Vortex vs Delta

Celowniki, montaże, trajektorie, ustawianie

Moderator: Moderatorzy wiatrówkowi

ds
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 390
Rejestracja: 04 sierpnia 2011, 12:17
Tematy: 12
Lokalizacja: Polska
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Vortex vs Delta

Post autor: ds »

Zależy do czego luneta ma być... jeśli np hft , to nic nie kręcisz raz ustawiasz zero,X i AO -liczy się obraz- jakość szkieł , bo czasami w krzakach ciemnawo, strzelasz do papieru B. na 50 m liczy się czy widzisz przestrzeliny w czarnym znów szkło , krzyż jest sprawą drugoplanową... a inne zabawy no to bajery są istotne :roll:
Jeśli nie wiesz jak zrobić najprostszy test lunet... drukarka i piszesz dużą a następnie coraz mniejszą trzcionką kolejne zdania, 50 a jeszcze lepiej 100 m , max powiększenie lub to samo i co jesteś w stanie odczytać i jak łatwo i szybko łapiesz ostrość wiele ci powie o porównywanym szkle w lunetach,
W Będzinie przed sklep z lunetami wyszedłem, w odległości ok 100m stał zaparkowany samochód - na ramce rejestracji małe literki na czarnym tle...
A gdy patrzysz na trawę, krzewy czy zieleń no to możesz mieć bardzo mylne subtelne odczucia...
Ile razy były ostrzelane figurki - wszystko szaro srebrnawo zlewało się , bez dobrego szkła najlepszy krzyż i bajery nie pomogą ...
:one:
yaro
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 14891
Rejestracja: 03 kwietnia 2003, 17:07
Tematy: 163
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Vortex vs Delta

Post autor: yaro »

Mateus_Z pisze:Mnie natomiast obraz w delcie nie powala, ale to tylko moje subiektywne odczucie i pewnie zbyt wiele osób nie podzieli mojego zdania.
Nie zamierzam tu bronić delty ani namawiać do kupowania, ale z ciekawości, co kolegę powala ? Które szkła tak zachwycają swoją jakością do ceny ?

W uzupełnieniu dodam, że paralaksa jest do opanowania dobrą osadą na przykład lub doświadczeniem strzelca. W UK jak się dowiedziałem niedawno, po zniknięciu marki Lightstream ludzie używają do HFT także Delty FFP.
Można sobie ją kupić: https://www.opticswarehouse.co.uk/produ ... iflescope/. Gdyby się nie nadawała do użytku to by zniknęła z rynku jak modele które skończyły na jednej serii.

Jak ktoś nie może jednak ścierpieć paralaksy to zostaje mu rozwiązanie idealne 4x20 :) na 1x20 może niestety nie zobaczyć celu 15mm KZ na obitej figurce przy ponad 20m.
Mateus_Z
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 36
Rejestracja: 16 lipca 2015, 22:23
Tematy: 1
Lokalizacja: Łęczyca
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Vortex vs Delta

Post autor: Mateus_Z »

yaro pisze: Nie zamierzam tu bronić delty ani namawiać do kupowania, ale z ciekawości, co kolegę powala ? Które szkła tak zachwycają swoją jakością do ceny ?

Nie chodzi mi o to, że jakieś konkretne szkło powala mnie swoją jakością obrazu w podobnym przedziale cenowym. Po prostu Delta nie ma dla mnie żadnej przewagi w tym względzie nad Vortexem i zaznaczam, że to tylko moja opinia, więc nie mam zamiaru nikogo przekonywać.
Awatar użytkownika
zbisz41
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 404
Rejestracja: 19 stycznia 2016, 18:29
Tematy: 25
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Vortex vs Delta

Post autor: zbisz41 »

Może dlatego ze mam Wade wzroku i nosze okulary tez nie widzę az takiej wielkiej różnicy na plus Delty a Vortexem.
Akurat przesiadłem się z delty na vortexa crossfire , nie odczułem wielkiego dyskomfortu, fakt delta ma ostrzejszy obraz i tyle, błąd paralaksy w o bu podobny.
Miałem tez okazje porównać Diamondback z Crossfire i deltą ...ten pierwszy w MOIM odczuciu w niczym nie ustępuje Delcie ,ostry wyraźny obraz.
Walther LG+ Falcon 1-10x24 -*-FWB-150-*
"ten kto zajął ostatnie miejsce zawsze jest lepszy od tego, który nie brał udziału"
GraySaint
yaro
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 14891
Rejestracja: 03 kwietnia 2003, 17:07
Tematy: 163
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Vortex vs Delta

Post autor: yaro »

Określanie czegoś tak ogólnie lepsze/gorsze jest dosyć ryzykowne.
Trzeba by wziąć dwa celowniki razem, te same warunki, to samo powiększenie rzeczywiste (nie to z opisówki)/obiektyw i na jakimś wzorze testowym porównywać rozdzielczość, jasność, kontrast, aberracje chromatyczną i sferyczną, odblaski wewnątrz i przy świetle od strony obiektywu, dla purystów jeszcze można dystorsję, komę, odwzorowanie bieli, kolory...

