Hawke Vantage 6-24

Celowniki, montaże, trajektorie, ustawianie

Moderator: Moderatorzy wiatrówkowi

Formerforester
Reactions:
Posty: 7
Rejestracja: 28 listopada 2016, 21:36
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Hawke Vantage 6-24

Post autor: Formerforester »

Dzień dobry wszystkim!

Mam pytanie do Szanownych Forumowiczów w kwestii zakupu lunety do mojej HW 97k. Obecnie korzystam z lunety z powiększeniem do 9x i niestety brakuje mi powiększenia przy strzałach na dystanse powyżej 40 m.
Jako, że jestem początkujący w temacie proszę o Wasze sugestie, podpowiedzi odnośnie lunety. Na znanym portalu jest od kilku miesięcy luneta Hawke Vantage 6-24 (https://www.olx.pl/oferta/luneta-hawke- ... rn3Vz.html ).
I tu pytanie: czy moja sprężyna nie zabije mi jej w krótkim czasie? Dodam, że nie strzelam dużo ok 500 szt/m-c.


Dziękuje za Wasze opinie.
Awatar użytkownika
Szuwarek
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 134
Rejestracja: 18 kwietnia 2016, 21:46
Tematy: 11
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Hawke Vantage 6-24

Post autor: Szuwarek »

Powiedz jakiej z lunety x9 korzystasz łatwiej będzie ocenić czego potrzebujesz. Szczególnie jeśli chodzi o jakość szkieł.
Tommy54
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 529
Rejestracja: 25 lipca 2015, 21:17
Tematy: 16
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Hawke Vantage 6-24

Post autor: Tommy54 »

To moja luneta. Kupiłem ją na iwebie jesienią, do testów obrazu.
Raz jesienią na strzelnicy postrzelałem z niej + FWB 603 PCP i jest OK, nie sieje po tarczy , skupienie było prawidłowe .
Leży nieużywana od tego czasu (używam Leupolda) .
Formerforester
Reactions:
Posty: 7
Rejestracja: 28 listopada 2016, 21:36
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Hawke Vantage 6-24

Post autor: Formerforester »

Szuwarek pisze:Powiedz jakiej z lunety x9 korzystasz łatwiej będzie ocenić czego potrzebujesz. Szczególnie jeśli chodzi o jakość szkieł.
Obecnie używam Hawke Vantage 3-9. Mam DOC-a 3-9 ale użyłem go raz i brakuje mi w nim AO.
Awatar użytkownika
Szuwarek
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 134
Rejestracja: 18 kwietnia 2016, 21:46
Tematy: 11
Lokalizacja: Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Hawke Vantage 6-24

Post autor: Szuwarek »

Ja doświadczalnie wykluczałem lunety bez regulacji paralaxy. Nie jestem na tyle powtarzalny w składaniu się aby go poprawnie wyzerować. A zerowanie na dalszych dystansach dostępnych w lunetach bez AO/SF jest moim zdaniem obarczone zbyt dużym moim błędem.

Pomijając jakość szkieł w Hawkach (które mnie osobiście się nie podobają)powinieneś zadać sobie pytanie czy potrzebujesz aż tak dużego skoku na powiększeniu.

Znowu pomijając rzeczywiste powiększenie (zależne od twojego ustawienia dioptrii i różnicy rzeczywistości od tego co podaje producent) skok z 9 na 24 wydaje się bardzo duży. Czy tego potrzebujesz?

moje doświadczenia poparte zakupami i późniejszą odsprzedażą wynikają z testowania DOT 4-16 i 6-24. Ten większy sprzedałem bo nie potrzebowałem tak dużego powiększenia i miałem problem z wyzerowaniem. Większy DOT miał za mały zakres regulacji dla połączenia karabinek i najniższy możliwy montaż.

Osobiście pubie duże powiększenia. Jestem hardcore HFT strzelam a x15. Ale 24 to dla mnie za dużo.

Spójrz przez dowolna lupke x24 zamocowaną na karabinku i sprawdź jak widać w niej twój oddech i puls i podejmij decyzje czy to dobra droga. Moim zdaniem x16 powinno wystarczyć.
Ostatnio zmieniony 20 kwietnia 2018, 14:13 przez Szuwarek, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
red5555
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 257
Rejestracja: 21 września 2009, 15:09
Tematy: 8
Lokalizacja: Gdańsk
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Hawke Vantage 6-24

Post autor: red5555 »

ja też uważam, że powiększenie x24 nie jest potrzebne do wiatrówki w limicie tylko, że kolega pytał o wytrzymałość lunety...
miałem tą lunetę przez chwilę, szkła poprawne i dają radę przy powiększeniu tak do x16 później robi się mlecznie, wg mnie obraz gorszy niż w DOT

luneta wydaje się być solidna i generalnie Hawke ma dobre opinie jeśli chodzi o wytrzymałość, ale jak będzie na mocnej sprężynie tego nikt Ci nie przewidzi ! nawet bardzo wytrzymałe lunety potrafią paść :-?
natomiast argumentem za jest niska cena 8-)
Steyr Challenge FT, Steyr LG110, FWB 300S, Diana 75 HV, Anschütz Match 380, Kandar P10, Morini CM 162MI, Steyr LP50, HW40
onet12
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 150
Rejestracja: 23 grudnia 2015, 22:34
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Hawke Vantage 6-24

Post autor: onet12 »

