PARĘ PORAD OPTYCZNYCH DLA POCZĄTKUJĄCYCH

Celowniki, montaże, trajektorie, ustawianie

Moderator: Moderatorzy wiatrówkowi

Awatar użytkownika
JesperKyd
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 1523
Rejestracja: 25 lipca 2009, 09:44
Tematy: 0
Lokalizacja: Bydgoszcz
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Post autor: JesperKyd »

AO to raczej "ustawienie ostrości" na zadanym dystansie.
Lunety bez AO "ostrzą" tylko na ustawionym fabrycznie dystansie, jak to dla przykładu jest w popularnym DOC'u.
Dlatego też zakładane są tematy na forum "jak przefukusować" czy podobnie brzmiące.
Bez "przefokusowania" sytuację nieco ratuje kombinowanie powiększeniem.
BMK40 Hogan® + Hawke Vantage & BMK20 JesperKyd® + PP 3-12x42AO & Iż61 + Mizugiwa 2.5-7x28 & Marksman 2004 & cdn...
Awatar użytkownika
Daniel.F
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 499
Rejestracja: 20 czerwca 2012, 18:34
Tematy: 0
Lokalizacja: Olsztyn
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: Daniel.F »

AO to korekta błędu paralaksy i polega na ustawieniu położenia krzyża, tak by był w tym samym miejscu co pozorny obraz celu w lunecie, co teoretycznie całkowicie likwiduje błąd paralaksy. Możesz to zauważyć ustawiając oko w osi lunety i odsuwając od osi (wszystko jedno w którą stronę) cały czas celując z unieruchomionego karabinu - powinieneś zobaczyć, że jeśli cel jest w innej odległości niż masz ustawione AO zobaczysz, że krzyż 'jeździ' po celu. A przy AO na taką odległość jak cel krzyż nie powinien się poruszać mimo, że oko nie jest w osi lunety.
Przy okazji w luneta z regulacją AO widzisz obraz ostro na ustawioną odległość i kawałek dalej i bliżej (jak daleko, to zależy od średnicy obiektywu, zoomu itd). Lunety bez regulacji AO ostrzą w całym zakresie - od jakiś 7-15m (zależy j.w.) do nieskończoności.
.44CP, 12/70, 12/76, .22LR, 9x18, 9x19, 7.62x25, 7.62x39, 7.62x54R, .357/.38, .223"
WKS 10, GSO, W-A-S Banditos, Braterstwo
akagi66
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 96
Rejestracja: 26 sierpnia 2013, 19:37
Tematy: 0
Lokalizacja: z nienacka
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: akagi66 »

A ja mam pytanie , pewnie typowe dla początkujących - na jakich dystansach luneta a na jakich kolimator jest lepszy ?[/b]
Ostatnio zmieniony 01 listopada 2014, 09:09 przez akagi66, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Beorn
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 371
Rejestracja: 17 grudnia 2009, 11:04
Tematy: 0
Lokalizacja: podlaskie
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Post autor: Beorn »

A to zależy do czego .Luneta małe cele większy dystans kolimator duże cele mała odległość bo kropka zasłania cel.
auto i semi-auto fan
Awatar użytkownika
Shooter7
Zbanowany
Zbanowany
Reactions:
Posty: 1847
Rejestracja: 20 września 2015, 09:48
Tematy: 0
Grupa: Zbanowany

Re:

Post autor: Shooter7 »

Kwestia wiekosci kropki oraz budowy - FP 1 czy FP2 ?

Oraz wielkosci samego celu przy jego odleglosci

:wink:
Awatar użytkownika
Dj.McG
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 42
Rejestracja: 22 stycznia 2004, 19:16
Tematy: 13
Lokalizacja: Rzeszów
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: PARĘ PORAD OPTYCZNYCH DLA POCZĄTKUJĄCYCH

Post autor: Dj.McG »