ps. Też bym chciał żeby wszystko było czarne lub białe. W miarę łatwo to można rozdzielić szkła chińskie-filipińskie-japońskie-europejskie ale i tu można się czasem zaskoczyć.

ps2. jak nie widać różnicy to po co przepłacać, w końcu to tylko zabawki :)
Ostatnio zmieniony 08 października 2018, 15:35 przez yaro, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
zbisz41
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 404
Rejestracja: 19 stycznia 2016, 18:29
Tematy: 25
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Vortex vs Delta

Post autor: zbisz41 »

yaro pisze:Określanie czegoś tak ogólnie lepsze/gorsze jest dosyć ryzykowne.
....

ps. Też bym chciał żeby wszystko było czarne lub białe....
Dlatego dobrze by było żeby każdy pisał o SWOICH subiektywnych opiniach
Ktoś może z tego skorzystać lub nie , inni nie powinien narzucać swoich tez :one:
Walther LG+ Falcon 1-10x24 -*-FWB-150-*
"ten kto zajął ostatnie miejsce zawsze jest lepszy od tego, który nie brał udziału"
GraySaint
Awatar użytkownika
StgMechanik
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 150
Rejestracja: 26 października 2016, 10:27
Tematy: 14
Lokalizacja: Wrocław
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Vortex vs Delta

Post autor: StgMechanik »

Wymieniłem (a właściwie to serwis) uszkodzonego diamondbacka HP 4_16x42 na nowego i ku mojemu zaskoczeniu to inne lupki. Nowa ma o wiele lepszą jasność i rozdzielczość więc jak tu porównywać gdy każdy egzemplarz jest inny?
Ostatnio zmieniony 08 października 2018, 15:45 przez StgMechanik, łącznie zmieniany 1 raz.
AA Prosport i Nikon Monarch dają przyjemność nawet jak chybiam
yaro
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 14891
Rejestracja: 03 kwietnia 2003, 17:07
Tematy: 163
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Vortex vs Delta

Post autor: yaro »

zbisz41 pisze: Dlatego dobrze by było żeby każdy pisał o SWOICH subiektywnych opiniach
Ktoś może z tego skorzystać lub nie , inni nie powinien narzucać swoich tez :one:
Z subiektywnych opinii nic nie wynika. Sens ma porównywanie kilku sztuk jednocześnie w tych samych warunkach i przedstawienie mierzalnych rezultatów, najlepiej jak kilka osób to sprawdza i nie są to ignoranci którym crossfire i razor HD to wszystko jedno.

Kategoryczne stwierdzenia podparte czysto subiektywną opinią są po prostu słabe.

Powtarzalność produkcji to kolejny temat rzeka, nie zawsze działa nawet w obrębie jednej serii z tego samego roku produkcji. Vortex to stosunkowo młoda firma, agresywnie walcząca o rynek i zawsze miała z tym problemy, podobnie jak z awaryjnością (stąd te mocno eksponowane zapewnienia o gwarancji). Inne firmy jak Leupold robiły inne triki, w pewnym momencie sprzedawał słabsze jakościowo celowniki jadąc na starej opinii czy zamieszaniu w głowie konsumenta. Delta nie jest tu wyjątkiem i też miewają różnice w jakości. Nawet Kahles nie jest od tego wolny.
Awatar użytkownika
zbisz41
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 404
Rejestracja: 19 stycznia 2016, 18:29
Tematy: 25
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Vortex vs Delta

Post autor: zbisz41 »

yaro pisze: Z subiektywnych opinii nic nie wynika. Sens ma porównywanie kilku sztuk jednocześnie w tych samych warunkach i przedstawienie mierzalnych rezultatów, najlepiej jak kilka osób to sprawdza i nie są to ignoranci którym crossfire i razor HD to wszystko jedno.
Ale jak ? Że co ktoś ma to robić a ja mam to brać za pewnik?
Tego nie da się zrobić i tyle ...idziemy teraz w czystą dyskusje pseudo naukową ;laughing:
Ty zrobisz taki test i wyjdzie ci jedno ja zrobię i wyjdzie co innego itd.
Obiektywnie ocenie kierując sie moimi subiektywnymi potrzebami .
Dawno by ktoś to zrobił i pewnie na zawodach była by tylko ta jedna obiektywna lupka :027:
Pomijam fakt który wyżej kolega napisał że dwie lupki tego samego modelu potrafią sie różnić.
Walther LG+ Falcon 1-10x24 -*-FWB-150-*
"ten kto zajął ostatnie miejsce zawsze jest lepszy od tego, który nie brał udziału"
GraySaint
Awatar użytkownika
Cin91
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 531
Rejestracja: 24 czerwca 2016, 06:33
Tematy: 0
Lokalizacja: Wyszków/Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Vortex vs Delta

Post autor: Cin91 »

Popieram Zbyszka. Każdy musi sam obadać i wybrać. Opinie mogą być pomocne, ale nie mogą być pewnikiem, nawet jak się zbierze stado ekspertów do oceny jakości szkiełka :052:
Walther LG400 + Vortex DiamondBack 4-16x44 FFP
ben_sage
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 981
Rejestracja: 17 lutego 2010, 20:36
Tematy: 18
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Vortex vs Delta

