SWFA SS ktoś ze śląska

Celowniki, montaże, trajektorie, ustawianie

Moderator: Moderatorzy wiatrówkowi

Awatar użytkownika
StgMechanik
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 150
Rejestracja: 26 października 2016, 10:27
Tematy: 14
Lokalizacja: Wrocław
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: SWFA SS ktoś ze śląska

Post autor: StgMechanik »

Miałem obie delta bez porównania ma lepszy obraz natomiast w ss-ie krzyż mi nigdy nie znikł
AA Prosport i Nikon Monarch dają przyjemność nawet jak chybiam
Krzych
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 255
Rejestracja: 04 listopada 2004, 09:20
Tematy: 22
Lokalizacja: Konin
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: SWFA SS ktoś ze śląska

Post autor: Krzych »

O jakiego SS-mana pytasz? Stałkę, czy zmiennoogniskowego? Pytam, bo to dwa zupełnie inne produkty...
Awatar użytkownika
StgMechanik
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 150
Rejestracja: 26 października 2016, 10:27
Tematy: 14
Lokalizacja: Wrocław
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: SWFA SS ktoś ze śląska

Post autor: StgMechanik »

W delcie siatka jest jaka jest mnie pasowała. W SS-ie z siatka w miliradianach nie miałem takich sytuacji abym jej nie widział, natomiast szkła ma gorsze oczywiście jeżeli mówimy o stalce 10x42
AA Prosport i Nikon Monarch dają przyjemność nawet jak chybiam
Krzych
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 255
Rejestracja: 04 listopada 2004, 09:20
Tematy: 22
Lokalizacja: Konin
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: SWFA SS ktoś ze śląska

Post autor: Krzych »

W 3-15 ta sama siatka, z tym że troszkę grubsza. Dla moich oczu w sam raz. Jak ktoś domierza siatką, to ta część podzielona co 0,2 miliradiana, jak znalazł.
Rozdzielczość taka w sam raz, nie "wypala" oczu. Obraz ma mniej wad optycznych niż w stłkach przez które patrzyłem. Znaczy widać bez zniekształceń więcej pola.
Siatka zniknęła dwa razy, na jakieś 15 zawodów HFT. Raz na Stalingradzie, drugi w Poznaniu na Forcie. Były to cele w ciemnościach i ginęły wielu zawodnikom.
Dla mnie ten celownik, ma jedną ogromną zaletę, dzięki której używam go na zawodach.
Mianowicie, jak ustawię ostrość na 20 metrów, to pierwsze nieostrości są zauważalne na 21-22 jak i 18-19 metrze. Oczywiście o określonych warunkach oświetleniowych.
Drugą zaletą jest bardzo dobra kontrola nad błędem paralaksy, który i tak nie jest jakiś duży, jak na taki obiektyw.
Mechanicznie nic do zarzucenia. Wszelkie nastawy bardzo powtarzalne, a kręciłem swego czasu dużo.
Do HFT polecam. Nie ma się ten celownik czego wstydzić w swojej klasie cenowej.
Oczywiście to moje subiektywne zdanie, jako użytkownika.
Awatar użytkownika
Leon83
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 482
Rejestracja: 28 listopada 2014, 21:24
Tematy: 1
Lokalizacja: WLKP
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: SWFA SS ktoś ze śląska

Post autor: Leon83 »

Ja już mam trzeciego SSa. Nigdy mi siatka nie zniknęła ale strzelam rekreacyjnie i z reguły w dobrych warunkach oświetleniowych. Szkła zawsze trzymają poziom - może nie są jakieś super hiper ale nie widziałem różnicy w stosunku do chwalonego wszędzie weavera rv9, którego miałem parę dni. Zero i nastawy zawsze trzyma super. Klikanie to przyjemność a dużo kręcę wieżami. Stałka 10x42MQ w mojej opinii jest bardzo uniwersalna ponadto preferuję lunety z krzyżem i wieżami skalowanymin miliradianach.

