Delta do AA, pytanie.

Celowniki, montaże, trajektorie, ustawianie

Moderator: Moderatorzy wiatrówkowi

stryjek
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 73
Rejestracja: 01 listopada 2015, 17:52
Tematy: 0
Lokalizacja: W-wa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Delta do AA, pytanie.

Post autor: stryjek »

Wczorajsze obniżki plus wiśniówka Soplicy spowodowały, że stałem sie posiadaczem Air Arms S400F. Kurier przyjedzie pewnie w poniedziałek-wtorek. To moje pierwsze PCP (kroi sie więc tez zakup butli i przetoczki) i jednoczesnie pierwszy, dobry karabin. Kolejny zakup, to oczywiście optyka. I tu mam pytanie, co polecicie. Z pewnych względów muszę pozostac w obrębie oferty jednej firmy: Delta Optical. Za to chcę jak najlepiej wybrać. Maksymalny budżet na optyke może przekroczyc cene karabika z butlą, jeżeli to ma sens. Generalnie, jeżeli możecie, prosiłbym o wskazanie dwóch opcji: maksymalnej i optymalnej (z lekim zapasem w górę). Strzelać będę raczej rekreacyjnie, ale jako że mam do tego warunki w lecie, będe się starał doskonalić swoje skromne umiejętności.
Z góry dziekuje szanownym kolegom za wskazówki.
Ostatnio zmieniony 25 listopada 2017, 17:40 przez stryjek, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
rek
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 289
Rejestracja: 17 lipca 2012, 18:36
Tematy: 24
Lokalizacja: Gdynia
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Delta do AA, pytanie.

Post autor: rek »

Zamontujesz praktycznie każdą optykę do każdego karabinu. Ważniejsze jest to, jaki sposób strzelania rozumiesz przez rekreację?
Czy ograniczenie do DO oznacza nówkę? Wtedy DOT FFP (4.5-14x44) wyjdzie nieekonomicznie drogo. A popularnym standardem jest mały DOT (4-16x42).
stryjek
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 73
Rejestracja: 01 listopada 2015, 17:52
Tematy: 0
Lokalizacja: W-wa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Delta do AA, pytanie.

Post autor: stryjek »

Myslałem o tarczy na jak najdalszy dystans, na jaki pozwola umiejętności, równiez w kiepskich warunkach (zmierzch). W grę wchodzi tylko nówka. A, i nosze okulary, więc odległość źrenicy (o ile jast taki parametr, jak w lornetkach i lunetach) ma znaczenie. Dobre szkło i dobre powloki mile widziane, generalnie lubie dobra optykę :) Potrafie ja docenić gdzie indziej. Z celownikami optycznymi nie miałem za to do czynienia, więc jestem nieobeznany w temacie.
wojtas1493
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 27
Rejestracja: 21 lipca 2010, 22:49
Tematy: 0
Lokalizacja: Przemków
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Delta do AA, pytanie.

Post autor: wojtas1493 »

Witam i potwierdzam inne wypowiedzi - mały DOT 4-16 x 42 AO!!! Od kilku dni jestem posiadaczem (szczęśliwym) tej lunetki! Jedyny mankament to mała regulacja! Potrzebny dobry (osiowy) montaż średni, ja musiałem podkładać kliszę (jeden listek) pod tylną część - tą bliżej oka, żeby nastawy wieżyczek były w ustawieniach środkowych ( dzięki temu błąd paralaksy jest znacznie mniejszy) Pozdrawiam.
stryjek
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 73
Rejestracja: 01 listopada 2015, 17:52
Tematy: 0
Lokalizacja: W-wa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Delta do AA, pytanie.

Post autor: stryjek »

Czyli, opcja minimalna to DOT 4-16x42, wersja maksymalna - 4,5-16x44 FFP. Rozumiem, że takich rzeczy, jak 2,5-15x56 HD SF 2D nie ma co brac pod uwagę?
Przepraszam, że prosze o prowadzenie "za rączkę", ale wskażecie mi jakis konkretny, w miarę najlepszy montaż? Nie znam sie na tym, do tej pory strzelałem tylko z krótkich rzeczy.
wojtas1493
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 27
Rejestracja: 21 lipca 2010, 22:49
Tematy: 0
Lokalizacja: Przemków
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Delta do AA, pytanie.

Post autor: wojtas1493 »

Do takiego PCPa jak AA 400F to raczej minimum DOT mały do 16 lub duży do 24 razy, mogę polecić Vortexa (super szkła i gwarancja wieczysta!!!) .Powiększenia to tak od 3-4 do 16-24 mają jeszcze sens,większe to już raczej nie!
Awatar użytkownika
rek
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 289
Rejestracja: 17 lipca 2012, 18:36
Tematy: 24
Lokalizacja: Gdynia
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Delta do AA, pytanie.

