Nowe VORTEX'y

Celowniki, montaże, trajektorie, ustawianie

Moderator: Moderatorzy wiatrówkowi

Tommy54
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 529
Rejestracja: 25 lipca 2015, 21:17
Tematy: 16
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Nowe VORTEX'y

Post autor: Tommy54 »

Cin91 pisze:Ja strzelam z nieostrą siatką. Tzn mam ją idealnie ostrą od 17 do 25m. Poniżej i powyżej tych dystansów zaczyna zanikać, pulsować etc. Nie przeszkadza mi to, za to elegancko podpowiada dystanse :052:
Szkoda, że Cię nie było na ostatnich MMP 2018, bo bym chętnie zobaczył takie zjawisko zmiany dioptrii bez ich regulowania.
W moim Leupoldzie 4-12x40 AO , raz ustawiona "na ostro" siatka jest ostra na wszystkich powiększeniach i dystansach.
A czy cel jest na 35m czy 10-tym (podobne nieostrości) , to mogę bez problemu sam ocenić wzrokiem ...
Awatar użytkownika
Cin91
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 531
Rejestracja: 24 czerwca 2016, 06:33
Tematy: 0
Lokalizacja: Wyszków/Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Nowe VORTEX'y

Post autor: Cin91 »

Ja nie mam wady wzroku, a mam ustawione bodaj -1 dioptrii. I zrobione jest to celowo.
Walther LG400 + Vortex DiamondBack 4-16x44 FFP
Awatar użytkownika
czaputek
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 298
Rejestracja: 10 stycznia 2009, 17:39
Tematy: 16
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Nowe VORTEX'y

Post autor: czaputek »

Cin91 pisze:Nie lubię Vortexów.
Już ładne kilka lat temu przechodziłem fascynację jak Ty teraz Burisami, miałem ich 3 szt.
Jak już Ci przejdzie to daj znać, załatwię Ci dobry upust na Vortexa.
Awatar użytkownika
Cin91
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 531
Rejestracja: 24 czerwca 2016, 06:33
Tematy: 0
Lokalizacja: Wyszków/Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: Nowe VORTEX'y

Post autor: Cin91 »

Jak mi przejdzie to kupię Leupolda, a nie Vortexa :)
Walther LG400 + Vortex DiamondBack 4-16x44 FFP
ArturR
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 469
Rejestracja: 11 sierpnia 2013, 23:55
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Nowe VORTEX'y

Post autor: ArturR »

Tommy54 pisze:
ArturR pisze:Jak Ty celujesz w KZ-kę mając nieostrą siatkę ?
Akurat ja mam ostrą siatkę(krzyż). Tomek....ile bym tu nie napisał - i tak musisz sam próbować ustawić lunete pod siebie.
Poza tym, w SG3M masz strzelców którzy na miejscu i na żywo pewnie chętnie Ci pomogą, tylko uważnie słuchaj rad :)
Awatar użytkownika
sqbi11
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 53
Rejestracja: 15 stycznia 2018, 12:44
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Nowe VORTEX'y

Post autor: sqbi11 »

Myślę że te ostre i nieostre krzyże to nic innego jak akomodacja oka . Mając rozmyta figurkę oko może w pewnym zakresie dostosować ostrość do niej , wtedy gubimy ostrość krzyża. Możliwości akomodacyjna oka można również wykorzystywać do określania odległości celów ( kiedy oko może jeszcze się dostosować a kiedy już nie ) Trzeba tylko pamiętać że te zdolności z wiekiem maleją a są też zależne od oświetlenia
Zło bobrem zwyciężaj ;)
Tommy54
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 529
Rejestracja: 25 lipca 2015, 21:17
Tematy: 16
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Nowe VORTEX'y

Post autor: Tommy54 »