Leshiy I Razor HD LHT
FX Panthera Mini Stryker HD
Krzych
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 255
Rejestracja: 04 listopada 2004, 09:20
Tematy: 22
Lokalizacja: Konin
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: SWFA SS ktoś ze śląska

Post autor: Krzych »

Moim zdaniem, 3-15 ma lepsze szkła od 10-ki. Przynajmniej od tych czterech, przez które miałem okazję spoglądać.
Ale to moja subiektywna opinia, wynikająca pewnie ze skażenia optyką między innymi Leupold'a.
Ogólnie, to bardzo polecam do HFT, a zmienne powiększenie pozwala na szersze zastosowania.
Poza tym, to chyba jeden z tańszych celowników o tak pancernej budowie, o takich parametrach z siatką w pierwszym planie...
Awatar użytkownika
red5555
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 257
Rejestracja: 21 września 2009, 15:09
Tematy: 8
Lokalizacja: Gdańsk
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: SWFA SS ktoś ze śląska

Post autor: red5555 »

miałem Deltę FFP... mam SS 10x42 MQ... wada starcza wzroku do czytania okulary +1.5D 8-)

z obu strzelałem na zawodach (Delta ponad jeden sezon, SS aktualnie ponad 2 sezony)

Delta zalety:
krzyż i podziałka z linijką do ewentualnego domierzania celów
zmienne powiększenie

Delta wady:
AO od 15m (nic nie widziałem <15m) cele 7-10m zapomnij
>15m wszystko ostro bez nieostrości (nie byłem w stanie jej inaczej ustawić)
Obraz przejaskrawiony nienaturalnie - trawa bardziej zielona niż w rzeczywistości
Na Stalingradzie w ciemnej piwnicy nie widziałem nawet figurki nie mówiąc o KZ
Zmiana POI po nagrzaniu w słońcu
Duży błąd paralksy - po założeniu świńskiego ucha do opanowania ale trudno powtarzalnie się złożyć i wyłapać ten błąd

Podsumowując: aktualny Mistrz Polski HFT1 strzela z tą lunetą od dłuższego czasu :-D

SS zalety:
paralaksa do ustawienia tak że można ustawić nieostrości na kluczowych dystansach, AO od 10m
obraz bardziej naturalny a nie przejaskrawiony i cukierkowy jak w TV LCD, może i mniej szczegółów niż w Delcie ale do HFT wystarczy
krzyż cienki ale ZAWSZE widoczny !
krzyż z połówkami dotów - wystarczający do domierzania KZ
MQ zamiast dotów nie przesłaniające KZ
na Stalingradzie w ciemnej piwnicy widzę figurki i KZ
zdecydowanie mniejszy błąd paralksy a z dopasowanym świńskim uchem wręcz nie istnieje
pancerna mechanicznie i kompletnie nie wrażliwa na nagrzanie, w obecne upały nic się nie dzieje, przez ostatnie 2 lata zrobiłem może 1-2 kliki przy zmianie śrutu (ciągle klikam dystanse do strzelania sylwetek i zero wraca zawsze w to samo miejsce)

SS wada
stałka x10 - ale była kupiona z myślą o zawodach więc to świadomy wybór
Steyr Challenge FT, Steyr LG110, FWB 300S, Diana 75 HV, Anschütz Match 380, Kandar P10, Morini CM 162MI, Steyr LP50, HW40
Awatar użytkownika
MI-6
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1028
Rejestracja: 19 lutego 2012, 04:37
Tematy: 17
Lokalizacja: Gdańsk
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: SWFA SS ktoś ze śląska

Post autor: MI-6 »

A ja namącę... ale po kolei...

Delta FFP :
- zalety : krzyż w pierwszym planie, przy mojej wadzie wzroku (+0.5) pow x 11, AO 19Y i wykręcony okular o około 1,5 obrotu daje bardzo kontrolowalny błąd paralaksy (efekt niemalże wychodzenia obrazu z okularu, mikroskopijnej wielkości obwódka gdzie każde jej zaniknięcie od razu sugeruje zejście z osi optycznej), ostro 15-35m, resztę ładnie widać nieostrościami i krzyżem (który też się rozmywa)
- wady (dla mnie) : za gruby krzyż, przekombinowany, chociaż pozwalający dokładnie domierzać.
- może miałem farta, ale nie zauważyłem zmiany POI pomimo wysokiej temperatury na zewnątrz...