Post autor: rek »

DOT FFP używam od 3 lat (bardzo dobry jasny i zimny obraz, krzyż nie wymagający przeliczeń przy zmianie powiększenia, i rozbudowany tak, że przy wyzerowaniu na 25m siatka sięga 100m dla limitowych wiatrówek (zmieniając dystans mógłbyś zawsze celować poprawkami - nie musiałbyś nigdy kręcić wieżą). Nie strzelałem w okularach (wada +1), ale nie czytałem żeby ktoś skarżył się w tej kwestii na ten model. Kwestia czy grubość siatki na używanych powiększeniach będzie Ci odpowiadać? Również używam podkładek na tylnym montażu (4 blaszki alu z puszki), ale nie potwierdzam ich wpływu na błąd paralaksy;)
Inne lunety znam z cudzych opinii.
Mały DOT nieco ustępuje obrazem (rozdzielczość, jasność) ale wciąż jest dobry. Do tarczy zwłaszcza z krzyżem duplex.
Duży DOT (6-24x42) to jednak słaby obraz na dużych powiększeniach.
Modele z dużym obiektywem (np. 50mm) będą najjaśniejsze, ale już chyba poza budżetem (do tego mało przydatne jeśli
zasmakowałbyś w HFT, i trudno zbywalne).
wojtas1493
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 27
Rejestracja: 21 lipca 2010, 22:49
Tematy: 0
Lokalizacja: Przemków
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Delta do AA, pytanie.

Post autor: wojtas1493 »

Co do opisów typu HD itp to dwa są w miarę ważne- AO paralaksa z przodu okularu,SF z boku wieżyczek (lewa strona), ewentualnie są jeszcze podświetlenia krzyży i rodzaje siatek celowniczych ( Mdot,Dc,Krzyż 1, Krzyż 2,Duplex itp),ważniejsza jest jakość szkieł i obrazu od powiększenia x ileś tam , no i firma (odradzam made in PRC (China).POZDRAWIAM
Awatar użytkownika
rek
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 289
Rejestracja: 17 lipca 2012, 18:36
Tematy: 24
Lokalizacja: Gdynia
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Delta do AA, pytanie.

Post autor: rek »

@up
stryjek pisze:Z pewnych względów muszę pozostac w obrębie oferty jednej firmy: Delta Optical.
;)

edit:
W kwestii montaży, po prostu dwuczęściowy i z podwójnymi śrubami BKL albo Sportsmatch (nie sugeruj się ew. uwagami o rzekomej nieosiowości tego drugiego). Byle odpowiedniej wysokości (odległość od baki łoża do osi lunety vs. budowa Twoich kości policzkowych; oraz obiektywu od lufy lub jej osłony - nie wiem czy obiektyw 44mm i większe zmieści się na niskim montażu). Zamiast droższych montaży pomyśl o sztywnym kufrze, lufa aśki nie należy do szczególnie sztywnych ani mocno osadzonych).
Ostatnio zmieniony 25 listopada 2017, 19:17 przez rek, łącznie zmieniany 2 razy.
stryjek
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 73
Rejestracja: 01 listopada 2015, 17:52
Tematy: 0
Lokalizacja: W-wa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Delta do AA, pytanie.

Post autor: stryjek »

Czyli, jakby co, powiekszenie 2,5-10 tez wystarczy?
Awatar użytkownika
rek
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 289
Rejestracja: 17 lipca 2012, 18:36
Tematy: 24
Lokalizacja: Gdynia
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Delta do AA, pytanie.

Post autor: rek »

x10 i tarcza to raczej mało. "Najdalszy dystans" to dla Ciebie jaki?
Awatar użytkownika
Łysy
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 608
Rejestracja: 22 kwietnia 2008, 21:00
Tematy: 21
Lokalizacja: Ciechocinek
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Delta do AA, pytanie.