Posiadam luneta delta Optical orientuje sie ktos czy można wymienić te śruby które reguluje się celownik.
Wyglada na to ze imbus był kiepskiej jakosci i rozrobił śrubę.
 ! Message z: Michaus
Koniecznie przeczytaj ten temat: http://forum-bron.pl/viewtopic.php?f=81&t=39172
Jak nie będzie poprawy, to wymyślę jakiś fajny sposób, żeby nauczyć Cię poprawnego pisania.
Ostatnio zmieniony 07 marca 2017, 21:12 przez Michaus, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Ohydne kaleczenie języka polskiego.
Awatar użytkownika
Paulo76
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 88
Rejestracja: 01 marca 2017, 19:17
Tematy: 4
Lokalizacja: Pszczyna
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: PARĘ PORAD OPTYCZNYCH DLA POCZĄTKUJĄCYCH

Post autor: Paulo76 »

witam mam pytanie posiadam optyke nikko stirling 10-50×60 problem jest taki ze kupilem montaz 2czescipwy aby zamontowac ja na hämmerli ar20ft .Gorna pionowa wieza jrst skrecona na maxa w gore i na 10m pokazuje ze to jest 2 dolny dot a za tem pytam sie czy to jest normalne
 ! Message z: Michaus
Koniecznie przeczytaj ten temat: http://forum-bron.pl/viewtopic.php?f=81&t=39172
Jak nie będzie poprawy, to wymyślę jakiś fajny sposób, żeby nauczyć Cię poprawnego pisania.
Ostatnio zmieniony 21 czerwca 2017, 11:35 przez Michaus, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Ohydne kaleczenie języka polskiego.
STEYR Challenge FT + S&B
Lodzermensch
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Reactions:
Posty: 4
Rejestracja: 14 maja 2017, 19:31
Tematy: 0
Grupa: Nowo zarejestrowani użytkownicy

Re: PARĘ PORAD OPTYCZNYCH DLA POCZĄTKUJĄCYCH

Post autor: Lodzermensch »

Żeby było wszystko pod ręką polecam programik Trajectory Calculator : Hawke ChairGun Pro (ChairGun4)
Do ściągnięcia ze strony HAWKE'a :
http://www.hawkeoptics.com/chairgun.html
HW 97 KT + NIKON PROSTAFF Target EFR 3-9x40 AO
Awatar użytkownika
cezare
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 58
Rejestracja: 16 maja 2011, 21:08
Tematy: 0
Lokalizacja: kraków
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: PARĘ PORAD OPTYCZNYCH DLA POCZĄTKUJĄCYCH

Post autor: cezare »

witam, trochę na przekór to sobie wszystko wymyślam - jakoś tak kombinuję na swoją modłę.. na początku Hawke Wantage 3-9 AO bo tak wszyscy polecali, zresztą bo bierz tylko AO bo AO a paralaksa to nie... AO..

No dobra, najdalej kilka dni temu kolega pyta : "Luneta do 25-30m" i znów że Hawke że Wantage 3-9AO i koniec. Nie no fajne jasne szkło - cieniutki krzyż MD. ale jakoś tak mi nie szło na te 25-30m zobaczyć przestrzeliny ( no nie widać świetnie z racji wielkości kropki i powiększenia x9) .. a co dopiero w nią trafiać. Mówili koledzy - na białej kartce.. ale kochani, to ledwo kropeczka. No jak .. poza wszystkim pooglądałem filmiki na YT tu jeden z nich chamerykański - gdzie wytłumaczyli że dobrze ustawiona paralaksa i żebyś nie wiem pod jakim kątem patrzył i łbem wiercił ( w granicach rozsądku ) to błąd powinien NIE wystąpić. (

w Hawku - występuje, i bez takiego samego złożenia się do strzału - nie ma co marzyć o zachowaniu POI bo zmienia się POA. Ot przesuwasz na boki oko i na 25 metrach różnica jest..

stwierdziłem OK - lecimy.
kupiłem lupkę jaką mam w opisie .. Nikko C-More X10 2-20x44 - czyli nikt nic nie wie . internety milczą. bajka nie ? tylko brać.
krzyż to ma Half Mil-Dot wytrawiony w szkiełku - pogadałem wcześniej z facetami z C-more'a czy to nie ściema Nikko i napisali że

"Hello Pawel,
We did the design element of this scope with Nikko Stirling and they handle all of the production,sales, distribution and service. So these x10 series scopes are authorized by C-MORE. Hope this helps. Best regards, Greg"


podejrzewam że robili właśnie tę siatkę - ale ... no nic, nie powiedzieli za dużo ..

