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1392
Rejestracja: 21 czerwca 2018, 20:36
Tematy: 33
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Vortex Diamondback Tactical 4-16x44 FFP

Post autor: Yurko »

Trzeba szukać w innych sklepach. Nie tylko Kolba to sprowadziła. A zresztą jeśli konkurencja nie podniesie cen, to może nawet być taniej.
"Nie ma nic bardziej praktycznego niż dobra teoria" Ludwig Eduard Boltzmann (1844–1906)
bigbrok
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 91
Rejestracja: 29 października 2016, 17:25
Tematy: 8
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Vortex Diamondback Tactical 4-16x44 FFP

Post autor: bigbrok »

falma
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 203
Rejestracja: 17 grudnia 2017, 17:31
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Vortex Diamondback Tactical 4-16x44 FFP

Post autor: falma »

Jak jest wyskalowane pokrętło ustawiania ostrości?

Dla MOA w jardach, dla MRAD w metrach?
Marcin
Vortex Diamondback Tactical 4-16x44@S400
Awatar użytkownika
Yurko
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1392
Rejestracja: 21 czerwca 2018, 20:36
Tematy: 33
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Vortex Diamondback Tactical 4-16x44 FFP

Post autor: Yurko »

Obie wersje są wyskalowane w yardach. A przynajmniej ja tak mam mimo wersji mrad.
"Nie ma nic bardziej praktycznego niż dobra teoria" Ludwig Eduard Boltzmann (1844–1906)
Awatar użytkownika
zrodak
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 16
Rejestracja: 09 listopada 2017, 19:00
Tematy: 0
Lokalizacja: Kraków
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Vortex Diamondback Tactical 4-16x44 FFP

Post autor: zrodak »

Ziemo pisze:Czy ktoś może ostatecznie potwierdzić, jakie rozmiary butlerków pasują idealnie do tej lupki? Pytam, bo były różne opinie.
Ja kupiłem i pasują idealnie takie: EYE(Rozmiar: 19) obiektyw (Rozmiar: OBJ/31).
AA MPR-FT, Vortex 4-16x44, Feinwerkbau 300S, Beeman P17
Awatar użytkownika
zrodak
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 16
Rejestracja: 09 listopada 2017, 19:00
Tematy: 0
Lokalizacja: Kraków
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Vortex Diamondback Tactical 4-16x44 FFP

Post autor: zrodak »

falma pisze:Jak jest wyskalowane pokrętło ustawiania ostrości?

Dla MOA w jardach, dla MRAD w metrach?
Kupiłem wersję MRAD i pokrętło paralaksy wyskalowane mam w jardach.
AA MPR-FT, Vortex 4-16x44, Feinwerkbau 300S, Beeman P17
Awatar użytkownika
c-o-n
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 158
Rejestracja: 06 stycznia 2015, 12:24
Tematy: 23
Lokalizacja: Kraków
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Vortex Diamondback Tactical 4-16x44 FFP

Post autor: c-o-n »

Obecnie NIE do dostania :(
HFT.ONE strzelectwo terenowe

You don't have to win, but have to fight
Awatar użytkownika
Mariusz888
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 363
Rejestracja: 24 marca 2016, 18:05
Tematy: 0
Lokalizacja: Kraków
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Vortex Diamondback Tactical 4-16x44 FFP

Post autor: Mariusz888 »

A czy ktoś z was porównywał tę lunetę (a najlepiej Vortex Diamondback Tactical 6-24x50 FFP) z starszym Vortex Viper HS LR 6-24x50 FFP? Nowa DB jest o połowę tańsza a spotkałem opinie że nowe Diamondback i Strike Eagle nie ustępują optycznie starszym wersjom Viper PST i HS, ale najchętniej bym poznał opinię kogoś kto sprawdzał.
Ostatnio zmieniony 28 września 2018, 22:57 przez Mariusz888, łącznie zmieniany 2 razy.
mitre
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 36
Rejestracja: 02 grudnia 2012, 14:54
Tematy: 1
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Vortex Diamondback Tactical 4-16x44 FFP

Post autor: mitre »

No to może i ja dorzucę swoje 3 grosze.
Nie będę porównywał jej do lunet 2 czy 3 razy droższych jak to niektórzy koledzy ;laughing:
Może porównam ją z czymś bardziej znanym i przyziemnym, a tym bardziej w mniej więcej tej samej półce cenowej czyli Hawke Sidewinder Tactical.

