Vortex - DOT lub?

Celowniki, montaże, trajektorie, ustawianie

Moderator: Moderatorzy wiatrówkowi

fikumacz
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 55
Rejestracja: 16 października 2018, 16:47
Tematy: 0
Lokalizacja: Kasinka Mała
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Vortex - DOT lub?

Post autor: fikumacz »

Jest to mój pierwszy post na tym forum więc witam wszystkich.
Więc tak, mam zamiar kupić swoją pierwszą wiatrówkę i będzie to na 70% HW 97k lub 30% AA TX200 jeszcze się waham :583: .
A wracając do tematu szukam lupki pasującej do tych modeli. Rozważam te dwa modele-
https://kolba.pl/product/16309,luneta-c ... ac-4-12x40
https://deltaoptical.pl/luneta-celownic ... 4-16x42-md
Chyba że proponujecie coś innego w podobnej cenie. Zaznaczę że NA RAZIE będę strzelał na własnej posesji bo wiadomo trzeba to jakoś opanować.
Na razie będzie strzelanie do tarczy ale podoba mi się Silhouette więc mniej więcej na to bym się nastawiał.
Zaznaczę że będzie to moja pierwsza długa wiatrówka więc jestem totalnie zielony. Tak więc jeżeli jest któraś bardziej na plus lub na minus to prosił bym o poradę.
HW 97kt+Vortex crossfire ll 4-12x40
FireFighter
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 540
Rejestracja: 22 czerwca 2015, 16:39
Tematy: 23
Lokalizacja: Vietnam - Hanoi
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Vortex - DOT lub?

Post autor: FireFighter »

Vortex ma dożywotnią gwarancję ( na sprężynach się to przydaje), ale mały DOT nie powinien paść na sprężynie, przynajmniej mnie nie padł na TX 200 mk 3. Obejrzyj na żywo dwie lupki i podejmij decyzję, jak nie masz daleko do kolby.pl, tak będzie najlepiej. Mały DOT ma ładny obraz ale mały zakres regulacji.
" Wojna jest tam , gdzie młodzi i głupi dają się wrobić starym i zgorzkniałym durniom w zabijanie ludzi " KONRAD ADENAUER
Odwaga to panowanie nad strachem, a nie brak strachu.
falma
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 203
Rejestracja: 17 grudnia 2017, 17:31
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Vortex - DOT lub?

Post autor: falma »

Ten Vortex którego wybrałeś nie ma regulacji ostrości, tylko ustawione na stałe na 100 yardów, to trochę za dużo jak na wiatrówkę.

Z Vortexów zastanów się nad:
https://kolba.pl/product/23860,luneta-c ... -ao-ebr-2c

lub

https://kolba.pl/product/6093,luneta-ce ... 0-1-ao-bdc

Mały DOT też będzie niezły.

Z tanich, a całkiem fajnych jest jeszcze Hawke Airmax
Marcin
Vortex Diamondback Tactical 4-16x44@S400
Awatar użytkownika
Yurko
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1425
Rejestracja: 21 czerwca 2018, 20:36
Tematy: 33
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Vortex - DOT lub?

Post autor: Yurko »

fikumacz pisze:Jest to mój pierwszy post na tym forum więc witam wszystkich.
Więc tak, mam zamiar kupić swoją pierwszą wiatrówkę i będzie to na 70% HW 97k lub 30% AA TX200 jeszcze się waham :583: .
A wracając do tematu szukam lupki pasującej do tych modeli. Rozważam te dwa modele-
https://kolba.pl/product/16309,luneta-c ... ac-4-12x40
https://deltaoptical.pl/luneta-celownic ... 4-16x42-md
Chyba że proponujecie coś innego w podobnej cenie. Zaznaczę że NA RAZIE będę strzelał na własnej posesji bo wiadomo trzeba to jakoś opanować.
Na razie będzie strzelanie do tarczy ale podoba mi się Silhouette więc mniej więcej na to bym się nastawiał.
Zaznaczę że będzie to moja pierwsza długa wiatrówka więc jestem totalnie zielony. Tak więc jeżeli jest któraś bardziej na plus lub na minus to prosił bym o poradę.
Jeśli chodzi o tylko te dwie konkretne lupki, to ja bym na pewno nie brał pod uwagę lunety bez regulacji paralaksy ustawioną na stałe na 91 metrów (nie każdy ma taki ogródek) - to o tej pierwszej.

Druga luneta ma regulację od 10 metrów i całkiem dobrą opinię użytkowników. Osobiście nie wiem, jak sprawdzi się na sprężynie, ale nawet wizualnie wydaje się zgrabnie zaprojektowana.

Obrazek
"Nie ma nic bardziej praktycznego niż dobra teoria" Ludwig Eduard Boltzmann (1844–1906)
fikumacz
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 55
Rejestracja: 16 października 2018, 16:47
Tematy: 0
Lokalizacja: Kasinka Mała
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Vortex - DOT lub?