ArturR pisze:...
Akurat ja mam ostrą siatkę(krzyż). Tomek....ile bym tu nie napisał - i tak musisz sam próbować ustawić lunete pod siebie.
Poza tym, w SG3M masz strzelców którzy na miejscu i na żywo pewnie chętnie Ci pomogą, tylko uważnie słuchaj rad :)
Artur, a mam lunetę ustawioną uważam dobrze, ale zaintrygował mnie sposób ustawiania na nieostry krzyż .
Nie mogę sobie tego wyobrazić. Okular w lunecie (z diopterem) , to upraszczając "okulary" jakie nosimy np. jak ja do czytania z określonej odległości. Odległość oka od lunety powinna być stała (kłania się zjawisko błędu paralaksy) , a więc nie rozumiem, jak przy tej stałej odległości raz widzimy ostro krzyż a raz rozmazany.
W/g mnie to przeczy zasadom optyki, ale może się mylę :?:
Ostatnio zmieniony 10 maja 2018, 20:35 przez Tommy54, łącznie zmieniany 1 raz.
falma
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 203
Rejestracja: 17 grudnia 2017, 17:31
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Nowe VORTEX'y

Post autor: falma »

Nie wiem jak to działa, ale też zaobserwowałem to zjawisko...
Marcin
Vortex Diamondback Tactical 4-16x44@S400
ArturR
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 469
Rejestracja: 11 sierpnia 2013, 23:55
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: Nowe VORTEX'y

Post autor: ArturR »

Tommy54 pisze:
ArturR pisze:...
Akurat ja mam ostrą siatkę(krzyż). Tomek....ile bym tu nie napisał - i tak musisz sam próbować ustawić lunete pod siebie.
Poza tym, w SG3M masz strzelców którzy na miejscu i na żywo pewnie chętnie Ci pomogą, tylko uważnie słuchaj rad :)
Artur, a mam lunetę ustawioną uważam dobrze, ale zaintrygował mnie sposób ustawiania na nieostry krzyż .
Nie mogę sobie tego wyobrazić. Okular w lunecie (z diopterem) , to upraszczając "okulary" jakie nosimy np. jak ja do czytania z określonej odległości. Odległość oka od lunety powinna być stała (kłania się zjawisko błędu paralaksy) , a więc nie rozumiem, jak przy tej stałej odległości raz widzimy ostro krzyż a raz rozmazany.
W/g mnie to przeczy zasadom optyki, ale może się mylę :?:
Vortex o którym tu mowa fabrycznie ma paralaksę na 100 yardów i nie ma AO/SF.
Został więc przefokusowany na 27m a dioptria ustawiona tak by krzyż był lekko nieostry.
To zabiegi spowodowały, że w lunecie pojawiły się nieostrości na dystansach interesujących strzelców HFT.
Miałem tą lunetę w ręku i widziałem. Może to się wydać dziwne, ale w tym konkretnie przypadku faktycznie tak jest.
O resztę przy najbliższej okazji na żywo zapytaj Leszka Mi-6 i pewnie uzyskasz więcej szczegółów. Póki co sugeruję więcej trenuj z tym sprzętem który już masz :wink:
Awatar użytkownika
kłapek
Ekspert Wiatrówki
Ekspert Wiatrówki
Reactions:
Posty: 1739
Rejestracja: 20 lutego 2006, 18:22
Tematy: 39
Lokalizacja: Grodków
Grupa: Ekspert Wiatrówki

Re: Nowe VORTEX'y

Post autor: kłapek »

PawelW pisze:...Żeby nie było tak smutno bardzo in plus zaskoczył mnie Viper PST II 3-15x44 FFP. Pierwszy raz miałem z nim do czynienia w Kolibkach, gdzie Jarek strzelał z niego Sylwetki. Przyznam szczerze, że to pierwszy w mojej karierze zawodnika HFT celownik, którym można bezproblemowo strzelać tor na x15. Na minimalnym AO ostrzy od 10-12 metra. Błąd paralaksy na poziomie mojej lupki. Co więcej: miałem egzemplarz z bardzo ciekawie ‘uzupełnioną’ siatką gdzie pod krzyżem dodano delikatne kropki w pół i dotach znakomicie pomagające w poprawkach na wiatr. Szczerze mówiąc już w Kolibkach chciałem powiedzieć ‘kupione’ ale ...
Jest u mnie od ponad 3 tygodni. Gdyby kokoś zainteresował, to proszę pytać i najlepiej na PW.
Mój nowy terapeuta na imię ma can-am :-D
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Optyka”