Leapers czy Hawke

Celowniki, montaże, trajektorie, ustawianie

Moderator: Moderatorzy wiatrówkowi

skanek
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 26
Rejestracja: 16 lipca 2016, 11:10
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Leapers czy Hawke

Post autor: skanek »

Witam,
Poszukuję lunety do mojej Diany 35 tak by nie zrujnować budżetu. Zastanawiam się nad Leapers UTG 3-9x32 TF2+ AO 1'' za 455zl ze średnim dwuczęściowym montażem już w zestawie a Hawke Vantage 3-9x40 AO Mil Dot za 329zl bez montażu. Doliczając montaż jakieś 100zł wychodzi podobna cena. Hawke 10 lat gwarancji a Leapers dożywotnia tyle, że mniejszy obiektyw więc pewnie i jasność mniejsza. Jest jeszcze Hawke taka sama tylko, że z obiektywem 50 za 20zl wiecej. Dodam, że Diana jest chyba na sprezynie eksportowej i nie powinna przekraczać 11J, tak przynajmniej zapewniał mnie poprzedni właściciel, że na exact 4,51 mial około 190m/s , ja osobiscie nie mierzylem bo nie mialem czym.
Która luneta będzie lepszym wyborem? Strzelam tylko rekreacyjnie do tarczy badź jakies puszki kapsle, raczej dalej niż do 50m nie będę, a najczęściej z 30m.
Może macie jakieś inne propozycje. Szukam czytam ale wszystkiego sie nie przeczyta a doświadczenie innych jest najlepszą wiedzą.
Awatar użytkownika
Linek
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1004
Rejestracja: 02 czerwca 2011, 00:11
Tematy: 10
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Leapers czy Hawke

Post autor: Linek »

Jak nowe ze sklepu to pewnie 2 lata gwarancji. Niby u producenta leapers lifetime ale nie słyszałem aby ktoś z sukcesem wyegzekwował tę gwarancję. To samo dotyczy Hawka. Ja bym myślał nad Hawkeiem ale tym do 12x
Shadow, CZP10F, CeGlock 19 PH5, Tanfoglio, Luger P08, VIS ,TT Radom, S&W 38 spec, Rak, Tikka Sporter, Stag, Mauser 1939, 2xSzwed 6,5x55, Bock Fair ,Mosin Buss, CZ457. CZ557, ATA Sporter UZI.Sporo tego było
skanek
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 26
Rejestracja: 16 lipca 2016, 11:10
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Leapers czy Hawke

Post autor: skanek »

Ten 4-12 jest za 399zl, tylko nie wiem czy przy wiekszym powiekszeniu jakość obrazu bedzie taka sama.
Zagorek
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 466
Rejestracja: 17 maja 2016, 23:21
Tematy: 16
Lokalizacja: Lublin
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Leapers czy Hawke

Post autor: Zagorek »

Hawke ma lepsze szkła a Leapers wytrzymalszy. Ty nie potrzebujesz wytrzymałej. Ponadto w zestawie z Leapersem montaż jest zapewne na szynę 22.
Walther LGU + Vortex diamondback hp 3-12x42
BMK 40 + Vortex crossfire 6-18x44
http://www.lubelskieforumstrzeleckie.pl/index.php
skanek
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 26
Rejestracja: 16 lipca 2016, 11:10
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Leapers czy Hawke

Post autor: skanek »

Ciężko stwierdzić bo nic nie podają odnośnie szyny na stronie sklepu. Na dianie mam szynę 11mm.
To powiedzmy, że wybieram hawke. Warto dopłacić 70zl i wziac 4-12 czy wystarczy 3-9? Bo za tę różnicę miałbym powiedzmy montaż.
Jaki montaz wybrać, średni czy wysoki? Jaką firmę mi polecicie? Dla przykladu za 85zl znalazłem montaż hawke średni dwuczęściowy, a za 105zl średni jednoczęściowy.
Awatar użytkownika
Linek
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1004
Rejestracja: 02 czerwca 2011, 00:11
Tematy: 10
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Leapers czy Hawke

Post autor: Linek »

Montaż średni raczej jednoczęściowy mam używanego Hawka nie zamontowanego może być na sprzedaż za 70% ceny nowego w opakowaniu z imbusami
Shadow, CZP10F, CeGlock 19 PH5, Tanfoglio, Luger P08, VIS ,TT Radom, S&W 38 spec, Rak, Tikka Sporter, Stag, Mauser 1939, 2xSzwed 6,5x55, Bock Fair ,Mosin Buss, CZ457. CZ557, ATA Sporter UZI.Sporo tego było
skanek
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 26
Rejestracja: 16 lipca 2016, 11:10
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Leapers czy Hawke

Post autor: skanek »

