Wytrzymałość celowników - wpisujcie swoje modele!

Celowniki, montaże, trajektorie, ustawianie

Moderator: Moderatorzy wiatrówkowi

Awatar użytkownika
młotkowy
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 128
Rejestracja: 10 października 2011, 18:29
Tematy: 0
Lokalizacja: Bełchatów
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: młotkowy »

rycho941 niby masz rację, ale....

Sekwencja strzału z broni palnej, to nie tyko ruch zamka (iglicy) i gazów po spaleniu ładunku.
To również fala uderzeniowa, która w metalu rozchodzi się o niebo lepiej niż w powietrzu.
Na lupkę trafia więc prawie bez żadnego tłumienia i to pod kątem prostym do osi.
To drganie rozchodzi się po całej długości karabinu i trochę trwa zanim wygaśnie.

Myślę więc, że jak w przypadku wielu innych sprzętów, dobra i trwała optyka musi kosztować (np >1tys zł). To zaś co nam oferują za 200-400, to zwykły chwyt marketingowy (ilu kupiłoby lupkę, jeśli cały zestaw miałby kosztować grubo ponad 3tys?).
Ranger 95
Awatar użytkownika
mkl1
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 9020
Rejestracja: 14 lipca 2006, 15:20
Tematy: 0
Lokalizacja: Katowice
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: mkl1 »

Ja tak sobię myślę (śmieszne prawda? , że moge myśleć)
Nie znam się BARDZO dobrze na "sprężynach" ale mój łucznik (lata 60-te) i Iż lata 70-te) mają NieMiłą cechę---- drga cała "broń" i to w kierunkach niekoniecznie liniowych...
To może być przyczyna "spadających krzyzyków" w optyce, która bez problemu wytrzymuje "KOPA" z 30-06, czy innych "silnych kalibrów".
Miałem na Savage zamontowanego Busznela, czy jak mu tam... zdychał, bo nie trzymał "zera" przy różnych powiekszeniach.... podobno wcześniej "chodził" na sprężynie....

W sprżynowcach jest coś...
Ale nie tylko. Optykę na karabin, który ma założony hamulec wylotowy, też trzeba wybierać optykę, która się do tego nadaje. Ruch takiej broni jest "ogólnie pisząc" do tyłu i zaraz do przodu...." niektóre optyk"i tego też nie wytrzymują :P

Na ten przykład Leupold wytrzyma, Night Force też, US Optics = tylko wybrańcy, Swarki i owszem, Zeisy= nie wszystkie, natomiast IOR= OK, a moja Delta zaczyna "tańce i swawole"

bedzie złomowana.....
Nie strzelać.
Jestem przyjaznym szopem :-D
Awatar użytkownika
młotkowy
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 128
Rejestracja: 10 października 2011, 18:29
Tematy: 0
Lokalizacja: Bełchatów
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: młotkowy »

Gdybym polegał wyłącznie na swojej wiedzy (niekiedy czysto teoretycznej), to nie szukałbym odpowiedzi na żadnym forum.

Jeśli to absolutnie pewne i potwierdzone, że na sprężynowych wiatrówkach każda lupka zdechnie nim padnie dmuchawka, to jaki sens je montować?

Rachunek ekonomiczny może pokazywać w takiej sytuacji, że w dłuższym przedziale czasu (np na 20tys strzałów) taniej jest kupić wiatrówkę wyższej klasy.

Jeśli coś takiego padnie przed upływem gwarancji, to jeszcze można przeboleć (zmarnowany czas na wymianę i ponowne ustawianie).
W większości przypadków jest chyba jednak trochę inaczej.

W tym miejscu mam pytanie:
- Czy byłoby możliwe, aby na forum umieścić na stałe tabelę z wpisanymi przebiegami lupek (oczywiście z podziałem na modele wiatrówek)?

Oczywiście zamiast tego wątku, który dla nowego czytelnika z pewnością jest mało czytelny (sporo wpisów slangiem i ogromny galimatias).
Tabela musiałaby być aktualizowana (zamiast kolejnych wpisów w wątku PW do prowadzącego ten temat).
Ranger 95
Awatar użytkownika
mkl1
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 9020
Rejestracja: 14 lipca 2006, 15:20
Tematy: 0
Lokalizacja: Katowice
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: mkl1 »

Dobry pomysł.
To pomogłoby nie tylko strzelcom Wiatrówkowym, lecz WBP chyba tez dało by jakis obraz..
Nie strzelać.
Jestem przyjaznym szopem :-D
Awatar użytkownika
acme
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 2183
Rejestracja: 27 sierpnia 2007, 11:35
Tematy: 83
Lokalizacja: WKFT
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: acme »

mkl1 pisze:Miałem na Savage zamontowanego Busznela, czy jak mu tam... zdychał, bo nie trzymał "zera" przy różnych powiekszeniach.... podobno wcześniej "chodził" na sprężynie....
Bushnell'e mają w większości siatkę w pierwszym planie co oznacza, że na różnych powiększeniach mają różne skale siatki. Może akurat miałeś takiego.
Steyr 110 Blue Storm

"Nawet ołówek będzie dobrą bazą do tunningu" ;)
Arsial
Reactions:
Posty: 3
Rejestracja: 06 grudnia 2012, 16:09
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: Arsial »

Tasco bazar za 20 zł 4x32 krzyż MilDot - 4 lata na HW 90 i 4k na hatsan 90 stg pudełkowy, dwa upadki z karabinkiem - trzyma zero jak zaklęta, jeszcze kilka paczek i wstawiam ja do gabloty
Jak Bóg dali to i z kija wypali...
Awatar użytkownika
datatomek
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 18
Rejestracja: 04 stycznia 2013, 20:51
Tematy: 0
Lokalizacja: Bydgoszcz
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: datatomek »