Post autor: Łysy »

Również polecam ci jako opcję podstawową małego DOT-a a jako opcję maksymlną DOT-a FFP , ale w tą drugą lunetę lepiej spójrz przed zakupem lub kup ja przez internet żebyś mógł w razie czego ją oddać, ma krzyż w pierwszym planie więc powiększa się wraz ze zwiększaniem przybliżenia i na x 14 zajmuje już dużo obrazu co mi nie pasowało i ją sprzedałem. Chociaż szkła są niesamowite i warte tej kaski czyli koło 1650 zł (jak poszperasz w necie to znajdziesz nówkę w sklepie za ta kaskę)
Średnice obiektywów powyżej 44 mm to już bardziej wybór dla myśliwych żeby w nocy było lepiej widać ale maja większy błąd paralaksy który w wiatrówkach potrafi popsuć wiele przyjemności. Myśliwy jak trafi w prawą albo lewą komorę serca to nie ma różnicy a dla nas wiatrówkowych szaleńców 1 cm to już wielka różnica .
A Delta FFP ma większą regulację w pionie i poziomie więc nie będziesz musiał nic podkładać pod montaż .
Steyr z krzywą lufą + Vortex PST I
Awatar użytkownika
Łysy
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 608
Rejestracja: 22 kwietnia 2008, 21:00
Tematy: 21
Lokalizacja: Ciechocinek
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Delta do AA, pytanie.

Post autor: Łysy »

A jeśli chodzi o dystans to i jedna i drugą będziesz mógł strącać zakrętki PET na 100 metrach jeśli tylko dobrze przestrzelisz karabinek.
Co do dużego DOT-a to również bardzo dobra luneta ale ma jeszcze mniejszy zakres regulacji o ok 40% mniej niż w małym DOT-cie więc do dalszego strzelania może być potrzebny montaż z mikroskosem.
Co do montaży to na S400 zmieścisz i małego i dużego DOT-a i DOT-a FFP na niskim montażu ale korzystniejszy będzie średni.
Skup się na BKL-263 MB tylko dokręcaj z wyczuciem bo czasem jak ktoś przesadzi (a na PCP-ie nie trzeba go dokręcać aż soki puści)
to potrafią się gwinty wyrobić, SportMatch T03C też jest bardzo dobry ale ja zawsze go lekko docieram bo potrafi zostawić maleńkie gniotki na krawędziach obejm tubusu.
Przyznam się że jak nie chce wydawać dużo kasy to kupuję Hawke HM6104, nie jest bardzo drogi a na PCP zapewnia zamocowanie lunety odpowiednio pewnie i nie niszczy tubusu lunety.
Jeśli nic ci nie wpadnie w oko zamów coś z oferty do_mara, cena podobna do BKL-a a jakoś bardzo dobra jak nie najlepsza z nich wszystkich (ale to moja opinia)
Ostatnio zmieniony 25 listopada 2017, 20:33 przez Łysy, łącznie zmieniany 1 raz.
Steyr z krzywą lufą + Vortex PST I
stryjek
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 73
Rejestracja: 01 listopada 2015, 17:52
Tematy: 0
Lokalizacja: W-wa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Delta do AA, pytanie.

Post autor: stryjek »

100m? Tak też myślałem... Jeżeli się uda mój sprytny plan, chyba będe wybierac pomiędzy 4,5-16x44 FFP a 2,5-15x56 HD SF 2D (słowo komentarza mile widziane na temat porównania opcji, nie patrząc na koszta), jeżeli nie, przywiązania do Delty juz nie będzie.
No i doszła jeszcze sztywna waliza... Ale mam czas na pozostałe zakupy do wiosny :)

PS. Szkoda, że nie ma 44 z krzyżem w drugim planie...

Edycja:
Hilary, w zsadzie mi wszystko wyjasniłeś. Dlatego 56 odrzucam, 2,5-15x50 HD 4A będzie miec mniejszy błąd paralaksy, lepsza opcja do wiatrówki. Spróbuje spojrzec przez 44 i sprawdzic, czy krzyz mi przeszkadza.
Ostatnio zmieniony 25 listopada 2017, 20:34 przez stryjek, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
Łysy
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 608
Rejestracja: 22 kwietnia 2008, 21:00
Tematy: 21
Lokalizacja: Ciechocinek
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Delta do AA, pytanie.

Post autor: Łysy »

2,5-15x56 HD SF 2D to typowa luneta do strzelania z broni centralnego zapłonu, myśliwskiej i sportowej.
To nie lupka do wiatrówki ale kto bogatemu zabroni , sprawdż od ilu ma regulacje paralaksy bo to typowy sprzęt do broni ostrej, poza tym ciężka, wielka, tubus 30 mm za trzy koła są o wiele lepsze jak np: duży Leupold EFR 6,5-20x40 za nie wiele lepszą kaskę. SS 3-15x40 FFP i wiele wiele innych typowych do wiatrówki.
Ale tak jak napisałem, chcesz wydać tyle kasy - twoja wola masz do tego prawo, jak sam sprawdzisz to będziesz wiedział czy warto czy nie. Ale do AA S400 to Wielki przerost formy nad treścią.
Steyr z krzywą lufą + Vortex PST I
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Optyka”