Kupiłem jednak hawke 3-9 AO z podswietlanym krzyzem od naszego kolegi z forum. Zastanawiam sie teraz nam montazem jaki wybrac, zmierzylem srednice obiektywu z zakrywkami i wynosi okolo 54-55mm (niedlokladnosc stad bo mierzylem metrowka, nie mialem pod reka suwmiarki). Z wyliczen wychodzi mi ze montaz sredni pomiesci okolo 52-53mm max. Wiec musze chyba kupic jednak wysoki montaz, jesli sie myle to prosze o poprawienie.
brrupsz
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 81
Rejestracja: 05 listopada 2009, 19:32
Tematy: 3
Lokalizacja: Poznań
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Leapers czy Hawke

Post autor: brrupsz »

3-9 ale razy ile? 40? Jeżeli tak to średni i przytnij od dołu przednią zakrywkę. Tak zrobiłem na LGU z 4-12x40 AO.
skanek
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 26
Rejestracja: 16 lipca 2016, 11:10
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Leapers czy Hawke

Post autor: skanek »

tak, 40, bez zakrywek wychodzi tyle samo bo pierscien regulacji paralaksy duzo powieksza rozmiar i obawiam sie ze z 1mm moze zabraknac mi w montazu
Awatar użytkownika
Yurko
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1426
Rejestracja: 21 czerwca 2018, 20:36
Tematy: 33
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Leapers czy Hawke

Post autor: Yurko »

Kolega dobrze zmierzył. Hawke Optics to taka miła firma, że zamieszcza na swojej stronie np. takie obrazki:

Obrazek

W Hawke pierścień tak dużo nie powiększa. Więcej powiększą zakrywki. Poza tym łatwiej operować pierścieniem, gdy ma się trochę luzu.

Luneta Hawke z obiektywem tej samej średnicy Airmax 4-12x40 AO. Zmierzona po regulacji:

Obrazek

Zmierzona razem z firmową zakrywką:

Obrazek

Oba pomiary z dokładnością "orientacyjną"...

Wydaje się, że średni montaż Hawke jest za niski o minimum 3mm:

Obrazek

ale, czy Twoja Diana ma taką podniesioną szynę:

Obrazek
Ostatnio zmieniony 29 kwietnia 2019, 16:40 przez Yurko, łącznie zmieniany 3 razy.
"Nie ma nic bardziej praktycznego niż dobra teoria" Ludwig Eduard Boltzmann (1844–1906)
brrupsz
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 81
Rejestracja: 05 listopada 2009, 19:32
Tematy: 3
Lokalizacja: Poznań
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Leapers czy Hawke

Post autor: brrupsz »

U mnie Hawke Vantage 4-12x40 AO siedzi na średnim montażu Hawke HM6144 i mam luz pomiędzy systemem, a pierścieniem AO. Chcesz mieć dużo przestrzeni - kup wysoki. Ja lubię mieć lunetę jak najniżej bo wygodniej.
skanek
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 26
Rejestracja: 16 lipca 2016, 11:10
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Leapers czy Hawke

Post autor: skanek »

u mnie szyna jest wzniesiona na jakies 1,5mm-2mm nad wiatrówke
Awatar użytkownika
Yurko
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1426
Rejestracja: 21 czerwca 2018, 20:36
Tematy: 33
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Leapers czy Hawke

Post autor: Yurko »

Średni montaż Leapers RGPM-25M4 jest o ok 2 mm wyższy od Hawke. Może to wystarczy, ale jest na styk, więc bez przymiarki nie można być pewnym...
"Nie ma nic bardziej praktycznego niż dobra teoria" Ludwig Eduard Boltzmann (1844–1906)
skanek
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 26
Rejestracja: 16 lipca 2016, 11:10
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Leapers czy Hawke

Post autor: skanek »

Sprawdzilem na stronie producenta i leapers sredni ma 14mm wysokosci do tubusa a hawke 13mm ale za to wysoki w leapers ma 21mm a w hawke 22mm
Awatar użytkownika
Yurko
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1426
Rejestracja: 21 czerwca 2018, 20:36
Tematy: 33
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Leapers czy Hawke

Post autor: Yurko »

No to chyba źle zmierzyłem. Delta poza innymi śrubkami jest prawie identyczna z Leapersem. SportsMatch TO4C ma podobno 17 mm:

Obrazek

A pewnie i tak, najlepszy byłby BKL-263 MB który ma jakieś 18 mm, ale jest drogi:

Obrazek
Ostatnio zmieniony 29 kwietnia 2019, 23:00 przez Yurko, łącznie zmieniany 2 razy.
"Nie ma nic bardziej praktycznego niż dobra teoria" Ludwig Eduard Boltzmann (1844–1906)
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Optyka”