Post autor: ben_sage »

zbisz41 pisze: 17 lipca 2018, 18:39 Nie jestem fachowcem w tej dziedzinie strzelam rekreacyjnie na 30 -50 m na emeryta co pozwala mi robić jedna dziurkę moją 400tką :roll:
Niedawno miałem DOT 4-16x42 krzyż duplex , co w sumie nie ma znaczenia a teraz mam Vortex 6-18x44 BDC .
Dla mnie powtórzę DLA MNIE DOT to przechwalona lupka , pewnie dobra była 10 lat temu jak nastąpiła po DOcu ;laughing:
Vortex ma czysty obraz , mniejszy MOIM zdaniem błąd paralaksy i jest duzo tańszy .
Tak sobie czytam stary temat i podpatrzyłem na kanale optic trade i w sumie różnice widać gołym okiem. Nie wiem jak można było nie widzieć różnicy zbliżenie podobne ok 16 +/-. Na filmiku przy małym zbliżeniu widać że na cel i okolice pada o wiele więcej światełka przy tej drugiej ,więc teoretycznie ma łatwiej.
Pierwsza mdot druga Vortex Crossfire II 6-18x44. Jak dla mnie przepaść.
W HP widać że ma rzeczywiście nieco ostrzejszy obraz od dota ,ale jest odpowiednio droższa.
Obrazek
Awatar użytkownika
zbisz41
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 404
Rejestracja: 19 stycznia 2016, 18:29
Tematy: 25
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Vortex vs Delta

Post autor: zbisz41 »

Kierujesz sie w ocenie kolego filmikami z You Tube brakuje mi jeszcze pisemne opinii z pudelka ;laughing:
Moja opina dotyczy subiektywnej oceny z posiadania obu lunet, ktore używałem bardzo amatorsko.
Byc może faktycznie nie dostrzegłem różnicy albowiem jestem niedowidzący w znacznym stopniu co ogranicza moje zdolności oceny ostrości .
Na moje usprawiedliwienie mogę tylko napisac że obie lupki używałem w zawodach HFT i w strzelaniu rekreacyjnym, te doświadczenia skrajne i mało fachowe pozwoliły mi na tak drastyczna ocenę . Byc może dla kolegi błędną aczkolwiek dla mnie optymalną :)
Życzę koledże wielu wspaniałych doznań wzrokowych i sukcesów w strzelectwie jakiekolwiek ona by nie było .
:516:

ps
dobór optyki to bardzo indywidualna rzecz...bardzo ;)
Walther LG+ Falcon 1-10x24 -*-FWB-150-*
"ten kto zajął ostatnie miejsce zawsze jest lepszy od tego, który nie brał udziału"
GraySaint
Awatar użytkownika
Leon83
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 482
Rejestracja: 28 listopada 2014, 21:24
Tematy: 1
Lokalizacja: WLKP
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Vortex vs Delta

Post autor: Leon83 »

ben_sage pisze: 15 czerwca 2020, 02:55
Tak sobie czytam stary temat i podpatrzyłem na kanale optic trade i w sumie różnice widać gołym okiem. Nie wiem jak można było nie widzieć różnicy zbliżenie podobne ok 16 +/-. Na filmiku przy małym zbliżeniu widać że na cel i okolice pada o wiele więcej światełka przy tej drugiej ,więc teoretycznie ma łatwiej.
Pierwsza mdot druga Vortex Crossfire II 6-18x44. Jak dla mnie przepaść.
W HP widać że ma rzeczywiście nieco ostrzejszy obraz od dota ,ale jest odpowiednio droższa.
Obrazek
Filmy robione w tym samym czasie i tych samych warunkach oświetleniowych? No chyba nie za bardzo... nie m co porównywać.

Leshiy I Razor HD LHT
FX Panthera Mini Stryker HD
ben_sage
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 981
Rejestracja: 17 lutego 2010, 20:36
Tematy: 18
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Vortex vs Delta

Post autor: ben_sage »

Leonie drogi zobacz sobie na filmach co się dzieje przy zbliżeniu w jednym i drugim. Pogoda piekna sloneczna jak zawsze. Ustawienia podczas filmu moge zakladać że manualne. Dokładnie mi się wszystko układalo na tym kanale jakbym czytał opinie niektórych osób tu na forum o kolejności te osoby już sa od lat zweryfikowane. Moim zdaniem da się spore wnioski wyciagnąc z tych filmów. Wiadomo że co na żywo to na żywo i nie ma dyskusji ale...
Awatar użytkownika
Yurko
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1400
Rejestracja: 21 czerwca 2018, 20:36
Tematy: 33
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Vortex vs Delta

Post autor: Yurko »

Czy ten obrazek z prawej, to na pewno Vortex? U mnie to wygląda trochę inacej:

Obrazek
"Nie ma nic bardziej praktycznego niż dobra teoria" Ludwig Eduard Boltzmann (1844–1906)
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Optyka”