Nowe VORTEX'y

Celowniki, montaże, trajektorie, ustawianie

Moderator: Moderatorzy wiatrówkowi

Awatar użytkownika
PawelW
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 7562
Rejestracja: 26 lutego 2006, 11:40
Tematy: 110
Lokalizacja: Poznań
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Nowe VORTEX'y

Post autor: PawelW »

Dzięki uprzejmości Jarka 'Czaputka' Majdy mieliśmy z Krzyśkiem okazję pobawić się przez kilka tygodni nowymi produktami firmy VORTEX.

Obrazek

Testowaliśmy:
VORTEX Optix 3-9x40
VORTEX Optix 4-12x40
VORTEX VIPER 3-15x44
VORTEX VIPER PST 5-25x50
VORTEX VIPER PST 1-6x24
VORTEX VIPER II PST 2-10x32


Zgodnie z umową ze Sponsorem opis i subiektywne uwagi opiszę wkrótce.
----------------------------------------
Nie pytaj, co rząd może zrobić dla ciebie, zapytaj, czy mógłby tego nie robić
Zagorek
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 466
Rejestracja: 17 maja 2016, 23:21
Tematy: 16
Lokalizacja: Lublin
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Nowe VORTEX'y

Post autor: Zagorek »

To może proste pytanie na początek. Ja wpisuję Vortex Optix i dalej cyferki to wyskakują crossfire czy diamontback. Czy te Wasze to inne bo nie widzę samych nazw Optix tylko powiązane z innymi nazwami.
Walther LGU + Vortex diamondback hp 3-12x42
BMK 40 + Vortex crossfire 6-18x44
http://www.lubelskieforumstrzeleckie.pl/index.php
Awatar użytkownika
kłapek
Ekspert Wiatrówki
Ekspert Wiatrówki
Reactions:
Posty: 1740
Rejestracja: 20 lutego 2006, 18:22
Tematy: 39
Lokalizacja: Grodków
Grupa: Ekspert Wiatrówki

Re: Nowe VORTEX'y

Post autor: kłapek »

Obstawiam, że 2 pierwsze (na zdjęciu 4 i 2 od góry) to nowe Diamondback Tactical 3-9x40 i 4-12x40.

Ja z miłą chęcią poczytam o Viper PST Gen II 2-10x32, 3-15x44 i 5-25x50. Wydają się bardzo ciekawe :-D
Ostatnio zmieniony 31 maja 2017, 20:03 przez kłapek, łącznie zmieniany 1 raz.
Mój nowy terapeuta na imię ma can-am :-D
Awatar użytkownika
ravkill
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 6039
Rejestracja: 18 listopada 2003, 01:42
Tematy: 133
Lokalizacja: Zielona Góra
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Nowe VORTEX'y

Post autor: ravkill »

a z miłą chęcią poczytam o Viper PST Gen II 2-10x32, zwłaszcza w porównaniu z Gen 1
Parę gratów i zero ambicji...(graty sponsorowane przez dzieciaki za pomocą programu 500 + ...)
Zagorek
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 466
Rejestracja: 17 maja 2016, 23:21
Tematy: 16
Lokalizacja: Lublin
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Nowe VORTEX'y

Post autor: Zagorek »

Jak już koncert życzeń to ja poproszę o opinię, która do HFT?
Walther LGU + Vortex diamondback hp 3-12x42
BMK 40 + Vortex crossfire 6-18x44
http://www.lubelskieforumstrzeleckie.pl/index.php
Awatar użytkownika
PawelW
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 7562
Rejestracja: 26 lutego 2006, 11:40
Tematy: 110
Lokalizacja: Poznań
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Nowe VORTEX'y

Post autor: PawelW »

Zagorek pisze:Ja wpisuję Vortex Optix i dalej cyferki to wyskakują crossfire czy diamontback.
O ile VIPER jest opisany

Obrazek

o tyle 3-9x40 i 4-12x40 nie mają 'nazwy własnej' a lupki dostałem bez pudełek więc wolałem nie tworzyć nic od siebie

Obrazek
----------------------------------------
Nie pytaj, co rząd może zrobić dla ciebie, zapytaj, czy mógłby tego nie robić
Georgii
Reactions:
Posty: 6
Rejestracja: 27 sierpnia 2011, 15:43
Tematy: 0
Lokalizacja: Ukraina
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Opisy lunet na stronie dystrybutora

Post autor: Georgii »

Luneta celownicza Vortex Diamondback Tactical 3-9x40
http://kolba.pl/luneta-celownicza-vorte ... 34588.html

Luneta celownicza Vortex Diamondback Tactical 4-12x40
http://kolba.pl/luneta-celownicza-vorte ... 34589.html

Luneta celownicza Vortex Viper PST II 1-6x24
http://kolba.pl/luneta-celownicza-vorte ... 26255.html

Luneta celownicza Vortex Viper PST II 2-10x32 FFP
http://kolba.pl/luneta-celownicza-vorte ... 33622.html

Luneta celownicza Vortex Viper PST II 3-15x44 FFP
http://kolba.pl/luneta-celownicza-vorte ... 33624.html

