DOT duplex a HFT

Celowniki, montaże, trajektorie, ustawianie

Moderator: Moderatorzy wiatrówkowi

Awatar użytkownika
Cin91
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 531
Rejestracja: 24 czerwca 2016, 06:33
Tematy: 0
Lokalizacja: Wyszków/Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: DOT duplex a HFT

Post autor: Cin91 »

Czyli nie przeczytałeś ze zrozumieniem, bo odniosłem się, nawet zacytowałem treść o dwóch zerach - 10/33.

Nie pisałem, że mało realne jest zero 15/33. Bo jest realne. Wystarczy oś optyczna około 50mm. A to łatwiej osiągnąć, niż oś 30mm przy naszych konfiguracjach, aby mieć zera 10 i 33 :)

Oczywiście pomijamy zupełnie mikroskosy, etc.

Tak czy siak - ZBYSZKU, STRZELAJ :P o resztę martwić się będziesz później :052: :one:
Ostatnio zmieniony 12 czerwca 2018, 12:31 przez Cin91, łącznie zmieniany 1 raz.
Walther LG400 + Vortex DiamondBack 4-16x44 FFP
KryptorurekRobaczny
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 34
Rejestracja: 07 czerwca 2018, 11:55
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: DOT duplex a HFT

Post autor: KryptorurekRobaczny »

Ale ja nigdzie nigdy nie odnosiłem się do Twojego 10-33 :) Ba nawet nie odnosiłem się do Twojej wypowiedzi.
Chyba obaj musimy poczytać ze zrozumieniem :)
Awatar użytkownika
Cin91
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 531
Rejestracja: 24 czerwca 2016, 06:33
Tematy: 0
Lokalizacja: Wyszków/Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: DOT duplex a HFT

Post autor: Cin91 »

Faktycznie, masz rację. Hah. Zmyliło mnie chyba powiadomienie o cytowaniu :052: Zatem ja idę na kurs czytania ze zrozumieniem ;laughing:
Koniec offtopu :piwo:
Walther LG400 + Vortex DiamondBack 4-16x44 FFP
KryptorurekRobaczny
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 34
Rejestracja: 07 czerwca 2018, 11:55
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: DOT duplex a HFT

Post autor: KryptorurekRobaczny »

To aby było zgodnie z tematem. Przedstawię swoje odmienne zdanie co do przydatności krzyża typu Duplex w HFT.
Ja osobiście początkującemu nie polecał bym krzyża typu duplex. Dlaczego? Aby _dobrze_ strzelać duplexem trzeba ogarniać wielkości HZ a to dodaje niepotrzebnego na początku kombinowania. Zresztą to też zależy jaki duplex, taki 30/30 to w ogóle odpada wg mnie, ale są inne wariacje tego krzyża które może i by się nadały. Np. takie z odległością duplex -> duplex = około 2 doty ale to już trzeba konieczne dobrać sobie odpowiednio wysoki/niski montaż i przemyśleć zera.
O wiele łatwiej się na początku strzela celując zawsze w środek HZ. Nie trzeba zaprzątać sobie głowy czy celować w dół HZ, czy w górę etc. Strzelanie centralne w HZ np. krzyżem MIlDot jest o tyle łatwiejsze że prościej jest odmierzyć sobie 1 dot niż pół duplexa, 1/2 dota niż np. 1/4 duplexa. 1/3 dota niż np. 1/9 duplexa. Jedna prosta ściąga z krzyżem i odległościami nań naniesionymi. Martwić się trzeba tylko prawidłową oceną odległości.
Rozmycia strzelania też nie ułatwiają. Łatwiej na bliskim dystansie mierzyć do środka rozmytej plamy niż zgadywać gdzie może być krawędź tej HZ (to oczywiście też zależy trochę od jakości samej optyki), a tu jeszcze trzeba o błędzie paralaksy myśleć intensywnie! Jednym słowem według mnie, Duplex nie jest krzyżem łatwym na początek.
Ale jeden rabin powie Tak inny rabin powie Nie:)
Ostatnio zmieniony 12 czerwca 2018, 13:42 przez KryptorurekRobaczny, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
Taleniekow
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 44
Rejestracja: 15 maja 2010, 14:08
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: DOT duplex a HFT