do brzegu - krzyż przy kręceniu okularem pomimo +3/-3 praktycznie się nie zmienia ( ostrość ), więc postawiłem gazetę na tym 10 Yardzie i kręcę okularem aż przeczytam - czytam = widzę. I teraz Najfajniejsza sprawa. Wyostrzony na tym 25 metrze paralaksą obraz mniej mi się buja na boki ( błąd paralaksy ) bo praktycznie wcale.. i wreszcie dziś padały strzały pt "strzeliło, pykło - ale gdzie drugi ślad !!! - aż tak spudłowałem hm... ale tak w miarę strzelania, kiedy jednak dziurek się powiększał .. poszedłem posprawdzać - 8-10 strzałów nakryć można monetą 1gr. strzelałem z deski do prasowania - karabinek podparty książkami, poduszka z dłoni.. wiec nie laboratorium czy poduszka strzelecka - ale też nie wolna ręka.. powiem wam wrażenie bezcenne - patrzysz w kartkę, drugiej dziury brak - mina moja bezcenna ..


pisze to / mnie podkusiło - jako opowieści psa fafika - żaden ze mnie strzelec - wiadro pomyj może lecieć
ale hawke za 350 pln na 25m się do dłubania w przestrzelinie wg mnie się mało nadaje - miałem rok i takich atrakcji mi nie dostarczała.
no na x9 nie wchodziło .. choć to jasne fajne szkiełko.

PEACE

edyta : literówki. co zobaczyłem, poprawiłem.
Ostatnio zmieniony 12 lipca 2018, 23:04 przez cezare, łącznie zmieniany 3 razy.
HW40 / FWB601 PCP + Nikko C-More X10 2-20x44 - Military approved grade true 10x zoom parfocal scope
Awatar użytkownika
Hiszpan63
Ekspert Wiatrówki
Ekspert Wiatrówki
Reactions:
Posty: 523
Rejestracja: 03 lipca 2009, 09:22
Tematy: 3
Lokalizacja: Warszawa-CEKAUS
Grupa: Ekspert Wiatrówki

Re: PARĘ PORAD OPTYCZNYCH DLA POCZĄTKUJĄCYCH

Post autor: Hiszpan63 »

Ale , że co ??? .... porównujesz jakość celownika za 329 zł z celownikiem za 1800 zł :shock: Do tego o odmiennej budowie mechaniki soczewek ??


... fajnie , że jesteś zadowolony , ale Twój "tani" celownik nijak się ma z Leupoldem ... każdym ;laughing:


I tak właśnie . Najtańszy sensowny , w miarę wytrzymały celownik , z dobrą optyka w tej klasie cenowej to Hawke Vantage 3-9x40 AO
Jak Pan Bóg dali to i z kija wypali...
HWunderGnom70 .
Awatar użytkownika
Cin91
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 531
Rejestracja: 24 czerwca 2016, 06:33
Tematy: 0
Lokalizacja: Wyszków/Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: PARĘ PORAD OPTYCZNYCH DLA POCZĄTKUJĄCYCH

Post autor: Cin91 »

Dokładnie tak. Do 500 zł ciężko o coś lepszego niż Hawke Vantage 3-9x40 AO. Moim zdaniem mając do wyboru Hawke i DOC i tak wziąłbym Hawke, bo obraz podobny, ale ma AO :)
Natomiast w cenie 1800 zł już celowałbym raczej właśnie w Leupolda tudzież coś z poczciwego SWFA.

Dla porównania - w tej kwocie można też mieć już Big Nikko :052:
Walther LG400 + Vortex DiamondBack 4-16x44 FFP
Awatar użytkownika
cezare
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 58
Rejestracja: 16 maja 2011, 21:08
Tematy: 0
Lokalizacja: kraków
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: PARĘ PORAD OPTYCZNYCH DLA POCZĄTKUJĄCYCH

Post autor: cezare »

dałem 800 złociszy .. a ODM'a można na ali znaleźć za 190$ - przeceniony z 350$ - a to już inne wartości porównawcze.
Ale szczerze OK.