Luneta celownicza Vortex Viper PST II 5-25x50 FFP
http://kolba.pl/luneta-celownicza-vorte ... 33626.html
Krzych
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 255
Rejestracja: 04 listopada 2004, 09:20
Tematy: 22
Lokalizacja: Konin
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Nowe VORTEX'y

Post autor: Krzych »

Paweł, chyba będziemy musieli porozmawiać o tych Vortex'ach, podczas rozmów Polaków wieczornych, podczas zawodów w Łazach. Strasznie ciekaw jestem opinii, zresztą mój Kolega "Vortex'owiec", pewnie też.
Georgii
Reactions:
Posty: 6
Rejestracja: 27 sierpnia 2011, 15:43
Tematy: 0
Lokalizacja: Ukraina
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

2 generacja PST

Post autor: Georgii »




wenflon
Zbanowany
Zbanowany
Reactions:
Posty: 68
Rejestracja: 04 maja 2017, 10:42
Tematy: 0
Grupa: Zbanowany

Re: Nowe VORTEX'y

Post autor: wenflon »

Fajne te filmy ale to typowe reklamy więc nie ma się co spodziewać całkowitej prawdy a może inaczej całkowitego obiektywizmu. Zdecydowanie wolałbym poznać opinię Pawła który z Vortexami ma już do czynienia długie lata i chyba ma pierwszą wersję Vortexa PST 2,5-10x32. Więc może porównać która wersja jest "lepsza".
Szkoda, że nie będzie mnie na MMP ale niestety sprawy zdrowotne w rodzinie całkowicie mnie zablokowały.
Awatar użytkownika
PawelW
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 7562
Rejestracja: 26 lutego 2006, 11:40
Tematy: 110
Lokalizacja: Poznań
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Nowe VORTEX'y

Post autor: PawelW »

Przepraszam, że tak to długo trwało ale nie chciałem pisać o celownikach pod wpływem chwilowych emocji. Notowałem sobie uwagi i przemyślenia. Niektóre po kilku dniach. Wracałem do lupek by potwierdzić lub zaprzeczyć swoim wrażeniom.
Zacznę od początku czyli podziękowania Jarkowi „Czaputkowi” za możliwość bawienia się prze kilka tygodni sprzętem, który miał przywieszkę ‘Nowość’.
Ogólnie tych pięć celowników podzielę na dwie, a w zasadzie trzy – dla mnie – odmienne grupy. Dwa pierwsze, umownie nazwane prze mnie ‘budżetowymi’ to: Vortex Diamondback Tactical 3-9x40 oraz Vortex Diamondback Tactical 4-12x40. Oba pozbawione regulacji AO.
Pierwszy kompaktowy, w pierwszej chwili narzuciło mi się porównanie do popularnego DOC’a ale ten mógłby co najwyżej nosić za nim zakrywki . Lekka, fajna lupka z calowym tubusem. Siatka VMR-1 ładna, cienka z ‘podpórkami, które lubię. I nie ja jeden. Dlaczego DOC mógłby nosić za nią zakrywki? Szkła! Już w poprzedniej serii Diamondback wielu z nas spodobały się przejrzyste, bez zbytnich przebarwień soczewki Vortex’ów. Tutaj nadal jest to utrzymane. Więcej powiem – subiektywnie – są ładniejsze. Wieżyczki klasyczne, kliki twarde i przewidywalne. Paralaksa mała, dająca o sobie znać półksiężycami.
Drugi 4-12x40, ‘poważniejszy. I to z racji długości no i powiększenia. Dla wielu x10 to granica przyzwoitości choć spokojnie można strzelać na x8 czy x9. Przypomniał mi mojego BE4200 choć paralaksą nieco od niego odstaje. Za to szkła lepsze zdecydowanie. Widomo BE4200 ma już swoje lata.
In minus u obu: ostrzą od 40-50 metrów. Stąd trudno mi było ocenić jaka będzie głębia ostrości po przefocusowaniu, które wydaje się być łatwe.
Teraz specialite de la maison czyli to co ‘tygryski’ lubią najbardziej: dwie nowe Żmijki: Vortex Viper PST II 2-10x32 FFP i Vortex Viper PST II 3-15x44 FFP. Niestety w tym momencie popadłem w schizofrenię….. Mam od jakiegoś czasu pierwszą generację Vortex Viper PST II 2-10x32 FFP i nie ukrywam, że oczekiwałem polepszenia Bardzo Dobrego. Zarówno ja jak i koledzy, którzy mają pierwszy wypust tego celownika po spojrzeniu przez niego mieliśmy…dziwne miny. Jakoś nikomu nie chciało się wierzyć, że można popsuć Coś Dobrego. Zastanawiałem się jak to się stało i chyba wiem. Jakiś Bardzo Mądry Konstruktor zdecydował o przeniesieniu pokrętła podświetlenia krzyża z okularu na pokrętło AO. Teraz moje domysły: uległa zmianie konstrukcja okularu wraz z pokrętłami zoom i korekty dioptrii. Efekt: celownik, który miał bardzo mały błąd paralaksy przeszedł do kategorii: mały błąd paralaksy. Jeżeli do tego dodać nowe wieże, które są wielkie i niskie, zdublowanie AO i podświetlenia na jednym pokrętle co - zwłaszcza w nHFT w nocy – może powodować przestawienia AO otrzymujemy - moim zdaniem - niestety gorszy wyrób. Ostrzenie dystansu pozostało podobne jak w protoplaści ale jak wiecie część z nas przefocusowała celowniki a część strzela bez zmian i ten parametr jest czysto subiektywny. Pole widzenia i szkła są identyczne – przynajmniej ja nie widzę istotnej różnicy.
Żeby nie było tak smutno bardzo in plus zaskoczył mnie Viper PST II 3-15x44 FFP. Pierwszy raz miałem z nim do czynienia w Kolibkach, gdzie Jarek strzelał z niego Sylwetki. Przyznam szczerze, że to pierwszy w mojej karierze zawodnika HFT celownik, którym można bezproblemowo strzelać tor na x15. Na minimalnym AO ostrzy od 10-12 metra. Błąd paralaksy na poziomie mojej lupki. Co więcej: miałem egzemplarz z bardzo ciekawie ‘uzupełnioną’ siatką gdzie pod krzyżem dodano delikatne kropki w pół i dotach znakomicie pomagające w poprawkach na wiatr. Szczerze mówiąc już w Kolibkach chciałem powiedzieć ‘kupione’ ale kiedy Jarek podał cenę…… Cóż. Może kiedyś.
Przepraszam, że nie wypowiem się o dwóch pozostałych VORTEX’ach Vortex Viper PST II 1-6x24 oraz Vortex Viper PST II 5-25x50 FFP. Nie mam ich po pierwsze z czym porównać a po drugie nie bardzo pasują do tego z czym mam styczność czyli HFT. Dodam tylko, że szkła są bardzo ładne i obraz bez przekłamań.
----------------------------------------
Nie pytaj, co rząd może zrobić dla ciebie, zapytaj, czy mógłby tego nie robić
Graffy
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 1
Rejestracja: 11 maja 2017, 10:21
Tematy: 0
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Re: Nowe VORTEX'y