SS-man
- stałka x 10 (czy to MD, czy MQ) jakoś mi nie leżała (MD za gruby, MQ zanikał w ciemnych miejscach), dla mnie z kolei za duży błąd paralaksy porównywalny z małym DOT'em, jakoś nie znalazłem sposobu na opanowanie go jak chociażby w przypadku DOTa FFP gdzie to się udało..., szkła średnie... ale o tym później...
- 3-15 już optycznie lepiej, na poziomie Delty Titanium, ale miałem w ręku tylko wersję MQ i krzyż w ciemnych miejscach mi zanikał...
- wersji SS-a ze szkłami HD nie dane było mi posmakować...

więc skończyłem następne 3 lata na ciemnym Burrisie, który wcale taki ciemny jak go wszyscy oczerniają nie jest... :-) ale jest specyficzny...

Ale, no właśnie ale...

W porównianiu do SS-a 10x42 polecałbym spojrzeć jeszcze przez drugą generację Hawke Sidewinder30 10x42 z krzyżem 1/2 mildot...
- obraz taki sam, mniejszy błąd paralaksy, zarąbisty krzyż... pancerna i trzymająca nastawy jak SS
- wadą dla niektórych będzie waga i lekka gumowatość wierz (coś jak w Burku)...

No i na koniec perełka, której nie opanowałem, czyli Sightron SIII 10x42
- najlepszy, najwierniej odzwierciedlający rzeczywisty obraz jaki miałem możliwość oglądać, przyjemny dla oka, naturalny... i ta rozdzielczość... ehhh...
- krzyż jak w Hawke Sidewinder30 10x42, tylko cieńszy, ale tak samo fajny i praktyczny halfmildot
- niestety dla mnie duży błąd paralaksy
- miękko chodzące wieże można samemu w 2 minuty stuningować (grubsza uszczelka pod nakładki wież i chodzą nawet ciężej niż w SS-manie)
- niekorzystny wpływ wysokiej temperatury na POI (przynajmniej w moim egzemplarzu... zawsze do góry cholerne 6 klików, tylko do góry... ale z tego co wiem, nie tylko w moim...)

Podsumowując... przewaliłem parę szkieł... mam sentyment do Delty FFP, Burrisa, Weavera RV9... a obecnie strzelam z mającego lekko zimny obraz Vortexa Vipera... :) chyba tylko dla tego, że już znudziło mi się bardzo małe pole widzenia...
TX200 HC + Vortex Viper
Krzych
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 255
Rejestracja: 04 listopada 2004, 09:20
Tematy: 22
Lokalizacja: Konin
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: SWFA SS ktoś ze śląska

Post autor: Krzych »

A jak odróżnić Hawke Sidewinder30 10x42 drugiej od pierwszej generacji?
Awatar użytkownika
MI-6
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1028
Rejestracja: 19 lutego 2012, 04:37
Tematy: 17
Lokalizacja: Gdańsk
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: SWFA SS ktoś ze śląska

Post autor: MI-6 »

Krzych pisze:A jak odróżnić Hawke Sidewinder30 10x42 drugiej od pierwszej generacji?
Pierwsza miała tłoczony napis HAWKE na górnej części okularu, druga ma biały napis na prawym boku okularu.

W moim odczuciu jest różnica w szkłach na plus...

BTW jakoś nie miałem problemów z Hawkami, seria Sidewinder jest generalnie dosyć chwalona... i pancerna.
TX200 HC + Vortex Viper
Awatar użytkownika
sirsaw
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 56
Rejestracja: 27 stycznia 2017, 20:03
Tematy: 39
Lokalizacja: Kraków
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: SWFA SS ktoś ze śląska

Post autor: sirsaw »

Podjedź na zawody do Jaworzna w niedzielę to będziesz miał rozeznanie, pewnie będzie kilka zacnych lupek . Ja będę miał SWFA stałkę x10 Moa-Quad a junior Hawke Vantage SF 4-16 1/2 Mil Dot
Małopolski Klub Strzelecki Dragon LOK
Krzych
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 255
Rejestracja: 04 listopada 2004, 09:20
Tematy: 22
Lokalizacja: Konin
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: SWFA SS ktoś ze śląska

Post autor: Krzych »

Takiego Hawke, czyli drugiej generacji miałem. Trzy tygodnie. Do pierwszych zimowych zawodów... Nie sprostał... Co do SIII stałki. Jest to przykład celownika, dobrego optycznie, z dobrą siatką, absolutnie nie nadającego się do HFT! I piszę to, po dwu godzinnej obserwacji przez ten celownik, który wpadł w moje ręce. Czego zresztą powoli zaczynam żałować...
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Optyka”