Luneta wygląda jak typowy chińczyk vector, marcool itp. itd. Ostre krawędzie które nie bardzo mi się podobają, wole jednak te zaokrąglenia z Hawke.
Wieżyczki jakieś takie dziwne, ni to taktyczne ni to nijakie, fajnie że są w miarę niskie, szkoda natomiast że nie ma blokady jak w Hawku. Dość łatwo resetowalne, nie trzeba imbusa jak w "angolu". Kliki są dosyć (żeby nie powiedzieć bardzo) gumowate podobnie jak w Hawku jednak po wyjęciu oringu praca wieży bardzo pozytywnie mnie zaskoczyła, życzyłbym sobie żeby Hawke też tak ładnie klikał. Trzeba zwrócić uwagę że jest to luneta nowa i nie wiem jak wieże będą zachowywały się po dłuższym okresie eksploatacji, obawiam się że ich praca znacznie się pogorszy. Boczna wieża klika znacznie, znacznie słabiej od górnej, kliki są mniej wyraźne, mniej słyszalne oraz da się wyczuć większy luz. Szkoda że nie działa tak jak górna. Pokrętło paralaksy chodzi z dość wyczuwalnym oporem, ciężej niż w Hawke ale poprawnie, może z większym kołem byłoby przyjemniej. Głębia ostrości na podobnym poziomie. Korekcja dioptrii chodzi bardzo fajnie, odrobinę lepiej niż w Hawke brakuje jednak blokady (Hawke kontra). Pole widzenia większe w Hawku. Luneta jest zauważalnie krótsza od Hawke, dla mnie na plus. Krzyż EBR-2C jednak do mnie nie przemawia, mimo że nie przysłania wiele to wolę jednak widzieć więcej dookoła środka krzyża niż tylko nad poziomą belką. Krzyż sam w sobie ciekawie rozwiązany, osobiście uważam że nie jest jakiś ultra cienki, na powiększeniu 10-12 jest w sam raz, później już robi się za tłusty. Nie zanika znacząco czy to w cieniu czy pod słońce. Siatka w pierwszym planie jest dla mnie zbędnym gadżetem. Duży plus za skalowanie krzyża i wież w jednej jednostce, w Hawku to trochę nieporozumienie jednak do wszystkiego można się przyzwyczaić, tym bardziej jeśli ktoś nie kręci wieżami a ustawia raz (tak jak ja) i ma być beton. Co do obrazu - jak za 1500PLN widać ładnie, obraz klarowny, oddaje naturalne kolory, w sumie tak jak w Hawku z tą małą różnicą że szczegóły są delikatnie mniej widzialne, tak jakby mniej ostre, rozmyte. Jedyne w czym Hawke nie może się równać Vortexowi to gwarancja, jednak nie to jest dla mnie priorytetem.. Ogólnie luneta to bardzo ciekawa propozycja, siatka w pierwszym planie oraz gwarancja VIP plasują ją wysoko wśród budżetowej optyki celowniczej.

Wszystkie spostrzeżenia jak i cały opis proszę traktować z przymrużeniem oka gdyż jak wiadomo jest to opinia podkreślam subiektywna oraz nie jestem tak obeznany z lunetą jak z w/w Hawkiem.
Mariusz888 pisze:A czy ktoś z was porównywał tę lunetę (a najlepiej Vortex Diamondback Tactical 6-24x50 FFP) z starszym Vortex Viper HS LR 6-24x50 FFP? Nowa DB jest o połowę tańsza a spotkałem opinie że nowe Diamondback i Strike Eagle nie ustępują optycznie starszym wersjom Viper PST i HS, ale najchętniej bym poznał opinię kogoś kto sprawdzał.
Miałem swego czasu Vipera PST i powiem Ci że chyba dostałem jakiś odpad bo obraz był zamglony, sporo gorszy niż w Hawku :shock: więc się nie wypowiem zbyt wiele ale kliki na wieżach oraz płynność regulacji paralaksy i powiększenia chodziły jak marzenie.
Awatar użytkownika
Mariusz888
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 363
Rejestracja: 24 marca 2016, 18:05
Tematy: 0
Lokalizacja: Kraków
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Vortex Diamondback Tactical 4-16x44 FFP

Post autor: Mariusz888 »

Dzięki za info - może jeszcze ktoś się wypowie bo Vipery u nas chyba nie są rzadkością, a nakład nowych lupek jak widać szybko się rozszedł. Ja nie oczekuję że luneta za 1600 (czy 2200 w przypadku SE) będzie taka jak za 10000-15000. Po prostu na filmach z testów oraz z wpisów na forach nt. nowych DB i SE pojawiają się informacje, że optycznie te nowe tanie modele nie ustępują poprzedniej generacji Viperów (czyli PST I do której zalicza się również seria HS i HS LR). Tamtejsi użytkownicy wskazują, że faktycznie jest różnica w sposobie działania wież, ale też nikt nie krytykuje tańszych - po prostu opinia jest taka że "pracują inaczej" z czego nic tam nie wynika. :wink:

Ja właśnie szukam lunety przede wszystkim z FFP więc te nowe DB jakby były ok to by mnie bardzo urządzały (SE też pomimo II planu, ale tu gdyby optycznie i mechanicznie nie odstawała od starszych a nadal u nas droższych lunet to też mogła by być). Pytam bo nie raz się przekonałem, że u nas często stare modele często potrafią trzymać cenę pomimo, że nowsze są niejednokrotnie tańsze i lepsze - Vipera HS LR 6-24 nie miałem w rękach akurat, a nowe modele się wyprzedały więc i tak nie ma jak porównać w Kolbie). Wiem, że jest PST II FFP, ale to już ciut za dużo jak się chce ciąć koszty. Luneta będzie siedziała na .308Win.
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Optyka”