Ja z kolei nie polecam CenterPoint 4-16x40.Taka z tych tańszych, choć ładna, praktyczna, ergonomiczna, i wytrzymała, to jednak pomimo że wymieniłem już na drugą sztukę (pierwszą miałem z DOT6 a teraz ta z DOT9) to w obydwóch, i pewnie w każdej innej, widzialność jest bardzo kiepska przy max powiększeniu.Obraz staje się mleczny, takie typowe zjawisko w gorszych układach.Bez długiej osłony p.słonecznej nie da się skupić. Szkoda że tak chińczyki skopali sprawę, bo konstrukcyjnie, z założenia powinna być super.
tsumorok
Reactions:
Posty: 8
Rejestracja: 23 czerwca 2010, 11:48
Tematy: 0
Lokalizacja: Szczecin, Pogodno
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: tsumorok »

BUSHNEL LEGEND tx200 ponad 15000 i wszystko ok , BSA CATSEYE 3-12X44 tx200hc ponad 8000 nadal ok , BUSHNEL SPORTSMAN 3-12X40 AO bsa lighting niecale 2000 i nie trzyma zera lupka poszla do serwisu bo jeszcze na gwarancji
Tomek
andrew684
Reactions:
Posty: 3
Rejestracja: 04 maja 2013, 06:18
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: andrew684 »

Bossile 3-9x40 na socom tactical 16J- nie ma o czym pisac ;laughing:
Zeiss Classic duralyt 3-12x50- nie wiem ile srutu ale 2 sztucery i dwie wiatrowki no i jakby nowa (to sprzet mojego kumpla)
HanSolo
Reactions:
Posty: 2
Rejestracja: 16 września 2013, 01:31
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: HanSolo »

Point Precision 3-12x42AO MD na UmarexAM850 ok25j -pow 10tys strzałów, oraz na Hatsanie 125 niecałe 40j, ze sprężyna drucianą pow 10tys strzałów, na Hatsanie 125 Gas-Strut Vortex HP2 ok 50j, ponad 5tys strzałów i właśnie ostatnie kilkaset poluzowało soczewki okularu. Luneta rozkręcona i poskładana, działa super. Niestety przy tym kopie dewastuje się już 2gi montaż, mimo wymiany śrub na rozmiar większe i śrub stoperów na 2 rozmiary większe i klejeniu wszystkiego co się da na Loctite 270... Luneta jakkolwiek pancerna :-D HanSolo
wsteczniak
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 346
Rejestracja: 08 sierpnia 2007, 20:16
Tematy: 23
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: wsteczniak »

Kol. Młotkowy... Wiatrówka sprężynowa ma odrzut w obie strony który działa w co by nie było praktycznie w ułamku sekundy. Czyli cofnięcie karabinka w momencie ruszenia tłoka i po jego zatrzymaniu pchnięcie karabinka do przodu, to wszyscy wiedzą. Czyli jest odrzut ,wyczuwalny, taki tam jakiś sobie, zależy ile żuli ma karabinek. A co by się stało gdyby zablokować karabinek w jednym z tych kierunków? Np. oprzeć stopką (bez amortyzatora) kolby o podłogę lub ścianę i wtedy strzelić? Efekt jest taki, że przy lekkich mocnych, bardzo mocnych sprężynówkach kolba pęka, luneta się rozlatuje po niedługim czasie. Sprężyna wbrew pozorom generuje potężne siły, i najlepiej obrazuje to powyższy sposób. Nalepiej to sprawdzić na jakiejś chince...
Za górami, za lasami żyją baby z kuta.ami :)
bziku34
Reactions:
Posty: 9
Rejestracja: 23 czerwca 2014, 19:19
Tematy: 0
Lokalizacja: zabrze
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Post autor: bziku34 »

kandar 3-9x40 po 500 pestakch zaczla tracic zero po kolejnych 100 pestkach zaszla mlekiem flinta hatsan 95 k 5.5 :(
Awatar użytkownika
Daniel.F
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 499
Rejestracja: 20 czerwca 2012, 18:34
Tematy: 0
Lokalizacja: Olsztyn
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: Daniel.F »

Kandar 3-9x40 na dość słabym AirMasterze obrócił się krzyż po jakiś 700 strzałach. Teraz siedzi na nim DOE 3-9x40, ale za krótko żeby coś powiedzieć o trwałości.
Za to PP 3-12x42 na hatsanie 90 wytrzymał już jakieś 2-3k i na razie wszystko OK.
.44CP, 12/70, 12/76, .22LR, 9x18, 9x19, 7.62x25, 7.62x39, 7.62x54R, .357/.38, .223"
WKS 10, GSO, W-A-S Banditos, Braterstwo
Awatar użytkownika
tomik
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 283
Rejestracja: 17 lutego 2011, 19:54
Tematy: 0
Lokalizacja: Chorzów
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: tomik »

Vortex Diamondback 4-12x 40 AO ,posadzony na tuningowanym tx hc po paczce śrutu zaczął brzęczeć .Zero jak na razie trzyma.
,DAISY 717. FWB 300s.LGM 2 pcp, tx 200hc
piotrek7447
Reactions:
Posty: 13
Rejestracja: 10 października 2014, 19:32
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: piotrek7447 »

Lupka walther 4X32 na hadsan 55.Przeżyła dużo ponad 10 tys. Padła po przewróceniu się opartej o ścianę wiatrówki (odprysnęło jedno ze szkieł w środku)
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Optyka”