Post autor: fikumacz »

W sumie nie wiem jak patrzyłem przy wklejaniu linka , bo myślę o lunecie z AO .
A co myślicie o tej.
https://kolba.pl/product/5826,luneta-ce ... 4-1-ao-bdc
jest sens dopłacać do pwiększenia 6-18 . Myślę o lunecie w miarę uniwersalnej żebym nie musiał za chwilę zmieniać .
A z drugiej strony myślę że 1500 PLN to trochę za dużo na początek.
HW 97kt+Vortex crossfire ll 4-12x40
Awatar użytkownika
SDz
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 44
Rejestracja: 13 lipca 2018, 21:37
Tematy: 1
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Vortex - DOT lub?

Post autor: SDz »

AO w lunecie to podstawa albo bardzo się sprzydaje.
W mojej ocenie w zupełności na start wystarczy Ci mały DOT. Na pewno będziesz z niego zadowolony pod każdym względem i na karabinku sprężynowym wytrzyma bez problemu. Podobno Delta ma bardzo dobry serwis po gwarancyjny więc jeśli to prawda to bym się nie przejmował i brał bym DOTa. U mnie ta luneta w połączeniu z HW97KT spisuje się bardzo dobrze.
Steyr Challenge HFT&Walther LG400&HW100&HW30s
Awatar użytkownika
Ultra3000
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 954
Rejestracja: 31 marca 2019, 22:34
Tematy: 30
Lokalizacja: Waw
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Vortex - DOT lub?

Post autor: Ultra3000 »

DOT padł mi na HW 97... Nie polecam
Z pustego to i Salomon nie strzeli...
Awatar użytkownika
Linek
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1003
Rejestracja: 02 czerwca 2011, 00:11
Tematy: 10
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Vortex - DOT lub?

Post autor: Linek »

Co dokładnie ci padło bo znam takich co według nich Vortex padł im na pcp mimo że był nowy i kolba odesłała jako sprawny. A właściciel tropiciel teorii spiskowej podejrzewa że mu wymienili na nową nie informując go o tym.

Często jak się nie umie strzelać to się twierdzi że luneta padła mimo że to błąd złożenia się do karabinka

Serwis pogwarancyjny delty naprawia za 200 zł
Shadow, CZP10F, CeGlock 19 PH5, Tanfoglio, Luger P08, VIS ,TT Radom, S&W 38 spec, Rak, Tikka Sporter, Stag, Mauser 1939, 2xSzwed 6,5x55, Bock Fair ,Mosin Buss, CZ457. CZ557, ATA Sporter UZI.Sporo tego było
Awatar użytkownika
Ultra3000
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 954
Rejestracja: 31 marca 2019, 22:34
Tematy: 30
Lokalizacja: Waw
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Vortex - DOT lub?

Post autor: Ultra3000 »

Może jak się nie umie strzelać to może i tak... Trzeba popytać tych co nie umieją... Jeśli o mój przypadek chodzi to luneta zaczęła łapać luzy na pierścieniu kontrujacym przy okularze. Patrząc nawet przez lunetę ustawiona środkiem krzyża na środku tarczy i lekko ruszając okularem widać było przesunięcie krzyża względem tarczy. Na 25 m było to ok 2-3 cm co potwierdzały przestrzeliny na tarczy. Było tak że kilka było w środku a nagle kilka kolejnych zupełnie w nieoczekiwanym miejscu.
Z pustego to i Salomon nie strzeli...
Awatar użytkownika
Yurko
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1425
Rejestracja: 21 czerwca 2018, 20:36
Tematy: 33
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Vortex - DOT lub?

Post autor: Yurko »

fikumacz pisze:W sumie nie wiem jak patrzyłem przy wklejaniu linka , bo myślę o lunecie z AO .
A co myślicie o tej.
https://kolba.pl/product/5826,luneta-ce ... 4-1-ao-bdc
jest sens dopłacać do pwiększenia 6-18 . Myślę o lunecie w miarę uniwersalnej żebym nie musiał za chwilę zmieniać .
A z drugiej strony myślę że 1500 PLN to trochę za dużo na początek.
Niezła luneta i nawet ją trochę używałem. Trzeba tylko pamiętać, że wymaga trochę miejsca z tyłu z powodu dużej, co typowe w Vortex-ach odległości oka od okularu. Podobnie jak Delta nie ma zbyt dużej regulacji na wieżach, ale mimo wszystko jest tego trochę więcej (50 MOA). Z jakiegoś jednak powodu nie potrafiłem się w niej "zakochać". Próbowałem ją zamontować na HW77 i mi coś nie pasowało. Może za niska baka, nie wiem... Co do zalet powiększenia, to póki nie strzelasz powyżej 40 metrów 14-16x powinno wystarczyć. W tym dystansie większe powiększenie to raczej sprawa kaprysu. Ja np. lubię sobie postrzelać z PCP na 20-25 metrów z powiększeniem 24x ale na sprężynowej wiatrówce bym takiej lunety nie zakładał.
"Nie ma nic bardziej praktycznego niż dobra teoria" Ludwig Eduard Boltzmann (1844–1906)
Awatar użytkownika
Linek
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1003
Rejestracja: 02 czerwca 2011, 00:11
Tematy: 10
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Vortex - DOT lub?