Seria Vantage jest do 16 jouli, wiec jezeli masz wiatrówkę w limicie, a jeszcze lepiej tuningowaną, to spokojnie powinna wytrzymać. Ja miałem wersje 4-16 sf i na prosporcie dawała rade. Bardzo przyzwoita luneta do rekreacji, warto o ile kupuje sie używaną, bo nowej za te pieniądze bym nie kupił.
W razie gdyby padła, to Hawke daje 10 lat gwarancji w Europie.
aczkolwiek lepszym wyborem byłby bushnell legend 5-15x40, uzywki chodza za niewiele więcej, a róznica jest zdecydowanie widoczna w jakości szkieł
Ostatnio zmieniony 20 kwietnia 2018, 16:01 przez onet12, łącznie zmieniany 1 raz.
Formerforester
Reactions:
Posty: 7
Rejestracja: 28 listopada 2016, 21:36
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Hawke Vantage 6-24

Post autor: Formerforester »

Dziękuję za Wasze opinie i sugestie. Sprawdzę jak mi się patrzy przez powiększenie x16 i porównam z 24. Pozdrawiam
Awatar użytkownika
sqbi11
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 53
Rejestracja: 15 stycznia 2018, 12:44
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Hawke Vantage 6-24

Post autor: sqbi11 »

Jeśli szukasz przyzwoitej lunety z powiększeniem 24X w niskiej cenie, to myślę że powinieneś skierować swoje oczy w stronę braci z dalekiego wschodu :)
Mam obecnie na swoim HW100 takie ustrojstwo - DISCOVERY HI6-24X50.
Nową lunetę możesz wyrwać za niecałe 200$ na portalu aukcyjnym z "ali" w nazwie. Lupka ma bardzo jasne , ostre szkła, boczną regulację paralaksy, super krzyż jak w Hawke ( half MilDot skalowany na X10 ) a na youtube znajdziesz parę filmików jak Chińczycy walą nimi o ziemie , stół itd a lunety trzymają zero. U mnie pracuje na PCP więc zero trzyma i tak. Luneta występuje w wersji z podświetlanym krzyżem - przydatna rzecz przy strzelaniu do ciemnych celów. Pokrętła, jak to ktoś powiedział, wyglądają jak kołpaki ale .... nie można mieć wszystkiego. :)
Zło bobrem zwyciężaj ;)
Awatar użytkownika
cezare
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 58
Rejestracja: 16 maja 2011, 21:08
Tematy: 0
Lokalizacja: kraków
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Hawke Vantage 6-24

Post autor: cezare »

też się właśnie połapałem - posiadając od niedawna karabinek w limicie ( a nie w jego mniejszej połowie ) - poszedłem testować 4-9 AO z Hawke na otwartą przestrzeń na 50m
W max powiększeniu strzelanie do tarczy mija się z celem - widać zarys tarczy.. co zrobić - zbliżyłem cel - i strzelam do tarcz KPN z 25m i sam nie wiem co teraz wybrać. Fajnych filmów jest dużo na YT, gdzie na 50m ludzie obserwują praktycznie tarcze. Wasze skupienia na 50m są genialne - z lunetą 4-9 można zapomnieć o zobaczeniu przestrzeliny .. to jakie powiększenie musi być ? - karabinek mam raczej z tych precyzyjnych - to i chęć trafiania na takie odległości zaczęła się pojawiać.

edyta : (literówki )
Ostatnio zmieniony 05 lipca 2018, 11:18 przez cezare, łącznie zmieniany 1 raz.
HW40 / FWB601 PCP + Nikko C-More X10 2-20x44 - Military approved grade true 10x zoom parfocal scope
wiki09
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 465
Rejestracja: 26 sierpnia 2014, 21:53
Tematy: 8
Lokalizacja: Gdynia
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Hawke Vantage 6-24

Post autor: wiki09 »

Może inaczej , przy dobrej jakości szkłach , przestrzeliny zobaczysz i na powiększeniu X10 , a na upartego to i X8/9 . Oczywiście nie na czarnym tle , na jasnym.
Zagorek
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 463
Rejestracja: 17 maja 2016, 23:21
Tematy: 17
Lokalizacja: Lublin
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Hawke Vantage 6-24

Post autor: Zagorek »

Jeśli strzelasz na 40 - 50 m to faktycznie dobra optyka x9 czy 10 da spokojnie radę. Polecam Vortex Crossfire 4-12x40AO za 650 zł. Wytrzymałość pewna, jakość szkieł spoko a na x12 możesz bez problemu strzelać do małych celów na dużym dystansie.
Walther LGU + Vortex diamondback hp 3-12x42
BMK 40 + Vortex crossfire 6-18x44
http://www.lubelskieforumstrzeleckie.pl/index.php
Awatar użytkownika
cezare
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 58
Rejestracja: 16 maja 2011, 21:08
Tematy: 0
Lokalizacja: kraków
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Hawke Vantage 6-24

Post autor: cezare »

dzięki za oponie - czyli muszę poszukać dobrej optyki ( szkła ) a nie kombinować z powiększeniami .. ok - poczytam, bo jest tu bardzo dużo do czytania.

Szczerze - jak widzę tarcze od WAS gdzie na 50m przestrzelinę przykrywacie jakaś monetą, to z moją obecna lunetą jest to po prostu nie wykonalne. siedziałem na kocyku i na te 50m strzelałem do puszki litrowej po oleju - przestrzeliny na wylot / ale nie widziałem w którym miejscu trafiłem - bo przestrzeliny są na prawdę małe. By ustalić POI na dotach - musiałem strzelać w ścieżkę szutrową.. a mi się to bardzo spodobało.. następnie poszukałem paru lunet - i jakoś tak zawsze jak mi się coś podoba, to kosztuje więcej niż mój karabinek PCP z przeróbką ... + tysiąc ;(
HW40 / FWB601 PCP + Nikko C-More X10 2-20x44 - Military approved grade true 10x zoom parfocal scope
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Optyka”