Leupold Mark AR Mod 1 4-12x40

Celowniki, montaże, trajektorie, ustawianie

Moderator: Moderatorzy wiatrówkowi

ArturR
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 469
Rejestracja: 11 sierpnia 2013, 23:55
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Leupold Mark AR Mod 1 4-12x40

Post autor: ArturR »

Krzych pisze:O kurde! To żyłem do tej pory w nieświadomości! Jak bym wiedział, że MARK 4 ostrzy w dystansach wiatrówkowych, nie kupowałbym EFR'ów. Ale już zerkam, może naprawię swoje niedopatrzenie!
Nie, Mark 4 fabrycznie nie ostrzy wiatrówkowych dystansów, trzeba przefocusować ale warto.
Mark 4 ma fabrycznie krzyż TMR, podałem tylko Radkowi jako przykład bo on woli bardziej rozbudowane krzyże niż duplex.
ArturR
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 469
Rejestracja: 11 sierpnia 2013, 23:55
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Leupold Mark AR Mod 1 4-12x40

Post autor: ArturR »

Cin91 pisze:Wygląda bardzo obiecująco. Szukam szkiełka docelowego, które zaspokoi mój apetyt. Limit kwotowy to 2.500 PLN. Nie mniej chciałbym wydać jednak jak najmniej, uzyskując jak najwięcej ;)
Czyli stosunek cena/jakość. Gdzieś tam po głowie też chodzi Vortex PST, Sightron SIII 10x44, etc. No już sam nie wiem.

Za to wiem, że Leupold ma rewelacyjne szkła.

Radek, widziałem że niedawno kupiłeś jeden z najlepszych(a może i najlepszy) egzemplarz Dominatora w PL. Gratuluję dobrego wyboru! ;)
Ale...za 2,5 tysia raczej nie kupisz lunety godnej kłapkowego Walthera :) Doradzam tak: jak masz hajs to nie żydź, tylko pójdź za ciosem na całość, skoro "powiedziałeś już A" ;)
Dla Ciebie widzę pozycję nr.2 z mojego poprzedniego postu. Jak dobrze poszukasz, to do wydania około tysiąc papierów, ale to będzie właśnie ta wymarzona docelowa i adekwatna do tego karabinu luneta.
pzdr
Art :wink:
Awatar użytkownika
Łysy
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 608
Rejestracja: 22 kwietnia 2008, 21:00
Tematy: 21
Lokalizacja: Ciechocinek
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Leupold Mark AR Mod 1 4-12x40

Post autor: Łysy »

Jeśli się nie zdecydujesz na vortexa PST I 2,5-14x32 FFP za 2800 zł to ja go chętnie kupię od ręki, szukam go od pół roku do kupienia i nigdzie nie ma. Co do lupki to tak jak pisze Krzych , każdy musi zerknąć i sam sprawdzić. Nasz Mistrz Polski Janusz Pelucha strzela z Hawke i to starszej wersji w której krzyż nie jest szałowy i jak na razie w większości zawodów w których występuje jest na podium.
Steyr z krzywą lufą + Vortex PST I
Krzych
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 255
Rejestracja: 04 listopada 2004, 09:20
Tematy: 22
Lokalizacja: Konin
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Leupold Mark AR Mod 1 4-12x40

Post autor: Krzych »

Hi, hi! Bo to jest tak. Możliwie precyzyjny karabinek, celownik który rozumiemy i potrafimy go czytać, oraz "cyngiel", czyli ten co ciągnie za spust! I Janusz spełnia w chwili obecnej te warunki. Ot, moim zdaniem podstawy sukcesu. Gratulacje dla Janusza!
Awatar użytkownika
Spidi!
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1851
Rejestracja: 16 października 2012, 00:45
Tematy: 18
Lokalizacja: NS
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Leupold Mark AR Mod 1 4-12x40

Post autor: Spidi! »

Widzę, że zostałem wywołany do tablicy :052:
Fakt trochę się rozbroiłem ostatnio bo po prostu brak czasu na zabawę a do grudnia wszystkie weekendy zajęte szkoleniami itd.
Mam nadzieję, że w przyszłym roku będzie więcej okazji do pykania...