Post autor: Graffy »

Sorry ale nie mogłem się powstrzymać.
PawelW pisze:w pierwszej chwili narzuciło mi się porównanie do popularnego DOC’a ale ten mógłby co najwyżej nosić za nim zakrywki
1249PLN vs 499PLN :shock:

Ekspert ze mnie żaden, nie znam się na optyce ale jak już porównywać to sprzęt o podobnej klasie/cenie.
HW50S 7.5J
Zagorek
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 466
Rejestracja: 17 maja 2016, 23:21
Tematy: 16
Lokalizacja: Lublin
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Nowe VORTEX'y

Post autor: Zagorek »

Oczywiście, że klasa inna ale DOC-a zna każdy i jest to najpopularniejsza dobra lupka bez AO więc łatwo sobie uświadomić różnicę i podjąć wstępną decyzję o zakupie. A cena za 3-9x40 to około 900 zł. Jeśli jest dwa razy droższa to przynajmniej dwa razy lepsza. Niektóre lupki za 1000+ nie są tego warte.
Walther LGU + Vortex diamondback hp 3-12x42
BMK 40 + Vortex crossfire 6-18x44
http://www.lubelskieforumstrzeleckie.pl/index.php
Awatar użytkownika
krzysztofk
Sponsor Forum
Sponsor Forum
Reactions:
Posty: 62
Rejestracja: 12 października 2013, 20:57
Tematy: 88
Lokalizacja: Bytom
Grupa: Sponsor Forum
Kontakt:

Re: Nowe VORTEX'y

Post autor: krzysztofk »

Lunety (Diamondbacki i PST II 2-10x32/3-15x44) będzie można obejrzeć osobiście na zawodach Pucharu Hunterów i Polsko-Czeskiego (Dzierżno 11.11 - 12.11). Chciałem zabrać je na zawody PFTA do Jachranki, ale niestety do końca października lunety będą pokazywane na targach i nie ma możliwości ich wypożyczenia :(
Awatar użytkownika
adnikauto
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 2545
Rejestracja: 20 sierpnia 2013, 19:26
Tematy: 214
Lokalizacja: Wschodnie Wybrzeze
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Nowe VORTEX'y

Post autor: adnikauto »

Czy Koledzy mogliby napisac pare slow na temat VORTEX DIAMONDBACK 3.5-10X50M V-PLEX...???

Jest to moj pierwszy Vortex w zyciu... i nie mam go z czym porownac... tzn. inaczej... wszystko co mialem do tej pory jest zupelnie inne i nie bardzo porownywalne... dlatego cenie bardzo opinie osob ktore, "siedza" ze tak sie wyraze w Vortexach- maja porownainie i moga napisac cos obiektywnie... ze swojego doswiadczenia.... :one:

Z gory wielkie dzieki... :piwo:
Guns have two enemies politicians and rust. :502: Not sure, which is worst...
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Optyka”