Post autor: Taleniekow »

http://forum-bron.pl/viewtopic.php?f=22&t=104115
Polecam ten się zapoznać z tym tematem, jest tam ściąga do duplexa stworzona przez witboja. Pozdrawiam ;)
Hw 97kt/Burris Timberline :502:
Awatar użytkownika
Spinner
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 8164
Rejestracja: 23 sierpnia 2003, 21:52
Tematy: 242
Lokalizacja: Gdańsk
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: DOT duplex a HFT

Post autor: Spinner »

Kolego - zbisz41. Oczywiście, że da się strzelać z duplexem zawody HFT.
Przeczytaj spokojnie dobre rady Kolegów: Yogi9, Cin91, Zagorek i tych ( niewymienionych ale piszących o poznaniu trajektorii ).
W HFT strefy Hit Zone ( HZ) lub ( KZ )mogę mieć "płynne" rozmiary. To może być na przykład 28 mm lub 17 albo 32 czy też 37. I nawet najlepszym krzyżem nie domierzysz odległości nie znając prawidłowej wielkości.
Poznaj zasady bezpieczeństwa i przyjmowanie prawidłowych postaw strzeleckich. Potem poznaj trajektorię śrutu. Naucz się oceniać odległość, kierunek i siłę wiatru. Strzelaj w domowym zaciszu nie tylko przy ładnej pogodzie ale w czasie deszczu, pod słońce z wiatrem i bez niego. Poznaj swój sprzęt. Czy Twój karabin lubi mieć czystą lufę czy nie koniecznie. Strzelaj co jakiś czas na skupienie. Poznaj inne rodzaje śrutów niż używany.
A poprawki można spokojnie odkładać celując środkiem krzyża w różne części KZ lub poza nią. Kluczem bowiem jest nie wielkość strefy ale jej odległość od palika. I umiejętność prawidłowej oceny tej odległości. Kropka.
Awatar użytkownika
Spidi!
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1851
Rejestracja: 16 października 2012, 00:45
Tematy: 18
Lokalizacja: NS
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: DOT duplex a HFT

Post autor: Spidi! »

Też uważam, że do HFT duplex jest wystarczający, w większości lunet zgrubienie sekcji przypada na 1dota i nic więcej w HFT do szczęścia nie jest potrzebne.
Moda na połówki dotów wzięła się tylko z możliwości lepszego domierzania figurek i oceny odległości na takiej podstawie.
Jednak jak standaryzacyjna figurek ucieka i wchodzą pośrednie rozmiary KZ taka metoda traci sens. Wówczas się okazuje, że ponownie przewagę dają lupki z odpowiednią głębią ostrości gdzie rozmycie jest wyznacznikiem odległości. Najlepszym tego dowodem jest np. powrót zainteresowania buriskami timberline. :052:
Awatar użytkownika
Łysy
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 608
Rejestracja: 22 kwietnia 2008, 21:00
Tematy: 21
Lokalizacja: Ciechocinek
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: DOT duplex a HFT

Post autor: Łysy »

No to teraz skoro już masz ustawione co trzeba to dobry śrut i najbliższe zawody masz w Poznaniu 17 czerwca , dawaj do nich i baw się dobrze.
Steyr z krzywą lufą + Vortex PST I
Awatar użytkownika
zbisz41
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 404
Rejestracja: 19 stycznia 2016, 18:29
Tematy: 25
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: DOT duplex a HFT

Post autor: zbisz41 »

Dziękuję wszystkim kolegom za niesamowitą porcje wiedzy ...to nie jest takie proste :-D ale myślę ze do opanowania.
Na dzień dzisiejszy wiem od czego zaczynać a to dla mnie jest najważniejsze .
Obecnie przestrzeliwuję zestaw zgodnie ze wskazówkami , ustalam pozycje cel-odległość-miejsce na krzyżu .
Następnie ćwiczenie postaw .
Najważniejsze zawody ...chyba 15 lipca Kalety :one:
Walther LG+ Falcon 1-10x24 -*-FWB-150-*
"ten kto zajął ostatnie miejsce zawsze jest lepszy od tego, który nie brał udziału"
GraySaint
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Optyka”