Co to lupek - z leupolda miałem tylko małego EFR-a, Vortexa PST miałem w oryginale i uważam, że w takim stanie jest najlepszy.
Wg mnie do HFT nie ma potrzeby przefocusowania tej zacnej lupki, zapewne byłyby lepiej ale jest pewne ale;
porównywałem mojego oryginalnego do drugiego vortexa po przefocusowaniu i zaobserwowałem znaczy spadek jakości obrazu po takiej operacji :-/
Moim zdaniem przefocusowanie tego Vortexa niesie za sobą duże ryzyko, że operacja nie w pełni się uda.
Kluczem sukcesu jest zapewne idealne zgranie osi optycznych soczewek, nie znam się na tym ale mam wrażenie, że przy niektórych przefocusowanych egzemplarzach
nie do końca się to udaje. Być może akurat trafiłem na taki pojedynczy przypadek a może tylko przypadkiem przefocusowanie udaje się bez pogorszenia parametrów optycznych.
Niestety na rynku nie ma zbyt wiele szkieł dedykowanych dla wiatrówek a jeszcze każdemu pasuje co innego więc trudno doradzić.
Jednak porównując walory do ceny a przede wszystkim ze względu na warunki gwarancji to Vortex zjada Leupolda na śniadanie.
Paru Vikingów swego czasu zamieniło duże EFR-y na Diamondy z zadowoloniem.
A u mnie i tak na prosporcie pozostał tani poczciwy burek timberline :one:
Awatar użytkownika
Cin91
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 531
Rejestracja: 24 czerwca 2016, 06:33
Tematy: 0
Lokalizacja: Wyszków/Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Leupold Mark AR Mod 1 4-12x40

Post autor: Cin91 »

ArturR pisze: Radek, widziałem że niedawno kupiłeś jeden z najlepszych(a może i najlepszy) egzemplarz Dominatora w PL. Gratuluję dobrego wyboru! ;)
Ale...za 2,5 tysia raczej nie kupisz lunety godnej kłapkowego Walthera :) Doradzam tak: jak masz hajs to nie żydź, tylko pójdź za ciosem na całość, skoro "powiedziałeś już A" ;)
Dla Ciebie widzę pozycję nr.2 z mojego poprzedniego postu. Jak dobrze poszukasz, to do wydania około tysiąc papierów, ale to będzie właśnie ta wymarzona docelowa i adekwatna do tego karabinu luneta.
pzdr
Art :wink:
Dziękuję :D Mam nadzieję, że karabin mi siądzie tak dobrze jak poczciwy LGM, którego nie mam serca sprzedać póki co :) Natomiast z Dominatorem na razie się poznajemy i obawiam się, że to będzie szorstka przyjaźń ;laughing:
Co do lunety, wspomniany przez Ciebie Mark 4 wygląda kusząco, siatka całkiem fajna. Ale paralaksa, cena, serwis, etc...

Skąd wytyczna krzyża? Krzyż wyskalowany w mrad znacząco pomaga mi domierzać dystans na killzonach. Pomaga mi precyzyjniej odkładać poprawkę na bliskich dystansach 7,5-12m oraz precyzyjniej oszacowywać poprawkę na wiatr (1 dot/40m = 4cm, etc.).