Post autor: Linek »

Mówisz o pierścieniu kontrującym okular po regulacji ostrości krzyża w lunecie? Może ktoś ją rozkręcił.

Pod padnięciem lunety bardziej rozumiem samoistne zmiany punktu trafienia albo samoistne zmiany ostrości obrazu.

Jak ją naprawiałeś po takim padnięciu?


Jak napisałem wcześniej zdaniem właściciela miesięczny Vortex na pcp gubił zero i poszedł na serwis jako wadliwy egzemplarz. Ale wrócił jako sprawdzony sprawny wg właściciela "wymieniony", bo przecież taka gwarancja że kolba sra vortexami.
Shadow, CZP10F, CeGlock 19 PH5, Tanfoglio, Luger P08, VIS ,TT Radom, S&W 38 spec, Rak, Tikka Sporter, Stag, Mauser 1939, 2xSzwed 6,5x55, Bock Fair ,Mosin Buss, CZ457. CZ557, ATA Sporter UZI.Sporo tego było
Awatar użytkownika
Wiecho
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 869
Rejestracja: 28 stycznia 2006, 23:10
Tematy: 10
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Vortex - DOT lub?

Post autor: Wiecho »

fikumacz pisze: Więc tak, mam zamiar kupić swoją pierwszą wiatrówkę i będzie to na 70% HW 97k lub 30% AA TX200 jeszcze się waham :583: .
A wracając do tematu szukam lupki pasującej do tych modeli...
Skoro przyznajesz, że nie masz jeszcze sprecyzowanych oczekiwań i preferencji, najbezpieczniej byłoby kupić tanią, przyzwoitą lunetę, spełniającą istotne warunki:
- powiększenie,
- regulacja paralaksy, najlepiej od ok. 10m,
- realna gwarancja (ważne przy sprężynie).
Weź pod uwagę, że w przyszłości trudniej jest "dobrze" sprzedać lunetę, która "pracowała" na sprężynie, musisz się liczyć z odpowiednim spadkiem wartości.
A pierwszy zakup - z reguły okazuje się, że nie jest docelowy.

Warto rozważyć którąś z lunet Hawke. Firma dedykuje wiele lunet do wiatrówek, dlatego fokus najczęściej zaczyna się od 10 jardów.
Mają przy tym przyzwoitą optykę i odpowiednie do wiatrówek krzyże.
Pomyśl o modelach z obiektywem do 40mm i z regulacją AO. Nie są zbyt ciężkie ani duże, z łatwością pomieścisz je na karabinku z dolnym naciągiem oraz - co istotne w tych karabinkach - nie będą przeszkadzały w ładowaniu śrutu.

Tego typu luneta z pewnością pozwoli na poznanie walorów całego zestawu oraz na sprecyzowanie przyszłych oczekiwań.
LG300 Dominator, AirArms FTP900, FWB P44
Josef
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 2973
Rejestracja: 26 grudnia 2006, 17:06
Tematy: 40
Lokalizacja: Kalisz
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Vortex - DOT lub?

Post autor: Josef »

Miałem w sumie 3 mDOT-y. Dwa jeszcze mam. W każdym zakres regulacji wynosił/wynosi minimum 60 MOA (minimum 240 klików w pionie i w poziomie).
Awatar użytkownika
SDz
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 44
Rejestracja: 13 lipca 2018, 21:37
Tematy: 1
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Vortex - DOT lub?

Post autor: SDz »

Tak jak pisał kolega Wiecho i też polecam lunetę firmy Hawke i model np 4-12x40 A0. Obraz w niej będziesz miał bardzo dobry, krzyż łatwy bo Mil-Dot. Cena tej lunety to gdzieś 400zł i na początek też wystarczy. Po jakimś czasie zobaczysz czy chcesz czegoś lepszego czy w zupełności ta Hawke Ci wystarcza.
Mój kolega ma na HW97 lunetę Delta Optical Entry 3-9 i jest zadowolony :wink:
Steyr Challenge HFT&Walther LG400&HW100&HW30s
GHOSTek
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 4
Rejestracja: 20 sierpnia 2017, 17:39
Tematy: 0
Lokalizacja: Wola Uhruska Lubelskie
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Re: Vortex - DOT lub?

Post autor: GHOSTek »

Mój mały DOT jest na HW97 już kilka lat i nic się z nią nie dzieje, a zera się trzyma jak rzep psiego ogona. :P Polecam
HW 97K mDOT 4-16x42 AO
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Optyka”