Rzuciłem ten temat właśnie w dziale "porady dla początkujących żeby dać do zrozumienia że hawke z AO tylko hawke bo AO bo hawke" ..
mam też status VIP Member na ścigacz.pl, tam jest "HONDA bo Honda i tylko Honda bo Honda" ..
Ostatnio zmieniony 13 lipca 2018, 12:16 przez cezare, łącznie zmieniany 3 razy.
HW40 / FWB601 PCP + Nikko C-More X10 2-20x44 - Military approved grade true 10x zoom parfocal scope
Awatar użytkownika
greatgonzo
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 22
Rejestracja: 27 stycznia 2018, 18:42
Tematy: 0
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: PARĘ PORAD OPTYCZNYCH DLA POCZĄTKUJĄCYCH

Post autor: greatgonzo »

cezare pisze: "porady dla początkujących żeby dać do zrozumienia że hawke z AO tylko hawke bo AO"
To zdanie mnie przerasta. Zgaduję tylko, że podważasz pozycję lunety Hawke. Tylko, że wciąż porównujesz sprzęt z przynajmniej pięć razy droższym odpowiednikiem. W momencie konstruowania nie zakładano przeceny o 50%, jak sadzę. Porównanie byłoby bardzo cenne, gdybyś wskazał podobny jakościowo celownik do 300PLN za nówkę sztukę bez promocji. Sam chętnie bym taki poznał.
Ostatnio zmieniony 13 lipca 2018, 12:24 przez greatgonzo, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
cezare
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 58
Rejestracja: 16 maja 2011, 21:08
Tematy: 0
Lokalizacja: kraków
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy

Re: PARĘ PORAD OPTYCZNYCH DLA POCZĄTKUJĄCYCH

Post autor: cezare »

greatgonzo pisze:Porównanie byłoby bardzo cenne, gdybyś wskazał podobny jakościowo celownik do 300PLN za nówkę sztukę bez promocji. Sam chętnie bym taki poznał.
- cudów niema, swój oddałem za 250 z montażem hawka wartości 100 pln ;). 2 dni temu na forumowym bazarku i w podobnych okolicznościach sam obecny nabyłem.

wracając.
na moje pytania dawno temu czemu mi nie idzie, dostałem info w stylu "push harder" czyli "try more" bo to zajefajne szkiełko i nic lepszego w tej cenie niema. Zamiast info że jak chcesz punkt w punkt na tym dystansie to "niedasie". Dostałęm info że x9 to spokojnie . Zamiast infa że tam błąd paralaksy istnieje przy merdaniu okiem. Był komplet informacji o poprawnym składaniu się albo"świńskie ucho" .. czego jakby to powiedzieć na obecnej lunecie niema .. bo jest FIXED.. skąd w ogóle opinia zatem ze AO bo AO i tylko AO ..

wybaczcie, traktujcie jak dziecko zadające pytania - wątpliwości to dobra rzecz, tylko zło ich nie ma .. ilość śrutu jaką wyplułem chcąc korygować siebie do hawka, to lekko jego cena z montażem. czy warto było ? = nie warto.
Ostatnio zmieniony 13 lipca 2018, 12:46 przez cezare, łącznie zmieniany 1 raz.
HW40 / FWB601 PCP + Nikko C-More X10 2-20x44 - Military approved grade true 10x zoom parfocal scope
Awatar użytkownika
Cin91
Zarejestrowany użytkownik
Zarejestrowany użytkownik
Reactions:
Posty: 531
Rejestracja: 24 czerwca 2016, 06:33
Tematy: 0
Lokalizacja: Wyszków/Warszawa
Grupa: Zarejestrowani użytkownicy
Kontakt:

Re: PARĘ PORAD OPTYCZNYCH DLA POCZĄTKUJĄCYCH

Post autor: Cin91 »

Miałem Hawke 3-9x40 AO dwie sztuki. Mam też jako zapasową lupkę Hawke 4-12x40 AO. Z obu bezproblemowo strzelam dziurkę w dziurkę na 25/30 m. A strzelam z AO ustawionym na 20yd.

Może to kwestia jedynie opanowania powtarzalności złożenia? :)
Walther LG400 + Vortex DiamondBack 4-16x44 FFP
ODPOWIEDZ Poprzedni tematNastępny temat

Wróć do „Optyka”