Janusz odnosi sukcesy, bo od ładnych kilku lat nie zmienia sprzętu, zna go na wylot, rozumie, żyje z nim w symbiozie, co w połączeniu z treningami daje efekty. To klucz do sukcesu :D Janusz - mistrz ;)
Spidi! pisze: Co to lupek - z leupolda miałem tylko małego EFR-a, Vortexa PST miałem w oryginale i uważam, że w takim stanie jest najlepszy.
Wg mnie do HFT nie ma potrzeby przefocusowania tej zacnej lupki, zapewne byłyby lepiej ale jest pewne ale;
porównywałem mojego oryginalnego do drugiego vortexa po przefocusowaniu i zaobserwowałem znaczy spadek jakości obrazu po takiej operacji :-/
Bez przefokusowania dla mnie odpada. Ja strzelam na nastawach paralaksy w okolicach 18m. Obecnie na SS 10x42MQ nawet na 15m. Ważne jest dla mnie rozmywanie, nieostrości, to również jeden z fundamentów oceny odległości.

Obecnie posiadam wspomnianego SS-a i Burrisa Timberline. Burrek byłby IDEALNĄ dla mnie lunetą, gdyby miał siatkę bardziej rozbudowaną i w miliradianach oraz gdyby był troszkę jaśniejszy. Głębia ostrości, maluśki błąd paralaksy i kompaktowość to super atuty tej lunety.

No cóż, z każdym kolejnym garem zupy wiem coraz mniej, zamiast coraz więcej :D
Walther LG400 + Vortex DiamondBack 4-16x44 FFP
Awatar użytkownika
Młynek
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 3454
Rejestracja: 09 lutego 2006, 20:18
Tematy: 84
Lokalizacja: Łódź - Ruda
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Leupold Mark AR Mod 1 4-12x40

Post autor: Młynek »

Leupold Mark IV 4,5-14X40 - ostrzy cały dystans HFT i ma SF.
Tu masz wątek o tym celowniku : Link
COLT Łódź
22LR, 9X18, 9X19, 38/357 Magnum,22Hornet, 223Rem, 5.45X39, 308 Win, 12/76
Awatar użytkownika
Cin91
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 531
Rejestracja: 24 czerwca 2016, 06:33
Tematy: 0
Lokalizacja: Wyszków/Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Leupold Mark AR Mod 1 4-12x40

Post autor: Cin91 »

"Ostrzy na całym dystansie HFT". Sęk w tym, że nie chodzi o to, aby ostrzyło, ale o to, aby dobrać sobie głębię ostrości pod swój wzrok i metodę określania dystansu na bazie rozmycia.

Więc konieczne jest dla mnie precyzyjne regulowanie AO w zakresie od minimum 15m, abym mógł metodą prób i błędów uzyskać pożądany efekt.
Walther LG400 + Vortex DiamondBack 4-16x44 FFP
Awatar użytkownika
Młynek
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 3454
Rejestracja: 09 lutego 2006, 20:18
Tematy: 84
Lokalizacja: Łódź - Ruda
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Leupold Mark AR Mod 1 4-12x40

Post autor: Młynek »

Da się wszystko ustawić pokrętłem SF, kto co lubi, ostry początek,lub koniec dystansu HFT.
Kocemba ma takiego z siatką TMR - więc masz szansę na jakiś zawodach się "przymierzyć"
COLT Łódź
22LR, 9X18, 9X19, 38/357 Magnum,22Hornet, 223Rem, 5.45X39, 308 Win, 12/76
Awatar użytkownika
Spidi!
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1851
Rejestracja: 16 października 2012, 00:45
Tematy: 18
Lokalizacja: NS
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Leupold Mark AR Mod 1 4-12x40

Post autor: Spidi! »

Nieprzefocusowany Vortex PST ładnie rozmywa bliskie dystanse, bez problemowo po ostrości siatki i krzyża rozróżnia się do 25m potem oczywiście do końca ostro.
Co do przefucusowania Vipera, oprócz ryzyka pogorszenia jakości obrazu, zauważyłem znaczące zwiększenie się błędu paralaksy na odległościach powyżej 35m.
Jak samo pogorszenie ostrości jest subiektywne a i oczywiste dla dystansów dalekich od A0 to błąd paralaksy w takiej lupce mnie mocno zaskoczył na minus.
Gdybym miał wybierać pomiędzy przefocusowanym Vortexem PST a np. Sightronem SIII 10x42 to wybrałbym jednak Sightrona, którego uważam ogólnie za najlepsza lupkę do HFT w normalnym budżecie rzecz jasna.
Awatar użytkownika
Cin91
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 531
Rejestracja: 24 czerwca 2016, 06:33
Tematy: 0
Lokalizacja: Wyszków/Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Leupold Mark AR Mod 1 4-12x40

Post autor: Cin91 »

I właśnie ku Sajtronowi się skłaniam. Tylko bieda z tym na rynku z tego, co widzę.

A co z wraźliwością na temperaturę? Słyszałem, że zero potrafi pływać od ciepła?
Walther LG400 + Vortex DiamondBack 4-16x44 FFP
Awatar użytkownika
Spidi!
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1851
Rejestracja: 16 października 2012, 00:45
Tematy: 18
Lokalizacja: NS
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Leupold Mark AR Mod 1 4-12x40

Post autor: Spidi! »

Miałem SIII z pierwszej i drugiej serii, w żadnym nie zauważyłem problemów z temperaturą.
Pierwsza seria miała tylko jedną wadę - zbyt lekko kręcące się wieże co czasem stwarzało problemy przy pokrowcu a właściwie przy wyciąganiu z pokrowca i przypadkowych zahaczeniu boczną wieżą o ucho pokrowca, w drugiej serii kliki mocniejsze, obraz w obu tak samo genialny, błąd paralaksy znośny.
Ja kocham Sightrony głównie za obraz i idealny zakres rozmywania do HFT, poza tym mogę przez te szkiełka patrzeć cały dzień bez zmęczenia oka.
Wiem tylko, że takowy wybredny na temperaturę egzemplarz swego czasu krążył po ludziach...
Krzych
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 255
Rejestracja: 04 listopada 2004, 09:20
Tematy: 22
Lokalizacja: Konin
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Leupold Mark AR Mod 1 4-12x40

Post autor: Krzych »

Widzę Radek, iż w końcu pozostanie dołożyć do założonej kwoty, i nabyć SS 3-15x42... Jeśli oczywiście masa nie stanowi problemu.
Awatar użytkownika
Cin91
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 531
Rejestracja: 24 czerwca 2016, 06:33
Tematy: 0
Lokalizacja: Wyszków/Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Leupold Mark AR Mod 1 4-12x40

Post autor: Cin91 »

Tylko czy w tej kwocie nie ma czegoś lepszego? Sam pisałeś, że jakość szkieł, obrazu w tym SS nie powala.
Walther LG400 + Vortex DiamondBack 4-16x44 FFP
Awatar użytkownika
mimut
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 257
Rejestracja: 19 października 2012, 16:09
Tematy: 0
Lokalizacja: Oldham District AC
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Leupold Mark AR Mod 1 4-12x40

Post autor: mimut »

Spidi! pisze:...Co do przefucusowania Vipera, oprócz ryzyka pogorszenia jakości obrazu, zauważyłem znaczące zwiększenie się błędu paralaksy na odległościach powyżej 35m.
No tu mnie zaskoczyłeś, muszę przyznać. Przepusciłem przez swoje ręce co najmniej 6 sztuk PST(za nim kupiłem swojego) i w żadnym nie zauważyłem zwiększenia błędu paralaksy czy pogorszenia obrazu. Przy czym "przepusciłem" oznacza że brałem sprzęt w ręce i szedłem testować go na torze. Z góry uprzedze kolejne pytanie, tak miałem też możliwość porównywania jednocześnie dwóch PST, przefokusowany i swieżynka prosto z pudełka. Nie zauważyłem w żadnym z nich tych przypadłości. Nie mniej jednak, ja ekspertem od optyki nie jestem i mogło mi się tylko wydawać :wink:
Ostatnio zmieniony 16 listopada 2017, 18:13 przez mimut, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Optyka”